Tablice i wyświetlacze w tramwajach

Tutaj dowiesz się o technice stosowanej w pojazdach komunikacji miejskiej Masz problem natury technicznej? Napisz tutaj.
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Patrząc na poznańskie 105-tki myślałem na początku, że są wyposażone w wyświetlacze - a one mają ... filmy. No właśnie filmy, czy czarne tablice ?
W sumie to fajnie wygląda... :)

Robson

Post autor: Robson »

J-31 pisze:Patrząc na poznańskie 105-tki myślałem na początku, że są wyposażone w wyświetlacze - a one mają ... filmy. No właśnie filmy, czy czarne tablice ?
W sumie to fajnie wygląda... :)
To nie sa filmy a jedynie tablice bodajże z plexi z żółtymi fuorostencyjnymi literami. Takie tablice sa tez w łodzi.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok. Masz rację. Przyglądałem się temu. I z zewnątrz to wygląda niczym film, ale jak się wejdzie do środka, to widać, że to jest zwykła kaseta.

To naprawdę super wygląda i jest bardzo czytelne. W Warszawie też próbowano wprowadzić tablice, ale chciano to zrobić tanim kosztem. I nie przyjęło się. Czasami numery były nieczytelne... :)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:Patrząc na poznańskie 105-tki myślałem na początku, że są wyposażone w wyświetlacze - a one mają ... filmy. No właśnie filmy, czy czarne tablice ?
W sumie to fajnie wygląda... :)
Normalne tablice kasetonowe: zeilone i czerwone :). Ale poweim,z e wiele osób mysl,z ę to sa wyswietlacze :retard:

Swoja drogą od 1 kwietnia ma wyjechać kilka nowych skłądów po NG z full wyposażeniem :)

Robson

Post autor: Robson »

w Gorzowie w drugich wagonach zamiast kasety na numer linii zamontowano wyswietlacze. Fakt ze zawsze łatwiej niz z tablicami ale zamiast czerwonych diód na czarnym tle lepiej było by własnie zastosować żółte

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Poznaniak pisze:Normalne tablice kasetonowe: zeilone i czerwone :). Ale poweim,z e wiele osób mysl,z ę to sa wyswietlacze :retard:
Ja też tak myślałem. Potem przyjrzałem się bliżej...
Poznaniak pisze: Swoja drogą od 1 kwietnia ma wyjechać kilka nowych skłądów po NG z full wyposażeniem :)
I bardzo dobrze. Naprawdę przydałyby się.... ;)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:
Poznaniak pisze:Normalne tablice kasetonowe: zeilone i czerwone :). Ale poweim,z e wiele osób mysl,z ę to sa wyswietlacze :retard:
Ja też tak myślałem. Potem przyjrzałem się bliżej...
Ale moze sam przyznasz szczerze, ze to wyglada lepiej od wyświetlaczy :P:P
J-31 pisze: I bardzo dobrze. Naprawdę przydałyby się.... ;)
No ba.:). I to niest zart Prima Aprilis tylko prawda i tylko prawda. Szczegóły wkrótce.Zdradze tylko, ze będą to skłądy 290+291 i 136+135

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Poznaniak pisze: Ale moze sam przyznasz szczerze, ze to wyglada lepiej od wyświetlaczy :P:P
Oczywiście przyznaję i dodam, że chciałbym to zobaczyć w Warszawie.
Poznaniak pisze: No ba.:). I to niest zart Prima Aprilis tylko prawda i tylko prawda. Szczegóły wkrótce.Zdradze tylko, ze będą to skłądy 290+291 i 136+135
Ok. Wobece tego czekam z niecierpliwością na więcej informacji + zdjęcia.... :D

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:
Poznaniak pisze: Ale moze sam przyznasz szczerze, ze to wyglada lepiej od wyświetlaczy :P:P
Oczywiście przyznaję i dodam, że chciałbym to zobaczyć w Warszawie.

Mógłby ktos podrzucic taki pomysł TW. Bo na razie to Wasze otablicowanie jest tragiczne..Tylko kwadrat z numerm linii (stopiatki). powinna tez byc też tablica informujaca w którym kirsunku tramwaj jedzie..

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W pewnym sensie w tym kierunku TW się zbliżają. Oczywiśce nikt nie będzie fundował kaset z nazwami kierunku jazdy w formie tekturowej. Natomiast wszystkie tramwaje posiadające wyświetlacze - czy to pixelowskie, czy diodowe - mają taką możliwość i wyświetlają kierunek jazdy. Dotyczy to również remontowanych tramwajów typu 105...

Natomiast problemem w Warszawie jest brak jednolitości w oznakowaniu linii... Ale o tym już pisałem. :)

Dlatego mnie w Poznaniu tak bardzo spodobała się jednolitość praktycznie wszystkich elementów w tramwajach, nie tylko otablicowanie... ;)

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Poznaniak pisze:Mógłby ktos podrzucic taki pomysł TW. Bo na razie to Wasze otablicowanie jest tragiczne..Tylko kwadrat z numerm linii (stopiatki). powinna tez byc też tablica informujaca w którym kirsunku tramwaj jedzie..
To prawda. Z przodu w 105-tkach podany jest tylko numer linii, a z kolei w 13N podane są oba krańce, co z kolei powoduje, że nie wiadomo w którą stronę jedzie tramwaj (dawniej była podana jedna nazwa, na krańcówce odwracano tablicę z nazwą kierunku, ale to było dawno temu).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jedyna nadzieja w tym, że będą remontowane kolejne 105-tki i w trakcie NG otrzymają one wyświetlacze... ;)

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

J-31 pisze:Jedyna nadzieja w tym, że będą remontowane kolejne 105-tki i w trakcie NG otrzymają one wyświetlacze... ;)
Trudno odstawić wozy do remontu na dłuższy czas, ponieważ bardzo skurczyła się liczba taboru rezerwowego (zwłaszcza w R-4 sytuacja jest nieciekawa, dużo jest wagonów rozbitych, a 13N w ostatnich tygodniach zimy lawinowo się psuły).
W kwestii wyświetlaczy - nie znam się na ich typach, nie mniej jednak niektóre nie są zbyt czytelne, zwłaszcza w słońcu.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak szczególnie te zielone diodowe. Są rzeczywiśce czasami mało czytelne. Nawet po ciemku trudno je zauważyć. I jest to dziwne, bo przecież powinno być odwrotnie... :(

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

J-31 pisze:Tak szczególnie te zielone diodowe. Są rzeczywiśce czasami mało czytelne. Nawet po ciemku trudno je zauważyć. I jest to dziwne, bo przecież powinno być odwrotnie... :(
To prawda. Zwłaszcza numery podobne (np. 3 i 8) można rozróżnić dopiero z bliska.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak jest z tym spory kłopot... :(

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

J-31 pisze:Tak jest z tym spory kłopot... :(
Na początku myślałem, że wynika to z tego, że jestem krótkowidzem (-1), jednak okazało się potem, że wiele osób narzeka na czytelność (a raczej jej brak) diodowych wyświetlaczy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jak Widzisz, to nie tylko Twój problem.
One po prostu takie są. To jest ich wada. O wiele lepiej widoczne są pomarańczowe diodowe wyświetlacze w składzie 105N2k - 2018-2019. ;)

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

J-31 pisze:One po prostu takie są. To jest ich wada. O wiele lepiej widoczne są pomarańczowe diodowe wyświetlacze w składzie 105N2k - 2018-2019. ;)
To prawda.

Robson

Post autor: Robson »

U nas wszystkie stopiatki pierwsze w skłądzie maja wyświetlacze LED koloru pomarańczowego. Nazwe krańcówki i numer linii widac przy mocnym słońcu, w nocy i z bardzo dużej odległosci

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika”