[Śląskie] Infrastruktura tramwajowa

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: J-31 »

Shadow238 pisze:Podobno tak ma to wyglądać: http://chorzow.naszemiasto.pl/artykul/g ... ,t,id.html
Dzięki za link. Wygląda to rzeczywiście super. Podoba mi się pomysł przeniesienia linii 6, 11, 19, które obecnie zjeżdżają ul. Moniuszki na chorzowski Rynek, a chcą je przenieść pod budynek Urzędu Miejskiego, czyli tam gdzie aktualnie znajduje się pętla.

Dla nie znających tematu dodam tylko, że ten wiadukt drogowy już istnieje i jest tranzytem dla samochodów jadących z Bytomia do Katowic ;)
Panie szanowny ale po co tam jakaś wymiana taboru ? Przeca te eNki są w dobrym stanie a zawsze jak obie padną co dość rzadko sie zdarza to podsyła się tam #1100 albo #1167 które są świetnie utrzymane a linia ma taką specyfikę, że odsetek wandalizmu jest tam znikomy.
Tak potwierdzam, ja miałem okazję jechać #1118 - był w znakomitym stanie. A i sama atmosfera w tym tramwaju jest niezwykła ;)
No a teraz coś z nowości... 15 maja na linii 35 mają zadebiutować PESY Twist których obecnie na zawodziu jest już 12 sztuk. Z kolei 14 maja ma być zorganizowany przejazd dla miłośników.
Ja byłem na Zawodziu i niestety nie udało mi się wypatrzyć Twistów.... no cóż czeka mnie poprawka, ale ja jeszcze poczekam aż skończy się budowa i 15-stka wróci do Katowic, wtedy będzie okazja poszaleć Pesami ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Marcin N »

Kontrowersje mogą się pojawić, jak taki tramwaj z takimi zapowiedziami przekroczy Brynicę... ;) No ale na 15 i innych liniach kursujących po Zagłębiu mają być nagrane normalne zapowiedzi.

Z tymi 10 minutami to tak na wyrost, bo przez światła które nie mają priorytetu dla tramwajów ta podróż trwa nawet koło 20 jak się ma pecha i się wszędzie trafia na poziomą belkę ;)

Co do filmu, faktycznie to jest chyba jakaś konduktorka z "nowego" KMTMu... Niestety stara ekipa się trochę wykruszyła i obecnie trzon miłośników w GOP stanowią gimnazjaliści...

Awatar użytkownika
Rumpel
Posty: 643
Rejestracja: 2010-12-31, 01:02
Lokalizacja: Czeladź Scorpio: 379 619km

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Rumpel »

Na 15 i kilka innych linii - ouu lala, to chyba jeszcze trochę wody w Wiśle przepłynie, zanim gorole u siebie zobaczą te tramwaje. A te super ślunskie zapowiedzi okropnie mi działają na nerwy. Ale generalnie - zarąbiste są te tramwaje.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Auper »

Jechałem, słyszałem, i tym zapowiedziom tak blisko do ślunskiego jak mi do Detroit... Ale tramwaje niczego sobie nie powiem, ino niemiłosiernie głośne, a po nowym torze jechałem...

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Amalio »

Auper pisze:Jechałem, słyszałem, i tym zapowiedziom tak blisko do ślunskiego jak mi do Detroit...
Bo to nie jest i nie miało być po Śląsku.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Auper »

Wiem, dlatego też zamiast nazywać to zapowiedziami po śląsku polecam raczej określenie tego śląskim akcentem...;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: J-31 »

A kiedy jest planowany powrót 15-stki do Katowic ? Bo tego co wiemm, to tam nadal jest remont. Linie autobusowe T14 i T15 nadal zastępują tramwaje ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Marcin N »

Ciężko powiedzieć, ale do zimy na pewno nie wróci.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: J-31 »

Super :P Dzięki za info ;)

==================

A przy okazji. Widzę, że znów zmiany. Bo "jedynka" wróciła na Hebzie-Pętla, ale - ciekawostka - wraz z nią Lohnery E1. To jakieś większe zmiany taborowe ? ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: J-31 »

Czy mogę prosić kolegów z Górnego Śląska o parę słów informacji tudzież o małą dyskusję. Bo coś tam się znów zmieniło i nikt o tym nie napisał - toć ja z Warszawy rzuciłem okiem w pewne miejsce (czytaj: przeczytałem wszystkie strony internetowe :D) - i się trochę pozytywnie zdziwiłem ;)

Bo - ponieważ
:strzałka: Kiedy byłem na wiosnę na Górnym Śląsku, to z powodu remontu wiaduktu w Bykowinie Niedźwiedzincu linia nr. 9 została podzielona na 9a i 9b, przy czym - to ważne
- 9a kursowała na odcinku Bykowina Niedźwiedziniec - Szombierki Kościół
- 9b obsługiwała odcinek Bykowina Niedźwiedziniec - Chorzów Ratusz.

No i oto właśnie nastąpiła ciekawa zmiana, wspomniany wiadukt w Bykowinie już stoi i tramwaje przez niego przejeżdżają, ale nadal funkcjonują dwie linie 9a i 9b, przy czym...
- 9a kursuje teraz na odcinku Hebzie Pętla - Łagiewniki-Targowisko, ale nie przez Lipiny jak robi to 17-stka, lecz ... i tu ciekawostka - na około, tramwaje nakładają ostro drogi, bo jadą przez Szombierki, Bytom, by po nowym torowisku wzdłuż ul. Łagiewnickiej dotrzeć do przystanku Łagiewniki Targowisko - tam zmieniają kierunek (pewnie po trójkącie) i wracają tą samą drogą do Hebzia

- natomiast 9b kursuje na skróconej trasie tj na odcinku Chorzów-Ratusz - Hebzie Pętla.

Co więcej rozumiem, że w Bytomiu na ul. Jagiellońskiej odbywa się remont torowiska, bo:
- 7-ka skręca Łagiewnickiej w lewo i kieruje się po trasie zawieszonej linii 5 do pętli Zaborze Pętla
- a piątka została zawieszona, podobnie jak bodajże linia 31 o ile dobrze pamiętam

No i teraz pytanie jest takie, a właściwie po co nadal 9-tka jest podzielona ?

Czy nie można jej było puścić w postaci okólnej tzn. wielkim okręgiem np. w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara, czyli: od Hebzia, przez Szombierki, Bytom, Łagiewniki, a potem skręt w prawo na Lipiny i powrót do Hebzia po trasie obecnej 17-stki ( i dalej z powrotem do Nowego Bytomia, etc. ) ?

Czy po prostu KZK GOP chciało utrzymać w pełni ruch dwukierunkowy tramwajów na torowiskach zarówno w Szombierkach jak i w Łagiewnikach ?

PS. Warto dodać miłą wiadomość, że nareszcie z tego co widziałem na 7-kę wróciły składy, ta linia rzeczywiście potrzebowała dłuższych pociągów niż tylko solówek 105Na :)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Marcin N »

J-31 pisze:PS. Warto dodać miłą wiadomość, że nareszcie z tego co widziałem na 7-kę wróciły składy, ta linia rzeczywiście potrzebowała dłuższych pociągów niż tylko solówek 105Na :)
E tam, ja pamiętam jak na 7 jeździło 14 pociągów obsługiwanych 102Na i jeden skład 105tek ;) To to chyba co 10 min wówczas kursowało... Piękne czasy PKT jak każda z tych 102jek miała inną kolorową reklamę i piękne wrony PKT...

Co do tego podziału 9, ja szczerze mówiąc nie wiem bo w tramwajach teraz mało siedzę a jeśli już to bardziej się na Zagłębiu skupiam ;)


Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Marcin N »

Czyli będą dwukierunkowe Bety ;) Trzeba przyznać, że w nowym malowaniu TŚ moderusy wyglądają bardzo ładnie w przeciwieństwie do przemalowywanych "Żelazek" Tymczasem w TŚ jest już 28 Twistów, ostatni o numerze #847 dostał imię "Zeflik"

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: J-31 »

Tak a propo Twistów, rozumiem, że każdy wagon otrzymał imię, ale czym się kierowano przy nadawaniu imion ? ;)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: wojtek1611 »

Było głosowanie w internecie. O ile mi wiadomo wybrali najpopularniejsze propozycje ;)


Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: J-31 »

Bardzo ładnie to wygląda. Mam nadzieję, że uda się zrealizować plany z kolejnych już środków unijnych. Podoba mi się, że tramwaj na Górnym Śląsku zaczyna być już inaczej postrzegany - warto inwestować dalej. ;)

A tak swoją drogą - Ciekawy jestem co na to samorząd Gliwic ? :mruga:

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: wojtek1611 »

Według rozkładów jazdy KZK GOP od 1 listopada "piętnastka" wraca na swoją stałą trasę. Zapewne już z nowymi wagonami ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: Marcin N »

Dokładnie tak ;) Na 15 będzie 8 Twistów, 6 uruchomi Będzin, 2 Zawodzie. Na kursy nocne Będzin wystawi dwie solówki.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje w aglomeracji Śląskiej - tabor, infrastruktura

Post autor: J-31 »

Nareszcie - 15-stka wraca. Dobra wiadomość. :P

A propo skoro Zawodzie na tą linię wyśle tylko dwie PESY to domyślam się, że pozostałe wagony pozostaną w obsłudze 6-stki ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”