Zakup 30 niskopodłogowych przegubowców w Poznaniu

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Poznaniak pisze:Dobre, dobre :P:). W jakim stanie te Ikary :mruga:
W normalnym. Trochę korniki je zżerają, podłoga się zapada. Silnik ... wciąż jest :D ... jeszcze :devil:

Spodobają Wam się :rotfl:

No a wracając do tematu - co z przetargiem ? Będzie coś nowego w Poznaniu ? MAN czy Solaris ? :mruga:

Robert

Post autor: Robert »

Przed chwilą ukazał się artykuł na stronie Gazety Wyborczej. Oto on:

50 nowych autobusów dla MPK z klimatyzacją

Lech Bojarski 13-03-2006 , ostatnia aktualizacja 13-03-2006 19:04

Pod koniec lata po Poznaniu za dnia kursować będą już tylko autobusy niskopodłogowe. MPK jest o krok od rozstrzygnięcia największych od lat przetargów na zakup nowych wozów.


Na szczęście dla pasażerów oddaliła się groźba unieważnienia dwóch wielkich przetargów na zakup 30 autobusów przegubowych i 20 wozów 12-metrowych. Wygląda na to, że zażarta walka pomiędzy firmami Solaris i MAN, które składały wzajemne protesty wobec ofert rywala, ma się już ku końcowi. - W piątek mijał termin zgłaszania protestów, nic do nas nie dotarło. O ile nie trafi coś jeszcze pocztą, to w tym tygodniu przetargi zostaną rozstrzygnięte - mówi Krzysztof Książyk, dyrektor pionu autobusów w MPK.

Nieoficjalne jeszcze wyniki wskazują, że większy kawałek tortu, czyli kontrakt na dostawę "przegubowców" przypadnie w udziale Solarisowi, bo oferta firmy MAN z powodu błędów formalnych została odrzucona przy ocenie. Dokładnie odwrotna sytuacja miała miejsce w drugim przetargu. 20 autobusów 12-metrowych dostarczy prawdopodobnie MAN, bo obarczoną wadami ofertę złożył w tym przetargu Solaris. Jeśli wyniki przetargów zatwierdzi Urząd Zamówień Publicznych, to największy od lat 90. zakup nowego taboru autobusowego w Poznaniu stanie się faktem. MPK zapłaci wówczas za dostawę 50 autobusów w sumie ok. 53,5 mln zł.

Zaplanowana na koniec lata dostawa 50 nowych niskopodłogowych autobusów oznacza, że po Poznaniu będą kursować za dnia wyłącznie autobusy niskopodłogowe. - To będzie zastrzyk, który pasażerowie na pewno odczują - mówi dyrektor Książyk. - Tym bardziej że we wszystkich nowych autobusach będzie klimatyzacja i monitoring, który znacznie poprawia bezpieczeństwo podróży - dodaje. Stare ikarusy i jelcze będą obsługiwać już tylko linie nocne i rezerwy.

Na szczęście przetarg na 30 autobusów nie został uniważniony. :D Ale jak podaje GW, prawdopodobnie wygra go Solaris :retard: , chciaż osobiście wole MANA, ale trzeba się cieszyć z tego co się ma. Co do przetargu na 20 autobusów to się ciesze, że wygra MAN :D Będziemy mieć kolejne Lion's City :D

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

O znowu kolejna nieszczęśliwa prasówka..

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

A dlaczego uważasz, że nieszczęśliwa ?? Mimo, że się z nią nie zgadzam jest racjonalna...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Robert pisze:Na szczęście dla pasażerów oddaliła się groźba unieważnienia dwóch wielkich przetargów na zakup 30 autobusów przegubowych i 20 wozów 12-metrowych. Wygląda na to, że zażarta walka pomiędzy firmami Solaris i MAN, które składały wzajemne protesty wobec ofert rywala, ma się już ku końcowi.
Ja bym nie chwalił jeszcze dnia przed zachodem, bo do piątku jest jeszcze 3 dni :mruga:

A swoją drogą, jeśli to prawda, co napisano w tej gazecie, to wychodzi na to, że obie firmy mogły się po cichu dogadać.

:strzałka: Man sprzeda te 20 Lion's-ów, a Solaris nie unieważni przetargu;
:strzałka: z kolei Solaris sprzeda 30 SU 18 III, a MAN nie unieważni przetargu.

Czysty biznesowy układ, w którym wszyscy są zadowoleni: MAN, Solaris oraz... MPK Poznań :P Dla mnie jest to nawet logiczne, ale czy to prawda ? :roll:

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

No tylko, że MAN ewidentnie zarobi mniej... :mruga:

Podi

Post autor: Podi »

Tylko,że dla Solarisa taki brak zamówień odbiłby się gorzej na stanie firmy...

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Mnie martwi, że się to co zaszło w Poznaniu może odbić gorszym echem na MANie a to jak sie cokolwiek odbije na Solarisie mnie nie interesuje :D

Robson

Post autor: Robson »

Poznańczyk pisze:Mnie martwi, że się to co zaszło w Poznaniu może odbić gorszym echem na MANie a to jak sie cokolwiek odbije na Solarisie mnie nie interesuje
Jka MAN wygrywa to cała kasa idzie do niemiec. A jeśli Solaris to pieniądze są w Polsce i tu są inwestowane przez co gospodarka się rozwija. Taki sposób myślenia jest wg. mnie zły bo tak jak niemcy doceniają głównie swój rodzimy wytwór to my polacy też tak powinniśmy.
Szczerze to się bardzo ciesze z tego że Solaris wygrał z większym przetargiem niż MAN.

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Tak czy owak znakomitą częśc pracówników stanowią Polacy i to oni są zatrudniani a obie firmy muszą inwestować w Polsce i płacic Polsce podatki...

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Poznańczyk pisze:Tak czy owak znakomitą częśc pracówników stanowią Polacy i to oni są zatrudniani a obie firmy muszą inwestować w Polsce i płacic Polsce podatki...
Słuchaj powiem Ci krótko. Z miejscami pracy w M.A.N. ie jest nie koniecznie najlepiej. Polacy są tylko zwykłymi robolami za 1000 zł miesięcznie, a na wyższych stołkach siedzą niemcy... Co więcej M.A.N. niedawno tylko wyraził chęć zwiększenie liczby miejsc pracy i od razu dostał od państwa polskiego kilkanaście mln zł. Natomiast Solaris nie obiecuje miejsc pracy tylko je po prostu tworzy i nie dostaje od państwa nic (musi dosłownie żebrać o każdy grosz). Taka jest polityka naszego państwa, która dofinansowuje zachodnich inwestorów, a polskich producentów niszczy w pień.

Dlatego zanim zaczniesz mówić co się dzieje z pieniędzmi polskich podatników to poczytaj prase branżową, biznesową itp. Mi się nie uśmiecha, aby kasa mojego taty tak sobie po prostu wyjeżdżała do Niemiec.


I tak na koniec paplanie o tym, że M.A.N jest lepszy od Solarisa jest zabawne, a wiesz dlaczego, bo w większości są robione z tych samych części...


Aha i jeszcze jedno, jak myślisz czy M.A.N dzięki temu, że zainwestował w Polsce nie otrzymał ulgi podatkowej :?: :chytry:

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

No i to całe paplanie stało sie prawdą

30 sztuk Su18 III z klimatyzacją
20 sztk MANów NL2x3 Lion's City z klimatyzacją

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

B.A. Baracus pisze:Słuchaj powiem Ci krótko. Z miejscami pracy w M.A.N. ie jest nie koniecznie najlepiej. Polacy są tylko zwykłymi robolami za 1000 zł miesięcznie, a na wyższych stołkach siedzą niemcy... Co więcej M.A.N. niedawno tylko wyraził chęć zwiększenie liczby miejsc pracy i od razu dostał od państwa polskiego kilkanaście mln zł. Natomiast Solaris nie obiecuje miejsc pracy tylko je po prostu tworzy i nie dostaje od państwa nic (musi dosłownie żebrać o każdy grosz). Taka jest polityka naszego państwa, która dofinansowuje zachodnich inwestorów, a polskich producentów niszczy w pień.
Wiem, że jest dokładnie tak jak w VW ale co zrobić. Co by Ci "robole" jak mówisz bez MANa czy Solarisa zrobili? Polityka naszego państwa wobec czegokolwiek pozostawia wiele do życzenia => obejrzyj relacje z Sejmu. Nie mieszajmy jej z KM.
B.A. Baracus pisze:Dlatego zanim zaczniesz mówić co się dzieje z pieniędzmi polskich podatników to poczytaj prase branżową, biznesową itp. Mi się nie uśmiecha, aby kasa mojego taty tak sobie po prostu wyjeżdżała do Niemiec.
Akurat kasa Twojej rodziny to malutka częśc ale zawsze, jednak skoro koncern inwestuje w Polsce to obie strony muszą cos z tego mieć =>o to chodzi w inwestycji.
B.A. Baracus pisze:I tak na koniec paplanie o tym, że M.A.N jest lepszy od Solarisa jest zabawne, a wiesz dlaczego, bo w większości są robione z tych samych części...
Jednak jakoś dużo więcej ludzi na róznych forach bardziej popiera MANa, nie wiem dlaczego, ale ja też wolę MANa chociażby ze względu na jakość obsługi pasażera. Kazdy ma swoje zdanie po prostu. Z moich znajomych tylko jedna osoba opowiada sie za Solarisem, bo ktoś z jej rodziny tam pracuje.
B.A. Baracus pisze:Aha i jeszcze jedno, jak myślisz czy M.A.N dzięki temu, że zainwestował w Polsce nie otrzymał ulgi podatkowej
Wiadomo, ale coś tam do kasy Skarbu Państwa wpłacą.

Czy Solaris jest w 100 % polską firmą?? <bez żadnego kapitału zagranicznego>

voy

Post autor: voy »

Polityka polityką ale MANy są bardziej przyjazne dla pasażera. Solarisy nigdy mnie nie przekonały do siebie - i podejrzewam że prędko nie przekonają.

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

voy pisze:MANy są bardziej przyjazne dla pasażera.
Szczególnie te trzy schody z tyłu pojazdu, dla niepełnosprawnych jest to wprost cudowne :devil:

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

B.A. Baracus pisze:Szczególnie te trzy schody z tyłu pojazdu, dla niepełnosprawnych jest to wprost cudowne
Czepiasz się miejsc gdzie żaden niepełnosprawny nię będzie się ładował, a w Solarisach U12 nad drugą osią tez równo nie jest i jeszcze wystaje cosik o co sie przedwczoraj potknąłem. :mruga:
voy pisze:Solarisy nigdy mnie nie przekonały do siebie
Też od rana myślę o 30 Solarkach i patrzę na nie na dziesiątkach zdjęc i mam to samo, mimo szczerych chęci i jeszcze jak czytam warszawskie opinie użytkowania najtańszej klimy na Solrisach to aż się boję... :(

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Poznańczyk pisze:Czy Solaris jest w 100 % polską firmą??
Tak. Początkowo bodajże 30% miał Neoplan ale w związku z przejęciem tej firmy przez MAN-a pp. Olszewscy odkupili udziały i w tej chwili mają 100%.

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

Apropo klimy, ciekawe czy ta w testowym #8233 w ogóle działa...

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Nawet jesli działa to aktualnie jej nie zaznamy bo po co ?? :D

A ja czytałem że ta klima rzęźi jak silnik Ikarusa, może to przez to że działa na okrągło przy otwartych oknach a poza tym w miejskim busie co chwila otwierają sie drzwi.

Czemu wiceprezes Solarisa ma na imię Solange? Czy to Polka?

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Poznańczyk pisze:Czemu wiceprezes Solarisa ma na imię Solange? Czy to Polka?
Bo tak jej dali rodzice. Reszta tutaj.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o autobusach”