112

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Scania...
voy

112

Post autor: voy »

Czy kiedykolwiek jechaliście jakimś wozem z tej serii?
Ja miałem okazję przejechać się Scanią 112 Wiimą w Słupsku. Pojazdy tam eksploatowane pochodzą z roku 1980, czyli mają już 25 lat! Jak na swój wiek trzymają się bardzo dobrze. Zostały kupione jako używane, w 1993 roku ze szwedzkiego miasta Jonkoping.

Nadwozie Wiima było wykorzystane do jej produkcji, podobnie jak do produkcji Volv B10M. W Scanii silnik umieszczono z tyłu. Jest tam rząd pięciu foteli. W środkowych drzwiach jest obniżona podłoga, taka jak mniej więcej w PR110M. Volvo miało silnik na środku i podłoga była trochę wyższa; z tyłu była druga "rzeźnia". Układ drzwi 2-2-1.

Pojazd jest dość cichy jak na swój podeszły wiek, ale jednak sporo głośniejszy niż Volvo. Niestety automatyczna skrzynia jest dosyć nieciekawa - tylko dwubiegowa. Efekt jest taki, że pojazd jeździ na wysokich obrotach w ruchu miejskim co generuje niepotrzebnie hałas. Scania Wiima trochę się tłucze na wybojach. Nie ma tutaj, podobnie jak w Volvo, otwieranych szyb i jest nieco za gorąco.
Pojazdy moim zdaniem sprawiają gorsze wrażenie niż Volvo Wiima z tego samego roku, ale to i tak solidne wozy, dużo lepsze od Ikarusów i Jelczy produkowanych w tych czasach.

słupska Scania-Wiima:
http://ams1.lo3.wroc.pl/tomek/current/i ... 4&nr=50930

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

W Krakowie to wyglądało tak:
8 sztuk używanych Scanii CR112 sprowadzonych zostało ze Szwecji w 1991 roku. Autobusy skierowane zostały do zajezdni w Płaszowie. Uruchomiono 7 pojazdów, jeden przeznaczony został na części zamienne. W 1998 roku zakończono ich eksploatację w MPK Kraków. Niektóre z nich zostały sprzedane do prywatnych firm przewozowych kursujących do miejscowości podkrakowskich.

I zdjęcia:
http://www.psmkms.ipx.pl/autobusy/49802b.jpg
http://www.psmkms.ipx.pl/autobusy/49802.jpg
http://www.psmkms.ipx.pl/autobusy/49806.jpg
http://www.psmkms.ipx.pl/autobusy/49807.jpg
Jak widzimy te scanie troche się różnią od tych w słupsku...

voy

Post autor: voy »

Ale obrzydliwe te krakowskie 112 były :P

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Na pewno ładniejsze od tej, którą zaprezentowałeś w pierwszym poście.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Scanie 112 były także eksploatowane w Nowym Sączu, skasowane je tuż przed przybyciem NL222.. :) Były to dobre , solidne wozy..Szkoda , że je skasowano bo mogły by bezproblemowo jeszcze przez kilka lat jezdzić, ale zapewne ich kasacja przyczyniła się do zakupu wyżej wspomianych Manów. W NS jezdziły w barwach pomarańczowych..

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wiem, że kilka sztuk Scanii 112 jeździło też w Przemyślu...

A przy okazji - Voy - czy Słupsk jest "stolicą" Scanii w Polsce. Czy tych Scanii jest tam więcej niż innych autobusów ? ;)

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

Kraków jest stolicą Scani:
30 CN113ALB
69 CN113CLL
13 CN94UB
15 CN94UA
+
52 111 - został 1
8 112

Dziwny

Post autor: Dziwny »

M_Szymkowiak pisze: 13 CN94UB
Co się stało z czternastą sztuką ? :wow:

voy

Post autor: voy »

Słupsk jest stolicą Scanii - stamtąd pochodzą wszystkie wyprodukowane autobusy. A Kraków po prostu te Scanie kupuje...
W Słupsku jest 7 Scanii 112 Wiima, 7 Scanii Lahti i 8 Scanii CN94UB, czyli sporo.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

voy pisze:Słupsk jest stolicą Scanii - stamtąd pochodzą wszystkie wyprodukowane autobusy. A Kraków po prostu te Scanie kupuje...
W Słupsku jest 7 Scanii 112 Wiima, 7 Scanii Lahti i 8 Scanii CN94UB, czyli sporo.
Dzięki. No to ładnie. Przyznam, że nawet nie jestem zdzwiowny... :)

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

22... bardzo dużo....

voy

Post autor: voy »

Tak, bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że autobusów w Słupsku jest około 80.
Co czwarty autobus to Scania.

A i przyznaje się do błędu - Scania Wiima występuje w ilości 4 sztuk. Czyli w sumie Scanii jest 19.

W Krakowie natomiast Scanii jest prawie 130, a wszystkich autobusów jest chyba powyżej 500. Bilans podobny.

Mercury

Post autor: Mercury »

W koncu mamy fabryke pod nosem..chociaz wolalbym, zeby inwestowali np. w SU, ale kasy brak. Co do Wiimek 112 to naprawde sa to kultowe wozy, biorac pod uwage ich wiek. Maja dobre zawieszenie, dwie z nich przeszly lifting na warsztacie. Ogolnie w miare ciche, cieple (przede wszystkim), maja bardzo dobre, miekkie siedzenia. To chyba tyle. Klopotow technicznych z nimi specjalnie nie ma, wiec codziennie pojawiaja sie na slupskich ulicach.

Pozdr.

voy

Post autor: voy »

Ja myślę że tu nie tyle chodzi o kasę, co o politykę MZK. Ja będąc w Słupsku 3 dni doceniłem Scanie OmniCity. To są bardzo przyjemne pojazdy - tylko kuleje jakość wykonania i wyposażenie jakie MZK Słupsk zamówiło. Ja osobiście wolałbym u siebie jeździć Scaniami niż Solarisami.

Mercury

Post autor: Mercury »

jezeli mialbym sie wypowiedziec jako milosnik komunikacji, to <b>napewno</b> powiedzialbym to samo. Jednak jako zwykly pasazer mam podstawy aby stwierdzic, ze ludzie wola SU(mimo ze sa tylko 2 sztuki) niz trzeszczocity....ehh OmniCity. Co do Lahti to uwazam ze to bardzo nietrafiony zakup. Stare 112 jeszcze jezdza i trzymaja sie nienajgorzej.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Mac pisze:Scanie 112 były także eksploatowane w Nowym Sączu,
No i proszę, na TWB pojawiło się zdjęcie jednej z sądeckich Scanii CR112 :)
KLIK - Aż się łezka w oku kręci, fajne były..
Wyprodukowane coś koło 1980r. Do Nowego Sącza przybyły w 1993r.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Super fotka. I jak długo jeździły po Nowym Sączu ? :)

Hannibal

Post autor: Hannibal »

J-31 pisze:I jak długo jeździły po Nowym Sączu ? :)
MAN'y NL 222 przyszły do MPK NS około 1999/2000.r zastępując owe kilka sztuk Scanii 112 :)
Tak więc wychodzi, że służyły nam 7 lat.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

To krótko. A czy Pamiętasz jak się sprawowały. Jakie to były autobusy ? ;)

Podi

Post autor: Podi »

Ciekawe te autobusy :) Wtedy to było coś lepszego od reszty taboru...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Scania”