Prawa autorskie

Regulamin oraz wszystko inne co dotyczy forum i pozostałych stron Transportnews.
Awatar użytkownika
Ogryzek
Posty: 69
Rejestracja: 2010-03-03, 15:47
Lokalizacja: Gniezno

Prawa autorskie

Post autor: Ogryzek »

Często są tu poruszane wiec chce coś wyjaśnić bo widzę ze duza cześć osób nie do końca wie co jak wygląda.

Przedstawię dwa art. które szczególnie tycza się stron www, for itp.:



Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego
użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i
architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu,
chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym,
w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.


Art. 34.
Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia twórcy i źródła.
Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.




Jak widać z art 23 można bez zgody autora używać jego pracy nie odpłatnie o ile została już opublikowana. Wiec nie rozumiem dla czego cześć moderow unosi się na osoby które korzystają z rysunków innych osób (nie mowie o podszywaniu się pod autora, a jedynie o wykorzystywaniu samych rysunków).
Często kiedy do mnie pisali autorzy na podstawie art.34 jednak gdy im pokazałem art.23 nabierali wody w usta i temat się kończył.

Dla tego jeśli chodzi o ostrzeżenia/bany itd. Moim zdaniem są one nie słuszne (w myśl prawa o Prawach Autorskich- na ich podstawie).
Co do publikacji jeśli autor nie chce by jego praca była rozpowszechniana to po prostu niech nie publikuje jej publicznie bo jak czytamy w Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego
użytku osobistego.
gdzie dalej czytamy... 2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym,
w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
a jak by nie patrzeć forum to nic innego jak towarzyski stosunek osób mających te same (bądź podobne) zainteresowania.

Mam nadzieje ze wyjaśniłem troszkę sprawę Praw Autorskich.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ogryzek - są przepisy prawa autorskiego i jest coś takiego jak dobre wychowanie, czy jak kto woli szacunek w stosunku do autora pierwotnego rysunku. ;)

My, jako ekipa forum, staramy się na forum pilnować pewnych zasad. Czasami nawet sprzecznych z zacytowanymi przez Ciebie przepisami.

Szczególnie, że mieliśmy już na forum różne dziwne zdarzenia i nie przyjemne dyskusje z autoram, których grafiki zostały wykorzystane na forum, bez ich zgody.

Sam się trochę niedawno zmierzyłem z pewnym portalem, który zastrzega sobie prawo do zakazu rozpowszechniania przez nich wiadomości oraz zdjęć... ale sami skopiowali - nie udolnie, niechlujnie - moje rysunki. Bez mojej wiedzy i zgody.

W zasadzie nie mam jakichś wielkich pretensji do nich. Zgodnie zresztą z art. 23. Jednakże chciałem im pomóc i podmienić te rysunki na lepsze.

Nie odezwali się... i to jest ich problem. Bo te lepsze rysunki pojawią się już niedługo u mnie na stronie. ;)

Reasumując. W najlepszej sytuacji są ci autorzy stron z rysunkami. Którzy prezentują te grafiki publicznie, ale zablokowali możliwość ich pobierania. W ich przypadku art.23 jest nieaktualny :mruga:

Awatar użytkownika
Ogryzek
Posty: 69
Rejestracja: 2010-03-03, 15:47
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Ogryzek »

Kwestia dogadana się osoby która kopiuje prace a autorem to inna bajka i nie należy się w to wtrącać. A co do nie przyjemnych sytuacji. Nie każdy patrzy na przepisy i nie każdy wie co mu wolno co nie. Wiem z własnych doświadczeń ze tymi dwoma art. można kogoś tak zatkać ze się więcej nie odezwie- wszak nie znajomość przepisów nie zobowiązuje do ich nie przestrzegania :retard:

Jak sam napisałeś "chodzi o szacunek do autora" i co?? chcecie ludzi uczyć szacunku przez banowanie ??? nie tedy droga... :wall:

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Po to najpierw daje się ostrzeżenia. Dopiero z ostrzeżeń robi się ban, więc ktoś po prostu nie uczy się na błędach.

Awatar użytkownika
Ogryzek
Posty: 69
Rejestracja: 2010-03-03, 15:47
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Ogryzek »

To głupota!! :wall: nie moder ani admin jest do wydawania wyroków w tej sprawie.. A jedynie autor jak się dogada z taka osoba poza tym i tak jest przegrany CZYTAJ WY¯EJ

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Prawa autorskie

Post autor: zanzar »

Ogryzek pisze: Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
No czyli bezkarnie można ściągać filmy pirackie bo ktoś je już rozpowszechnił...
Ogryzek pisze: Art. 34.
Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia twórcy i źródła. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.
I to nie jest w ogóle stosowane przez większość ludzi.

A tak szczerze powiedziawszy może i tak prawo stanowi ale są inne ustawy, są sądy które wydają wyroki. I jeśli opierać się tylko na tym pierwszym to z piractwem komputerowym walka w ogóle nie jest możliwa. A tak nie jest...

Awatar użytkownika
Ogryzek
Posty: 69
Rejestracja: 2010-03-03, 15:47
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Ogryzek »

Mylisz się bo w większości piractwo jest komercyjne a my mówimy o nie komercyjnym kopiowaniu. Bo takie tu na forum jest poruszane :)

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

Ogryzek pisze:Mylisz się bo w większości piractwo jest komercyjne a my mówimy o nie komercyjnym kopiowaniu. Bo takie tu na forum jest poruszane :)
Czyli się nie mylę. Kopiowanie bez zgody autora to piractwo.
Co było do udowodnienia.

A pytanie z innej beczki - ten temat założyłeś po to by trolować czy w jakimś innym celu :?:

Awatar użytkownika
Ogryzek
Posty: 69
Rejestracja: 2010-03-03, 15:47
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Ogryzek »

Trolowac?? tz?? nie wiem co u ciebie znaczy Trolowac. Widze ze masz proste podejście do tego tematu.. Czyli nie oddanie na czas np 2zl koledze to po twojemu kradzież??

Temat jest po to by pokazać nie którym niedowiarka ze się mylą- ty widzę ze jesteś jednym z nich :mruga:

ppln

Post autor: ppln »

Moim zdaniem podstawa to odrobina dobrego wychowania - jeśli kopiujemy czyjś rysunek, wykażmy odrobinę szacunku dla jego pracy i podpiszmy np. "rysunek wykonany na postawie rysunku XXX"

Awatar użytkownika
Ogryzek
Posty: 69
Rejestracja: 2010-03-03, 15:47
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: Ogryzek »

To już kwestia sumienia i osoby na co nie ma się wpływu. Podobnie jest z tym tematem.. przeszkadzał komuś i trafił tu.. trudno ;)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

@Ogryzek: normy na tym forum nie ulegną zmianie ani na jotę. Prawo autorów do ich prac jest bezdyskusyjne i nie podlega żadnej dyskusji. Jedni autorzy mają do tego stosunek luźniejszy, ale inni go pilnują i mają do tego radykalny stosunek. Naszym zadaniem jest w jak najlepszym stopniu je chronić i egzekwować je w interesie naszym jako całego forum jak i właśnie autorów. Natomiast jeżeli dokonujesz kopii pracy w porozumieniu z autorem to należy to w prosty sposób zasygnalizować na samej pracy właśnie po to, by uniknąć nieprzyjemnych nieporozumień.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ogryzek pisze:Jak sam napisałeś "chodzi o szacunek do autora" i co?? chcecie ludzi uczyć szacunku przez banowanie ??? nie tedy droga... :wall:
Ogryzek. Czy Mógłbyś jeszcze napisać o którego zbanowanego usera Ci chodzi ? ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Może jednak otworzę ten temat, bo widzę, że niektórzy tego tu nie rozumieją. Przepisy oczywiście pozwalają korzystać z czyichś prac, ale tu rozchodzi się o publikowanie czyjejś pracy. Nikt Ci nie zabrania ściągnięcia sobie na dysk czyjegoś rysunku, modelu, czy zdjęcia. Chodzi o to, by nie publikować dalej czyjejś pracy bez zgody właściciela. Mam nadzieję, że wszyscy teraz to rozumieją i pozwolę sobie na chwilę przenieść temat do działu "Twoje forum".

Aha, offtpopując odpowiem na pytanie zanzara - tak, ściąganie opublikowanych w necie filmów i muzyki jest legalne, nielegalna jest tylko ich publikacja. Inaczej sprawa wygląda z grami i programami, bo te mają licencję na korzystanie z nich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy dotyczące Forum”