FPS 118N -"Puma"

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o polskch konstrukcjach tramwajów...

Co sądzisz o nowym tramwaju z FPS?

Jest to niewątpliwie rewolucja na rynku!
12
19%
"Ceglorz" zostawił konkurencję lata świetlne w tyle!
8
13%
Ta nowa jakość, ech, nie mogę się wręcz doczekać, kiedy się tym przejadę!
28
44%
Aż brak mi słów, tylko piać z zachwytu!
16
25%
 
Liczba głosów: 64

Hussar

Post autor: Hussar »

co się stało z PUM¡? Zepsuła się czy coś? Dawno jej nie widziałem na poznańskich torach...

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Parę dni temu wyjechała, ale tylko jeden albo dwa dni jeździła. Co się stało? To, co zwykle - zepsuła się :P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A ona tak często się psuje, czy po prostu teraz coś z niej wychodzi ? ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Nie mam pojęcia. Szczerze to przestałem się losem tego cuda interesować ;)

Tiggy

Post autor: Tiggy »

Jeśli chodzi o pume to mam tutaj kilka filmików ;p

http://www.youtube.com/user/piotrek1983 ... ature=mhw5

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ooops. Normalnie głośny niczym "parówka". To już chyba PESA jest cichsza.... no ale coś czuję, że będę się musiał tym przejechać ;)

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Jeju, ja nie chcę takiego, za przeproszeniem, syfu w Szczecinie! Okropnie głośny! A przecież Puma II nie będzie się różniła podzespołami, tylko niską podłogą...

:(

Tiggy

Post autor: Tiggy »

Puma jest na szczescie cichsza od 102n ;) Jakiś plus tam ma xD

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Poznańska Puma pojedzie jednak do Szczecina?


Wzrosły szanse Fabryki Pojazdów Szynowych na wygranie przetargu na tramwaje dla Szczecina za ponad 40 mln zł. Tym samym firma może się stać drugim w regionie producentem tramwajów niskopodłogowych.

Zamieszanie wokół kontraktu na dostawę sześciu tramwajów dla Szczecina trwa już blisko rok. Do walki stanęły bydgoska Pesa, FPS oraz Solaris. Oferta poznańskiej fabryki, choć najtańsza, była co rusz odrzucana przez spółkę Tramwaje Szczecińskie. Raz przewoźnik powoływał się na kiepską sytuację finansową firmy, która mogła wpłynąć negatywnie na czas realizacji zamówienia, innym razem komisja przetargowa uznała, że tramwaje z FPS nie spełniają wymogów technicznych.

Poznaniacy za każdym razem odwoływali się od rozstrzygnięć i robili to skutecznie. Pod koniec marca racje FPS uznała Krajowa Izba Odwoławcza, która nakazała szczecinianom jeszcze raz przeprowadzić przetarg z uwzględnieniem Fabryki Pojazdów Szynowych. Czy tak się rzeczywiście stanie, czy też tym razem to Tramwaje Szczecińskie wystąpią na drogę sądową i zaskarżą orzeczenie KIO - okaże się w najbliższych dniach. - Zdecydujemy po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji KIO, bo jeszcze go nie znamy - mówi Krystian Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich.

Jeśli przetarg odbędzie się od nowa, FPS będzie na uprzywilejowanej pozycji. Po pierwsze, z rywalizacji został już wcześniej wykluczony jeden rywal - Solaris. Po drugie, głównym kryterium oceny ofert jest cena. Oferta poznańskiej fabryki opiewa na 41 mln zł, bydgoskiej Pesy jest aż o 14 mln wyższa. Przy zaproponowanym przez obie firmy jednakowym okresie produkcji - 8 miesięcy i takich samych warunkach gwarancji, zwycięzcą może być tylko FPS. - My też czekamy na uzasadnienie KIO i wierzymy, że w końcu uda nam się zdobyć ten kontrakt - mówi Filip Prętki, szef marketingu firmy. Dla FPS takie zamówienie to nie tylko praca, ale i upragnione wejście na rynek tramwajów niskopodłogowych. Byłaby drugą w regionie firmą (po Solarisie), której się to udało.

Szczecinianie są już zmęczeni całą sytuacją i najchętniej zamówiliby już wygodne niskopodłogowe tramwaje, na które czekają pasażerowie, ale nie jest tajemnicą, że nieco obawiają się wagonów z Poznania. O ile bowiem tramwaje z Bydgoszczy jeżdżą już w Polsce od kilku lat, o tyle FPS może się poszczycić jedynie wątpliwej jakości prototypem tramwaju zwanego Pumą. Wagon ten jeździ co prawda po ulicach naszego miasta, ale bardzo często się psuje.

Fabryka Pojazdów Szynowych była do niedawna w grupie zakładów Cegielskiego. Pod koniec marca za 58 mln zł przejęła ją Agencja Rozwoju Przemysłu. W fabryce panuje napięta atmosfera, bo firma zmaga się z kłopotami finansowymi, a załoga nie otrzymuje w terminie pensji. Niedawno zmienił się też prezes. Poprzedni - Zbigniew Naskrętski - zrezygnował pod naciskiem związków zawodowych. Z nowym, Bernardem Ściechowskim, nie udało nam się wczoraj porozmawiać.

¬ródło: Gazeta Wyborcza Poznań
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... cina_.html

Awatar użytkownika
Domiz09
Posty: 459
Rejestracja: 2009-10-30, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Domiz09 »

J-31 pisze:no ale coś czuję, że będę się musiał tym przejechać
To lepiej najpierw wybierz się na Forteczną i spytaj, czy Puma wyjechała. Ostatnio gdy na nią polowałem to zrobiła głupi numer i zepsuła się 3 przystanki wcześniej :wall: A w zmian za nią przyjechał 105Na :(

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

http://galeriapgk.com/details.php?image_id=13947
Na wakacje Pumex zostaje przeniesiony na brygadę 12/7 w dni robocze. Ciekawe, jak sobie poradzi z obsługą PST ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ooops... na 12-stkę, najbardziej obciążoną linię w Poznaniu ? Przecież on jest za ciasny na 12-stkę :retard:

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Ehh, szkoda. Na trasie 13 były gorsze tory i fajnie się nią podskakiwało... :retard:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A Jechałeś Pumą ? ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

W którym miejscu gorsze tory? Połowa Grunwaldzkiej jedynie, bo druga jest wyremontowana, a trasa przez Most Rocha jest w o niebo lepszym stanie niż Królowej Jadwigi. A dalej jadą tak samo ;)

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Chodzi mi o Grunwaldzką przy pętli na Junikowie i od R. Przybyszewskiego do Matejki. ;)
J-31 pisze:A Jechałeś Pumą
Tak, wreszcie udało mi się. :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

OPi pisze:Tak, wreszcie udało mi się. :D
Ok, a jakie Masz wrażenia ? ;)

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

J-31 pisze:Ok, a jakie Masz wrażenia ?
Gdzieś już pisałem o tym na forum, ale nie pamiętam, gdzie. ;) Dla przyponienia: Bardzo mi się podobała, jednak nie chciałbym jej w Szczecinie ze względu na awaryjność. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok, myślałem, że teraz niedawno nią znów Jechałeś. Cóż pewnie na 12-stce PUMA ma trochę ciasno ;)

NL283

Post autor: NL283 »

Ja jechałem ~5 razy Pumexem i nawet nieźle było. Wyje jak 102Na, zrywa ma, idealny jak dla mnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor produkcji krajowej”