Solaris Tramino

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o polskch konstrukcjach tramwajów...
Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

J-31 pisze:Domyślam się, że firma wynajęła tą halę wyłącznie na czas montażu Tramino dla Poznania
Tak, dokładnie. Pudła do Solarisów Tramino robią w hali Solarisa w Środzie, i przywożą do wynajętej hali specjalnie na potrzeby kontraktu z Poznaniem, gdzie robiony jest ostateczny montaż. Było w ŚK. :mruga:

Mi osobiście Tramino podoba się z zewnątrz, jednak w środku wydaje się takie chłodne. Za dużo białego i szarego. ;) Mogli ściany wyłożyć czymś bardziej zielonkawym, albo chociaż zrobić kolorowe poręcze, to już by dużo dało. ;)

Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 356
Rejestracja: 2007-10-24, 13:20
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Szymon »

A powiedz J-31, jak oceniasz Tramino względem Swingów? :)

ppln

Post autor: ppln »

To pomijając koszt lawety i względy formalno-prawne, mogli zamówić montaż w MPK Łódź, jak prototypu. Ale w sumie fajnie, że nie mają stałego punktu montażu bo jest opcja, że jeśli ewentualny przyszły przetarg w Łodzi wygra Solaris (ot choćby za dodatkowe punkty za zlecenie montażu w MPK i czas dostawy), wagony mogą być składane na miejscu (i Tramwajowa ma połączenie z łódzkimi torami ;) )

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Solaris długo analizował, gdzie bardziej im się opłaca składać Tramino, była nawet opcja, że składać będzie FPS i przez długi czas wydawało się, że jest to pewne. Poza tym coś mi świta, że docelowo tramwaje mają być montowane w Bolechowie i w tym celu Solaris rozbudowuje swoją fabrykę.

Podi

Post autor: Podi »

Hmm nie tyle w Bolechowie, co w samej Murowanej Goślinie- jest tam budowana fabryka dla pojazdów stricte szynowych.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze:Dodatkowo tuż nad wejściem jest lampka z opisem "drzwi uszkodzone"
Powinna jeszcze być ,,Sygnalizacja awarii drzwi uszkodzona"

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A powiedz J-31, jak oceniasz Tramino względem Swingów? :)
No i tu mi Nabiłeś ćwieka. No, ale można się nieco pokusić o małe porównanie ;)

1. Jeśli chodzi o elektronikę, to miałem wrażenie, że Tramino jest jakby nieco cichsze od Swinga. Zarówno przy rozruchu wagonu jak i hamowaniu

2. Zawieszenie jest podobne w obu wagonach, ale duże znaczenie na komfort jazdy ma też jakość torowisk. Ja przejechałem się tym wagonem od ul. Grunwaldzkiej do Ronda Śródka i jak napisałem wczoraj na Grunwaldzkiej torowisko jest w złym stanie technicznym (dobrze, że zostanie poddane remontowi). Natomiast tam, gdzie było równo Tramino poruszał się dosyć cicho i przyjemnie.

Oba wagony mają tendencję do kołysania się na nierównościach ;)

3. Układ foteli... każdy przewoźnik ustala to indywidualnie z producentem, ale w członach gdzie znajdują się wózki, to już producenci samodzielnie opracowują zabudowę wózków. I muszę przyznać, że jednak w Tramino - Solaris - zrobił to lepiej niż PESA w Swingach. Te fotele ustawione pod kątem w Swingu, wbrew pozorom nie są najlepszym pomysłem.

Z jakiegoś powodu PESA znacznie odsunęła te fotele od okna... A Solaris jak widać znalazł inne rozwiązanie. Dzięki temu fotele stoją równolegle do przejścia. A jednocześnie samo przejście jest jako tako szerokie - na tyle na ile się dało

4. Biel w Tramino - jej jest dużo, ale nie za dużo. Podoba mi się ta kolorystyka. To może będzie się mniej brudziło niż w Swingach. A już na pewno dobrym pomysłem jest ten kolorowy (szary i zielony) sufit. Jak wynika z naszych doświadczeń z PES¡ 120N - jasny sufit po kilku latach eksploatacji będzie się brudził, Z tymże PESA popełniła tutaj pewien błąd, bo w suficie znajdują się kratki od klimatyzacji... W Tramino takich kratek nie ma. Zielony segment sufitu jest pełny. Nadmuch powietrza podawany jest w inny sposób

5. Podoba mi się jeszcze jedna rzecz. W prawie każdym poznańskim wagonie tramwajowym w środku są te same przyciski do otwierania drzwi (CG)

W Tramino też je zainstalowano. W przypadku aktywacji, te przyciski pulsują zielonym światełkiem, zachęcając do naciśnięcia. Można je spotkać w Siemensach, w Konstalach, Moderusach oraz Tatrach. Zdaje się, że chyba tylko Duewagi się wyłamują z tej tradycji ;)

I z tego co widzę, ludzie bez oporów z tego korzystają. ;)

Spotkałem się tylko z jedną sytuacją, gdzie na pętli pani nie potrafiła otworzyć sobie drzwi od zewnątrz - albo zbyt słabo naciskała przycisk, albo nie ten przycisk co trzeba (bo były dwa: CG i dla niepełnosprawnego)

Mam taką cichą nadzieję, że Solaris znajdzie w Polsce więcej klientów na Tramino, bo sam tramwaj jest naprawdę świetny :)

Trudno mi jednoznacznie ocenić który wagon jest lepszy - Tramino, czy Swing. Oba są wbrew pozorom zbliżone do siebie. ;)

Wydaje mi się, że to zweryfikuje życie. O ile w Warszawie 120N oraz Swingi są bardzo chwalone, o tyle w Gdańsku już nie za bardzo.

A jak za kilka lat będą oceniane Tramino, przez mechaników oraz motorniczych - na to musimy poczekać ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

J-31 pisze: 5. Podoba mi się jeszcze jedna rzecz. W prawie każdym poznańskim wagonie tramwajowym w środku są te same przyciski do otwierania drzwi (CG)

W Tramino też je zainstalowano. W przypadku aktywacji, te przyciski pulsują zielonym światełkiem, zachęcając do naciśnięcia. Można je spotkać w Siemensach, w Konstalach, Moderusach oraz Tatrach. Zdaje się, że chyba tylko Duewagi się wyłamują z tej tradycji
W Tatrach są na drzwiach i są inne. Ogólnie to nawet jak kierowcy sami otwierają wszystkie to pasażerowie odruchowo wciskają przyciski od drzwi - weszło to w nawyk. W Duewagach owszem przyciski są inne, ale mamy tam dużą lampkę, która też zapala się w momencie aktywacji. Wspominałeś o tym, że przyciski są na poręczach, a nie na drzwiach - tak, jest tak we wszystkich pojazdach oprócz Tatr. Nawet w autobusach.

Mam do Ciebie pytanie, bo jeszcze poznańskim Tramino nie jechałem - czy wzorem autobusów przy każdym zamknięciu drzwi pani radosnym głosem z głośników oznajmia, że "uwaga, drzwi się zamykają"? Strasznie to irytujące, przypomina mi się zawsze, jak użytkownicy z innych miast opowiadali o tym, że dźwięki przy zamykaniu drzwi irytują kierowców, taki komunikat musi irytować jeszcze bardziej.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

KKS pisze:Mam do Ciebie pytanie, bo jeszcze poznańskim Tramino nie jechałem - czy wzorem autobusów przy każdym zamknięciu drzwi pani radosnym głosem z głośników oznajmia, że "uwaga, drzwi się zamykają"?
Faktycznie spotkałem się z tym w jednym z najnowszych poznańskich SU18 III. Natomiast w w Tramino nie ma takiego ostrzeżenia głosowego. Jest tylko typowy elektroniczny sygnał, połączony z czerwonymi lampkami na suficie - które pulsują w trakcie zamykania się drzwi ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Dobrze, że chociaż w tramwajach sobie oszczędzili.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

J-31 pisze:Te fotele ustawione pod kątem w Swingu, wbrew pozorom nie są najlepszym pomysłem
Kiedyś broniłeś tego rozwiązania, gdy ja na nie narzekałem. ;)
J-31 pisze:Z jakiegoś powodu PESA znacznie odsunęła te fotele od okna
Niektórzy to chwalą, ze można tam położyć jakiś plecak, czy inny bagaż.
J-31 pisze:Tramino, czy Swing
Wizualnie na pewno Tramino, jednak w środku jak oglądam te zdjęcia, to jednak będę się upierał, że wygląda zimno. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

OPi pisze:Niektórzy to chwalą, ze można tam położyć jakiś plecak, czy inny bagaż.
To prawda, można tam położyć bagaż. W Tramino, może być z tym problem. Coś za coś ;)

Z tymi fotelami w Swingu da się jakoś żyć. Ja się po prostu do nich przyzwyczaiłem - ale miło mi się zrobiło na sercu jak zobaczyłem środkowy człon w Tramino. Wydaje mi się, że to jednak jest nieco lepszy pomysł.

Dodatkowo jakoś tak wydaje mi się, że ta duża tylna szyba w Tramino to też jest fajny pomysł. W Swingu jest ona bardziej zabudowana. O ustawieniu foteli w ostatnim członie nie dyskutuję - bo to jest już kwestia zamówienia ;)

Wspomniane dźwięki z zamykania drzwi - w obu Solarisach (Urbino i Tramino) - prześlę w niedzielę lub w poniedziałek. Po prostu teraz siedzę na polu obok kukurydzy ;)

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

J-31 pisze:duża tylna szyba w Tramino to też jest fajny pomysł. W Swingu jest ona bardziej zabudowana
Też nad tym ubolewam, bo nie można sobie popatrzeć do tyłu podczas jazdy. :D W 120N było OK. W ogóle mi się wydaje, że PESA obmyśliła trochę nietrafiony design dla Swingów, w szczególności z tyłu. No i Tramino nie ma skosów. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak, ale nie chciałbym tutaj wpadać w jakąś ostrą krytykę Swingów. Szczególnie, że Swingi mi się również podobają. Również co do designu nie mam większych uwag - po prostu mi odpowiada ;)

Po prostu oba tramwaje są ciekawe i mogą ze sobą konkurować na rynku - my możemy tylko opisać co widzimy, co nam się podoba lub nie. Ale tak naprawdę kilkuletnia, liniowa obsługa tych wagonów wykaże, który jest lepszy, trwalszy i mniej kłopotliwy dla obsługi technicznej ;)

Bartek Wilczek

Post autor: Bartek Wilczek »

Dziś zadebiutowało już drugie Tramino #516 na linii 16

chudy5d

Post autor: chudy5d »

A wiesz może, ile jest sztuk już w Poznaniu?

Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 356
Rejestracja: 2007-10-24, 13:20
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Dziękuję J-31 za wyczerpującą odpowiedź :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

chudy5d pisze:A wiesz może, ile jest sztuk już w Poznaniu?
Wraz z testerem - powinny być aktualnie 3 sztuki i wszystkie w ruchu ;)

chudy5d

Post autor: chudy5d »

Akurat pytanie bardziej kierowałem do Bartka, ale jeżeli też wiesz... Dzięki.
Poza tym dzisiaj czytałem w gazecie, że jakieś Tramino nawaliło wczoraj o 16:07... chyba chodzi o #516.

Bartek Wilczek

Post autor: Bartek Wilczek »

No nawaliło znowu coś jakimiś drzwiami, ale po niecałych dwóch godzinach już jeździło. A ponoć w nowym tygodniu mają przyjechać kolejne dwa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor produkcji krajowej”