Wyświetlacze w autobusach

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...
Filip_2691

Post autor: Filip_2691 »

Ja tam wole wyświetlacze marki Pixel :) Wole takie niż te "pływające" :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Panewniczanin pisze:Ja najbardziej lubie filmy :)
Oczywiście Masz słuszność, rzeczywiście filmy potrafią być lepsze, nawet czasami najlepsze.

Nie mniej jednak wydaje mi się, że trzeba się rozwijać. Elektronika daje ogromne możliwości i w przypadku dużego ruchu, kiedy kierowca musi szybko zmienić kierunek na tablicach zewnętrznych, tablice elektroniczne są nie tylko dużo wygodniejsze, praktyczniejsze dla prowadzącego, ale mogą być czytelne.
Panewniczanin pisze: Tablice kierunkowe można ukraść, filmów natomiast nie da się. Filmy są dobrze widoczne; nie są za ciemne (jak mozaiki w Solarisach), również nie są "oczojebne", jak niektóre diodowe. Nie mogą "pływać" i dobrze wychodzą na zdjęciach (w przeciwieństwie do tych z wrocławskich 7700A i transkomowskich 120M).
To są oczywiście ewidentne wady wyświetlaczy. Ale są też zalety. Np. diodowe są widoczne z daleka i o każdej porze dnia. A także w każdych warunkach. Mnie np. bardzo ułatwiają życie. Z daleka widzę autobus i jestem w stanie go zidentyfikować dużo szybciej... ;)

Myślę, że następnym krokiem będą kolorowe wyświetlacze.. :mruga:

Profesor

Post autor: Profesor »

J-31 pisze:
Panewniczanin pisze:Ja najbardziej lubie filmy :)
Oczywiście Masz słuszność, rzeczywiście filmy potrafią być lepsze, nawet czasami najlepsze.

Nie mniej jednak wydaje mi się, że trzeba się rozwijać. Elektronika daje ogromne możliwości i w przypadku dużego ruchu, kiedy kierowca musi szybko zmienić kierunek na tablicach zewnętrznych, tablice elektroniczne są nie tylko dużo wygodniejsze, praktyczniejsze dla prowadzącego, ale mogą być czytelne.
Panewniczanin pisze: Tablice kierunkowe można ukraść, filmów natomiast nie da się. Filmy są dobrze widoczne; nie są za ciemne (jak mozaiki w Solarisach), również nie są "oczojebne", jak niektóre diodowe. Nie mogą "pływać" i dobrze wychodzą na zdjęciach (w przeciwieństwie do tych z wrocławskich 7700A i transkomowskich 120M).
To są oczywiście ewidentne wady wyświetlaczy. Ale są też zalety. Np. diodowe są widoczne z daleka i o każdej porze dnia. A także w każdych warunkach. Mnie np. bardzo ułatwiają życie. Z daleka widzę autobus i jestem w stanie go zidentyfikować dużo szybciej... ;)

Myślę, że następnym krokiem będą kolorowe wyświetlacze.. :mruga:
Niewątpliwą zaletą wyświetlaczy jest to, iż np: w Krakowie jeden kierowca jeżdżąc na "Bronowickich liniach" czy "Borkowskich\Fałęckich wsiach" ma do obsługi kilka linii dziennie. Raz wykonuje kurs na tej linii by potem pojechać gdzie indziej. Na pętli szybko może zmienić linię i kierunek bez bawienia się tablicami. Jest to oszczędność czasu i pieniędzy. A poza tym w zwykłych filmach, co jakiś czas trzeba wymieniać wkłady, ponieważ film łatwo może ulec zerwaniu, albo, gdy jest zmiana trasy to trzeba wystawiać specjalne tablice, ponieważ na filmie nie ma danej krańcówki.

Filip_2691

Post autor: Filip_2691 »

Ale nic nie zastąpi filmów :) Ale i tak w większości busów pojawią się wyświetlacze lub zwykłe dykty.....

Peter

Post autor: Peter »

J-31 pisze:Nie mniej jednak wydaje mi się, że trzeba się rozwijać. Elektronika daje ogromne możliwości i w przypadku dużego ruchu, kiedy kierowca musi szybko zmienić kierunek na tablicach zewnętrznych, tablice elektroniczne są nie tylko dużo wygodniejsze, praktyczniejsze dla prowadzącego, ale mogą być czytelne.
Dla niektórych kierowców to jest jednak zmora, jeśli mają coś zaprogramować lub zmienić. ;)
Zgadzam się przy tym oczywiście z Tobą, że prawidłowo zainstalowane wyświetlacze są świetne do wykonywania zmian w opisach bez ruszania się z miejsca.
Czasami jednak te urządzenia się psują, a wtedy nic nie zastąpi wyświetlaczy jak np. dyktowe tablice, bo nie zawsze możliwa jest zmiana wozu. :retard:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Peter pisze:(...)
Czasami jednak te urządzenia się psują, a wtedy nic nie zastąpi wyświetlaczy jak np. dyktowe tablice, bo nie zawsze możliwa jest zmiana wozu. :retard:
Tak to fakt. Uszkodzenia elektroniki lub samych wyświetlaczy to poważny problem. Czasami to może być rzeczywiście zmora. :(

No i nie wyszkoleni kierowcy - o czym Napisałeś. Tutaj Masz rację - czasami nic nie zastąpi tablic dyktowych lub filmów. :)

Nie mniej jednak, technika idzie do przodu, i wg. mnie, po prostu trzeba się rozwijać.... ;)

Damhan

Post autor: Damhan »

Mam takie małe pytanko. Mianowicie co mnie bardzo zdziwiło niektóre krakowskie gnioty i warszawski Solaris! Miały niebieskie wyświetlacze. Przyznam, że nie spotkałem się z czymś takim wcześniej.

voy

Post autor: voy »

Jakie niebieskie wyświetlacze? Podświetlenie niebieskie?

Damhan

Post autor: Damhan »

voy pisze:Jakie niebieskie wyświetlacze? Podświetlenie niebieskie?
Dokładnie. Pierwszy raz się z takim czymś spotkałem.

DAB

Post autor: DAB »

voy pisze:Jakie niebieskie wyświetlacze? Podświetlenie niebieskie?
Gliwickie Volvo B10BLE takie mają. Bardzo ładnie to wygląda, niestety nie mogę zaprezentowac :(

voy

Post autor: voy »

To w Rzeszowie mamy odkurzacze z niebieskim podświetleniem, Mercedesy chyba też takie mają, choć pewien nie jestem.

A tu tyski M181MB:
http://ams1.lo3.wroc.pl/tomek/autobusy. ... 4&nr=38792

56247

Post autor: 56247 »

Foto powyżej produkt PIXEL-SYSTEM Bydgoszcz.Display podświetlany na niebiesko.Do tego autokomputer STR 1-1 w/w firmy.Przerabialiśmy to parę ładnych lat temu w Warszawie. :diabeł:

[ Dodano: 2005-10-16, 22:51 ]
Damhan pisze:Mam takie małe pytanko. Mianowicie co mnie bardzo zdziwiło niektóre krakowskie gnioty i warszawski Solaris! Miały niebieskie wyświetlacze. Przyznam, że nie spotkałem się z czymś takim wcześniej.

Warszawski Solaris :?:

Niemożliwe.Płatkowe display'e R&G są podśwetlone białym światłem.Mam na myśli wozy MZA.
Być może Ty widziałeś akurat wóz Connex'u :?: :!:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Damhan pisze:Mam takie małe pytanko. Mianowicie co mnie bardzo zdziwiło niektóre krakowskie gnioty i warszawski Solaris! Miały niebieskie wyświetlacze. Przyznam, że nie spotkałem się z czymś takim wcześniej.
Zapewne chodzi Ci o podświetlenie. Rzeczywiście fajnie to wygląda - nasze Jelcze M121M miały coś takiego. ;)

Natomiast co do Solarisów - to kol. 56247 - już to napisał :D

Damhan

Post autor: Damhan »

56247 pisze:Niemożliwe.Płatkowe display'e R&G są podśwetlone białym światłem.Mam na myśli wozy MZA.
Być może Ty widziałeś akurat wóz Connex'u :?: :!:
Dokładnie był to wóż Connex Warszawa. :)

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Moje zdanie na temat wyświetlaczy jest takie:

Nie mozna stać w miejscu i wyposażać autobusy w filmy czy też tablice kierunkowe, trzeba się rozwijać, a co za tym idzie montować wyświetlacze... Jak zapewne zauważyliście nawet wyświetlacze są coraz to nowsze, czytelne i praktyczne, kto wie co będzie za 5 lat... :cool:

Damhan

Post autor: Damhan »

Tutaj przykład owego wyświetlacza.
http://ams1.lo3.wroc.pl/tomek/autobusy. ... 4&nr=68633

Inspektor

Post autor: Inspektor »

Zarówno autobus, jak i jego wyświetlacz, wyglądają bardzo fajnie :)

Damhan

Post autor: Damhan »

Podzielam opinię. W ogóle gdyńskie autobusy wyglądają fajnie, ale to nie ten temat. ;)

Hannibal

Post autor: Hannibal »

W ostatnim czasie Nowosądecki Jelcz 120M #373 dostał piękne, pierwsze w mieście pomarańczowe wyświetlacze :cool: Miałem okazję widzieć ten wóz dwukrotnie - za dnia i nocy i widoczność trasy,linii jest świetna. Dodatkowo posiada on funkcje przewijanego tekstu co także jest swoistą nowością. Oczywiście postaram się go upolować i sfocić. :)

Pozdrawiam

[ Dodano: 2005-12-07, 16:03 ]
PS: Ciekawie czy to jeden taki przypadek, czy MPK ma zamiar wymienić wyświetlacze większej ilość 120M.. Oczywiście będę się temu przyglądał na bieżąco.. ;)

ikarus5326

Post autor: ikarus5326 »

We Wrocławiu Volvo 7700 mają pomarańczowe wyświetlacze, są bardzo ładne. A jestem ciekaw jakby wyglądał autobus z niebieskim wyświetlaczem, chociaż z reguły niebieskie diody są na większe napięcie...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o autobusach”