Olsztyn - tramwaj

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Na pewno 105-tki by się tam nie pojawiły. Olsztyn dał dobry przykład, że można zbudować nie tylko nową infrastrukturę od zera, ale też kupić nowy, nowoczesny tabor.

A tak przy okazji, mam przedziwne wrażenie, że Olsztyn zamierza rozbudowywać obecną sieć tramwajową ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: pmaster »

I jako rzecz zupełnie 'normalną' wyobrażam sobie, że gdy mieszkańcy Płocka obejrzą news o uruchomieniu linii tramwajowej w Olsztynie, to pomyślą: 'to jednak fajna rzecz, taki cichy i nowoczesny tramwaj'. I część z nich rozmaitymi kanałami informacyjnymi zgłosi władzom żal, że projekt zarzucono.
Narzekać da się na wszystko.
Ja uważam, że takowe przedsięwzięcia nie powinny być podejmowane z powodów „bo fajne i wielkomiejskie”, tylko w odpowiedzi na istniejące (ew. takie, które z pewnością będą) potoki pasażerskie. W Płocku z tym jest tak sobie i w sumie możnaby powiedzieć, że tramwaj jest niepotrzebny — siatka połączeń po reformie jest wg mnie całkiem niezła (bądź co bądź pojechanie autobusem np. na dworzec kolejowy albo ul. 1000-lecia to kwestia włączenia kierunkowskazu i pokręcenia kierownicą, z tramwajem jest trochę więcej roboty) i całość działa dobrze. Lepiej nie poprawiać czegoś, co działa dobrze.
Do tego dochodzi zwykła hejterka: zapewne przeciwnicy obecnego prezydenta Płocka skorzystają z okazji żeby mu 'dokopać', wypisując teksty typu 'my też mogliśmy mieć tak samo, ale ten *** wolał przekręcić kasę'.
Eeee tam przekręcić. Poprzedni wydaje się być gorszy.
A tak przy okazji, mam przedziwne wrażenie, że Olsztyn zamierza rozbudowywać obecną sieć tramwajową ;)
Najpierw niech ją uruchomią :P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

No to ją uruchamiają - już za tydzień. A co do mojego poprzedniego wpisu - tak, Olsztyn będzie rozbudowywał istniejącą już sieć tramwajową. Chcą to zrobić w dwóch etapach. Dwóch, bo były trzy. Pierwszy już jest zrealizowany (na planie na czerwono) - "jedynka" rusza za tydzień (Wysoka Brama - Kanta) a do końca roku pozostałe trzy linie (do Dworca i na Tuwima). A więc pozostały dwa etapy ;)

:strzałka: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48 ... l#TRrelSST

Piotr

Re: Wypadki/awarie pojazdów KM

Post autor: Piotr »

https://www.youtube.com/watch?v=Gi4PvcqAfwA

Szybko :)

Post przeniesiony do właściwego tematu.../Auper

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Dzisiaj jeździły normalnie, bez żadnych zdarzeń ;)

...


Uff, nareszcie się wykopałem zarówno z obróbki zdjęć jak i montażu. Aczkolwiek to ostatnie jeszcze mi się nie skończyło. Jutro będzie jeszcze trzeci film. ;)

Byłem dzisiaj w Olsztynie na inauguracji uruchomienia komunikacji tramwajowej. Na razie dwa filmy
:strzałka: https://www.youtube.com/watch?v=OB_WG15 ... e=youtu.be
:strzałka: https://www.youtube.com/watch?v=nJogiOX ... e=youtu.be

Fotki tutaj
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 0252964763

Nie udało mi się tym przejechać - ale też i nie miałem takiego zamiaru, ponieważ było tak jak podejrzewałem - czyli tłumy ludzi, każdy chciał jechać tramwajem. A więc byly przepełnione wagony, a podstawiono ich w sumie 5, z czego potem dwa zjechały do zajezdni, czego byłem świadkiem czekając na autobus powrotny na ul. Kościuszki ;)

Nie udało mi się przejechać, ale udało mi się zajrzeć do środka. Tramwaje w środku są dosyć ciasne, ale możliwe, że w Olsztynie to się sprawdzi. Pomimo tego, że pudło jest szerokie, to jednak przejścia pomiędzy fotelami są stosunkowo wąskie.

Wizualnie tramwaje są bardzo ładne, co zresztą widać na zdjęciach i filmach.

Tak jak planowałem już od dawna, na przejażdżkę planuję wybrać się do Olsztyna na wiosnę przyszłego roku, wtedy wszystko będzie już ukończone i w pełni działające ;)

PS. Trochę szkoda, że o tym wydarzeniu nie powiedziano w głównych wydaniach wiadomości zarówno TVN-u jak i TVP. Jedyną ekipę, która widziałem, to był bodajże Polsat, ale nie oglądałem ich wiadomości ;)

JaBaal
Posty: 84
Rejestracja: 2006-12-23, 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: JaBaal »

J-31 pisze:PS. Trochę szkoda, że o tym wydarzeniu nie powiedziano w głównych wydaniach wiadomości zarówno TVN-u jak i TVP. Jedyną ekipę, która widziałem, to był bodajże Polsat, ale nie oglądałem ich wiadomości ;)
W Teleekspresie było.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Tak. Podobno była drobna wzmianka, parę słów. Próbowałem jeszcze szukać na portalu Polsatu, jakąkolwiek informację, ale bezskutecznie ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Pozwolę sobie skrobnąć parę słów na temat olsztyńskich tramwajów od strony medialnej. Co jakiś czas można o ich problemach przeczytać chociażby w olsztyńskich wydaniach Gazety Wyborczej (Gazeta), ale dzisiaj pojawił się trochę inny artykuł - "Jak widzą nasze tramwaje w Polsce? Oceny są skrajne", którego autorem jest "tk"

:strzałka: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48 ... okOlszLink

Cały artykuł w sumie może nie ma większego sensu, ale trochę wkurzył mnie zacytowany tytuł innego artykułu na temat olsztyńskich tramwajów. Pojawił się on ponoć na portalu "Na temat"... a jego tytuł brzmi "Jak tramwaje Olsztyn pokonały. Kto się będzie śmiał ostatni z "metra dla ubogich"?"

Wkurza mnie określenie tramwaju jako "metra dla ubogich". Jest to nieporozumienie. Po pierwsze Olsztyn jest za mały by wygenerować potoki pasażerskie dla metra, po drugie budowa metra to zbyt droga inwestycja by Olsztyn mógłby ją udźwignąć. Natomiast po olsztyńskich S111O widać, że obliczono je na małe potoki pasażerskie - w porównaniu z warszawskimi 128N "Jazz-Duo", w olsztyńskich wagonach jest ciasno. Dodatkowo ich częstotliwość kursowania jest skromna.

Dla przykładu - władze Warszawy "budują" dalej II linię metra (rozbudowa o kolejne stacje), ale też równolegle inwestują w infrastrukturę tramwajową. I kolejnym przykładem niech będzie Gocław, do którego zaplanowano już dawno wybudowanie III linii metra... ale aktualnie, niezależnie, przygotowuje się już budowę linii tramwajowej. Mieszkańcy Gocławia chcieli tramwaj. Jak to się ma do stwierdzenia, że tramwaj to "metro dla ubogich" ? :roll:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: TLG »

Będziesz się przejmował tym, co napisał ignorant na jakimś portalu. Nic nowego: krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, a żaden nie potrafi.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

W sumie za bardzo się nie przejmuję, ale po prostu wkurza mnie rozprzestrzenianie takich "informacji-inaczej". Ponieważ ludzie wierzą we wszystko, co pisze się na portalach i w gazetach - o telewizji, czy radiu nie wspominając. A to są zazwyczaj jakieś bezmyślne wypociny kogoś, kto nie sprawdził wszystkiego i nie ma pełnej informacji ;)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: TLG »

Od zeszłego roku mocno zwątpiłem w zdolność społeczeństwa do myślenia, ale tu liczy się to, co mówią mieszkańcy i pasażerowie, a nie jeden czy drugi publicysta, nawet jeżeli jest fachowcem. Lub jeżeli publikuje na fachowym (lub pretendującym do miana fachowego) serwisie (vide pan jeden pan z Infobusa)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: pmaster »

Od zeszłego roku
Dużo wcześniej.

A naTemat to ogromny ekskrement. Mój pies pisałby lepsze artykuły, jakby go pogłaskać.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

Tramwaje w Olsztynie działają, choć z pewnymi problemami, ale działają a to najważniejsze. Miasto przygotowuje się do rozbudowy sieci.

Projekt podstawowy to budowa nowej linii od skrzyżowania ulic Witosa i Bukowskiego do okolic pętli autobusowej "Tęczowy Las". Po za tym w kolejnym etapie budowa linii od skrzyżowania al. Sikorskiego i ul. Wilczyńskiego do obecnej pętli autobusowej na Pieczewie.

Kolejny etap, to uruchomienie linii wzdłuż ul. Krasickiego do skrzyżowania z ul. Synów Pułku a docelowo do skrzyżowania z ulic Kętrzyńskiego/Towarowej.

Są jeszcze warianty rezerwowe.

Pierwsza opcja to wydłużenie linii (1 i 2) z obecnej krańcówki przy skrzyżowaniu ulic Witosa i Kanta do skrzyżowania ulic Krasickiego/Wilczyńskiego.

Druga opcja to spięcie al. Piłsudskiego od ronda Plac Inwalidów Wojennych, do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

W tym celu odbędą się dwa spotkania w ramach konsultacji społecznych. Jedno w Szkole Podstawowej (1 marca) a drugie w Ratuszu (2 marca). Ostateczne decyzje muszą zapaść do końca roku. Ratusz chce wykorzystać fundusze inwestycyjne UE pochodzące z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2014-2020. :cool:

PS. Niezależnie od planów na przyszłość. MPK czeka dokupienie taboru, bo tego trochę zabrakło. A są jeszcze plany utworzenia linii nr. 4 z Kortowa do Kanta w oparciu o istniejącą infrastrukturę ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

A tą razą tu sobie coś napiszę, bo w powyższym poście napisałem, że MPK chce dokupić nowe wagony... no i owszem są w trakcie przetargu. MPK chce kupić w podstawowym wariancie 12 wagonów, ale tym razem MPK postawiło już jednak pewne wymagania producentom i wychodzi na to, że firma chce zmienić ogólną koncepcję dotyczącą konstrukcji nowych wagonów ;)

W związku z tym przetarg ulegnie przesunięciu, ponieważ producenci zaczynają zadawać pytania MPK. I tych pytań jest dosyć sporo. MPK ugięło się pod naciskiem producentów i przesunęło termin otwarcia ofert na dzień 21 lutego br.

Szczegóły pod poniższym linkiem
:strzałka: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 57333.html

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

No to mogę napisać ciąg dalszy przetargu MPK Olsztyn na zakup 12 tramwajów niskopodłogowych - z opcją dokupienia kolejnych 12-stu, czyli łącznie max do 24 wagonów. No i....

Szykuje się niezły numer, jeżeli MPK wybierze tą ofertę. "Ofertę", bo oferta jest tylko jedna - od tureckiego producenta tramwajów firmy Durmazlar z Bursy. Konsorcjum Solaris & Stadler i wycofali się z przetargu, uznając, że wymagania MPK są zbyt wygórowane i musieli by tworzyć nową konstrukcję od podstaw. Pesa też się nie załapała.... a turcy jak widać owszem, spełnili większość wymagań postawionych przez organizatora przetargu.

Więcej info, w linku poniżej
:strzałka: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 57773.html

Aż ciekawy jestem, czy MPK podpiszę umowę z firmą Durmazlar ? Jeśli tak, to pierwsze tramwaje mają dotrzeć do Olsztyna w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy. A jeśli tak będzie... to ja wybiorę się do Olsztyna, bo będzie warto :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Olsztyn - tramwaj

Post autor: J-31 »

No i jest już odpowiedź na pytanie jakie postawiłem w powyższym poście - w lutym br. MPK podpisze umowę z firmą Durmazlar. Tym samym, turecki producent dostarczy 12szt. wagonów z rodziny "Panorama" ;)

:strzałka: http://infotram.pl/olsztyn-dostanie-tra ... 05092.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”