Koszty..

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o trolejbusach...
Hannibal

Koszty..

Post autor: Hannibal »

Jak w temacie ;) Orientuje się ktoś ile mniej więcej kosztują nowe trolejbusy, osprzęt, remonty itp. oraz jaki jest koszt eksploatacji taboru ?

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Gdzieś mam u babci gazete na ten temat, to dam tu skan. Ale wiem, że przejadz trolejbusu to koszt około 5 złotych.

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Mac pisze:Jak w temacie Orientuje się ktoś ile mniej więcej kosztują nowe trolejbusy, osprzęt, remonty itp. oraz jaki jest koszt eksploatacji taboru ?
Hym... Ciężkie pytanie bo szczegółowych informacji żaden dyrektor nie poda ;) Od Siebie mogę powiedzieć tyle:
- Nowy trolejbus (ST 12AC) :strzałka: około 1,2 mln zł
- Koszt eksploatacji :strzałka: ZKM Gdynia płaci za jeden wozokilometr coś ponad 5 zł
- Koszt przerobienia autobusu na trolejbus (MB O405NE) :strzałka: słyszałem, że w granicach 200 tyś. zł
- Powieszenie 1 km trakcji (wraz z zwrotnicami itp.) :strzałka: blisko 1 mln zł

Więcej chyba nie mogę powiedzieć ;) I lepiej głośno nie mówić :P

Podi

Post autor: Podi »

Kolega Mac chyba organizuje sieć w Nowym Sączu,więc chyba możecie mu więcej powiedzieć :P

ppln

Post autor: ppln »

Czyli żeby mieć nowoczesny tabor trzeba kupić nowego SU12 III, starą przetwornicę i własnymi siłami przerobić go na trolejbus. (650 000 + 200 000 = 850 000; 1 200 000 - 800 000 = 400 000 czyli starczy na używańca do przeróbki ;) ) I tak się robi 2 trolejbusy w cenie 1 :P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Zacznijmy może od tego, że zarówno koszty eksploatacji bieżącej:
- naprawy sieci,
- konserwacja i naprawa taboru
- opłaty za energię elektryczną

....Jak również kupno nowego taboru ...

....To nie są rzeczy tanie. Jednak, komunikacja miejska nigdy nie była dochodowa. I dlatego była, jest i nadal powinna była być finansowana z budżetu miasta (gminy). ;)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

B.A. w zasadzie podał wszystko, co można było podać odnośnie cen :) Z ta mała różnicą, że przeróbkę MB O405N szacuje się na ok. 250 tys. a cena ST12AC to cena nieco zubożonej wersji dla Gdyni ograniczona warunkami przetargu z wykorzystaniem funduszy unijnych.

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

u2w pisze:B.A. w zasadzie podał wszystko, co można było podać odnośnie cen Z ta mała różnicą, że przeróbkę MB O405N szacuje się na ok. 250 tys. a cena ST12AC to cena nieco zubożonej wersji dla Gdyni ograniczona warunkami przetargu z wykorzystaniem funduszy unijnych.
No wiele się nie pomyliłem ;) Co prawda nikt dokładnych kosztów nie chce podać, ale to co słyszałem to przekazałem :)
J-31 pisze:Zacznijmy może od tego, że zarówno koszty eksploatacji bieżącej:
- naprawy sieci,
- konserwacja i naprawa taboru
- opłaty za energię elektryczną

....Jak również kupno nowego taboru ...

....To nie są rzeczy tanie. Jednak, komunikacja miejska nigdy nie była dochodowa. I dlatego była, jest i nadal powinna była być finansowana z budżetu miasta (gminy).
W szczególności trolejbusy... jeżeli posiada się mały tabor to jest to biznes bardzo deficytowy. Z kolei jeżeli jest duży tabor, a sieć nie za bardzo rozciągnięta to wtedy trolejbus może być tańszy od autobusu ;)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

B.A. Baracus pisze:No wiele się nie pomyliłem :wink: Co prawda nikt dokładnych kosztów nie chce podać, ale to co słyszałem to przekazałem
Trudno tu mówić o pomyłce ;) To, że kosztów nikt nie chce podać, to normalne - tajemnica handlowa. Drugą sprawą jest zawsze to "około". Niemożliwe jest obliczenie kosztów co do złotówki. Wiadomo, kupowane pojazdy są w różnym stanie technicznym, różnych wersjach - tak więc koszty poszczegónych modernizacji też chcąc nie chcąc muszą się różnić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o trolejbusach”