Sprowadzenie autobusu z zagranicy - jak?

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...
Awatar użytkownika
Hibron
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-13, 15:06
Lokalizacja: Kraków

Sprowadzenie autobusu z zagranicy - jak?

Post autor: Hibron »

Witam! Jak mógłbym sprowadzić autobus do Polski z zagranicy z kraju w Unii Europejskiej. Kupuję od prywatnej osoby, kilkaset kilometrów ma do granicy Polski. Jeśli nie chciałbym osobiście(lub jeśli to konieczne to mogę) jechać po autobus i tłuc się z powrotem do Polski to czym musiałbym ten autobus przywieźć, ewentualnie czym musieliby go przywieźć. Autobus używany, przegubowy. Jaki byłby koszt tego transportu i jak duże cło na granicy musiałbym zapłacić? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Jeżeli chcesz to przywieźć ciężarówką, to poszukaj firmy transportowej która dysponuje odpowiednią naczepą i pogadaj o kosztach. A jak nie, to musisz znaleźć kierowcę. Na pewno ktoś z chęcią sobie dorobi w weekend powiedzmy.

Awatar użytkownika
Hibron
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-13, 15:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hibron »

Dzięki za odpowiedź. A pociągiem tego nie przewiozę? Nie byłoby taniej? Jeśli chodzi o przyjazd autobusem, jak sobie wyrobię prawo jazdy, to bym nawet ja sobie przyjechał, ale boję się tego, że ten autobus się po prostu rozleci. W tym przypadku jak gdzieś stanę na drodze za granicą to nawet nie wiem co bym miał zrobić, płacić za holowanie autobusu to ja dziękuję.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Kiedyś czytałem na pmk o transporcie (wprawdzie auta a nie autobusu, ale praktycznie na jedno wychodzi) pociągiem i koszty oraz czas transportu wychodziły przeraźliwie wysokie, więc raczej zapomnij.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Hibron pisze: płacić za holowanie autobusu to ja dziękuję.
Wychodzi więc na to, że i tak byś musiał zamówić transport. Toteż sądzę, że najlepiej by było przyjechać na kołach, a w razie awarii liczyć się z jakimiś kosztami zamówienia transportu.
Tak czy inaczej warto zwrócić uwagę na to, że szalenie rzadko wozi się autobusy na ciężarówkach. Tak więc ja najbardziej bym optował za przyjechaniem tym na kołach.

A tak z czystej ciekawości - jaki konkretnie autobus to miałby być :?: Można go podejrzeć w internecie na jakimś ogłoszeniu :?:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Hibron pisze:jak duże cło na granicy musiałbym zapłacić?
W UE nie ma ceł. Zresztą nie ma już kontroli granicznych.
Jakoś wszystkie używki z Zachodu jadą normalnie, chyba nawet złomiaste Ikarusy jeździły do GOP-u o własnych siłach. Nie możesz znaleźć jakieś kierowcy autobusu, który wziąłby sobie 3 dni wolnego i zaryzykował? Jeśli to nie jest jakaś totalna padlina (w co wątpię), nic złego nie powinno się stać, te sprzęty (miejskie) robią codziennie spore trasy pod relatywnie większym obciążeniem.
A jak już pomoc autobusowi w dotarciu na miejsce — autobusy na złom holuje się dużym holownikiem, może to będzie dobre

Awatar użytkownika
Hibron
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-13, 15:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hibron »

Na razie to tak tylko planuje, za kilka lat, bo na razie nie dam rady sobie kupić. Mam zamiar kupić Ikarusa 280, a w ostateczności 260. MZA Warszawa wiem, sprzedaje teraz właśnie te Ikarusy, http://www.mza.waw.pl/zamowienia-sprzedaz.html Tutaj macie nawet link. Czy oni sprzedają te autobusy na chodzie w MZA? Bo zdaje mi się, że to są już takie do remontu i nie wiem czy nie padnięte. Ale oczywiście na razie nie dam rady sobie kupić Ikarusa i wtedy kiedy będę mógł pewnie będą już wszystkie wycofane, a z Węgier jest pełno ogłoszeń, najtańsze to z Ikarusów 280 takie znalazłem http://www.hasznaltauto.hu/autobusz/ika ... 80-4039691 . W sumie to on kosztuje w przeliczeniu 10 000zł plus powrót do Polski.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

pmaster pisze: W UE nie ma ceł. Zresztą nie ma już kontroli granicznych.
Metafora, płaci się za pierwszą rejestrację w kraju, wprawdzie nie na granicy a w urzędzie, ale wciąż jakieś opłaty obowiązują i z punktu widzenia ETS są pobierane zgodnie z prawem.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Hibron pisze:Czy oni sprzedają te autobusy na chodzie w MZA?
Pewnie jakiś by się znalazł, ale wątpię, czy to byłby chód Warszawa-Kraków, choć możnaby spróbować się z MZA odnośnie tego dogadać. Polecam też GOP — tamtejsi przewoźnicy powinni sprzedawać Ikarusy, a to znacznie bliżej.
Hibron pisze:wtedy kiedy będę mógł pewnie będą już wszystkie wycofane
Masz czas do 2012

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Hibron pisze:Na razie to tak tylko planuje, za kilka lat, bo na razie nie dam rady sobie kupić. Mam zamiar kupić Ikarusa 280, a w ostateczności 260. MZA Warszawa wiem, sprzedaje teraz właśnie te Ikarusy
Pmaster dobrze Ci napisał, lepiej się Pospiesz, bo warszawskich Ikarusów z każdą chwilą jest coraz mniej. I obawiam się, że za kilka lat może być za późno.

A co do tych pojazdów, które sprzedaje MZA - to jest złom. Od razu sobie Musiałbyś zorganizować holownik, bo na przejazd o własnych siłach, to chyba małe szanse ;)

Awatar użytkownika
Hibron
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-13, 15:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hibron »

Szkoda, a nie wiecie jak z innymi miastami? Chyba nieprędko pozbędą się Ikarusów?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o autobusach”