H7-10MB Solina

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Autosan...
Adrian_

H7-10MB Solina

Post autor: Adrian_ »

Jak już wcześniej pisałem w tym dziale Solina odnosi spory sukces eksportowy. W Polsce również. Autobusy te są rozchwytywane przez PKS-y (powód: niska w porównianiu do innych fabryk cena), ale też i przez przedsiębiorstwa km (czyli nawet autobus, który oznaczony jest jako lokalny da się upchnąć dla potrzeb km). Wśród przedsiębiorstw komunikacyjnych posiadaniem tego typu autobusów może poszczycić się np. ZKM Sandomierz, który w tym roku kupił 2-gi już tego typu autobus, a także PKS Grodzisk Mazowiecki, który puszcza swe Soliny od czasu do czasu na linie miejskie w Grodzisku Mazowieckim i Pruszkowie (z tym,że są to Autosany H7-10.06MB). Tymczasem od kilku dni Solina jeździ na liniach miejskich w Jaworznie i okolicach. Została zakupiony przez przedsiębiorstwo o nazwie "Elbud" właśnie z Jaworzna. Autobus ten w porównaniu z Solinami z Sandomierza posiada układ drzwi 1-2. Oto zdjęcie tego autobusu w barwach Elbudu: galeria/details.php?image_id=4467&mode=search
Park taborowy Elbudu stanowią głównie minibusy, wiec zakup tego typu autobusu okazał sie właściwy. Obawiam się jedynie, że przy większych potokach pasażerskich w Elbudzie 1-sze drzwi mogą okazać się niepraktyczne. Mimo to jednak dobra nowina odnośnie tego, że Soliny zaczęły pojawiać się w komunikacji miejskiej, co świadczy też o tym, że Autosan ma jeszcze jakiś niewielki wpływ na produkcję autobusów miejskich :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pozostaje tylko pogratulować fabryce "Autosan" w Sanoku. ;)
Adrian_ pisze:Wśród przedsiębiorstw komunikacyjnych posiadaniem tego typu autobusów może poszczycić się np. ZKM Sandomierz, który w tym roku kupił 2-gi już tego typu autobus, a także PKS Grodzisk Mazowiecki (...)
Muszę przyznać, że PKS Grodzisk Mazowiecki mnie coraz bardziej zastanawia, ponieważ obok Autosanów H7-10, firma kupiła również fabrycznie nowe Kapeny - czyli autobusy praktycznie zbliżone do "Soliny". Oczywiście najnowsze Kapeny obsługują linie "PKS-owskie" i często przyjeżdżają do Warszawy na dw. Zachodni. Zatem dziwi mnie ich polityka taborowa. Po co kupują autobusy od tylu producentów. Mogli kupić "Soliny" zarówno w wersji miejskiej jak i wersji lokalnej. I chyba taniej by ich to wyszło. :roll:
Adrian_ pisze:(...) PKS Grodzisk Mazowiecki, który puszcza swe Soliny od czasu do czasu na linie miejskie w Grodzisku Mazowieckim i Pruszkowie (z tym,że są to Autosany H7-10.06MB).
Hmmm. A tego to nawet nie wiedziałem. Brawo Adrianie. Zatem chyba wybiorę się którejś niedzieli do Pruszkowa z cyfrówką i ogromną nadzieją, że znajdę jakieś Soliny w tamtejszej komunikacji miejskiej. :P

PS. Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej bo mogłem to zrobić wczoraj :cry:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze: Muszę przyznać, że PKS Grodzisk Mazowiecki mnie coraz bardziej zastanawia, ponieważ obok Autosanów H7-10, firma kupiła również fabrycznie nowe Kapeny - czyli autobusy praktycznie zbliżone do "Soliny". Oczywiście najnowsze Kapeny obsługują linie "PKS-owskie" i często przyjeżdżają do Warszawy na dw. Zachodni. Zatem dziwi mnie ich polityka taborowa. Po co kupują autobusy od tylu producentów. Mogli kupić "Soliny" zarówno w wersji miejskiej jak i wersji lokalnej. I chyba taniej by ich to wyszło.
W sumie masz rację, ale zauważyłem także, iż PKS Grodzisk Mazowiecki jakiś czas temu ściągnął dosyć pokaźne stadko Auwarterów do obsługi linii miejskich i lokalnych, a więc ich polityka taborowa jest kompletnie niezrozumiała (chyba, że to forma walki z busiarzami) ;).
J-31 pisze:Pozostaje tylko pogratulować fabryce "Autosan" w Sanoku.
Spokojnie :). żeby pogratulować sukcesu Autosanowi Autosan musi najpierw usunąć z rynku Vera, może wtedy coś ruszy w kwestii Solin :).
J-31 pisze:Hmmm. A tego to nawet nie wiedziałem. Brawo Adrianie. Zatem chyba wybiorę się którejś niedzieli do Pruszkowa z cyfrówką i ogromną nadzieją, że znajdę jakieś Soliny w tamtejszej komunikacji miejskiej.

PS. Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej bo mogłem to zrobić wczoraj
Ależ prosze bardzo :). Z tym, że jeśli te Soliny należą do centrali w Grodzisku Mazowieckim to nie będą pojawiać się zbyt często w Pruszkowie na liniach miejskich. A tych linii miejskich jest kilka i nie obsługuje ich PKS Grodzisk Mazowiecki, jako centrala, lecz ich placówka terenowa z Pruszkowa i można na tych liniach spotkać zarówno typowo miejskie autobusy (np. Ikarusy, czy Otoyola) oraz typowo PKS-owskie (np. H9-21) :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adrian_ pisze: A tych linii miejskich jest kilka i nie obsługuje ich PKS Grodzisk Mazowiecki, jako centrala, lecz ich placówka terenowa z Pruszkowa i można na tych liniach spotkać zarówno typowo miejskie autobusy (np. Ikarusy, czy Otoyola) oraz typowo PKS-owskie (np. H9-21) :)
Ooops. To mnie Zmartwiłeś nieco. A ja już się szykowałem na wycieczkę do Pruszkowa. :roll:

mil

Post autor: mil »

Autobus jak dla mnie jest super. Bardzo lubię takie małe, zwrotne pojazdy, a ten jak najbardziej się do nich zalicza.

PKSLUBINKM

Post autor: PKSLUBINKM »

21.05 zawitał na testy do Pks Lubin na miejską po Jelczu Libero,bardzo fajnie sie prowadzi,wczoraj wyjechał na linie tym razem wraz z prezesem Pks,moze wyjdzie lepiej o d Libero to sie zobaczy.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

PKS Gliwice zakupił 4 sztuki Soliny. Są wyposażone w klimatyzacje oraz ekran LCD http://www.pks-gliwice.pl/przewozy/nowe_autobusy.php Gratulacje! ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Extra. Małe, ale naprawdę ładnie wyposażone autobusiki. Pasażerowie będą mieli zapewniony komfort :)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Oby PKS Gliwice więcej takich autobusików zakupiło. Zobaczymy....

Lopez

Post autor: Lopez »

Widziałem dziś na ul. Mogilskiej policyjną solinę. Wygląda mało rekreacyjnie ;) Dostarczono ją już w nowym srebrnym malowaniu, a że brakuje szyb (troszkę) to wygląda z daleka trochę jak cywilna wersja.

S_S
Posty: 236
Rejestracja: 2005-11-30, 18:16

Post autor: S_S »

Turystyczna Solina wygląda i sprawuje się całkiem dobrze, z wersję miejską jest nieco gorzej. Solinę kupiło ostatnio także PKS ¯ary.

szwagier81

Re: H7-10 -"Solina"

Post autor: szwagier81 »

Adrian_ pisze: Tymczasem od kilku dni Solina jeździ na liniach miejskich w Jaworznie i okolicach. Została zakupiony przez przedsiębiorstwo o nazwie "Elbud" właśnie z Jaworzna. Autobus ten w porównaniu z Solinami z Sandomierza posiada układ drzwi 1-2. Oto zdjęcie tego autobusu w barwach Elbudu: galeria/details.php?image_id=4467&mode=search
Park taborowy Elbudu stanowią głównie minibusy, wiec zakup tego typu autobusu okazał sie właściwy. Obawiam się jedynie, że przy większych potokach pasażerskich w Elbudzie 1-sze drzwi mogą okazać się niepraktyczne.
To byl trawny wybor z tymi drzwiami. Jak czegos nie wiesz to nie komentuj. Nie chce ci pisac plusow takiego rodzaju ukladu drzwi. Ale przypuszczam, ze jak by brali nastepna Soline to tez z takimi drzwiami

Bartek

Post autor: Bartek »

Pierwsza Solina zamówiona przez MPK Rzeszów odbywa jazdy próbne. Obiór wozów w przyszłym tygodniu.

http://www.phototrans.eu/14,264542,0.html

kierman 469

Post autor: kierman 469 »

:strzałka: Jeździłem takim sprzętem i jest super jest to taką większą taryfą, jeździ się tym jak samochodem osobowym. U nas te busy ma tylko Mobilis. Obsługują linie 2xx (201,nieraz 202,204, 206, 207, 208) :diabeł:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

kierman 469 pisze:Obsługują linie 2xx (201,nieraz 202,204, 206, 207, 208)
I dodam, że wbrew pozorom, świetnie sobie radzą na tych liniach. :)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

kierman 469 pisze:U nas te busy ma tylko Mobilis.
A PKS Grodzisk Maz. to co - koza zjadła? Oj, panie Gregory - coś słabo z pamięcią

przemty

Post autor: przemty »

o jednego mniej juz u Mobilisa bo miał niezła kraksę...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

przemty pisze:o jednego mniej juz u Mobilisa bo miał niezła kraksę...
Ooops. Szkoda jej. A co właściwie jej się stało ? ;)

przemty

Post autor: przemty »

Dzwon... :D

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Początkiem listopada na ulicach Cieszyna pojawiły się nowe minibusy. Dwa Autosany H7-20MB Solina zostały zakupione przez ZGK
Cieszyn do obsługi linii o najmniejszym natężeniu ruchu oraz linie po godzinach szczytu. Są to pierwsze minibusy w taborze cieszyńskiego przewoźnika jak również pierwsze autobusy wyposażone w silniki spełniające normę czystości spalin EURO 4. Nowe Soliny bazują na kompletnych podwoziach Mercedes-Benz 818D Vario. We wnętrzu może podróżować do 45 osób w tym jedna na wózku inwalidzkim. Zgodnie z życzeniem ZGK autobusy otrzymały zamknięte kabiny kierowcy wyposażone w półkę do sprzedaży biletów. System informacji pasażerskiej wraz z kasownikami dostarczyła firma R&G Mielec.
Do tej pory najmniejszymi autobusami w taborze ZGK były Autosany H9-35 oraz Jelcze M101I które mogą pomieścić około 70 osób. Zakup nowych autobusów pozwolił skasować jednego z czterech ostatnich Autosanów z serii H9. Jeżeli uda się zrealizować założenia miasta, to już w przyszłym roku skasowane zostaną ostatnie trzy H9-35 a w zamian za nie zakupione zostaną kolejne autobusy klasy midi. Warto dodać, że już teraz tabor ZGK Cieszyn w 80% stanowią autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Są to w większości pojazdy marki Jelcz, w tym 6 sztuk M101I, 5 sztuk M125M, 2 sztuki M121I oraz dwa najnowsze Autosany.

Infobus
link: http://www.infobus.pl/text.php?id=21080&from=main

ODPOWIEDZ

Wróć do „Autosan”