[Gdynia] Trolejbusy

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o trolejbusach...
ZielasJ

Re: Gdyńskie trolejbusy-plany i pomysły

Post autor: ZielasJ »

31 - miła niespodzianka. Bardzo dobrze, że podkręcą też kursy 29'tki bo naprawdę ciężko było się czasami wcisnąć w te intensywniejsze okresy.
Fajnie, że pojawiły się nowe inwestycje, oby tak dalej. :)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: Przemek »

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/pr ... yni,534191
Na kilku liniach można już zauważyć standardowe trolejbusy najnowszej generacji, natomiast do wyjazdu na gdyńskie ulice szykuje się prawdziwa gratka wśród fanów komunikacji publicznej – przegubowce zasilane energią elektryczną. Pojazdy przechodzą niezbędne próby.

- Aktualnie te trolejbusy wyposażane są we wszystkie niezbędne numery, napisy i loga. Po wyposażeniu i po krótkich jazdach testowych ruszą na ulice Gdyni. To faktycznie nowość, co prawda starsi mieszkańcy mogą pamiętać przegubowe trolejbusy z ulic Gdyni, jednak były to trolejbusy marki Ikarus przerabiane ze starych autobusów. Było ich tylko 9, to jeszcze lata 90. Jeżeli chodzi o fabrycznie nowe trolejbusy, to dopiero początek – podkreśla Michał Podgórniak, dyspozytor ruchu, który testuje nowego Trollino 18.
Zdjęcia: www.gdynia.pl
Obrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

amome
Posty: 1
Rejestracja: 2020-02-12, 17:05
Kontakt:

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: amome »

Przegubowe trolejbusy wyglądają i sprawują się w Gdyni świetnie! ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: J-31 »

Potwierdzam, w zeszłym roku specjalnie pojechałem do Gdyni dla nowych trajtków zarówno ST12 jak i ST18. I największe wrażenie, zrobiły na mnie ST18. One są po prostu fantastyczne. I teraz ciekawostka. To, że ST18 zaczynają już obsługiwać linię autobusową (181) to wiadomo - każdemu, kto się interesuje k.m. - ale zaskoczyła mnie trasa linii trolejbusowej 27.

Ta linia obsługiwana jest w całości wyłącznie ST18. I wsiadając do jednego z przegubów na ul. Morskiej tuż przy wiadukcie, zastanawiałem się czemu akurat ta linia. Odpowiedź przyszła dosyć szybko.

Otóż ZKM od momentu wprowadzenia do eksploatacji ST18, zmienił nieznacznie trasę linii 27 w taki sposób, że trolejbusy tej linii mniej więcej na odcinku od Wzgórza św. Maksymiliana do Redłowa poruszają się ... po za siecią. Do sieci podłączają się dopiero na ul. Zwycięzców. A to oznacza, że trolejbusy docierają na nowe obszary, tam gdzie ich do tej pory nie było... i co ciekawe nie potrzebują sieci trakcyjnej.

Moim kolejnym celem była linia 31. Dotarłem nią do Ergo Areny

:strzałka: https://www.fotosik.pl/zdjecie/e5ddf5a7bb7cabd7
:strzałka: https://www.fotosik.pl/zdjecie/c7070f29ecfd64ee

Jest też linia 34 - nie dotarłem do niej, pewnie zrobię to przy następnej wizycie w Gdyni. Trolejbusy docierają do pętli Demptowo poza siecią. Już na ul. Kartuskiej trolejbusy opuszczają sieć trakcyjną. A zatem to działa i to całkiem nieźle ;)

A tymczasem PKT kupuje następne trolejbusy z bateriami ;)

Miałem okazję zobaczyć na żywo IV generację Solarisów Trollino w Gdyni - one były jednym z moich celów w zeszłym roku. A w tym planuję wyskoczyć do Tych, TLT również eksploatuje 3 szt. ST12 IV generacji... ale to już nie ten temat ;)

Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 282
Rejestracja: 2019-10-22, 21:12

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: vernalisadonis »

A ile kilometrów mogą przejechać poza siecią trakcyjną?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: J-31 »

Teoria mówi, że nawet do kilkudziesięciu kilometrów, w rzeczywistości one aż tak długich odcinków nie pokonują. Poniżej trochę cyferek ;)

Warto policzyć, ja to zrobiłem przy użyciu Google Maps:

- linia 31 od sieci trakcyjnej w Sopocie czyli od al. Niepodległości, do pętli Ergo Arena - długość tego odcinka w jedną stronę to wg. Google Maps 2,35km, licząc razy 2 (przejazd w obie strony) to daje nam łącznie grubo ponad 4km.

- linia 27, odcinek poza siecią trakcyjną, wynosi 2.45km (w jedną stronę) - tutaj odcinek bez sieci trakcyjnej jest tylko częścią trasy, tzn., że na pozostałych odcinkach trolejbus może podnieść szelki i dołączyć się do sieci.

Jednakże ST18, którym ja jechałem, znacznie wcześniej położył szelki i nie podniósł szelek - ku mojemu zdziwieniu - w al. Zwycięstwa, ale, pomimo istnienia sieci trakcyjnej, poruszał się na akumulatorach, aż do ul. Wielkopolskiej, dopiero tam, na przystanku dopiął się do sieci. I tak lekko licząc bez sieci przejechał niecałe 4 km (oczywiście w jedną stronę).

- linia 181 - odcinek bez sieci trakcyjnej, a w zasadzie od momentu odłączenia się od sieci (przyst. Karwiny SKM w Gdyni) do ponownego podłączenia się do sieci na przystanku Malczewskiego w Sopocie - wynosi wg. Google Maps 4,84km w jedną stronę.

Warto tutaj dodać, że trolejbusy na dokładnie tym odcinku mają pełną obsadę pasażerską. Ja jechałem przepełnionym ST18 (zajęte wszystkie miejsca siedzące + kilka osób stało).
Jadąc do Sopotu trolejbus zjeżdża serpentyną w dół, ale w kierunku odwrotnym, czyli z Sopotu do Gdyni, trolejbusy muszą pokonać dosyć ostre wzniesienie. To jest w zasadzie górska serpentyna, na ul. Sopockiej. A mimo to eksperyment się udał, trolejbusy poradziły sobie i już kilka trajtków zastąpiło autobusy ;)

Generalnie linia 181 wydaje się być prawdziwym "rekordzistą" ;)

- z linii nr. 34 nie korzystałem, ale nawet jeśli uwzględnić, że trolejbus odłącza się od sieci na ul. Kartuskiej, już na przystanku Raduńska, to do samej pętli Demptowo czeka go dystans długości - 1,73 km w jedną stronę, razy 2 (w tą i z powrotem) - 3,46 km łącznie. Dla poczciwego ST12M to żaden wyczyn ;)

Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 282
Rejestracja: 2019-10-22, 21:12

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: vernalisadonis »

Będzie w razie czego bardziej efektywne objazdy wytaczać, jak będzie remont czy coś. No i można jakieś podjazdy do zakładów czy osiedli robić. Te 4,8km na 181 robi wrażenie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: J-31 »

Oni już z tego korzystali, był remont jezdni i autobusy oraz trolejbusy jeździły objazdami. A zatem już to się dzieje. Generalnie, pomysł jest przedni :)

hosen1
Posty: 1
Rejestracja: 2020-02-20, 12:49
Kontakt:

Re: [Gdynia] Trolejbusy

Post autor: hosen1 »

Tak samo jeśli są jakieś wydarzenia organizowane w mieście np. jakieś biegi, gdzie zamykana jest ulica Świętojańska, to wtedy trolejbusy jeżdżące zwykle tą trasą są przekierowywane na ul. Władysława IV i tam nie ma trakcji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o trolejbusach”