Olsztyn - tramwaj

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Ja myślę, że nie chyba, tylko na pewno. A spodoba im się jeszcze bardziej jak normalnie zaczną funkcjonować już docelowo trzy linie ;)

Natomiast nie spodoba im się rewolucja w numeracji linii autobusowych. A to ich czeka od 1-go stycznia ;)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: TLG »

Generalnie jest to dowód, że tramwaj dla mieszkańców miasta z ambicjami to nie tylko środek transportu, ale i poczucie awansu. Zauważcie, że wśród państw tzw. "nowej Unii" jest to pierwsza nowa sieć tramwajowa. Więc jest wydarzenie nie tylko na skalę Polski.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Dokładnie tak właśnie jest. Dlatego tak ważne jest to wydarzenie :)

JaBaal
Posty: 84
Rejestracja: 2006-12-23, 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: JaBaal »

Ciekaw jestem, czy otwarcie systemu w Olsztynie może wpłynąć na myślenie władz innych miast. Wyobrażam sobie, że gdyby ten news (aktualnie bodajże na 19 grudnia zapowiadany) obiegł Polskę, z entuzjastycznymi wypowiedziami Olsztynian, to być może 'drgnęłoby' w innych ośrodkach, gdzie półgębkiem przebąkuje się o budowie linii tramwajowej. A było tego trochę, pamiętam bardziej lub mniej realistyczne wizje: Płock, Radom, Jaworzno i - nie jestem pewien - Kielce.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: TLG »

JaBaal pisze:Ciekaw jestem, czy otwarcie systemu w Olsztynie może wpłynąć na myślenie władz innych miast.
Myślę, że gdyby tak miało być to już by się coś działo. Sam fakt, że w Olsztynie samorząd miał odwagę i upór, by konsekwentnie przełamywać stereotypowe myślenie "a po co, bo przecież pieniądze wydać można na coś bardziej potrzebnego" tudzież standardowe polskie "nie da się" to istotny sygnał.
JaBaal pisze:to być może 'drgnęłoby' w innych ośrodkach, gdzie półgębkiem przebąkuje się o budowie linii tramwajowej. A było tego trochę, pamiętam bardziej lub mniej realistyczne wizje: Płock, Radom, Jaworzno i - nie jestem pewien - Kielce.
Tak, w Kielcach traktowano tę koncepcję całkiem serio, a projekt był traktowany entuzjastycznie (czemu miał pomóc zakup na aukcji WOŚP krakowskiej stopiątki). Choć najbliżej był chyba Płock, gdzie - trochę na wyrost, bo przed samymi wyborami w 2010 - rozpisano nawet przetarg na studium wykonalności (unieważniony, gdyż zmieniła się władza).

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: pmaster »

Ale to studium chyba powstało.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

W Płocku do tego "tematu" wracają bodajże jedynie dziennikarze, bo urzędnicy miejscy raczej postawili już "krzyżyk" na budowie tramwaju ;)

Aż ciekawy jestem co teraz powiedzą (o ile w ogóle ktoś się zająknie) płoccy dziennikarze tudzież opozycyjni radni, jak w Olsztynie tramwaj ruszy ;)

JaBaal
Posty: 84
Rejestracja: 2006-12-23, 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: JaBaal »

Myślę, że przekaz medialny potrafi zmienić stereotypowe postrzeganie hasła 'tramwaj' przez tzw. 'lud'.
'Przeciętny mieszkaniec' Płocka, Jaworzna, czy Kielc tramwaju na co dzień nie widzi, używa tego środka transportu rzadko - tylko jak znajdzie się w innym mieście, gdzie są tramwaje, a i to przecież niekoniecznie (np. Płocczanin może pojechać do Warszawy i wrócić, żadnym tramwajem nie jadąc podczas pobytu). Dlatego pierwsze skojarzenia hasła "Tramwaj w naszym mieście" prawdopodobnie wygląda z grubsza tak:
http://s8.flog.pl/media/foto/6622891_105na-675676.jpg
Więc się kojarzy źle, z krzywymi torami, powolnością i zgrzytami. Nawet na olsztyńskim forum widywałem zadziwiająco częste wpisy typu 'przestarzały środek transportu, Grzymowicz cofa nas w XIX wiek, będzie tylko hałas...'
Aczkolwiek, uważam, że władze różnych miast też są w pewnym sensie elastyczne. I chcą się przypodobać mieszkańcom. I jako rzecz zupełnie 'normalną' wyobrażam sobie, że gdy mieszkańcy Płocka obejrzą news o uruchomieniu linii tramwajowej w Olsztynie, to pomyślą: 'to jednak fajna rzecz, taki cichy i nowoczesny tramwaj'. I część z nich rozmaitymi kanałami informacyjnymi zgłosi władzom żal, że projekt zarzucono.
Do tego dochodzi zwykła hejterka: zapewne przeciwnicy obecnego prezydenta Płocka skorzystają z okazji żeby mu 'dokopać', wypisując teksty typu 'my też mogliśmy mieć tak samo, ale ten *** wolał przekręcić kasę'.
Tak, czy owak, uważam, że najtrudniejszy jest pierwszy raz. Nie wiem, które miasto we Francji rozpoczęło renesans tramwaju, chyba Grenoble, ale mogę się mylić. Gdzieś czytałem, że tam było ciężko, że myślenie ludu było właśnie takie jak u nas, ale potem... poszłooooooo po innych miastach - bo zazdrościli ... albo zobaczyli, że 'to jest dobre' ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Ja Ci mogę napisać, że nawet w Warszawie też znajdziesz wcale nie małą grupę ludzi, którzy wręcz krzyczą po różnych forach, że tramwaj jest przestarzałym i głośnym środkiem transportu nie pozwalającym spać. Mamy teraz przykład, kiedy urzędnicy stołecznego Ratusza przygotowują się do budowy linii tramwajowej na Gocław. Tego tramwaju chcą mieszkańcy Gocławia, zbierali za nim podpisy... ale mieszkańcy Saskiej Kępy (przez nią ma przejeżdżać) protestują, bo nie chcą tramwaju pod swoimi domami ;)

JaBaal
Posty: 84
Rejestracja: 2006-12-23, 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: JaBaal »

to się zgadza, ale ja miałem na myśli wpływ uruchomienia systemu tramwajowego w Olsztynie na miasta, które tramwaju NIE MAJĄ. Logiczne jest przypuszczenie, że w takich ośrodkach (powiedzmy, że w Kielcach, czy Radomiu) nie wyjadą na miasto 105Na

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Na pewno 105-tki by się tam nie pojawiły. Olsztyn dał dobry przykład, że można zbudować nie tylko nową infrastrukturę od zera, ale też kupić nowy, nowoczesny tabor.

A tak przy okazji, mam przedziwne wrażenie, że Olsztyn zamierza rozbudowywać obecną sieć tramwajową ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: pmaster »

I jako rzecz zupełnie 'normalną' wyobrażam sobie, że gdy mieszkańcy Płocka obejrzą news o uruchomieniu linii tramwajowej w Olsztynie, to pomyślą: 'to jednak fajna rzecz, taki cichy i nowoczesny tramwaj'. I część z nich rozmaitymi kanałami informacyjnymi zgłosi władzom żal, że projekt zarzucono.
Narzekać da się na wszystko.
Ja uważam, że takowe przedsięwzięcia nie powinny być podejmowane z powodów „bo fajne i wielkomiejskie”, tylko w odpowiedzi na istniejące (ew. takie, które z pewnością będą) potoki pasażerskie. W Płocku z tym jest tak sobie i w sumie możnaby powiedzieć, że tramwaj jest niepotrzebny — siatka połączeń po reformie jest wg mnie całkiem niezła (bądź co bądź pojechanie autobusem np. na dworzec kolejowy albo ul. 1000-lecia to kwestia włączenia kierunkowskazu i pokręcenia kierownicą, z tramwajem jest trochę więcej roboty) i całość działa dobrze. Lepiej nie poprawiać czegoś, co działa dobrze.
Do tego dochodzi zwykła hejterka: zapewne przeciwnicy obecnego prezydenta Płocka skorzystają z okazji żeby mu 'dokopać', wypisując teksty typu 'my też mogliśmy mieć tak samo, ale ten *** wolał przekręcić kasę'.
Eeee tam przekręcić. Poprzedni wydaje się być gorszy.
A tak przy okazji, mam przedziwne wrażenie, że Olsztyn zamierza rozbudowywać obecną sieć tramwajową ;)
Najpierw niech ją uruchomią :P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

No to ją uruchamiają - już za tydzień. A co do mojego poprzedniego wpisu - tak, Olsztyn będzie rozbudowywał istniejącą już sieć tramwajową. Chcą to zrobić w dwóch etapach. Dwóch, bo były trzy. Pierwszy już jest zrealizowany (na planie na czerwono) - "jedynka" rusza za tydzień (Wysoka Brama - Kanta) a do końca roku pozostałe trzy linie (do Dworca i na Tuwima). A więc pozostały dwa etapy ;)

:strzałka: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48 ... l#TRrelSST

Piotr

Re: Wypadki/awarie pojazdów KM

Post autor: Piotr »

https://www.youtube.com/watch?v=Gi4PvcqAfwA

Szybko :)

Post przeniesiony do właściwego tematu.../Auper

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Dzisiaj jeździły normalnie, bez żadnych zdarzeń ;)

...


Uff, nareszcie się wykopałem zarówno z obróbki zdjęć jak i montażu. Aczkolwiek to ostatnie jeszcze mi się nie skończyło. Jutro będzie jeszcze trzeci film. ;)

Byłem dzisiaj w Olsztynie na inauguracji uruchomienia komunikacji tramwajowej. Na razie dwa filmy
:strzałka: https://www.youtube.com/watch?v=OB_WG15 ... e=youtu.be
:strzałka: https://www.youtube.com/watch?v=nJogiOX ... e=youtu.be

Fotki tutaj
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 0252964763

Nie udało mi się tym przejechać - ale też i nie miałem takiego zamiaru, ponieważ było tak jak podejrzewałem - czyli tłumy ludzi, każdy chciał jechać tramwajem. A więc byly przepełnione wagony, a podstawiono ich w sumie 5, z czego potem dwa zjechały do zajezdni, czego byłem świadkiem czekając na autobus powrotny na ul. Kościuszki ;)

Nie udało mi się przejechać, ale udało mi się zajrzeć do środka. Tramwaje w środku są dosyć ciasne, ale możliwe, że w Olsztynie to się sprawdzi. Pomimo tego, że pudło jest szerokie, to jednak przejścia pomiędzy fotelami są stosunkowo wąskie.

Wizualnie tramwaje są bardzo ładne, co zresztą widać na zdjęciach i filmach.

Tak jak planowałem już od dawna, na przejażdżkę planuję wybrać się do Olsztyna na wiosnę przyszłego roku, wtedy wszystko będzie już ukończone i w pełni działające ;)

PS. Trochę szkoda, że o tym wydarzeniu nie powiedziano w głównych wydaniach wiadomości zarówno TVN-u jak i TVP. Jedyną ekipę, która widziałem, to był bodajże Polsat, ale nie oglądałem ich wiadomości ;)

JaBaal
Posty: 84
Rejestracja: 2006-12-23, 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: JaBaal »

J-31 pisze:PS. Trochę szkoda, że o tym wydarzeniu nie powiedziano w głównych wydaniach wiadomości zarówno TVN-u jak i TVP. Jedyną ekipę, która widziałem, to był bodajże Polsat, ale nie oglądałem ich wiadomości ;)
W Teleekspresie było.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Tak. Podobno była drobna wzmianka, parę słów. Próbowałem jeszcze szukać na portalu Polsatu, jakąkolwiek informację, ale bezskutecznie ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Pozwolę sobie skrobnąć parę słów na temat olsztyńskich tramwajów od strony medialnej. Co jakiś czas można o ich problemach przeczytać chociażby w olsztyńskich wydaniach Gazety Wyborczej (Gazeta), ale dzisiaj pojawił się trochę inny artykuł - "Jak widzą nasze tramwaje w Polsce? Oceny są skrajne", którego autorem jest "tk"

:strzałka: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48 ... okOlszLink

Cały artykuł w sumie może nie ma większego sensu, ale trochę wkurzył mnie zacytowany tytuł innego artykułu na temat olsztyńskich tramwajów. Pojawił się on ponoć na portalu "Na temat"... a jego tytuł brzmi "Jak tramwaje Olsztyn pokonały. Kto się będzie śmiał ostatni z "metra dla ubogich"?"

Wkurza mnie określenie tramwaju jako "metra dla ubogich". Jest to nieporozumienie. Po pierwsze Olsztyn jest za mały by wygenerować potoki pasażerskie dla metra, po drugie budowa metra to zbyt droga inwestycja by Olsztyn mógłby ją udźwignąć. Natomiast po olsztyńskich S111O widać, że obliczono je na małe potoki pasażerskie - w porównaniu z warszawskimi 128N "Jazz-Duo", w olsztyńskich wagonach jest ciasno. Dodatkowo ich częstotliwość kursowania jest skromna.

Dla przykładu - władze Warszawy "budują" dalej II linię metra (rozbudowa o kolejne stacje), ale też równolegle inwestują w infrastrukturę tramwajową. I kolejnym przykładem niech będzie Gocław, do którego zaplanowano już dawno wybudowanie III linii metra... ale aktualnie, niezależnie, przygotowuje się już budowę linii tramwajowej. Mieszkańcy Gocławia chcieli tramwaj. Jak to się ma do stwierdzenia, że tramwaj to "metro dla ubogich" ? :roll:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: TLG »

Będziesz się przejmował tym, co napisał ignorant na jakimś portalu. Nic nowego: krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, a żaden nie potrafi.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

W sumie za bardzo się nie przejmuję, ale po prostu wkurza mnie rozprzestrzenianie takich "informacji-inaczej". Ponieważ ludzie wierzą we wszystko, co pisze się na portalach i w gazetach - o telewizji, czy radiu nie wspominając. A to są zazwyczaj jakieś bezmyślne wypociny kogoś, kto nie sprawdził wszystkiego i nie ma pełnej informacji ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”