[BAHN] Symulacja

Forum poświęcone symulatorom, takim jak: Maszyna, Vbus itp...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

kubex pisze:Witam. Zainteresowałem się programem bahn i chcę stworzyć swoją symulację miasta w tej grze. Nie mogę znaleźć nigdzie poradnika [wujcio google nie pomógł] więc piszę to tutaj. Jest gdzieś jakiś poradnik albo osoba która może mi udzielić informacji?
Nie wiem, czy się nie zdubluję z Neo, ale postaram Ci się coś napisać na początek. Na początku zrobić coś prostego, łatwego, a komplikować można później - jak się Rozkręcisz.

I od początku:

Jak Uruchomisz Bahna to otworzą Ci się dwa okienka
:strzałka: http://www.iv.pl/images/03820086530453724104.png

Jak sobie wyrysować drogę. Używasz klawiatury numerycznej, ale najpierw zaznacz sobie na zielonym polu kursorem miejsce, gdzie Chcesz zacząć rysować. Potem Możesz poruszać się strzałkami.

:strzałka: Klawisz F6 to jest przejście z jednego okienka na drugie.
:strzałka: kombinacja klawiszy Ctrl+R to jest kierunek rysowania (lewo, prawo, góra, dół)

Tam jest więcej skrótów powiązanych z kombinacją klawiszy - ale nie będziemy się teraz w to zagłębiać

A zatem Zaznacz miejsce na zielonym polu i np. naciśnij 1 ;)

Na górnym okienku znajdziesz kilka klawiszy ze strzałkami. Ja Zaznaczyłem Ci na zielono klawisze przejścia pomiędzy arkuszami z elementami. Droga składa się nie tylko z linii prostej, ale również z łuków, skrzyżowań, rozjazdów (zwrotnic), przystanków (Stops), przystanków końcowych (Timing Pots - tutaj wpisujesz rozkład jazdy), zajezdni (Depots), ograniczeń prędkości i innych funkcji związanych z konkretnymi właściwościami danej linii.

Te "właściwości" to takie ciekawostki i smaczki które np. mogą dotyczyć komunikacji kolejowej, np:
- pociąg przykładowej linii X, który ma zmienić czoło na torze i wrócić (tj. przejechać po zwrotnicy na drugi tor), ale jadący tym samym torem pociąg linii Y ma przez ten punkt przejechać prosto.
- inny przykład, pociągi prowadzone lokomotywami mają to do siebie, że na końcowej stacji lokomotywa odłącza się od składu i po drugim torze objeżdża skład, by połączyć się z nim po drugiej stronie - i ten element można łatwo zaprogramować.
- i jeszcze inny przykład, pojazd linii X, ma dwa razy przejechać przez ten sam punkt A, ale raz ma pojechać prosto, a drugi raz ma skręcić. I do tego służą właśnie wspomniane "właściwości"

Jednak na razie nie będziemy się w to zagłębiać ;)

:strzałka: http://www.iv.pl/images/74580058053856800971.png

Różne są rodzaje dróg. Mamy drogi kołowe, tory i linie wodne. a zatem w symulacji - jak w realu - obok siebie może jechać autobus, jechać pociąg (tramwaj) i płynąć statek. Drogi i tory mają różne kolory. Jednak ich kolorystyka nie ma znaczenia.

Natomiast o ile statki pływają osobno. O tyle tramwaj może poruszać wspólnie z autobusem po jednej drodze ;)

:strzałka: http://www.iv.pl/images/73771642723365445222.png

I trzeci screen. Zachęcam Cię do zrobienia na początek czegoś bardzo prostego. Schemat pokazałem Ci powyżej. :cool:

Tyle na początek ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Chodzi mi o poradnik krok po kroku.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

A Zajrzałes na stronę Inlogu ? ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

J-31, właśnie o coś takiego mi chodziło tylko że gdy pisałem swój post to ty wysyłałeś swój ;) .
Tylko jedno jeszcze małe pytanie, czy można czymś zastąpić numpada którego nie posiadam?

Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: mati555 »

Myszką ;) Zamiast naciskania klawiatury posługujesz się myszką. Najlepiej nauczyć się metodą prób i błędów.

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Dobrze, zrobiłem trzy-przystankowy system:
http://hostmat.eu/images/27628589047499798807.png
Ale za Chiny nie potrafię wystartować tramwaju... Ma ktoś jakieś dobre rady dla mnie?

Awatar użytkownika
jakubg1
Posty: 42
Rejestracja: 2011-12-24, 22:33
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: jakubg1 »

Jak chcesz ustawić tramwaj, musisz go najpierw zainstalować. Potem wybierasz "Pociągi :strzałka: Nowy pociąg" i masz takie okienko:
Obrazek
1 - ustalasz linię (jeśli pierwsza, dajesz 1, jeśli 2 dajesz 2 etc. etc.)
2 - ustalasz zajezdnię (strzałki w górę/w dół) masz 1 zajezdnię więc naciśnij strzałkę w górę/w dół,
3 - prędkość maksymalna (zalecam 40-80 km/h, najlepiej jak wiesz jaki jest vmax danego pociągu,
4 - ustalasz czas postoju na przystanku (w tym przypadku od 20 do 40 sekund, losowo),
5 - wybierasz pociąg (klikasz to, wybierasz tramwaj jaki chcesz z listy po prawej stronie) i klikasz 2 razy na tramwaj, wagony doczepne przez kliknięcie dwukrotne wagonu doczepnego,
6 - wypuszcza pociąg.
Jeśli nie działa klikasz 2 razy na zajezdnię i ją rejestrujesz (wpisujesz nazwę np. DP1) i rejestrujesz.
Mam nadzieję że to zrozumiałe ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Dzięki!
Resztę już sam ogarnę z moją podstawową zdolnością angielskiego :mruga: .

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

Jak będziesz miał problem z angielskim w Bahnie, to daj znać. Polish Translation Group zawsze do usług :mruga:

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Spoko, z angielskiego mam dyplom [ogólnopolski konkurs, 13 czy 14 miejsce... szkoda że to było trzy lata temu :( )

Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: NEO »

To nie lepiej ściągnąć sobie tłumaczenie do BAHN-a :?:

Awatar użytkownika
jakubg1
Posty: 42
Rejestracja: 2011-12-24, 22:33
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: jakubg1 »

Tu masz bezpośredni link do tłumaczenia BAHN 3.88r1.
http://www.jbss.de/exe/b388r1_pl.zip
Wkładasz to do głównego folderu BAHNa, rozpakowywujesz i w BAHNie wchodzisz w "Options :strzałka: Language :strzałka: to pierwsze z listy (nie pamiętam jak się ta opcja nazywa :D ) i wybierasz plik b388r1_pl. Czasem się zdarza, że aby zadziałało trzeba uruchomić ponownie BAHNa.

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Cóż, a wiecie jak rozwiązać coś takiego:
Obrazek
(czerwone strzałki pokazują jak ma to wyglądać)

Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: mati555 »

Niestety w bahnie na jednym prostokącie może być tylko jedna ścieżka, więc musisz obok postawić ulicę.

Awatar użytkownika
jakubg1
Posty: 42
Rejestracja: 2011-12-24, 22:33
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: jakubg1 »

Niekoniecznie, ja mam rozbudowaną symulację z ogromną ilością kolokwialnie mówiąc "kuriozalnych" skrzyżowań. Jak dasz drogę i ścieżka tramwajowa będzie ją przecinała, autobus pojedzie dalej zachowując swój kierunek. Problem ze zwrotnicami dla dróg i jednocześnie prostą ścieżka dla tramwajów można rozwiązać (aby ładnie wyglądało z tego "elementu" należy usunąć kontur, na załączniku jest pokazany ten element).
Obrazek

Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: mati555 »

To wiem ;) Ale mi chodzło o drogę pionowo w górę. Kubex chce aby po jednej drodze jechały pojazdy w dwóch kierunkach. Bez mijanek nie da rady aby autobusy jeździły w obu kierunkach nie zdarzając się.
Chyba, że źle zrozumiałem.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

kubex pisze:Cóż, a wiecie jak rozwiązać coś takiego:
Obrazek
(czerwone strzałki pokazują jak ma to wyglądać)
To proste. Proponuję rozwiązać to w taki sposób
:strzałka: http://hostmat.eu/images/76314896038325378428.png

Jednocześnie sugerowałbym (jeżeli na pionowej drodze ma być ruch dwukierunkowy) zabezpieczyć to sygnalizacją i mijanką. ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Postanowiłem ruszyć troszkę mózgownicą:
Obrazek
Drobna zmiana tekstur czyni cuda, chyba że nie musiałem tego robić?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: J-31 »

To też jest proste, bo Możesz to zorganizować w dwojaki sposób:

1. Pierwszy to typowe skrzyżowanie jednopoziomowe. Możesz je zabezpieczyć sygnalizacją świetlną lub nie (dowolnie)

:strzałka: http://hostmat.eu/images/36069268001304348401.png

Pojazd kołowy (autobus) jadący z lewej strony będzie mógł skręcić w górę ;)

2. Drugi pomysł to skrzyżowanie dwupoziomowe. Nie ma potrzeby zabezpieczania sygnalizacją. ;)

Górny poziom :strzałka: http://hostmat.eu/images/92710977952208859426.png
Dolny poziom :strzałka: http://hostmat.eu/images/19745302187352095389.png

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: [BAHN] Symulacja

Post autor: kubex »

Autobus mi nie chce wyjechać z zajezdni (robię dokładnie tak, jak przy tramwajach, tyle że zaj. autobusowa).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Symulatory”