Plany budowy i rozbudowy sieci tramwajowych w Polsce

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

pmaster pisze:Mogę rozwinąć ten temat, jakby ktoś chciał
Ja bym prosił. Jestem ciekaw dlaczego jesteś "na nie".

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

OPi pisze:pmaster, a może jest nadzieja, że mimo droższych ofert niż zakładano (to chyba oczywiste) nowy prezydent zdecyduje się na budowę. Jakie jest stanowisko nowego prezydenta ws. tramwaju?
Tak się szczęśliwie - do tego tematu oczywiscie - składa, że wczoraj po godzinie 13-stej w RDC miałem okazję posłuchać nowego Prezydenta Płocka.

I pan Prezydent zdecydowanie stwierdził, że nie zamierza budować tramwaju. Całkowicie odrzuca ten pomysł - za jego kadencji tramwaju nie będzie.

On chce nieznacznie inwestować w drogi, ale jego celem najważniejszym jest poprawa warunków życia w Płocku, poprzez budowanie... m.in. żłobków i przedszkoli. Chce zatrzymać ludzi w Płocku - ale nie będzie budować tramwaju. Ten pomysł odrzuca. ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

OPi pisze: pmaster, a może jest nadzieja, że mimo droższych ofert niż zakładano (to chyba oczywiste) nowy prezydent zdecyduje się na budowę. Jakie jest stanowisko nowego prezydenta ws. tramwaju?
Tak jak już napisał J-31, raczej się nie zdecyduje
J-31 pisze:On chce nieznacznie inwestować w drogi
Nie tak nieznacznie, podobno ma przyspieszyć budowę obwodnicy północnej
J-31 pisze: jego celem najważniejszym jest poprawa warunków życia w Płocku, poprzez budowanie... m.in. żłobków i przedszkoli. Chce zatrzymać ludzi w Płocku - ale nie będzie budować tramwaju.
A to źle?
Coffee pisze: Ja bym prosił. Jestem ciekaw dlaczego jesteś "na nie".
Potem napiszę

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

pmaster pisze:A to źle?
Oczywiście dobrze - ale samymi żłobkami świat nie stoi. Potem będą potrzebne również zwiększone miejsca w szkołach...

... a do szkoły jakoś trzeba dojechać. Może nie koniecznie tramwajem, ale wypadałoby zainwestować w komunikację autobusową no i oczywiście w drogi - by te nowe autobusy miały po czym jeździć ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Z niezłym poślizgiem, ale napiszę tutaj, czemu uważam, że to dobrze, że sieć tramwajowa w Płocku nie powstanie w najbliższym czasie:
- obecnie komunikacja miejska pozostawia wiele do życzenia i myślę, że najpierw należałoby ją doprowadzić do najlepszego możliwego stanu, a potem jeśli to nie wystarczy na zaistniałe potoki pasażerskie myśleć o tramwaju - to chyba byłby najlepszy sposób określenia, czy jest potrzebny czy nie.
Przykład - w studium wykonalności (czy co to tam było, nie wiem, PDF taki co był na niego przetarg) badania potoków pasażerskich wykazały, że jeden z największych potoków w mieście generują Podolszyce Południe w al. Jachowicza - a co jeździ tam teraz? 10 kursów linii o sensownej trasie w ciągu dnia i 26 o chorej z tego punktu widzenia trasie co pół godziny. Niby można się przesiadać, ale to nie jest relacja, na której wartoby zmuszać do tego pasażerów. Przykładów kiepskich tras jest więcej, poza tym wystarczy popatrzeć na częstotliwości. Jeśli chce się poprawić zbiorkom w Płocku, czemu nie można zacząć od autobusów?
- planowana trasa też taka wspaniała nie jest, niby potoki nie byłyby małe, ale w inne miejsca miasta też się jeździ i trzebaby to i tak obsłużyć autobusami. IMHO jeśli już budować tramwaj, to wpuścić go w stare miasto (co zresztą byłoby trochę problematyczne) i myśleć o tramwaju także w kwestii poprawienia dojazdu tamże (obecnie trzeba iść z przystanków autobusowych dość daleko, a i puszką bywa ciężko), a także pomyśleć o przedłużeniu sieci starym mostem do lewobrzeżnych dzielnic, a nie ograniczyć się do narysowania kreski na mapie, która zresztą od Nowego Rynku do Winiar narysowana została zapewne po linii najmniejszego oporu, bez uwzględnienia rzeczywistych potrzeb transportowych tej części miasta, w myśl ,,tu jest ulica, to sobie narysujemy na niej tramwaj".
Moje zastrzeżenia budzi też ciągnięcie linii od razu do Winiar (duży szpital i niezbyt dużo rzadkiej zabudowy, wątpię że to wygenerowałoby potoki na przegubowy autobus) i rezygnacja z obsłużenia Orlenu (bez komentarza, chyba każdy się domyśli, czy to ma sens i dlaczego). Uważam także, że nie należy kończyć trasy w Imielnicy, tylko pociągnąć ją do Borowiczek - to byłaby dość uciążliwa niedoróbka, nie jest to duże osiedle, ale jeśli już tramwaj, to dlaczego nie od razu tam? Wprawdzie po drodze byłaby dość duża pochyłość terenu, ale skoro autobusy dają sobie radę, to tramwaj też by sobie poradził.
Stworzenie zajezdni w tamtych rejonach to także nieporozumienie - tam świetnie nadawałaby się mieszkaniówka (która pewnie tam powstanie i tak), a samą zajezdnię lepiej byłoby ulokować zgodnie ze starymi planami w okolicy Orlenu.
No i plany niewybudowania od razu sieci dookoła Podolszyc - mieszka(łe)m tam dość długo i jeśli miałbym się przesiadać z autobusu na tramwaj, to dziękuję za taką KM, sami sobie z niej korzystajcie.
- przejazd na pewno by się przyspieszył w porównaniu do autobusów, ale czy na tyle znacznie, by się to opłacało? Większość planowanej trasy to wielopasmowa, wygodna ulica, na ulicy prowadzącej do Orlenu trochę gorzej, ale na pewno sytuację poprawiłaby obwodnica północna i lepsze skomunikowanie rafinerii z miastem. Już lepiej byłoby poprawić kilka newralgicznych miejsc w mieście, wtedy każdy by skorzystał.
- koszty. Nie pamiętam liczb, ale kosztowałoby to jakąś astronomiczną sumę, zwłaszcza w porównaniu z obecnym budżetem KM. Może i Płock nie jest jakiś biedny, ale na pewno dałoby się te pieniądze lepiej spożytkować.
- to typowe kiepskie, niesmaczne, niepotrzebne i populistyczne zagranie niedawno minionej ekipy rządzącej, która miała więcej pomysłów tego typu i co gorsza niektóre z nich wprowadzała/wprowadziła w życie (na Wiśle powstało niedawno wspominane już molo z restauracją na końcu, kto przyjeżdża zwiedzać? :D), zaś wiele potrzebnych inwestycji nie zostało zrealizowanych bądź zostało spartaczonych (dużo tego). Pewnie ten cały tramwaj też miałby wiele odpychających niedoróbek, jak np. praktycznie każda inwestycja drogowa w 2 ostatnich kadencjach.

Nieźle się rozpisałem, ale myślę, że teraz już każdy chętny będzie dobrze poinformowany nt. plusów i minusów powstania sieci tramwajowej w Płocku

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

pmaster pisze:kto przyjeżdża zwiedzać? :D
Jacyś zbłądzeni turyści na pewno się pojawią. ;)

Wracając jednak to tematu, to ciekawy jestem, czy gdyby - to czysta fantazja, bo tramwaju w Płocku nie będzie - zdecydowano się na budowę linii do rafinerii, to co zrobiono by z tymi szlabanami na ul. Łukasiewicza

A tak swoją drogą, skoro już o ulicy Łukasiewicza piszę - potencjalna budowa linii tramwajowe do Rafinerii byłaby jednak bardziej uzasadniona - to w rejonie samej rafinerii nie byłoby większego problemu z położeniem torów. Miejsce by się znalazło...

... za to ciasno się już robi na odcinku od Batalionów Chłopskich do Kobylińskiego. Tam stoją bloki mieszkaniowe. Pewnie tamtejsi mieszkańcy zaczęli by protestować przeciwko tramwajom ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze: co zrobiono by z tymi szlabanami na ul. Łukasiewicza
Szlabany są na Piłsudskiego, nie Łukasiewicza. Zajęto się już budową wiaduktu nad torami, chyba był przetarg na studium wykonalności. Zresztą jakby zrobić skrzyżowanie torów, po którym tramwaj przejeżdżałby z opuszczoną kitą (linia jest tam zelektryfikowana) IMHO nie byłoby źle
J-31 pisze:za to ciasno się już robi na odcinku od Batalionów Chłopskich do Kobylińskiego. Tam stoją bloki mieszkaniowe
No, zbyt szeroko to tam nie jest. Ale jak ma się zmieścić, to się zmieści, najwyżej trzebaby całą ulicę przebudować.
Miałem też pomysł, żeby tramwaj nie jechał Łukasiewicza lecz z Kobylińskiego skręcał w tamtejszy deptak (al. Spacerowa/Roguckiego) i obok kościoła jakoś manewrował do ulicy 7 VI 1991 i dalej do Orlenu, ale nie jestem do tego przekonany no i nie wiem, czy tam nie jest za wąsko.

Awatar użytkownika
Gullit
Posty: 195
Rejestracja: 2009-02-28, 00:31
Lokalizacja: Łódź,Aleksandrów

Post autor: Gullit »

Czy na uliicy Łukasiewicza to jest stadion piłkarski ?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Gullit pisze:Czy na uliicy Łukasiewicza to jest stadion piłkarski ?
Może nie bezpośrednio przy tej ulicy. Jest obok, w zasadzie można by rzec, że stoi on przy ul. Gwardii Ludowej - ale do ul. Łukasiewicza jest naprawdę bardzo blisko. Rzut beretem. Nawet na czworaka można się doczołgać ;)

Tak, aby nie do końca spamować - to gdyby kiedykolwiek władze Płocka, chciałyby budować u siebie tramwaj, to myślę, że prócz Rafinerii, Stadion też może być dobrym celem, by okazjonalnie dowieźć dużą liczbę ludzi, z pozostałej cześci miasta ;)

Awatar użytkownika
Gullit
Posty: 195
Rejestracja: 2009-02-28, 00:31
Lokalizacja: Łódź,Aleksandrów

Post autor: Gullit »

Tylko Płock stawia na piłke ręczną a nie nożną

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Gullit pisze:Tylko Płock stawia na piłke ręczną a nie nożną
Nowa hala widowiskowo-sportowa znajduje się właściwie obok stadionu, a i dotychczasowo używana budowla z blachy falistej znalazłaby się w zasięgu linii tramwajowej. Z tym stawianiem też różnie bywa, drużyna piłki ręcznej ma niewykorzystany potencjał bycia najlepszą w kraju, a nożnej - Orlen wycofał się ze sponsorowania jej, miasto przejęło drużynę i nie ma skąd wziąć pieniędzy.
Zresztą i tak nie ma tu jakiegoś wielkiego kibicowania, to nie Poznań

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Jako że J-31 na forum wrzuca fotki z inwestycji tramwajowych w Warszawie, to postanowiłem też coś wrzucić, ale z Wrocławia, a konkretnie z budowy torowiska na Kozanów i na Stadion Miejski.

Fotek jest dużo, bo 54, tak więc wrzucam linka: http://transportnews.tk/aktualnosci/wro ... ki-galeria

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki Kędzior, że Wrzuciłeś. Będąc dwa lata temu we Wrocławiu specjalnie pojechałem na Kozanów, by zobaczyć którędy tramwaj miałby dotrzeć na Kozanów. Specjalnie wybrałem sobie takie połączenie autobusowe, by przejechać się ul. Milenijną, do Pilczyckiej. Potem wracając do Centrum przejechałem się jeszcze ulicą Kozanowską. ;)

Zatem jest okazja by teraz porównać sobie to co zastałem tam wtedy. Z tym co jest teraz.

Dużej ilości zdjęć z Kozanowa nie posiadam, bo pojechałem tam głównie się porozglądać, ale dla porównania relacji fotograficznej Kędziora, załączam poniżej zdjęcie z ul. Pilczyckiej (od strony Kozanowa), z 2009 roku, czyli zanim jeszcze zaczęła się budowa linii tramwajowej ;)

:strzałka: http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... cka10.jpg/

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Skoro jesteśmy już przy porównaniach, to jeszcze takie z Gwareckiej z 2008r.: http://transportnews.tk/galeria/foto1385.htm i stan obecny: http://transportnews.tk/beta/wp-content ... C00286.jpg ;)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Bardzo ciekawe fotorelacje bywają też na Skyscraperze. Ostatnio widziałem tam fotorelację właśnie z inwestycji wrocławskich. Zaintrygował mnie jednotor na Gwareckiej. To ma być liniowo wykorzystywane?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

TLG pisze:Bardzo ciekawe fotorelacje bywają też na Skyscraperze. Ostatnio widziałem tam fotorelację właśnie z inwestycji wrocławskich. Zaintrygował mnie jednotor na Gwareckiej. To ma być liniowo wykorzystywane?
Ten tor ma być ponoć wykorzystywany tylko do zmiany kierunku tramwaju na Gwareckiej. Najlepsze jest jednak to, że przy odrobinie chęci i pomyślunku przy projektowaniu - dałoby się wykorzystać go w ruchu liniowym w dwóch kierunkach i puścić tu dwie linie półokólne obsługiwane "zwykłym" a więc jednokierunkowym tramwajem, co daje od razu większe możliwości przy trasowaniu linii z pozostałą siecią - np. linią 12 Sępolno-Gwarecka i 32PLUS Gaj-Gwarecka tak że 12 okrążałoby Kozanów w jedną, a 32 w drugą stronę. No ale cóż - magistrat nie myśli i będzie "rzekoma nowoczesność" jak na 33PLUS.
Ostatnio zmieniony 2012-02-05, 17:53 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Kędzior pisze:Najlepsze jest jednak to, że przy odrobinie chęci i pomyślunku przy projektowaniu - dałoby się wykorzystać go w ruchu liniowym w dwóch kierunkach i puścić tu dwie linie półokólne obsługiwane "zwykłym" a więc jednokierunkowym tramwajem
To było pierwsze, co przyszło mi do głowy czyli zabezpieczenie się w razie większych niedyspozycji Skód. Co więc uniemożliwia wykorzystanie tego żeberka? Pytam, gdyż w ogóle nie interesowałem się wcześniej tą linią i jej budową.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

A to nie było tak, ze na Kozanów mają jeździć tylko Skody po prostu? Gdzieś coś takiego chyba było :D
W sumie zgadza się to z propagandą Wrocławia.

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

TLG pisze:To było pierwsze, co przyszło mi do głowy czyli zabezpieczenie się w razie większych niedyspozycji Skód. Co więc uniemożliwia wykorzystanie tego żeberka? Pytam, gdyż w ogóle nie interesowałem się wcześniej tą linią i jej budową.
Ten jednotor łączy linię na Stadion z odnogą w ciągu Gwareckiej. Pierwotnie nie było go w planach, ale jego budowę wymusiło MPK tak na wszelki wypadek. W praktyce oznacza to, że jest możliwe skierowanie na Kozanów taboru jednokierunkowego nie będącego Konstalem 105Na (ze względu na perony). I tak zapewne będzie, że w razie większego zapotrzebowania,, skieruje się na Kozanów jakąś linię półokólną obsługiwaną przez Skody 16T lub Protramy.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Ale na samą krańcówkę przy Stadionie nie wjadą, bo tam są koziołki? :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”