Olsztyn - tramwaj

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

IMHO wszystkie są do dupy. Nie wspominając o tym, że to co jest obecnie na ichniejszych autobusach jest ładne i oryginalne w skali kraju.

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

W ogóle używanie oczoj****ch kolorów przywodzi mi na myśl kraje wschodnie (w szczególności różowe trolejbusy z Ukrainy)...

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Mi prędzej skojarzyło się to z Hiszpanią i Francją. Tam takich kolorów używają.

Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 356
Rejestracja: 2007-10-24, 13:20
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Szymon »

No Olsztyn to taka Francja w Polsce, pierwsza od X lat sieć tramwajowa, mają prawo :P

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

5 albo obecny. Lepsze to drugie.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Może propozycje na kolana nie rzucają, ale w samym rebrandingu całego systemu komunikacyjnego w Olsztynie też nic złego nie ma.

sphinx

Post autor: sphinx »

Mi pasuje gradient choć wg mnie najlepiej gdyby wszystko było jednolicie zielone. Wg mnie byłaby to lepsza wizytówka miasta z ułożonym, jednolitym (a jednocześnie wyróżniającym się), nowoczesnym doinwestowanym zbiorkomem.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Newag i Modertrans nie dostarczą tramwajów dla Olsztyna?

- Gmina Olsztyn wykluczyła z postępowania na dostawę 15 pociągów tramwajowych konsorcjum firm Newag i Modertrans - informuje w komunikacie prasowy Aneta Szpaderska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.


I dodaje: - Przyczyną wykluczenia jest brak przedłużenia wadium przez przedmiotowe konsorcjum, pomimo wcześniejszego wezwania przez urząd. Wykluczonemu wykonawcy przysługuje 10 dni na wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Jeżeli odwołanie nie zostanie złożone, to 21 sierpnia 2012 r. komisja przetargowa dokona ponownej oceny pozostałych ofert.

Przypomnijmy, że 15 tramwajów ma trafić do Olsztyna na początku 2014 roku. Wagony będą mieć po 28-32 m i pomieszczą około 200 pasażerów. Koszt ich zakupu to ponad 113 mln zł.

To nie pierwszy problem w sprawie dostarczenia tramwajów dla Olsztyna. W lutym do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły protesty dwóch firm, których oferty przepadły w przetargu na dostawę taboru tramwajowego dla Olsztyna. Przedstawiciele firm Pesa i Solaris twierdzili m.in., że nowosądecko-poznańskie konsorcjum firm Newag i Modertrans, którego propozycję miasto uznało za najlepszą, nie będzie w stanie dostarczyć tak cichych tramwajów, jak obiecało w ofercie przetargowej. Sprawa trafiła do KIO i... utknęła, bo konieczna okazała się opinia biegłych z Politechniki Krakowskiej.

- Odwołanie obu firm zostało oddalone – informuje Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka prasowa KIO.
Jak udało się nam ustalić, o orzeczeniu zadecydował trzyosobowy zespół, którego członkowie nie byli jednogłośni. Dwóch przedstawicieli KIO było za odrzuceniem protestów, a jeden był skłonny się do nich przychylić. - Orzeczenie jest jednak wiążące – podkreśla Stręciwilk. I dodaje: - Oznacza to, że wynik oferty najkorzystniejszej w trybie przetargu jest skuteczny.

Teraz już nie stało na przeszkodzie, żeby podpisać umowę na dostarczenie tramwajów przez konsorcjum firm Newag i Modertrans. Czy to właśnie te firmy dostarczą tramwaje dla naszego miasta okaże się po 21 sierpnia. Właśnie do tego czasu konsorcjum ma czas na odwołanie się do Krajowej Izby Odwoławczej.

http://olsztyn.wm.pl/117999,Newag-i-Mod ... ztyna.html

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Kto wygra jak nie oni?

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ja myślę, że jednak złożą odwołanie, zapłacą i wygrają, bo stracić taki przetarg przez taką głupotę byłoby po prostu szczytem frajerstwa.

sphinx

Post autor: sphinx »

A ja myślę, że nie. Po pierwsze nie mają mocnych argumentów. Po drugie - to raczej było przemyślane wyjście z sytuacji - wiedzieli, że nie da się wyprodukować tramwaju emitującego 65,9 dB(A), ale liczyli, że jak przyjdzie co do czego to zamawiający, będąc pod ścianą, im to puści. Tymczasem wyrok KIO w takim wypadku nakazywał rozwiązanie umowy. Więc obie strony wiedziały, że nic z tego i dalsze brnięcie oznaczałoby obustronne kłopoty.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Hmm, mówisz, że to o to chodziło? Co do hałasu, to jeszcze przed aferą osoby widzące prototyp na testach mówiły, że jest bardzo cichy, ale jednak ta różnica wydawała się zbyt duża do osiągnięcia.

[ Dodano: 13 Sie 2012 23:18 ]
Poczytałem inne strony i faktycznie to o to chodzi. Ponoć ma być drugi przetarg, jeżeli do tego dojdzie, to możemy być świadkami ciekawej walki między Solarisem a Pesą :)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Myślę, że w Olsztynie odetchnęli z ulgą.

sphinx

Post autor: sphinx »

Obecnie testowany prototyp nie ma nic wspólnego z tym, co konsorcjum zaoferowało w Olsztynie. Jeśli dojdzie do kolejnego przetargu to będzie ciekawa walka między Solarisem, Pesą i ... Newagiem. Tym ciekawsza, że za pierwszym razem odsłonili swoje karty.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

A nie można zrobić po prostu ponownego rozpatrzenia ofert nie biorąc pod uwagę Newagu?

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Można. Tylko po co? Solaris i PESA są z pewnością podrażnione tą porażką i tym razem zrobią wszystko, by nie dopuścić kolejnego gracza na rynek i jednocześnie powalczyć ze sobą, co będzie z pewnością korzystne finansowo dla Olsztyna.

sphinx

Post autor: sphinx »

Pytanie czy Solaris i Pesa dadzą radę zejść niżej z ceną niż Newag, który będzie balansował na granicy dumpingu żeby wejść na rynek. A co do wyboru z pozostałych ofert - nie wiemy czy są jeszcze ważne, bardzo możliwe że nie.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »


Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

No, to będą mieli najestetyczniejsze tramwaje, jakie są produkowane w naszym kraju.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Na SSC piszą, że to co Solaris zaoferował w Olsztynie to raczej kalka tramwajów dla Jeny, więc może nie mieć dużo wspólnego z poznańskimi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”