Autobusy Marketowe w Polsce

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...
Arturro 70

Post autor: Arturro 70 »

Jeżeli ktoś jest bardziej zainteresowany tematyką autobusów bezpłatnych to polecam stronę o tej tematyce www.frikobusy.bighost.pl ktorej jestem wspolautorem . Jest ona cały czas rozbudowywana więc niektóre działy nie działają jeszcze ale powoli się to zmieni. W przyszłości podjęta zostanie tam tematyka linii pracowniczych, ale to jeszcze trochę. Polecam:
:strzałka: www.frikobusy.bighost.pl
na razie jest tam sporo o historycznym i obecnym taborze.

Mibars

Post autor: Mibars »

Od pewnego już czasu nastąpiła pewna reorganizacja linii Maximusowych.

Linię obsługuje teraz Opaczewski przewoźnik L. Wnuk, autobusy są całkowicie dedykowane do tej linii (tzn oklejone całopojazdowo tak, ze nie idzie ich pomylić ze zwykłym czerwoniakiem, jak to bywało przy busach Michalczewskiego).

W dzień powszedni jeżdżą 2 pojazdy - 12-metrowy Neoplan, oraz jakiś Mercedes.

Jechałem dwukrotnie Neoplanem, przy czym dziś udało mi się porozmawiać z kierowcą, tak więc mam kilka ciekawostek na temat tego autobusu:
-Autobus ma drzwi odskokowo-uchylne (jak w Pesach), układ 1-2-0.
-Silnik V8 ponad 400km!
-Przekładnia automatyczna, czterobiegowa, dostosowana do jazdy turystycznej, tzn 4-ka załącza się przy 60km/h
-Sprowadzony (a jakże by inaczej) z Niemiec.
-Kupiony z rozbitym przodem, szyba z powodu trudności w znalezieniu pełnej została zastapiona dzieloną.
-Ma klimę przedziału pasażerskiego na dachu - nie pytałem czy sprawna.
-Oryginalny kolor - czerwony - taka jest pokrywa klimy, różne kratki wentylacyjne, z tyłu malutkie obtarcie też pokazuje czerwony kolor.
-Silnik pracuje cichutkko, skrzynia gładko chodzi (a nie jak w Berlietach).
-Silnik Mercedes, w dobrym stanie.
-Nowe klocki hamulcowe, które przy małych prędkosciach popiskują :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mibars, z całym szacunkiem ale ostro spóźniłeś się z tą informacją. "L-Wnuk" już od ponad pół roku przejął linie do Maximusa (przejął od ITS Michalczewskiego). ;)
Mibars pisze:12-metrowy Neoplan
Ten Neoplan to żadna nowość. Autobus jest użytkowany przez firmę już od ponad roku. Jest to ich pierwszy Neoplan, potem kupili jeszcze dwa. Autobus pojawiał się na linii "R" (Warszawa-Pruszków). A tuż przed przejęciem linii do Maximusa, obsługiwał pracowniczą linię.. z Twojego rejonu, konkretnie z Nadarzyna z ul. Rolnej (widziałem go tam wielokrotnie). Skąd jechał "gierkówką" do Warszawy. ;)

A poniżej link do zestawu trzech zdjęć pokazujących Neoplany firmy
"L-Wnuk". Pierwsze zdjęcie przedstawia właśnie opisanego przez Ciebie, obsługującego już linię do Maximusa
:strzałka: galeria/categories.php?cat_id=1470
Ten Neoplan został jako pierwszy obklejony w reklamę Maximusa już w lato, kiedy to zrobiłem mu fotkę :cool:
Mibars pisze:W dzień powszedni jeżdżą 2 pojazdy - 12-metrowy Neoplan, oraz jakiś Mercedes.
MB Citaro ;) Dotychczas również obsługiwał linię R, często był obklejany reklamą - i nawet lepiej mu było w reklamie niż bez niej, ponieważ jego blachy przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy. :]

Jego zdjęcie może znajdę później.

Dodam tylko, że autobusy firmy "L-Wnuk", a obsługujące linię darmową do Maximusa, docierają również na Ursynów (przez Piaseczno), a konkretnie na Kabaty ;)

Mibars

Post autor: Mibars »

Wiem, że Wnuk jeździ już od dość dawna do Maximusa, ale nigdy nie było dogodnej okazji, by o tym napisać - w dodatku pierwszy raz tym Neoplanem jechałem nie wiem czy miesiąc temu... W sumie dwa razy :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mibars pisze:w dodatku pierwszy raz tym Neoplanem jechałem nie wiem czy miesiąc temu... W sumie dwa razy :)
Wow. No to Miałeś więcej szczęścia niż ja, bo mnie się - póki co - w ogóle nie udało się tym autobusem przejechać ;)

Arturro 70

Post autor: Arturro 70 »

[IMG=http://img514.imageshack.us/img514/5557 ... il8.th.jpg] Znów w Łodzi na linii bezpłatnej Real Śródmieście jeździ MB O405G. Przegub przybył do Łodzi tydzień temu, a wczoraj pierwszy dzień jeździł na linii. Więcej szczegółów tutaj: http://www.frikobusy.bighost.pl/ciekawo ... przegub_bk
:strzałka: Zapraszam

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Arturro 70 pisze:Znów w Łodzi na linii bezpłatnej Real Śródmieście jeździ MB O405G.
Wow. Przegub na lini marketowej. To aż takie są potoki pasażerskie, że przewoźnik ("Bursiak") zdecydował się na zakup autobusu przegubowego ? ;)

ppln

Post autor: ppln »

Jeszcze wcześniej był bardzo podobny (ale pomalowany na biało-zielono)

Arturro 70

Post autor: Arturro 70 »

Ten biało-zielony jest nadal we flocie Bursiaka ale chyba już nie wyjedzie.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

W Bydgoszczy też są linie marketowe . Są to linie 350 z Kapuścisk i 351 z Błonia obsługiwane są przez (sąsiadów) Morvi Toruń . Jeżdzą na nich Mercedesy .

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Marcin_3558 pisze:Jeżdzą na nich Mercedesy .
A jakie Mercedesy ? ;)

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

J-31 pisze:A jakie Mercedesy ?
O405N, tylko takie (oprócz jednego O405G) Mercedesy posiada ten przewoźnik.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mała ciekawostka. Jeszcze nie otwarto najnowszej stacji metra ("Słodowiec") a już jeden z bielańskich marketów, reklamuje swoje najnowsze połączenie autobusowe właśnie ze stacji "Słodowiec" (do E.Leclerc przy ulicy Wólczyńskiej).

Oczywiście, jak tylko "Słodowiec" zostanie udostępniony dla pasażerów, to obiecuję się tam wybrać by zobaczyć ten "autobus marketowy" ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

We Wrocławiu do centr handlowych jeżdżą takie autobusy:

:strzałka: Tesco przy ul. Długiej
Do tego hipermarketu jeździ Mercedes O405N #537 z DLA:
Obrazek

:strzałka: Real (C.H Korona)
Do tego hipermarketu jeździ Neoplan N4016 #705 z DLA:
Obrazek

:strzałka: Auchan Bielany
Do tego hipermarketu jeżdżą Mercedesy O405N z DLA: #532 i bodajże #527
Obrazek Obrazek

:strzałka: Park Handlowy Bielany
Do tego hipermarketu jeżdżą głównie Many NL202 z Marco Polo.
Obrazek Obrazek

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Kędzior pisze:Do tego hipermarketu jeżdżą głównie Many NL202 z Marco Polo.
Ostatnio często widywałem tam Neoplany N4016 w malowaniu berlińskim. Przynajmniej 2 :confused:
A nie jeżdżą już przeguby? :chytry:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Gadzie pisze:Ostatnio często widywałem tam Neoplany N4016 w malowaniu berlińskim. Przynajmniej 2 :confused:
A nie jeżdżą już przeguby? :chytry:
Przeguby nie jeżdżą w tej chwili na liniach bezpłatnych.

Marco-Polo wypożyczyło wszystkie Neoplany N4016 oraz Mercedesa O405G dla MPK Wrocław.

Lopez

Post autor: Lopez »

Kędzior pisze:We Wrocławiu do centr handlowych jeżdżą takie autobusy
Utwierdzam się w przekonaniu, że linie marketowe po prostu muszą być obsługiwane sprzętem 2 kategorii. Zaznaczam: nie mówię, że te "405" czy NL to straszne rupiecie, tylko - powiedzmy - przeciętna przeciętność.

ppln

Post autor: ppln »

Może i przeciętność, ale luksus w porównaniu z Ikarusami, zwłaszcza że są całkiem za darmo (np. w Łodzi darmobusy są w praktyce liniami dojazdowymi - wsiada się i wysiada gdzie się chce)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Lopez pisze:Utwierdzam się w przekonaniu, że linie marketowe po prostu muszą być obsługiwane sprzętem 2 kategorii. Zaznaczam: nie mówię, że te "405" czy NL to straszne rupiecie, tylko - powiedzmy - przeciętna przeciętność.
Bingo. I co ciekawe, to jest jakiś taki obowiązujący standard na całą Polskę. Gdzie kolwiekwiek byśmy się nie przyjrzeli, to "darmobusy" to pojazdy używane, często pojazdy, których stan nie jest najlepszy ;)

Chyba wyjaśnienie tego faktu jest proste. Pasażerowie za te autobusy nie płacą, więc za kursy musi płacić zamawiający - czyli firmy, które administrują Centrami Handlowymi. :strzałka: A ci, chcą "jak najtaniej", tzn. wybierają najtańszych przewoźników. :strzałka: A tych nie stać na samodzielny zakup fabrycznie nowych autobusów. :strzałka: I tak cała ta "komunikacja" jest trochę na sztukę, ponieważ każde CH ma potężny parking, na którym większość klientów pozostawia samochód :confused:

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

J-31 pisze:Bingo. I co ciekawe, to jest jakiś taki obowiązujący standard na całą Polskę. Gdzie kolwiekwiek byśmy się nie przyjrzeli, to "darmobusy" to pojazdy używane, często pojazdy, których stan nie jest najlepszy
W Wałbrzychu po kasacji M11 na darmobusach jeżdżą Jelcze 120M i Neoplany N4016.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o autobusach”