Scania Polska - plany, nowości

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Scania...
Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4021
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Scania Polska - plany, nowości

Post autor: Marcin_558 » 2012-10-24, 23:35

Echa TRANSEXPO 2012: Scania przystępuje do miejskiej ofensywy

Podczas targów TRANSEXPO Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów poinformował o zmianie dotychczasowej polityki Scania w zakresie sprzedaży autobusów miejskich, a także przedstawił strategię dt. autobusów Scania-Higer A30.
SCANIA POLSKA –firma w tym roku na targach w Kielcach promowała swoje autobusy międzymiastowe i turystyczne spod znaku kooperacji Scania-Higer. W Kielcach zobaczyliśmy Scania Touring HD i to zarówno w wersji dwuosiowej, 12-metrowej, jak i trzyosiowej, 14-metrowej. Ponadto w pojawił się tegoroczny debiutant –Scania-Higer A30 w wersji dwuosiowej, 13-metrowej o pojemności 59 miejsc siedzących. Co ważne, pojazd z chińskim rodowodem –chyba jako jedyny na całej wystawie –był wyposażony w specjalną windę dla wózków inwalidzkich. O nowej, miejskiej strategii koncernu, a także turystycznych planach szwedzkiego koncernu rozmawialiśmy z Andrzejem Jaworskim, dyrektorem sprzedaży autobusów Scania Polska.

InfoBus.pl: Czy brak żadnego autobusu miejskiego na Waszym stoisku w Kielcach to informacja o zaprzestaniu działalności w tym segmencie przez Scania?

Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów Scania Polska: Nie, wręcz przeciwnie –chcemy wzmocnić naszą obecność na rynku miejskich autobusów w Polsce. Nieobecność najnowszych miejskich modeli Scania z serii Citywide jest po prostu efektem wcześniejszej rezerwacji tych pojazdów przez klientów z Francji i Niemiec. Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się zawiedzeni i postaramy się to naprawić w najbliższym czasie. Wracając do naszej nowej miejskiej strategii. Wynika ona bezpośrednio z ostatnich zmian personalnych w koncernie, a przede wszystkim ze zmiany szefa odpowiedzialnego za segment autobusów. W tym roku został powołany na to stanowisko Franco Mineiro, wcześniej szef autobusowego koncernu Irisbus. Po raz pierwszy połączył on dwa stanowiska i jest odpowiedzialny zarówno za autobusy miejskie, jak i turystyczne. Generalnie można powiedzieć, że zarządza sprzedażą wszystkich autobusów Scania. Z segmentu autobusów miejskich, międzymiastowych i turystycznych bezpośrednio raportuje mu Johan Clason. To zupełnie nowa ekipa, która ma naprawdę sporą energię i chce bardziej dynamicznego podejścia Scania do sprzedaży autobusów. Przekładając to na polski grunt - oznacza to większą naszą aktywność w segmencie autobusów miejskich. Mamy obiecane tutaj wsparcie, także w zakresie zmian w samej ofercie produktowej. Dotyczy to przede wszystkim wprowadzenia do produkcji autobusu przegubowego z układem drzwi 2-2-2-2, który w takiej właśnie konfiguracji jest najczęściej sprzedawany w naszym kraju. Przekładając słowa na czyny mocno zaangażowaliśmy się w przetarg w Wałbrzychu, gdzie jednym z wymogów kontraktu na obsługę linii jest zakup nowych autobusów. To nasz pierwszy sprawdzian w strategii powrotu Scanii na miejski rynek.

InfoBus.pl: A jak ocenia Pan Waszą aktywność w segmencie turystycznym?

Andrzej Jaworski: Zakładam, że do końca roku odnotujemy w tym segmencie
sprzedaż na poziomie 19 szt. To mniej niż w zeszłym roku, kiedy dostarczyliśmy 25 autokarów. Różnica polega na tym, że w tym roku sprzedajemy wyłącznie modele Touring, a w zeszłym roku także modele NewCentury czy PB. Dodam, że to jest jeden z najlepszych wyników w sprzedaży modelu Touring w całej Europie. Tegorocznymi największymi odbiorcami naszych autokarów były firmy Mobilis,PPKS Warszawa oraz Trans Kinetik, która obsługuje linię z centrum Warszawy na lotnisko w Modlinie. Do transportu pasażerów na tej trasie zakupiła właśnie trzy komfortowo wyposażone autobusy Scania Touring. Z tego co wiem to pokonują one dziennie ok. 700 km i jeżdżą przez 21 h na dobę. Nie ma z nimi żadnych problemów i dlatego przewoźnik rozważa –w miarę dalszego rozwoju lotniska –powiększyć swoją flotę do łącznie 8 szt.

InfoBus.pl: Czy macie jakiś pomysł jak zwiększyć sprzedaż autobusów turystycznych?

Andrzej Jaworski: Tak. Naszym głównym celem jest teraz …kierowca. To od niego w znacznej mierze zależy zużycia paliwa przez dany autobus. A jak wiadomo koszty eksploatacyjne są obecnie pod szczególnym nadzorem wszystkich przewoźników. Dlatego Scania oferuje swoim klientom daleko idącą pomoc dotyczącą wydajności pojazdu, w celu zapewnienia maksymalnej rentowności eksploatacji. M.in. obejmuje to usługę Scania Fleet Management, którą opracowano z myślą o łatwym monitorowaniu wydajności kierowcy i pojazdu. Odpowiednio wyselekcjonowane dane są odczytywane z magistrali CAN i za pośrednictwem Scania Communicator przesyłane on-line do siedziby firmy. Wyniki są naprawdę rewelacyjne. W ramach testów zainstalowano moduł FMS w pięciu autobusach Scania Touring w barwach firmy Mobilis, gdzie w krótkim okresie średnie spalanie spadło z 27 l do 24,5 l/100 km. To olbrzymi różnica! Kolejna rzecz to treningi dla kierowców. W skrócie polega to na jednym przejeździe wykonanym przez kierowców danego przewoźnika. Następnie jest sesja uwag trenera i drugi przejazd już pod jego baczną opieką. W efekcie ten drugi przejazd charakteryzuje się mniejszym od 8,5 –5% zużyciem paliwa. I to jest właśnie nasz cel –nie tylko dostarczać dobry produkt, ale także telematyczne rozwiązania, które mogą uczynić autobusowy biznes jeszcze bardziej wydajniejszym. I właśnie tym chcemy przyciągnąć kolejnych przewoźników do naszych autobusów turystycznych.

InfoBus.pl: A jak wygląda sprzedaż tegorocznego debiutanta Scania-Higer A30?

Andrzej Jaworski: Planujemy sprzedaż pierwszego egzemplarza tego modelu do końca br, ale jestem optymistycznie nastawiony co do jego przyszłości w Polsce. Nie zależy nam tutaj na szybkim wyniku. Chcemy przygotować grunt pod jego masową sprzedaż w przyszłości. Liczymy, ze w 2016 r. polski rynek autobusowych połączeń międzymiastowych unormuje się na tyle, że rozpoczną się przetargi na obsługę linii, co z kolei pozwoli przewoźnikom na racjonalną odnowę floty. Do tego momentu liczymy na sprzedaż rzędu 15-20 sztuk rocznie . Na razie spokojnie przygotowujemy się, testujemy autobus A30 w takich firmach jak: Mobilis, PKS Polonus, Veolia, PKS Wschód czy PKS Zamość i czekamy na normalizację sytuacji. Dodam, że wyniki eksploatacyjne przeszły nasze oczekiwanie .Z założonym systemem FMS jego średnie zużycie paliwa wyniosło 22 l / 100. To mniej więcej podobnie jak autobusu Crossway o długości 10,5-metra! Docelowo chcemy wprowadzić na rynek całą gamę tego typu autobusów o długości od 10,7-metra o 14-metrów. To jest nasz długodystansowy cel.

InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

http://www.infobus.pl/text.php?from=main&id=50824

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4021
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Scania Polska - plany, nowości

Post autor: Marcin_558 » 2015-10-25, 11:13


Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1514
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Scania Polska - plany, nowości

Post autor: Auper » 2015-10-25, 16:52

Design interlinka genialny...;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29275
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Scania Polska - plany, nowości

Post autor: J-31 » 2015-10-25, 16:59

Trzeba przyznać, że teraz chyba wszystkie autobusy Scanii designersko są zbliżone do siebie, ale Interlink faktycznie jest super :)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5036
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Scania Polska - plany, nowości

Post autor: Przemek » 2015-10-28, 14:10

Bez jaj, prawie jak stanowisko dla tancerki go-go. I te malunki na podłodze, jakby przypominają snopy światła na dyskotece :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29275
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Scania Polska - plany, nowości

Post autor: J-31 » 2015-10-28, 22:42

Prawdę rzekłszy to, to "drzewko", mam wrażenie, że chyba nie jest zbyt praktyczne, a wręcz może być niebezpieczne - no chyba, że to tylko celowo, na czas pokazu, zamontowano ;)

ODPOWIEDZ