Zapomniany układ

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...
Ksebki

Zapomniany układ

Post autor: Ksebki »

Przez długie lata w czeskich autobusach i trolejbusach pasażerowie siedzieli bokiem do kierunku jazdy a rzędy foteli dotykały oparciami do ścian bocznych. Wydaje mi się to całkiem sensownym rozwiązaniem ze względu na większą liczbę miejsc siedzących przy takiej samej ilości miejsca dla pasażerów stojących.
Ciekawe dlaczego zaprzestano stosować ten układ siedzień?
Czyżby jakie wymogi prawa?

Wiśnia

Post autor: Wiśnia »

W niektórych niskopodłogowcach z układem drzwi 2-2-0 na tylnym zwisie znajdują się miejsca ustawione bokiem.

Ksebki

Post autor: Ksebki »

Ale chodzi mi o pojazdy w których wszystkie fotele były zamontowane bokiem, nie wiem dokładnie od którego modelu Skody Tr zaprzestano tego układu?

51

Post autor: 51 »

miejsc siedzącyh wtedy jest mniej, zwłaszcza biorąc pod uwagę te podwójne, no i nadkola

Ksebki

Post autor: Ksebki »

zapomniałem dodać że były to pojazdy wysokopokładowe i miały podłogę na jednakowej wysokości na całej długości [coś jak m-11]

Wiśnia

Post autor: Wiśnia »

Wydaje mi się, że w M11 #48 z PUP Czeladź, któremu robiąc NG dali silnik MANa i skrzynkę Voitha coś takiego było.

Ksebki

Post autor: Ksebki »

ciekawe czy ktoś nie ma fotki takiej osobliwości?

spider

Post autor: spider »

W manie jest układ że na końcu 3 siedzenia są bokiem. Całkiem nieźle się na nich jedzie:)

voy

Post autor: voy »

No zaprzestano takiego układu przez nierówność podłogi, podesty i takie inne.

Inspektor

Post autor: Inspektor »

W manie jest układ że na końcu 3 siedzenia są bokiem
Tak,jeździ we Wrocławiu jeden Man albo Neoplan(nie jestem pewny) który z tyłu ma siedzenia ustawione bokiem do kierunku jazdy z układem drzwi 2+2+0(jak wspominał Wiśnia)Ja nie wiem jak sie na nich jedzie bo wole siedzieć na tych do kierunku jazdy :D Dodam że autobus ten nalezy do DLA.

Tommy

Post autor: Tommy »

Ja nie wiem jak sie na nich jedzie bo wole siedzieć na tych do kierunku jazdy

Też preferuję te ustawione przodem do kierunku jazdy, są wygodniejsze, zapewniają większy komfort i taki układ siedzeń powoduje zwiększenie ilości miejsc siedzących dla zreumatyzowanych babci :lol:

Inspektor

Post autor: Inspektor »

Tommy pisze:Ja nie wiem jak sie na nich jedzie bo wole siedzieć na tych do kierunku jazdy

Też preferuję te ustawione przodem do kierunku jazdy, są wygodniejsze, zapewniają większy komfort i taki układ siedzeń powoduje zwiększenie ilości miejsc siedzących dla zreumatyzowanych babci :lol:
...i nie tylko.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zapomniany układ

Post autor: J-31 »

Ksebki pisze:Przez długie lata w czeskich autobusach i trolejbusach pasażerowie siedzieli bokiem do kierunku jazdy a rzędy foteli dotykały oparciami do ścian bocznych. Wydaje mi się to całkiem sensownym rozwiązaniem ze względu na większą liczbę miejsc siedzących przy takiej samej ilości miejsca dla pasażerów stojących.
Ciekawe dlaczego zaprzestano stosować ten układ siedzień?
Czyżby jakie wymogi prawa?
Masz rację. Ja co prawda nie byłem ani w Czechach ani w Czechosłowacji. Ale spotkałem się z tym zupełnie niedawno w Varnie (Bułgaria). Bułgarskie firmy obsługujące KM sprowadziły sporo autobusów z Czechosłowacji. Wśród nich najwięcej było Ikarusów 280. Np. firma "Kosko", eksploatuje bardzo dużo takich Ikarusów. Mają one w przedniej części fotele ustawione tyłem do okna. Tak samo ustawiono fotele w trolejbusach Skoda 14TR/15Tr

Natomiast w Warszawie kilka lat temu RAPID BUS ekspoatował sporo Jelczy M11. Część z nich miał tak właśnie ustawione fotele, na tylnych nadkolach... :)

Wiśnia

Post autor: Wiśnia »

Citaro z drzwiami 2-2-0 też mają siedzenia ustawione bokiem z tyłu.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Oj nie każde. Ja byłem w takim, który miał fotele ustawione standardowo.

Ale to chyba zależy od przewoźnika - co zamówi... :)

Morpheo

Post autor: Morpheo »

Ja tam wolę autobusy, w których wszystkie siedzenia są ustawione do kierunku jazdy. Ale w przewozach miejskich to chyba rzadkość, zawsze trafią się 2-4 inne...

voy

Post autor: voy »

Takie ustawienie siedzeń boczne stosowane jest w autobusach na amfiteatrze, oraz w tramwajach np. Bombardier Cityrunner ma tak po stronie drzwi i jest to przemyślane rozwiązanie w tym wypadku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o autobusach”