[BAHN] Program nadal się rozwija!

Forum poświęcone symulatorom, takim jak: Maszyna, Vbus itp...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jest tego całem mnóstwo w "Świecie Kolei". Sam wielokrotnie z tego korzystałem do symulacji w Bahnie ;)

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

Mi w obecnej wersji BAHN brakuje opcji pamiętania z którego kierunku "zwrotnicy" wjechał autobus/tramwaj aby przy wyjeździe pojazd skręcał w odpowiednim kierunku (coś dla wjazdów pod Market itp) tak aby nie trzeba było na siłę tworzyć pod-linii typu 3A, 3B tylko dlatego aby autobus wjeżdżając pod market itp. z kierunku A wyjechał <b>napewno</b> w kierunku B.
przecież i tak zaraz po wyjeździe te linie 3A i 3B ponownie stają się linią 3 czemu służą takie utrudnienia :(
Uważam że dodanie opcji pamięci zwrotnicy w której znajdowały by się informacje o: numeru wozu, linii na której jedzie i kierunku z którego wjechał to jest jedna ze zmian którą powinno się wprowadzić w pierwszej kolejności. (zwrotnice powinny pracować parami tak aby pojazd wjeżdżający z danego kierunku mógł ponownie wrócić na swoją trasę)

Ta zmiana w znaczny sposób uprościła by projektowanie map dla linii mających podjazdy pod ten sam przystanek (chodzi mi fizycznie o to samo stanowisko) lub grupę przystanków na których ta sama linii kursuje z/w 2 i więcej różnych kierunkach tym samym odcinkiem trasy w tym samym kierunku, bez konieczności wprowadzania jak teraz "linii pomocniczych" tak aby po pokonaniu tego odcinka każdy pojazd mógł kontynuować swoją trasę zgodnie z zadeklarowanym kierunkiem. Aby nie doszło że autobus Jadący z kierunku A w kierunku B po wjechaniu pod Market przez przypadek nie zawrócił w kierunku powrotnym.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Sorry, ale nie bardzo rozumiem jaki Masz problem. Zwrotnice w Bahnie możesz zaprogramować w dowolny sposób. I może spróbuję Ci pokazać tylko jedną funkcję związaną z programowaniem zwrotnicy - przy pomocy screenów. ;)

Sytuacja pierwsza - najprostsza. Jedna zwrotnica i dwie różne linie
:strzałka: http://img27.imageshack.us/img27/7941/image001qg.png

Sytuacja druga - jedna linia i jedna zwrotnica... ale pojazdy tej linii muszą za każdy razem jechać w innych kierunkach
:strzałka: http://img33.imageshack.us/img33/7369/image003o.png

I jak to rozwiązać technicznie ;)
:strzałka: http://img27.imageshack.us/img27/3289/image005f.png
:strzałka: http://img192.imageshack.us/img192/8128/image007w.png
:strzałka: http://img192.imageshack.us/img192/5775/image009t.png

I na koniec sytuacja trzecia - jedna linia, jedna zwrotnica i jedna zajezdnia
:strzałka: http://img199.imageshack.us/img199/9027/image011a.png

W Bahnie zwrotnice nie mają ze sobą połączenia jako takiego, bo nie ma sensu, aby takie połączenie było. Jak ten pojazd ma pojechać, to Musisz oprogramować zwrotnicę "rozjazdową, czyli tą, która ma sterować ruchem rozjazdowym (warianty skrętu lub jazda prosto).

Zwrotnica "zjazdowa" nie ma żadnego udziału, ani związku ;)

Jeśli nadal Miałbyś problemy, rzuć screenem i opisz problem ;)

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

dzięki za pomoc ale na screenach wpisujesz dodatkową linię 1R, mi natomiast chodzi o to aby można było było zrobić to samo co zamieściłeś ale bez wprowadzania "linii pomocniczych" tak aby linia 1 była zawsze linią 1 i nigdy nie musiała być zmieniana na inny pod-numer, bo opisałeś jak rozwiązać problem ale stosując "linie pomocnicze".


A jak rozwiązać ten problem:

http://img237.imageshack.us/img237/4430/problem2g.png


i jego trudniejszą wersję

http://img503.imageshack.us/img503/1989/problem1.png

tak aby docelowo wszystko na końcu miało ten sam numer lini.
Ostatnio zmieniony 2010-01-19, 17:50 przez wlocek369, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

wlocek369 pisze:aby można było było zrobić to samo co zamieściłeś ale bez wprowadzania "linii pomocniczych" tak aby linia 1 była zawsze linią 1 i nigdy nie musiała być zmieniana na inny pod-numer...
Inaczej tego nie ominiesz, po prostu wówczas na zjeździe będzie się kręciła w kółko :]

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

Przepraszam że odchdzę trochę od tematu ale czy was to trochę nie dziwi a mianowicie:

Pliki grafiki które stworzymy (.uzg) mogą mieć dodatkowo grafikę zoom1, 2 oraz 4 podczas gdy pojazdy które stworzymy (.ufg+.uzz) oraz nowsze (.nfz) mogą mieć zoom2 oraz 4.
Z czego może wynikać taka różnica:

że element grafiki może składać się z 4 plików:
- plik zbiorczy ze wszystkimi elementami (.uzg)
- plik Zoom1 (.uz1) - dla każdego elementu osobny
- plik Zoom2 (.uz2) - dla każdego elementu osobny
- plik Zoom4 (.uz4) - dla każdego elementu osobny

natomiast dla pojazdów zestaw składa się z 3 plików:
- plik zbiorczy ze wszystkimi elementami (odpowiednio .ufg+.uzz lub .nfz)
- plik Zoom2 (.fz2) - dla każdego elementu osobny
- plik Zoom4 (.fz4) - dla każdego elementu osobny

czy domyślacie się dlaczego dla pojazdów niema czegoś takiego jak zoom1 (.fz1) podczas gdy dla grafiki plik zoom1 (.uz1) istnieje.


I taka nowa uwaga:
Wyszła nawa wersja NFZ oznaczona jako 3.1 beta0
Nowymi opcjami jakie obsługuje w stosunku do 30b2:
- obsługa trybu Zoom4
- opcja otwartych drzwi (równierz w trybach zoom2 i zoom4)

W założeniu ta wersja ma mieć możliwość importu pojazdów z Bahn w wersji 385r3 ale niestety ale jakoś nie działa (nie wiem czy to tylko u mnie czy błąd w programie)

na razie nie ma polskiej wersji językowej.
W przeciwieństwie do poprzednich wersji tej edycji się nie instaluje. Wystarczy wypakować i odpalić.
Wersję NFZ 3.1b0 Można pobrać z adresu: http://bahn.mosfont.ru/exe/nfz31.php?en=1

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja z ciekawości importowałem NFZ 3.1b0, odpaliłem i edytowałem w nim model 19WE

Po czym próbowałem importować do Bahna 3.85r1, ten edytowany plik. Importować go mogłem, ale zainstalować w symulacji - już nie dało rady. Wyskakuje błąd :]

W ogóle dziwny jest NFZ 3.1b0. Nie działa w nim "kubełek". Reszta jakoś funkcjonuje ;)

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Nono ciekawe, zaraz się tym chyba zajmę i zobaczymy co można wyciągnąć :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

KB, jeśli udałoby Ci się to odpalić w Bahnie - to Sprawdź, czy te drzwi otwierają się tylko na przystankach i pętlach, czy również na innych postojach - np. przed sygnalizatorem, czy w zatorze ;)

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Póki co będę musiał pooglądać wnętrza i drzwi jak się otwierają itd., kupa roboty z tym będzie :D

@EDIT: Zrobiłem testobusa jakby ktosik chciał:
http://www.speedyshare.com/files/27923553/TEST.rar

*Autobus oczywiście z otwieranymi drzwiami i kawałkiem wnętrza w drugich drzwiach ;)

Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: NEO »

I wkońcu można powiększyć pojazdy podczas edycji, a nie męczyc sie z małym rysunkiem co dla mnie jest plusem.

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

NEO pisze:I wkońcu można powiększyć pojazdy podczas edycji, a nie męczyc sie z małym rysunkiem co dla mnie jest plusem.

powiększanie widoku edytowanego pojazdu było już w poprzedniej wersji oznaczonej jako 3.0b2.
A z tego co wiem, to ostatnią wersją edytora jeszcze bez opcji powiększania widoku była wersja 2.01

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

NEO pisze:I wkońcu można powiększyć pojazdy podczas edycji, a nie męczyc sie z małym rysunkiem co dla mnie jest plusem.
Dokładnie, zoom4 jest chyba najlepszym co może być :mruga:
wlocek369 pisze:powiększanie widoku edytowanego pojazdu było już w poprzedniej wersji oznaczonej jako 3.0b2.
A z tego co wiem, to ostatnią wersją edytora jeszcze bez opcji powiększania widoku była wersja 2.01
Tu raczej chodzi o brak edycji tej opcji (zoom-u4) w przypadku edytowania w programie, a nie w NFZ ;)

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

Orginalnie post pochodzi z 2011-04-04
KB pisze:Tu raczej chodzi o brak edycji tej opcji (zoom-u4) w przypadku edytowania w programie, a nie w NFZ ;)
wcześniejsze wersje (1.5 oraz 1.7) były pisane pod 3.81/3.83 (nie mają nawet wbudowanego edytora zoom2)
wersja 2.01 była pisana z myślą o wersji 3.83/3.84
a wersja 3.0 pod 3.84.
natomiast tryb zoom4 zaimplementowano dopiero w wersji 385b2, więc jest chyba oczywiste że wcześniejsza wersja NFZ nie mogła obsługiwać z wiadomych powodów.

Osobiście uważam ¯e tryby Zoom2 oraz Zoom4 są w zupełności wystarczającymi dla zwiększenia dokładności pojazdów przy powiększeniach.
Plany wprowadzenia trybu Zoom6/8 mijają się z celem (moja osobista opinia), gdyż raczej na codzień podglądów 6:1 i 8:1 się nie używa.

W następnej wersji Bahn chętnie bym widział, aby opcjach podglądu wybranego pojazdu/instalowanego zestawu podgląd był wyświetlany równierz w trybie zoom4 (o ile go posiada), w przeciwnnym razie było by tak jak teraz, czyli zoom2 lub bez zoom.

Bo był raz taki przypadek, że pojazd posiadał grafikę Zoom4 ale nie posiadał Zoom2, więc w trybie podglądu pojazd był wyświetlany tak, jak by nie miał grafiki Zoom wcale mimo że ją posiadał.

-------------------------------------------------------------------------------------
dodano 211-09-30
Co chcielibyście aby by było dodane w wersji 3.87 ?
- ja w zasadzie mam tylko jedną rzecz: to aby w opcji podglądu zainstalowanych pojazdów podgląd pojazdów obsługiwał równierz tryb zoom 4:
tzn.
Pojazd niema grafiki - wyświetlany jako zoom 1
Pojazd ma zoom 2 - wyświetlany jako zoom 2
Pojazd ma zoom 4 (ale nie posiada zoom 2) - wyświetlany jako zoom 4 (a nie jako zoom 1)
Pojazd ma zoom 2 i 4 - wyświetlany jako zoom 4

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wg. mnie problem z tymi zoom-ami to w pewnym sensie głupota. Ponieważ model trzeba rysować dwa razy (zoom1 i zoom2). :]

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Najbardziej przydatna byłaby możliwość budowy tras pod innymi kątami niż 45 i 90.

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

J-31 pisze:Wg. mnie problem z tymi zoom-ami to w pewnym sensie głupota. Ponieważ model trzeba rysować dwa razy (zoom1 i zoom2). :]

Jeżeli już to raczej 3 razy.
- Stworzenie pojazdu ( w NFZ lub podobnym programie)
- Stworzenie grafiki zoom 2 (NFZ lub wbudowany edytor)
- Stworzenie grafiki zoom 4 (NFZ lub wbudowany edytor)

Jeżeli natomiast faktycznie miałeś na myśli jedynie 2-krotne rysowanie to zapewne chodziło ci o zoom 2 i 4 ale przez przypadek napisałeś zoom 1 i 2

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

wlocek369 pisze:Jeżeli natomiast faktycznie miałeś na myśli jedynie 2-krotne rysowanie to zapewne chodziło ci o zoom 2 i 4 ale przez przypadek napisałeś zoom 1 i 2
Ja mam NFZ-ta wersji 3.0. I tam jest "normalna skala" i "zoom2" :cool:

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

Pierwszy raz się chyba zdarza aby na stronie autora od prawie 2 miesięcy nie było żadnej aktualizacji programu ostatni wpis jest z 08.01 a ostania sama aktualizacja programu (lub dodatku do niego) jest jeszcze z poprzedniego roku. czyżby autor planował powoli porzucenie programu :o:

Butelka

Post autor: Butelka »

O ja, to niemożliwe :o:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Symulatory”