Sprzęt - aparat cyfrowy.

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Jakakolwiek nówka do 300zł.

[ Dodano: 24 Cze 2013 12:25 ]
Tak wracając do nowego mojego nabytku Canon SX10IS, to po kilku dniach testów stwierdzam, że większość opinii o tym jakie ten aparat robi zdjęcia można wsadzić w buty. Szumy są na niższym poziomie niż w klonach SX100IS, AF działa całkiem precyzyjnie przez co zdjęcia wychodzą ostrzejsze niż w ww. oraz nieporównywalnie bardziej ostre niż w HP R607.

Co prawda jeszcze nie robiłem nim zdjęć nocnych i w zimie, więc jeszcze do końca nie mogę się o nim wypowiedzieć. Ale na pewno na chwilę obecną jestem zadowolony z jego zakupu. Za cenę 405zł nie znalazłbym nowego aparatu, który dorównywałby SX10IS możliwościami.

Ale aparat ten ma wyraźne wady. Po pierwsze - waży całkiem sporo, potrzebuje 4 baterie. Alkaliczne na długo nie starczą, więc trzeba liczyć się z wydatkiem na akumulatorki o większej pojemności. No i nie jest to już aparat tak poręczny jak SX100, czy R607, które można było schować do kieszeni. Ale tak to już jest z kompaktami z dużym zoomem.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Filmy to na pewno można robić tym aparatem, ale czy w trakcie filmowania można robić zoom ? ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Tak, można w trakcie kręcenia zoomować obiektywem i jednocześnie też robić zdjęcia.

Dzisiaj przetestowałem też ISO 400 w akcji i owszem - szumy są, ale na o wiele niższym poziomie niż w Canonach SX100IS i podobnych (SX110, SX120, SX130).

Test zdjęcia: http://phototrans.pl/14,631515,0,Merced ... _7339.html na parametrach:
ISO 400, F/5+2, 1/60s., 53mm

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Nie narzekaj na wagę. Ja codziennie taszczę ze sobą lustro z dwoma obiektywami i całość waży chyba ze 2kg. A jak mam do zdjęć nocnych jeszcze wziąć statyw który waży kolejne 2kg, to... nie pytaj :D Ostatnio zdjęcia nocne robiłam z wyższym ISO ale z ręki, bo mi się nie chciało dźwigać statywu... Powiedziałbyś: to po co kupowałaś lustro? Ale jak już kupiłam to normalnie nie mogę się z nim rozstać :D

MrStronek
Posty: 303
Rejestracja: 2009-11-21, 20:02
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: MrStronek »

Skorzystam z tematu. Chce zakupić nowy aparat do 600 zł. Na chwile obecną mam Sony-H20, a szukam coś przybliżonego do SONY-hx20v. Ktoś pomoże ? :D

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

Słuchajcie moi mili mam taki problem z aparatem. Od soboty jestem szczęśliwym posiadaczem lustrzanki cyfrowej Nikon D3200 z obiektywem AF-S- DX NIKKOR 18-105mm F3.5-5.6G ED VR. Problem polega na tym, że gdy podczas fotografowania pojazdów w ruchu, czy też stojących aparat wykonuje nie ostre zdjęcia. Kompletnie nie wiem czy jest to wina pogody czy może ustawienia aparatu/obiektywu. Co ciekawe aparat był zakupiony jako nówka pogrzebałem trochę w ustawieniach, ale nadal nie wiem, co jest przyczyną takich zdjęć. Liczę na Waszą pomoc w tym temacie poniżej zamieszczam zdjęcie tego kiepskiego przypadku. (zdjęcie zostało tylko zmniejszone). :)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
MrStronek pisze:Skorzystam z tematu. Chce zakupić nowy aparat do 600 zł. Na chwile obecną mam Sony-H20, a szukam coś przybliżonego do SONY-hx20v. Ktoś pomoże ? :D
http://www.ceneo.pl/17762408 Tutaj masz takiego zgrabnego Nikona. ;)

leman

Post autor: leman »

Polecam aparaty Canona, sam mam Canona sx130is i jestem zadowolony robi ładne fotki i ma 12x optyczny zoom, nowego kupiłem półtora roku temu za 500zł.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Razor 688 pisze:Słuchajcie moi mili mam taki problem z aparatem. Od soboty jestem szczęśliwym posiadaczem lustrzanki cyfrowej Nikon D3200 z obiektywem AF-S- DX NIKKOR 18-105mm F3.5-5.6G ED VR. Problem polega na tym, że gdy podczas fotografowania pojazdów w ruchu, czy też stojących aparat wykonuje nie ostre zdjęcia. Kompletnie nie wiem czy jest to wina pogody czy może ustawienia aparatu/obiektywu. Co ciekawe aparat był zakupiony jako nówka pogrzebałem trochę w ustawieniach, ale nadal nie wiem, co jest przyczyną takich zdjęć. Liczę na Waszą pomoc w tym temacie poniżej zamieszczam zdjęcie tego kiepskiego przypadku. (zdjęcie zostało tylko zmniejszone). :)
Obrazek
Podaj wszelkie parametry jakie miałeś ustawione. Jak nie chcesz podsyłać oryginału, poślij na PW albo na maila jarooo4 @ wp.pl

Może uda się coś podpowiedzieć ;)

Awatar użytkownika
shakkie
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-03-21, 21:32
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: shakkie »

Razor 688 pisze:Problem polega na tym, że gdy podczas fotografowania pojazdów w ruchu, czy też stojących aparat wykonuje nie ostre zdjęcia. Kompletnie nie wiem czy jest to wina pogody czy może ustawienia aparatu/obiektywu. Co ciekawe aparat był zakupiony jako nówka pogrzebałem trochę w ustawieniach
Jakie masz wybrane tryb AF (pojedynczy, ciągły czy automatyczny - nie wiem jak to określają w Nikonach) i punkt AF (tylko środkowy, wybór ręczny czy wybór automatyczny - nie wiem jak to określają w Nikonach) ?

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

A na jakim trybie robisz zdjęcia? Bo jak na automacie to możliwe że po prostu ze względu na pogodę aparat dobiera złe ustawienia, a jeśli nie trzymasz go wystarczająco sztywno to mogą wychodzić nieostre. Ja osobiście korzystam TYLKO z trybu manualnego i trybu AF do pojedynczych zdjęć, z tego względu, że można nakierować punktem AF na jadący obiekt i nieco przesunąć kadr, a ostrość nadal będzie na pożądanym obiekcie, a przy ciągłym AF - przesunięcie kadru spowoduje przesunięcie punktu ostrości ;) Do tego przysłona - z reguły robię zdjęcia na f8,0, ewentualnie pomiędzy 5,6 a 8,0 bo przy niższej często jest problem ze złapaniem ostrości na obiekt, który jest dość daleko :) Czas naświetlania do zdjęć pojazdów w ruchu, w zależności pod jakim kątem łapiemy pojazd nieco się różni, ale jeśli chcemy być pewni że zdjęcie będzie ostre to polecam nie schodzić poniżej 1/160s. Mi przy 1/125 już wychodzą rozmyte ;) A jeśli zmiana ustawień nie pomoże to może coś z obiektywem (rozregulowany czy coś)...

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

A więc tak:
Podaj wszelkie parametry jakie miałeś ustawione. Jak nie chcesz podsyłać oryginału, poślij na PW albo na maila jarooo4 @ wp.pl

Może uda się coś podpowiedzieć ;)
Jednostka przesłony: f/5.6
Czas ekspozycji: 1/125s
Iso: 100
Długość ogniskowej 85 mm
Maksymalna przesłona: 5
Tryb odmierzania: deseń

P.S. Wysłałem zdjęcie do Ciebie na pocztę jak coś.
Nikki napisała:A na jakim trybie robisz zdjęcia? Bo jak na automacie to możliwe że po prostu ze względu na pogodę aparat dobiera złe ustawienia, a jeśli nie trzymasz go wystarczająco sztywno to mogą wychodzić nieostre.
Podejrzewam że właśnie to może być ten problem ale tez nie koniecznie. Wczoraj próbowałem robić na P.
Nikki napisała:Ja osobiście korzystam TYLKO z trybu manualnego i trybu AF do pojedynczych zdjęć, z tego względu, że można nakierować punktem AF na jadący obiekt i nieco przesunąć kadr, a ostrość nadal będzie na pożądanym obiekcie, a przy ciągłym AF - przesunięcie kadru spowoduje przesunięcie punktu ostrości ;)
czyli mówiąc krótko polecasz tryp manualny hmm czyli obowiązkowo lektóra instrukcji obsługi do przeczytania na dobranoc. ;)
Nikki napisała:Do tego przysłona - z reguły robię zdjęcia na f8,0, ewentualnie pomiędzy 5,6 a 8,0 bo przy niższej często jest problem ze złapaniem ostrości na obiekt, który jest dość daleko :) Czas naświetlania do zdjęć pojazdów w ruchu, w zależności pod jakim kątem łapiemy pojazd nieco się różni, ale jeśli chcemy być pewni że zdjęcie będzie ostre to polecam nie schodzić poniżej 1/160s. Mi przy 1/125 już wychodzą rozmyte ;) A jeśli zmiana ustawień nie pomoże to może coś z obiektywem (rozregulowany czy coś)...


Nawet mnie nie strasz trochę ta zabawka kosztowała bym musiał się z nią rozstać to będzie bardzo trudne. :P

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Zwiększ sobie ISO na 200 i na tym pracuj.
Jaki masz tryb ostrości :?: Wybierz AF-C.
Ten tryb odmierzania "deseń" to jak mniemam pomiar jasności obiektów i jest to odpowiednik matrycowego.

Ostrość sam sobie ustawiasz czy masz auto ustawione na obiektywie (ustaw auto) :?: Masz włączoną redukcję wibracji :?:

Czas otwarcia migawki miałeś dość długi dobrany. Tu też może po części leżeć problem. To już są te wartości przy których zaczynają się problemy. Ale tak jak mówię - zwiększ sobie ISO na 200. A przy bardzo niekorzystnych warunkach możesz nawet przechodzić na 400 bez zbytniej obawy o szumy.


A co do trybu - nie baw się w żadne wbudowane automaty tylko rób zdjęcia na M. Szkoda szmalu wydawać żeby później w automatyczne dobieranie się bawić.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Sprzęt - aparat cyfrowy.

Post autor: Przemek »

Za niedługo stanę się posiadaczem lustra Nikon D5000 z obiektywem kitowym 18-55. Ktoś z użytkowników miał kiedyś ten model? Jak się sprawuje? Jakie są słabe punkty tego modelu?

EDIT: @ 11.02.2016 14:55 - właśnie przyjechał kurier z paczką.

AleksyKH
Posty: 1
Rejestracja: 2017-04-25, 13:26

Re: Sprzęt - aparat cyfrowy.

Post autor: AleksyKH »

Od ponad roku posiadam aparat fotograficzny cyfrowy Panasonic Lumix DMC-LX7 i jestem z niego bardzo zadowolony. Ma jasny obiektyw i dobrze robi zdjęcia typu makro, a na tym najbardziej mi zależy.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Sprzęt - aparat cyfrowy.

Post autor: Przemek »

Niestety mój Nikon D5000 chyba zaczyna dogorywać. Problemy jakie go dręczą, to częste niełapanie ostrości przy zadowalających warunkach oświetleniowych i protestowanie przed wykonaniem zdjęcia (pomimo wciśnięcia przycisku migawki). Kolejnym symptomem jest częste wyskakiwanie na ekranie napisu F/---, co może oznaczać, że mocowanie obiektywu już jest trochę zjechane - w takim przypadku próba wykonania zdjęcia kończy się głośniejszym trzaskiem migawki i zapisaniem pliku z jednokolorowym zdjęciem.

Ale to już ma prawo, gdyż na liczniku już ma 33 038 wykonanych zdjęć ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”