Tramwaje w Łodzi - tabor, infrastruktura

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
barthezz_13

Post autor: barthezz_13 » 2008-07-02, 14:00

W sumie to nie zwróciłem uwagi na producenta, ale jak tylko będę jechał tramwajem (a właściwie czekał na przystanku), to zobaczę :)

faja_k

Post autor: faja_k » 2008-07-02, 16:01

barthezz_13 pisze:Około godz. 16.45 na przystanku przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Radwańskiej motorniczemu innej "jedenastki" zdało się, że coś jest nie tak z tylnymi drzwiami. Wysiadł, żeby to sprawdzić. Wszystko było w porządku, ale gdy wrócił, zastał... zatrzaśniętą kabinę. - Na pomoc ruszył mu dyspozytor ruchu, który za pomocą pręta do przestawiania zwrotnic otworzył - przez okno - drzwi od wewnątrz - opowiada Marcin Małek.
Polska :P Niemcy by już ślusarza wzywali :D
barthezz_13 pisze:- brak zapowiedzi przystanków (zarówno głosowej, jak i wizualnej), mimo, że w tramwaju są wyświetlacze i głośniki
Pewnie jeszcze rozkładu nie wgrali.
barthezz_13 pisze:Moim zdaniem klimatyzacja działała bardzo dobrze, bo stojąc przy klimatyzatorze czuć było wyraźny chłód.
Klimatyzacja działa bardzo dobrze, gdy chłód czujemy nie tylko przy klimatyzatorze ;)
Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG » 2008-07-02, 16:12

KKS pisze:Klimatyzacja działa bardzo dobrze, gdy chłód czujemy nie tylko przy klimatyzatorze
¯eby tylko nie działała zbyt mocno (nie chłodziła zbyt mocno), bo wtedy jeszcze można by się przeziębić... :]
barthezz_13 pisze:ludzie, mimo działania klimatyzacji, otwierają okna, dzięki czemu w tramwaju jest gorąco
A ile to te PESY na mieście jeżdżą, dopiero niedawno wyjechały... Ludzie muszą się nauczyć ;) (to mi przypomina sytuację, kiedy w Bełchatowie wybudowali nowy McDonald z McDrive'em - niektórzy ludzie [bez samochodów] myśleli, że można zamówić coś w okienku McDrive'a, nie wchodząc do środka :retard: Na szczęście już takich sytuacji nie ma.).
J-31 pisze:Co ciekawe pan prezydent miasta Łodzi jeszcze parę lat temu oponował, że tramwaje niskopodłogowe są "bee", a najlepsze są remontowane 805-tki - a tu proszę, nawet raczył się przejechać PES¡.
I dobrze, nie należy się cofać, tylko iść z rozwojem (w tym wypadku komunikacji tramwajowej) :)

barthezz_13

Post autor: barthezz_13 » 2008-07-02, 16:52

Klimatyzacja działa bardzo dobrze, gdy chłód czujemy nie tylko przy klimatyzatorze
No i tak jest, jednak gdy okna są otwarte, chłód wylatuje na zewnątrz, a ciepłe powietrze wchodzi do środka.

ppln

Post autor: ppln » 2008-07-02, 18:16

KKS pisze: Pewnie jeszcze rozkładu nie wgrali.
Rozkłady były już pierwszego dnia, ale nie przerzuca przystanków (nowe sterowniki).

Swoją drogą - w SRG3100P ustawienie linii z rozkładem (przez 7) jest dość specyficzne, a wyświetlacz nie jest dobrze wykorzystywany (powinny być pokazane przynajmniej 2 przystanki - obecny i następny, z czasami, co spokojnie by się zmieściło)

Awatar użytkownika
pmaster

Post autor: pmaster » 2008-07-02, 18:38

barthezz_13 pisze:Na pomoc ruszył mu dyspozytor ruchu, który za pomocą pręta do przestawiania zwrotnic otworzył - przez okno - drzwi od wewnątrz
To takie małe te okno, że nie mógł przez nie wejść?
barthezz_13 pisze:Opowieści o zielonym świetle dla tramwaju można jak dotychczas włożyć między bajki.
- Na razie puściliśmy tramwaj. Na prawidłowe działanie systemu synchronizującego sygnalizację świetlną wzdłuż trasy trzeba poczekać jeszcze co najmniej dwa miesiące - tłumaczy Krzysztof Jóźwiak, kierownik Wydziału Inżynierii i Sterowania Ruchem.
No, zobaczymy, to będzie chyba pierwsze polskie miasto z prawdziwą zieloną falą, jeśli oczywiście ten system będzie działał prawidłowo…
J-31 pisze:Ostatnie zdanie mnie naprawdę wkurzyło. Oficjele pojechali sie narzreć, a pospulstwo stało w korkach, bo tramwaj się zepsuł.
A co mieli zrobić? Paść krzyżem w ramach pokuty za awarię tramwaju? Zwymiotować ten cały „poczęstunek”? Nie żreć i posłać autobus z ELA po mnie, żebym ja to wszystko zeżarł? Bez przesady.
Poza tym, ten posiłek pewnie też wspaniały nie był. Krewetki są niedobre, grzybów nie jadam, wino też pewnie takie sobie i w małej ilości, no i zapewne był w formie szwedzkiego stołu, a przy szwedzie ciężko się porządnie najeść.
ppln pisze:samemu zamknąć kilka okien
I zatkać uszy…
ObrazekObrazek

barthezz_13

Post autor: barthezz_13 » 2008-07-02, 18:52

plocmaster pisze:ppln napisał:
samemu zamknąć kilka okien
I zatkać uszy…
Co do tego się zgodzę, tylko tknął bym okna, a już by były jakieś docinki i gadania, że tu przecież gorąco jest, że chyba mi na głowę padło i takie inne.

faja_k

Post autor: faja_k » 2008-07-02, 20:07

plocmaster pisze:To takie małe te okno, że nie mógł przez nie wejść?
No te okienka są wielkości tych stopiątkowych, jak nie mniejsze.
plocmaster pisze:No, zobaczymy, to będzie chyba pierwsze polskie miasto z prawdziwą zieloną falą, jeśli oczywiście ten system będzie działał prawidłowo…
W Poznaniu działa prawidłowo na dwóch trasach.
Mój poprzedni nick to KKS. Ponieważ wszystkie nicki, które sugerowałem były według administracji za długie postanowiłem użyć krótkiego nicka na cześć naszego moderatora z Dolnego Śląska.

barthezz_13

Post autor: barthezz_13 » 2008-07-02, 20:56

A przystanki autobusowo-tramwajowe widzieliście?
http://www.gtlodz.eu/img14333.htm
Takie oto znajdują się na placu Niepodległości.

Awatar użytkownika
pmaster

Post autor: pmaster » 2008-07-02, 21:05

To jest zwyczajna ulica, po której tramwaje jeżdżą po niewydzielonym torowisku a każdy puszkarz może na nią wjechać, czy jakoś inaczej tam jest zrobione?
ObrazekObrazek

barthezz_13

Post autor: barthezz_13 » 2008-07-02, 21:08

plocmaster, przyjrzyj się dokładnie. Po lewej stronie zdjęcia widać samochody i właśnie po lewej stronie od torowiska są wydzielone pasy dla samochodów. Po torowisku, a właściwie jego fragmencie mogą jechać tylko autobusy i, rzecz jasna, tramwaje.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: J-31 » 2008-07-03, 08:49

Czyli przyjęto taki sam system jak w Krakowie - gdzie autobusy i tramwaje poruszają się po specjalnie wydzielonym pasie i zatrzymują się wspólnie. Bardzo dobre rozwiązanie. Brawo dla MPK - jest to praktyczne :)

A propo, te tablice świetlne są dosyć małe - co się na nich wyświetla ? ;)
Obrazek

barthezz_13

Post autor: barthezz_13 » 2008-07-03, 09:38

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: J-31 » 2008-07-03, 09:40

barthezz_13 pisze:Zobacz tu: http://www.mpk.lodz.pl/files/wys01.jpg
A dzięki. Czyli to jest to samo co w Warszwie. I prawdę powiedziawszy nadal nie działa to u nas prawidłowo. Ciekawy jestem, czy łódzkie MPK upora się ze swoimi tablicami ;)
Obrazek

ppln

Post autor: ppln » 2008-07-03, 11:28

J-31 pisze:Ciekawy jestem, czy łódzkie MPK upora się ze swoimi tablicami
Być może kiedyś ;) Bo jak na razie to nie działają/działają z błędami, zresztą informacja pasażerska też nie działa/działa z błędami (tak trudno zaprogramować sterownik i sprawić żeby działał? To się udawało jak do tej pory ze wszystkimi pojazdami i to raczej bez serwisu R&G (ja też chcę klucz serwisowy do sterowników!))

barthezz_13

Post autor: barthezz_13 » 2008-07-08, 13:39

6 lipca, niedziela, około godz. 14:00, wyświetlacze nadal nie działają. Jak dziś jest. nie wiem. W najbliższym czasie spróbuję się wybrać na ponowną ''kontrolę''.

[ Dodano: 2008-07-10, 11:39 ]
9 lipca, środa, około godz. 16:30, wyświetlacze wciąż nie działają poprawnie (przynajmniej te na przystanku: Kościuszki - Mickiewicza). Wyświetlają tylko datę i czas. Informacji o najbliższych odjazdach tramwajów jak nie było, tak nie ma.

aleksej

Post autor: aleksej » 2008-07-20, 11:37

No trudno zeby byla, skoro odbior techniczny OSSR jest 23.07 :)

Aleksej

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: J-31 » 2008-07-21, 14:38

Witamy ponownie na forum Aleksej :)

Czyli dopiero 23 lipca będzie wiadomo, czy te tablice działają ;)
Obrazek

aleksej

Post autor: aleksej » 2008-07-21, 18:19

Lodzki OSSR dziala troszke inaczej niz tablice w Wa-wie, cala informacje zbiera centrala ruchu w siedzibie ZDiT (MPKowska centrala bedzie miala podglad, jeszcze nie uruchomiony). Jak bylem tam ostatnio to glowna centrala ladnie widziala i wykrywala wszystkie wagony na linii z GPS, a z centrali info idzie do tablic, wiec wszystko powinno ladnie dzialac. Jest oczywiscie rowniez awaryjny system, gdzie tablice maja w pamieci rozklady jazdy linii kursujacych po LTR i w razie braku kontaktu z centrala same kontaktuja sie z pojazdami i na tej podstawie wyswietlaja czas przejazdu.

Ale nie oszukujmy sie, zestrojenie calego systemu potrwa jeszcze przez pare miesiecy, szczegolnie jesli chodzi o sterowanie sygnalizacjami swietlnymi. Po pierwsze z powodu zmian w organizacji ruchu spowodowanymi duza iloscia remontow drog w Lodzi a po drugie dlatego ze od wrzesnia wzrosnie ruch samochodowy.

Aleksej

ppln

Post autor: ppln » 2008-07-21, 18:44

A co ze zwrotnicami? I te tablice ruszą w środę czy trzeba będzie czekać jeszcze dłużej?

ODPOWIEDZ