Obsługa niepełnosprawnych w autobusach miejskich.

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...
Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

A ja u siebie coraz częściej zaobserwowałem, że kierowcy PKM robią przyklęk dla matki z wózkiem, szczególnie w M125M :P

Volvo 7000A

Post autor: Volvo 7000A »

w Bydgoszczy tez czesto przyklek robia kierowcy no ale rampy nie rozloza

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

We Wrocku to zależy od kierowcy i od tego czy dany niepełnosprawny jest sam czy z kimś... Dużo razy widziałam jak kierman włączał przyklęk i wyskakiwał jeszcze otworzyć rampę dla niepełnosprawnego, a z kolei wczoraj nie wyskoczył i przyklęku nawet nie włączył... (ale pan na wózku był z osobą towarzyszącą) a dla wózków dziecięcych to tylko przyklęk i to też nie zawsze...

Matt
Posty: 86
Rejestracja: 2006-07-06, 08:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Matt »

Z kolei w Krakowie niepełnosprawny czy matka z wózkiem skazani są na pomoc pasażerów. Ani razu nie doświadczyłem wysunięcia platformy ;( Kilka razy proponowałem kiermanowi, że mogę wysunąć ten podest, ale kierowca stwierdził, że jeszcze coś popsuję :retard:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Matt pisze:Kilka razy proponowałem kiermanowi, że mogę wysunąć ten podest, ale kierowca stwierdził, że jeszcze coś popsuję :retard:
I wcalę mu się nie dziwię. Tylko obsługa pojazdu może obsługiwać pojazd, czyli w tym wypadku np. otworzyć podest.

A zatem, jeśli nie Jesteś pracownikiem MPK, a jedynie pasażerem, to wolno Ci pomóc niepełnosprawnemu dostać się do pojazdu, czyli wnieść wózek. Tudzież zwrócić uwagę obsłudze pojazdu, czyli kierowcy ;)

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

J-31 pisze:Tylko obsługa pojazdu może obsługiwać pojazd, czyli w tym wypadku np. otworzyć podest.
Czyli ja jako pasażer nie mogę sama otworzyć okna, albo szyberdachu? :shocked: Bo to też chyba podlega pod obsługę pojazdu...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ikarus9587 pisze:Czyli ja jako pasażer nie mogę sama otworzyć okna, albo szyberdachu? :shocked:
A co ma piernik do wiatraka ? :chytry: Może źle się wyraziłem, ale jednak napisałem wyraźnie "Nie Możesz otworzyć podestu", bo to akurat należy kierowcy. ;) A propo. W nowoczesnych autobusach szyberdachu też już nie Otworzysz sobie sama, to robi kierowca z pulpitu :mruga:

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:W nowoczesnych autobusach szyberdachu też już nie Otworzysz sobie sama, to robi kierowca z pulpitu
W zależności czy kiermanowi będzie się chciało ;)

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

J-31 pisze:Nie Możesz otworzyć podestu", bo to akurat należy kierowcy
No być może, ale u nas spotkałam się z czymś takim że podest otworzyła osoba towarzysząca niepełnosprawnemu i nikt nie miał o to do niej pretensji...
J-31 pisze:W nowoczesnych autobusach szyberdachu też już nie Otworzysz sobie sama, to robi kierowca z pulpitu
No w zasadzie racja, chociaż w niektórych 7700a mamy normalnie otwierane szyberdachy... Ale sądzę że szyberdachy sterowane z pulpitu są o tyle dobre że jak zaczyna padać to kierowca zamyka je, żeby woda nie lała się do środka, bo ludzie rzadko wpadają na to żeby taki szyberdach zamknąć, a niektórzy po prostu nie umieją, lub co gorsza - nie dosięgają np. ja :retard:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ikarus9587 pisze:No być może, ale u nas spotkałam się z czymś takim że podest otworzyła osoba towarzysząca niepełnosprawnemu i nikt nie miał o to do niej pretensji...
Ja myślę, że to chyba też zależy od podejścia do tego kierowców w poszczególnych miastach. W Warszawie jest nie do pomyślenia, aby podest otworzył pasażer. W Krakowie - jak opisał to Matt - też. No, ale we Wrocławiu jak widać nikt nie zabrania. :)

Swoją drogą, dla mnie osobiście to jest kolejna ciekawostka... mamy trochę nowe czasy i nowe potrzeby związane z taborem komunikacji miejskiej. Niegdyś (PRL i początek lat 90-tych) jeździły sobie autobusy i tramwaje. A niepełnosprany na wózku mógł sobie na nie jedynie popatrzeć, no chyba, że zebrał odpowiednią ilość silnych facetów. :retard:

A dzisiaj... mamy już coraz więcej autobusów niskopodłogowych względnie niskowejściowych. No i kolejny problem. Kto powinien był otwierać podest niepełnosprawnemu. Wydaje mi się, że mimo wszystko jest to ciekawy problem. Ponieważ każde przedsiębiorstwo inaczej do tego podchodzi :razz:

A propo... jadąc ostatnio nowiutkimi Scaniami (coraz bardziej kocham te autobusy :smile2: ) oraz SU12 III (Mobilis), zauważyłem, że kierowcy tych autobusów, niezależnie od tego, czy na przystanku jest osoba niepełnosprawna czy nie. Robią zawsze przyklęk :cool:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

J-31 pisze: A propo... jadąc ostatnio nowiutkimi Scaniami (coraz bardziej kocham te autobusy :smile2: ) oraz SU12 III (Mobilis), zauważyłem, że kierowcy tych autobusów, niezależnie od tego, czy na przystanku jest osoba niepełnosprawna czy nie. Robią zawsze przyklęk :cool:
Mam rozumieć, że to jest nowość w Warszawie :?: :mruga:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Amalio pisze:Mam rozumieć, że to jest nowość w Warszawie :?: :mruga:
1. Scania - tak :razz:
2. Przyklęk na każdym przystanku, też tak. :D
3. Kierowcy MZA, jeżdżący nowymi Solarisami nie klękali na każdym przystanku :P

Gorzej, że oni tak tylko na początku robią. A potem będzie już "normalnie" :retard:

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:A dzisiaj... mamy już coraz więcej autobusów niskopodłogowych względnie niskowejściowych. No i kolejny problem. Kto powinien był otwierać podest niepełnosprawnemu. Wydaje mi się, że mimo wszystko jest to ciekawy problem. Ponieważ każde przedsiębiorstwo inaczej do tego podchodzi
Według mnie nie powinno nigdy dojść do sytuacji takiej, że pasażerowie otwierają tą rampę. To zadanie należy do kierowcy, obojętnie czy pada deszcz czy świeci słońce ma wyjść z kabiny otworzyć rampę, ewentualnie pomóc niepełnosprawnemu wjechać do środka autobusu i zamknąć rampę. Poza tym kierowca widząc na przystanku matkę z wózkiem powinien obniżyć autobus, tak samo powinien zachować się w przypadku osób starszych, chodzących o lasce.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

MKM Shadow pisze:Według mnie nie powinno nigdy dojść do sytuacji takiej, że pasażerowie otwierają tą rampę
Ano Widzisz i tu zaczyna się dyskusja. :)

Ponieważ np. Matt sam chciał - jako pasażer autobusu - pomóc kierowcy i otworzyć rampę :razz:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

W takiej sytuacji ja bym napisał skargę na kierowcę, że siedzi na czterech literach i nic nierobi ( oczywiscie po za prowadzeniem autobusu)

@J-31 tzn jak normalnie :?: Przestaną używać przyklęku :?: Znudzi im się :?: :mruga:

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:Ano Widzisz i tu zaczyna się dyskusja.

Ponieważ np. Matt sam chciał - jako pasażer autobusu - pomóc kierowcy i otworzyć rampę
Oj coś czuje, że niezła polemika na ten temat będzie ;)

Zdaje sobie sprawę, że kierowca i tak już ma dużo na głowie, tu sprzedać bilet pasażerowi, tutaj zaś poinformować kogoś czy dana linia jedzie przez jakąś dzielnicę, tutaj zaś pilnować rozkładu jazdy, uważać na drodze, itd...

Ale według jeszcze do tych obowiązków należy jeszcze pomoc niepełnosprawnej osobie, gdzie kierowca widząc taką osobę na przystanku, albo na wyświetlaczu komputera pokazuje się komunikat, że ma otworzyć rampę, to najpierw podjechawszy na przystanek bezzwłocznie robi przyklęk, potem powinien ruszyć cztery litery z siedzenia, iść do 2 drzwi, otworzyć rampę, ewentualnie pomóc wjechać takiej osobie do pojazdu, zamknąć rampę, wrócić z powrotem na swoje stanowisko.
Również widząc wózek dziecięcy, lub osoby starsze, chodzące o lasce, powinien bezzwłocznie zrobić przyklęk na przystanku.

Podsumowywując: Tak jak już wcześniej mówiłem, rampę powinien otwierać kierowca, bo przecież za swoją robotę otrzymuje co miesięczne wynagrodzenie, a jeśli dochodzi do sytuacji w której zwykły pasażer otwiera rampę, no to przepraszam bardzo, ale w tym momencie kierowca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Proponuje taką alternatywną rzecz wprowadzić: Jeśli kierowcy nie będzie się chciało otworzyć rampy, a na pokładzie autobusu znajduję się MKM, to niech miłośnik takową rampę otworzy, a potem zamknie :retard:

PS. A może lepiej pomyśleć o elektrycznej rampie sterowanej z pulpitu kierowcy ?

Matt
Posty: 86
Rejestracja: 2006-07-06, 08:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Matt »

J-31 ja chciałem pomóc mojemu sąsiadowi, kótry miał nieprzyjemność jechać akurat ze mną :(

A ten kierowca to stary burak, który nawet raz chciał mi wścisnąc bilet normalny bo nie miał ulgowego :shocked: Powiedział, że mam to kupić i konie. Ja z kolei powiedziałem, żeby przeczytał sobie paragraf 13 podpunkt 3 regulaminu :D :lol: :mruga:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

MKM Shadow pisze:Proponuje taką alternatywną rzecz wprowadzić: Jeśli kierowcy nie będzie się chciało otworzyć rampy, a na pokładzie autobusu znajduję się MKM, to niech miłośnik takową rampę otworzy, a potem zamknie :retard:
No dobra, a jeśli mkm to człowieczek w wieku 10 lat i ma 1 metr wzrostu. Rampa jest ciężka. Może sobie nie poradzić :mruga:

A po za tym, pomijając mniejsze miasta, to w większych kierowcy nie znają mkm-ów. A przecież mkm to hobby a nie służba. A ni nie jest umundurowany, ani też nie ma żadnych plakietek :-P

PS. Tak na wszelki wypadek, Pana Giertycha proszę o nie czytanie powyższych słów :retard:
MKM Shadow pisze:PS. A może lepiej pomyśleć o elektrycznej rampie sterowanej z pulpitu kierowcy ?
To prawda. Już dawno o tym pisałem. Koledzy, o wiele bardziej fachowi sprawach techniki, ode mnie, wypowiadali się tutaj, że to rozwiązanie jest wadliwe.

A jednak po za granicami Polski, to rozwiązanie jest popularne, a nawet działa. I jakoś za bardzo się nie psuje. Zatem dlaczego nie w Polsce ? ;)
Amalio pisze:@J-31 tzn jak normalnie :?: Przestaną używać przyklęku :?:
Dokładnie tak. Do tego stopnia im się znudzi to, że nawet nie robią przyklęku, kiedy jest to rzeczywiście potrzebne (osoba starsza, albo wózek) :]

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:No dobra, a jeśli mkm to człowieczek w wieku 10 lat i ma 1 metr wzrostu. Rampa jest ciężka. Może sobie nie poradzić
No dobra, ale myślałem tu o MKMach w wieku powyżej 16 lat i wzroście 1,60 cm :mruga:
J-31 pisze:A po za tym, pomijając mniejsze miasta, to w większych kierowcy nie znają mkm-ów. A przecież mkm to hobby a nie służba. A ni nie jest umundurowany, ani też nie ma żadnych plakietek
To zawsze kierowcy można powiedzieć, że takową pomoc chcemy zaoferować, a poza tym na pewno dla MKMa jest atrakcją otworzyć sobie a potem zamknąć takową rampę ;)
J-31 pisze:Zatem dlaczego nie w Polsce ?
Może dla naszych ukochanych przewoźników to rozwiązanie jest wciąż za drogie, mało popularne ?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Muszę przyznać, że jeśli chodzi o obsługę niepełnosprawnych w Gdańsku, to wróciłem z jednodniowej wyprawy podbudowany. Otóż udało mi się złapać w świetle obiektywu pana kierowcę, który... bez żadnych oporów otworzył rampę dwóm osobom na wózkach inwalidzkich :razz:

Zdjęcie przedstawia SU18 III ZKM Gdańsk. Przystanek dla wysiadających na pętli PKP Gdańsk Wrzeszcz
Obrazek

Kilka minut później na ten sam przystanek przyjechał autobus linii B (objazd i do tego opóźniony). Był to MB O405GN2. Kierowca również otworzył im rampę i wpuścił tychże pasażerów do środka (na zdjęciu ich nie widać) ;)

Hmmmm....Tyle kręcę się po Warszawie a powyższy obrazek znalazłem dopiero w ... Gdańsku :D Brawa dla kierowców ZKM Gdańsk :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o autobusach”