[Relacja] Etanolowa Scania CN270UB E-95

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Scania...
Lopez

Post autor: Lopez »

maly_miki pisze:Gorzelni jest od groma, a i transport zwykłymi cysternami nie jest problemem. Na zajezdni nie potrzeba specjalnych urządzeń.
Czyli co - biorze się flaszkę i wlewa do baku? Nic bardziej błędnego. Stacja CNG faktycznie jest sporym nakłądem, LNG nieco mniejszym, ale bioetanol też potrzebuje specjalnej instalacji, a przynajmniej odpowiednią cysternę z możliwością bezpośredniego tankowania.
Nie jest też tak, że alkohol do pojazdów można dostać w każdej gorzelni. Może kiedyś tak będzie, ale na dziś sprowadza się paliwo ze Szwecji.

maly_miki

Post autor: maly_miki »

Lopez pisze:LNG nieco mniejszym,
Nie znam dokładnych kosztów, ale do LNG trzeba i sprężyć i mocno ochłodzić, więc może być droższe. Ale nie o to chodzi w naszej dyskusji.
Stawiam po prostu tezę, że z punktu widzenia użytkownika pojazdów etanol jest rozwiązaniem dużo łatwiejszym do implementacji. I tyle.

Lopez

Post autor: Lopez »

maly_miki pisze:Stawiam po prostu tezę, że z punktu widzenia użytkownika pojazdów etanol jest rozwiązaniem dużo łatwiejszym do implementacji. I tyle.
Nie powiedział bym, ale EOT. Temat o alternatywnych rodzajach napędu znajduje się w dziale techniki i tam możemy ten temat ciągnąć.
Dla mnie poważnym problemem jest tu monopol Scanii. Może jak się to zmieni to nabiorę cieplejszych uczuć do żulo-napędu.

maly_miki

Post autor: maly_miki »

Lopez pisze:Może jak się to zmieni to nabiorę cieplejszych uczuć do żulo-napędu.
aaaa. To rozmawiamy o prywatnych preferencjach..... No to ja zdecydowanie wolę etanol.... :chytry:

a tak na poważnie, to też jestem zwolennikiem gazu. Starałem się tylko w miarę obiektywnie dociec jakie mogą być pobudki przewoźników przy wyborze takiego lub innego rozwiązania.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mnie tylko zastanawia, czy opcja zakupu etanolowych Scanii to kolejna obietnica bez pokrycia, czy rzeczywiście coś takiego się pojawi... cóż, poczekamy zapewne parę miesięcy - a sprawa na pewno się wyjaśni :mruga:

Mike

Post autor: Mike »

W przyszłym roku Scania zamierza zaprezentować autobus z napędem hybrydowym zasilany etanolem.

Lopez

Post autor: Lopez »

Skąd ta informacja?
Szczerze mówiąc to sądzę, że jeśli taki autobus powstanie to będzie kosztował co najmniej 2,5x tyle co normalny autobus, a więc pewnie tylko najwięksi ekscentrycy będą się na niego decydować.
A swoją drogą - po co napęd hybrydowy, skoro już sam żul jest ponoć super-ekologiczny i -ekonomiczny?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Lopez pisze: A swoją drogą - po co napęd hybrydowy, skoro już sam żul jest ponoć super-ekologiczny i -ekonomiczny?
¯eby był hiper ekologiczny :?:
Co do ceny, to zależy jeszcze na czym zabudują ten napęd:
Scania

To na tym potomku DABa testują obecnie układy hybrydowe, więc i możliwe, że elektro żula na tym zbudują.

Lopez

Post autor: Lopez »

Cóż - doświadczenie uczy, że ten kto dziś pakuje kasę w badania, jutro będzie dwa kroki przed konkurencją. Niech więc sobie pracują, ale co do efektów to czarno widzę...
Amalio pisze:To na tym potomku DABa
Co by nie powiedzieć: fajny :) (jak na scanię)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Scania”