110 lat gdańskiej elektrycznej komunikacji tramwajowej

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Matthai

Post autor: Matthai »

No trudno. :cry: Jednak temat póki co jest otwarty. :) Mój mail też dostępny. :D A historia tramwajów raczej nie przestanie mnie interesować. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Matthai pisze:No trudno.
:cry:
Ponieważ nie mam skanera toteż trudno mi cokolwiek obiecać. A przepisywać ... brrr.... nie chciałbym :mruga:

Może jedno na pocieszenie - to moje rysunki, które wykonałem na podstawie tamtych zdjęć, ale nie wiem czy by Cię satysfakcjonowało - to jednak nie to samo co zdjęcie i materiały z opisem :roll:

Matthai

Post autor: Matthai »

J-31 pisze:to moje rysunki
No pewnie, że by satysfakcjonowały. ;)

Damhan

Post autor: Damhan »

Matthai pisze:Mój mail też dostępny. :D
Mail? Jak macie coś ciekawego to dawać na forum, a nie kitrać w prywatnym gronie :D

ppln

Post autor: ppln »

Zamiast skanować można po prostu zrobić zdjęcia i ewentualnie wrzucić do FineReadera :)

Matthai

Post autor: Matthai »

Damhan pisze:Jak macie coś ciekawego to dawać na forum, a nie kitrać w prywatnym gronie :D
No nie wiem czy kogoś jeszcze ciekawią rysunki starych tramwajów. :P Swoją drogą cały czas powtarzam, żeby dawać tu takie informacje z historii tramwajów. Jednak strasznie mało jest takich danych dostępnych. :cry:

[ Dodano: 2006-09-07, 19:01 ]
ppln pisze:zrobić zdjęcia
O zrobieniu zdjęć tego artykułu też myślałem. Jednak z doświadczenia wiem, że takie zdjęcia nie wychodzą za ciekawie (konieczność robienia bez lampy, ostrość itp.). Chociaż moje umiejętności fotografowania są co najmniej kontrowersyjne. :P

Damhan

Post autor: Damhan »

Hmm...ja wiem? Kiedyś już przecież zrobiłem Wam zdjęcia artykułu z zajezdni o historii gdańskich potrójniaków i chyba tak źle nie wyszły. w każdym razie ja potrafiłem to odczytać ;)

Matthai

Post autor: Matthai »

Odczytać się da. Jednak jakość tych zdjęć (w moim wykonaniu) z reguły pozostawia wiele do życzenia. ;) Jednak od stosunkowo niedawna bawię się aparatem, doświadczenia mi brak - więc może za którymś razem i z nieco lepszym aparatem zrobię jakoś lepiej tego typu zdjęcia. :)

[ Dodano: 2006-09-07, 20:41 ]
A wracając do tematu. :P

Trafiłem właśnie na ciekawą stronę z ciekawymi opisami i zdjęciami tramwajów dawnych i obecnych. Dla odmiany - są to tramwaje warszawskie. :)

:strzałka: http://www.tramwar2.republika.pl/tramtypy0.html

Spory kawałek historii i teraźniejszości. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Matthai pisze:A może posiadasz dane o jakichś innych modernizacjach?
Tak jak wczoraj pisałem - brak skanera powoduje iż nie jestem w stanie przesłać tego na forum. Co gorsza, niestety numer o tramwajach generacji N w Krakowie już pożyczyłem komuś i nie oddał, więc już nie podam numeru :cry:

Natomiast serdecznie polecam Świat Kolei 5/2005. Tam jest znakomity artykuł o tramwajach generacji N w ... Poznaniu. I również szczegółowy opis modernizacji.

Rysunek poznańskiej modernizacji wygląda może nie ciekawie. Przód po prostu nieco uwypuklono.
:strzałka: A przedstawia go ten rysunek

:strzałka: A to jest modernizacja "łódzka". Tak zmodernizowano jeden ze składów typu 5N W tym składzie, próbowano zrobić z "tramwaju autobus". I zainstalowano nawet kierownicę zamiast korby :wow:

Z najbardziej znanych modernizacji. To oczywiście
:strzałka: przegubowy PN, którego przedstawia ten rysunek. A na rysunku wąskotorowy wagon z Bydgoszczy

:strzałka: A tu przykład jeszcze innej modernizacji i przebudowy na PN. Nazwy przewoźnika nie pamiętam. Możliwe, że to jeździło w Poznaniu

A teraz najważniejsze. Poniższy rysunek przedstawia modernizację składu typu N w Krakowie. Rysunek wiernie odtworzony na podstawie zdjęć. Rysunek z gatunku nie prezentowanych wcześniej ;)
Obrazek

Przód został po prostu upodobniony do 102Na ;)

Przepraszam, że zalałem Was swoimi rysunkami, ale nie posiadam własnych zdjęć. :roll:

Matthai

Post autor: Matthai »

J-31 pisze:Przepraszam, że zalałem Was swoimi rysunkami
Nie przepraszaj tylko proszę o więcej. ;) Rysunki są kapitalne. :) A za te bardzo dziękuję. :D

[ Dodano: 2006-09-08, 10:27 ]
J-31 pisze:składzie, próbowano zrobić z "tramwaju autobus". I zainstalowano nawet kierownicę zamiast korby
Czego to ludzie nie wymyślą. :D

[ Dodano: 2006-09-08, 14:04 ]
A tak swoją drogą to cała strona z rysunkami, do których linki podałeś nadaje się do tego tematu. ;)

Damhan

Post autor: Damhan »

A może J-31, zrobiłbyś tez rysunek gdańskiej modernizacji, bo w końcu pojawiły się juz zdjęcia i można co nieco z tego wyskrobać...

Tak sobie myślę, czy przyszłe pokolenia na innym forum nie będą za jakieś 50 lat przeglądać zachowane zdjęcia żelazek czy kartofli i bedą zastanawiać się czy to 105Na, czy też nie- tak jak my myśleliśmy and N-ką. ;)

Matthai

Post autor: Matthai »

Damhan pisze:Tak sobie myślę, czy przyszłe pokolenia na innym forum nie będą za jakieś 50 lat przeglądać zachowane zdjęcia żelazek czy kartofli i bedą zastanawiać się czy to 105Na, czy też nie- tak jak my myśleliśmy and N-ką
Jeśli będą takimi zapaleńcami jak my to na pewno. ;)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Damhan pisze:A może J-31, zrobiłbyś tez rysunek gdańskiej modernizacji
Świetny pomysł. Obowiązkowo w kremowym ubarwieniu ;)
Damhan pisze:przyszłe pokolenia na innym forum nie będą za jakieś 50 lat przeglądać zachowane zdjęcia żelazek czy kartofli i bedą zastanawiać się czy to 105Na
Zapewne. Przy czym w dobie PKM (Powietrzna Komunikacja Miejska xD ) bedą się zastanawiać, co to w ogóle jest :retard: (OT)
Ostatnio zmieniony 2006-09-08, 20:13 przez u2w, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

u2w pisze:Zapewne. Przy czym w dobie PKM (Powietrzna Komunikacja Miejska xD ) bedą się zastanawiać, co to w ogóle jest :retard:
Przypominają mi się poronione pomysły pewnego pana z południa kraju (zapomniałem, konkretnie skąd) o komunikacji niewielkimi wagonami zawieszonymi na latarniach (MISTER, chyba wiecie o co mi chodzi) xD.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

plocmaster pisze:MISTER, chyba wiecie o co mi chodzi
Pocieszę Cię. Oni chcą to testować w Warszawie na Siekierkach, ale to nie jest temat. :mruga:
Damhan pisze:A może J-31, zrobiłbyś tez rysunek gdańskiej modernizacji, bo w końcu pojawiły się juz zdjęcia i można co nieco z tego wyskrobać...
u2w pisze:Świetny pomysł. Obowiązkowo w kremowym ubarwieniu
Hehe. Nie myślałem o tym. Na rysunku może nie wyjść dobrze, ale oczywiście spróbuję :D

Muszę przyznać, że "gdańską" modernizację widzę po raz pierwszy. Dlatego jeszcze jej nie mam ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze:Pocieszę Cię. Oni chcą to testować w Warszawie na Siekierkach, ale to nie jest temat. :mruga:
Mam nadzieję, że „oni” to znaczy lobby wynalazcy tego czegoś popierające to, bo jeśli władze miasta są tym na serio zainteresowane to pora umierać.
No ale OT się robi, jak już słusznie zauważono.

Matthai

Post autor: Matthai »

J-31 pisze:Hehe. Nie myślałem o tym. Na rysunku może nie wyjść dobrze, ale oczywiście spróbuję :D

Muszę przyznać, że "gdańską" modernizację widzę po raz pierwszy. Dlatego jeszcze jej nie mam ;)
I oczywiście w temacie rysunek baaardzo mile widziany. :D A swoją drogą - masz gdzieś może w swoich zasobach (na Twojej stronie nie zauważyłem, może przegapiłem) np. gdańskiego Pullmana "242" czy też Bergmanna 4-osiowego? :chytry: :D

[ Dodano: Pon 11 Wrz, 06 21:45 ]
W ogólności chodzi mi o pierwsze elektryczne tramwaje. Były to właśnie te Pullmany i Bergmany, a jeszcze wcześniej przerabiane Herbrandty. Fajnie by było mieć takie rysunki w tym temacie... ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Matthai pisze:Pullmana "242" i Bergmanna 4-osiowego
Coś czterosiowego posiadam, ale to chyba nie jest Bergman, nazwy producenta nie znam.

Co do Pullmana - mam tylko to: :strzałka: http://www.transport131.webpark.pl/image2180.gif

Natomiast rysunków tramwajów zarówno Pullmana (innych wagonów niż ten co powyżej), jak i Bergmanna raczej nie posiadam. Niestety. Powodem były niedostateczne fotki. A często ich brak. :/

Matthai

Post autor: Matthai »

Powodem były niedostateczne fotki. A często ich brak.
Polecam stronę, często tu przeze mnie przytaczaną, www.tram.polska.prv.pl . ;)
Jest tam cała masa fotek najróżniejszych tramwajów, w tym przytoczonych przeze mnie. Niestety zdjęcia nie prezentują tramwajów w taki sposób, jak Ty rysujesz - od burty. Czesto są to zdjęcia robione np. pod kątem. Jednak myślę, że da się z tego co nieco wykrzesać. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok. A zatem pierwsza część obiecanych rysunków. Niestety nie wypadły one tak, jak pewnie sobie to Wymarzyliście i nie tak dobrze jak bym chciał. Miałem największe problemy z tym przodem, szczególnie, że te N-ki nie zmieniły swoich rozmiarów. A zatem wyciągnąłem z tych zdjęć maksylnie dużo, tyle ile się dało.

I jeszcze jeden problem, nie znam numeru taborowego wagonu doczepnego.
Obrazek
Obrazek

Rysunki frontów będą trochę później. Proszę o odrobinę cierpliwości.

Natomiast jest jeszcze jedno - otóż na fotkach, które Odnaleźliście, szczególnie na tej pokazujący 01007 - jest napisane N1. Otóż wg. mnie jest to skład typu 4Nj+4NDj.

Popatrzcie na te wagony. N-ki są trochę inne.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”