Gdańskie tramwaje na zdjęciach

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Damhan

Gdańskie tramwaje na zdjęciach

Post autor: Damhan »

Dziś na pl.misc.transport.miejski odnalazłem pewnego posta z tym linkiem:

:strzałka: Link

Gdy obejrzałem wszystkie zdjęcia byłem pod wielkim wrażeniem. Są tu i najnowsze zdjecia tramwajów Grodu Neptuna, ale także bardzo dawne (z lat 50). Niektóre są bardzo pomysłowe, a wręcz artystyczne! Zapraszam wszystkich do obejrzenia zdjęć i wystawienia o nich opinii. Można także wstawiać pdobne galerie z innych miast. :)

mgajewski

Post autor: mgajewski »

No bardzo ciekawa strona i piękne zdjęcia (niektóre lekko makabryczne).

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Ciagle tylko linie 2 6 8 10 12 i czasem 14, a na rozkładach widzę np. 4 11 13 15 których jakoś nie dostrzegłem!! Chociaż musze powiedzieć ze fajne zdjęcia. Aha i dlaczego w Gdańsku linia 11 jeździ tak rzadko i tak krótko?? Czy dobrze rozumiem ze jest uzupełnieniem "12" na krótszej trasie?? Jeśli tak to dlaczego nie jest to 12A ??

Damhan

Post autor: Damhan »

Poznańczyk pisze:Ciagle tylko linie 2 6 8 10 12 i czasem 14, a na rozkładach widzę np. 4 11 13 15 których jakoś nie dostrzegłem!! Chociaż musze powiedzieć ze fajne zdjęcia. Aha i dlaczego w Gdańsku linia 11 jeździ tak rzadko i tak krótko?? Czy dobrze rozumiem ze jest uzupełnieniem "12" na krótszej trasie?? Jeśli tak to dlaczego nie jest to 12A ??
Tak linia 11 jest jakby takim szczytowym dodatkiem 12 na skróconej trasie do pętli "Ogrodowa" (Abrahama). U nas nie stosuje sięoznaczeń literowych takich jak A. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Obejrzałem te zdjęcia - są super, ale czegoś mi tutaj zabrakło. Otóż z lat 80-tych pamiętam (widziałem na własne oczy), że jeździły po Gdańsku kwadratowe 102N. A tymczasem nigdzie ich nie zobaczyłem na tych zdjęciach :shocked:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Damhan pisze:Niektóre są bardzo pomysłowe, a wręcz artystyczne!
wiadomo, kto je robił. Z. Kosycarz był jednym z najlepszych fotoreporterów w kraju a jego syn - Maciej kontynuuje te tradycje :)
J-31 pisze:z lat 80-tych pamiętam (widziałem na własne oczy), że jeździły po Gdańsku kwadratowe 102N
Dobrze pamiętasz, były trzy.

56247

Post autor: 56247 »

Ciekawa strona i bardzo dobre i interesujące zdjęcia.Dzięki za link.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

u2w pisze:
J-31 pisze:z lat 80-tych pamiętam (widziałem na własne oczy), że jeździły po Gdańsku kwadratowe 102N
Dobrze pamiętasz, były trzy.
Wow :shocked: . To miałem szczęście. Miałem wtedy wrażenie, że było ich więcej. Szkoda, że ich nie pokazano, wyglądały fantastycznie :cry:

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Troszkę OT: (Może ktoś wie). Na jednym ze zdjęć jest gmach Teatru Miejskiego. Dlaczego go rozebrano, zamiast naprawić po zniszczeniach wojennych?

Damhan

Post autor: Damhan »

Za czasów PRLu zbudowano na jego miejscu Teatr Wybrzeże. Wiesz jak wtedy państwo szanowało zabytki. Za bardzo był pewnie zniszczony. :(

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Damhan pisze:Za czasów PRLu zbudowano na jego miejscu Teatr Wybrzeże. Wiesz jak wtedy państwo szanowało zabytki. Za bardzo był pewnie zniszczony. :(
Niektóre były zupełnie zburzone, a jednak je odbudowali...

MW

Post autor: MW »

Cóż niektóre budowle były politycznie niewygodne, niektóre zagradzały miejsce innym budowlom :) Rzeczywiście często odbudowywano budowle niemalże całkowicie zniszczone i je odbudowano, zaś te w lepszym stanie zburzono

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Mam jeszcze jedno pytanie co do Gdańska. Czemu akurat "11" jest tym dodatkiem do "12" i ogólnie czemu jest tak mało linii nieparzystych typu 1,3,5,7,9?? A są tak duże jak 12-15 :shocked:

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Te numerki, które aktualnie są wolne, kiedyś były. Po ich kasacji powstały luki w numeracji.

Damhan

Post autor: Damhan »

Poznańczyk pisze:Mam jeszcze jedno pytanie co do Gdańska. Czemu akurat "11" jest tym dodatkiem do "12"
Dlatego, że był to najbliższy do 12 numer, bo 13 jest zajęte. ;)

Poznańczyk pisze:i ogólnie czemu jest tak mało linii nieparzystych typu 1,3,5,7,9?? A są tak duże jak 12-15 :shocked:
Kiedyś były wszystkie numerki, a potem przenumerowywano je tak, aby zostały parzyste. Zresztą niedługo powstaną nowe linie 1 i 3. :)

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

A jak mają kursować 1 i 3?

Damhan

Post autor: Damhan »

3- Siedlce - Dworzec Główny PKP - Plac Trzech Krzyży - Hallera - Brzeźno
1- Stogi - Dworzec Główny PKP - Al. Zwycięstwa - Oliwa - Zaspa

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Dzięki :)
A czy gdzieś jest strona www z trasami gdańskich tramwajów, także nieistniejącymi?

Damhan

Post autor: Damhan »

A i owszem:
http://www.zkm.pl/tramwaje1978/rozklad.htm

Co do obecnych linii to na głównej: www.zkm.pl :)

[ Dodano: 2005-12-27, 22:11 ]
Jeszcze jeden ciekawy link:
http://www.zkm.pl/visualsys/schematy/mapatram2005.gif

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

O to mi właśnie chodziło - kiedyś już widziałem tę stronę z historycznymi trasami, ale potem nie mogłem jej jakoś znaleźć. Dzięki raz jeszcze :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”