Sprzęt - aparat cyfrowy.

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Hannibal

Sprzęt - aparat cyfrowy.

Post autor: Hannibal »

Jak w temacie - porozmawiajmy o cyfrówkach..
Czym robicie fotki ? Jakie są wady , a jakie zalety waszego sprzętu ? Które aparaty są wg was godne polecenia ?

Musze przyznać , że powoli zaczynam rozglądać się za jakimś cyfraczkiem tak więc muszę wzbogacić swoją wiedzę na ten temat a myśle , że i innym kolegom wasze porady/informację itd się przydadzą... :cool:

Zapraszam do dyskusji..

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Mój tata sobie kupił Fujdzi (nie wiem jak to się pisze :P) FineFix 5500. Jest on niby tym lepszy aparatem w klasie amatorskiej. Mi on też się bardzo podoba. Szczególnie ten wielki zoom. Mi się nim bardzo przyjemnie robi zdjęcia :).

Podi

Post autor: Podi »

Ja mam tragiczny jak dla mkm-a aparat Sony Cyber Shot DSC-W1/W2 -kompletna amatorszczyzna,zero ustawiania czasu naświetlania czy takich bajerów,nawet statywów do tego kupić nie można bo taki mały on jest,a zdjęcia jakie wychodzą proszę zobaczyć na TWB :) . Choć nie narzekam,łatwo go schować do kieszeni,nie trzeba latać z etui :P

Inspektor

Post autor: Inspektor »

Obecnie mam pożyczony Olympus Superzoom 700XB- analog. Zdjęcia robi dobre, można ustawić parametry itp. ale też nie ma tego za wiele. Ogólnie może być, w końcu innego nie mam :D

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Dla maniaków techniki mój aparat jest zapewne archaikiem, choć kupiony stosunkowo niedawno. Canon PowerShot A75 3.2Mpx 3x zoom opt. na karty CF. Ale wybrałem go ze względu na b. dobre opinie o tym produkcie (niezawodność, jakość itp.) oraz duże możliwości konfiguracyjne: od pełnego automatu do pełnego manuala.

Robson

Post autor: Robson »

Ja korzystam z aparatu Ricoh Caplio RX zalety: Metalowa obudowa, po 1,5 sekundzie od włączenia gotowy do zdjęć, najszybsza migawka(od przyciśniecia spustu do zdjęcia) bo wynosi 0,14 sekundy(np. Sony ma 0.5sek) i ISO od 75 do 800 Wady: wgniatania po upadkach, możliwość nakręcenia jedynie 30 sekundowych filmów(wiele razy), długi czas ładowania lampy. Obecnie mój aparat ma rok i się powoli sypie gdyż nie za bardzo nosiłem w futerale by szybciej wygiągnąć tylko leżał w plecaku. Posiada wiele rys i wgnieceń. Nie zawsze chce zrobić fotkę, robi jakieś niebieskie kropki. Fajny aparacik ale wcześniejszy miał odlewaną obudwę bardziej trwałą a ten ma giętą blache. wygląda bardziej ekskluzywnie ale bardziej podatny na szkody.

Damhan

Post autor: Damhan »

Ja mam Nikona 3100 Coolpix. Nie jest to jakaś_rewelacja, ale zdjęcia robi dość dobre. Zresztą można zobaczyćw albumie. :)

voy

Post autor: voy »

Ja mam aparat Pentax Optio MX.
W gruncie rzeczy nie jestem z tego aparatu zadowolony dlatego, że kolory na zdjęciach wychodzą fatalnie, a matryca jest o kant d rozbić - takie ziarno w takim aparacie jest niedopuszczalne. Poza tymi zgrzytami (bądź co bądź fatalnymi) to nie jest taki zły, choć ma mniejsze wady - filmy nie są najwyższej jakości, aparat gubi ostrość często przy nagrywaniu. Pentax nie ma także okienka dodatkowo - robiąc zdjęcie jesteśmy skazani wyłącznie na wyświetlacz. Balans bieli nie jest może rewelacją, ale od biedy wystarczy. Szkoda, że czas naświetlania ograniczony jest do 4 sekund. Poza tym nie jest tak źle. Jestem zadowolony z faktu, że bateria jest litowo-jonowa - można ją doładować szybko i w każdej chwili. Świetne jest makro i supermakro. Można robić zdjęcia z bardzo bliskiej odległości, przy tym będą ostre i bardzo wyraźne. Optyka to niezaprzeczalna zaleta aparatu - 10x zoom optyczny znakomicie sprawdza się w robieniu zdjęć na przykład komunikacji miejskiej. Za zaletę aparatu uważam łatwość i szybkość ustawienia - często wyciągam aparat, gdy nadjeżdża autobus. Wtedy błyskawicznie wszystko ustawiam i zdjęcie zwykle udaje się zrobić. Przysłonę i czas naświetlania zmienia się kursorem szybko i sprawnie. Gdybym miał to samo robić na Canonie, to musiałbym pstrykać zdjęcia tylko na automacie (tam to jest z tym niezbyt dobrze - na szybko się nie da nic zrobić; poza tym z tego co miałem okazję zobaczyć, Canony są wspaniałymi aparatami). Odnośnie kształtu i poręczności to zdania nie mam, bo nie fociłem nigdy na codzień aparatem o normalnych wymiarach.


Gdy kupujecie aparat, zwracajcie wpierw uwagę na markę. Starajcie się unikać aparatów nieznanych producentów. Poza tym niektóre aparaty np. Sony, Fuji, Olympus mają wyspecjalizowane i przy tym bardzo drogie karty pamięci. Jeżeli macie dużo pieniędzy to na taki wydatek możecie sobie pozwolić, jeśli nie to lepiej wybrać aparat innej firmy, który obsługuje karty SD. Oszczędzicie sobie tylko wydatków. Poza tym jestem zdania, że aparat powinien mieć możliwie największy zoom optyczny. Matryca również jest ważna, więc o niej nie zapominajcie. Warto też zwracać uwagę na przeróżne parametry dodatkowe. Dzięki temu będziemy zadowoleni z dodatkowych opcji jakie oferuje nam aparat.

Marecki

Post autor: Marecki »

Ja zbieram na Minoltę Dimage Z10 - mam uzbierane już 500 złotych :retard: . Teraz mam Badziewny aparat medion MD7467 - wstyd powiedzieć - z Allegro. Ale spisuje się świetnie jak na razie, denerwuje mnie tylko brak zooma optycznego.
Jeśli nie Minolta Dimage Z10, to chciałbym mieć Fuji Finepix S3500 - 4.0 Mpix,zoom optyczny 10 X [najfajniejsza rzecz w aparacie] Zoom cyfrowy 3,6.
A z totalnie nierealnych, to Konicę Minoltę Dynax 10D : 6,3Mpix , czasy : 1/4000 s. - 30 S. - nieskończoność , Stabiliaztor obrazu Antishake , i jakiś fajny obiektyw, bo to sam box :retard: . Poza tym mogła by być jakaś lustrzanka Nikona, przydał by sie tryb zdjeć sekwencyjnych [ wciskam spust, trzymam, a aparat robi mi np. 25 zdjęć w sekundę] żeby zrobić zdjecie berlinki na izolatorze sekcyjnym :P .
Zanim miałem cyfrówkę, miałem lustrzankę Canona i Zenita.

Podi

Post autor: Podi »

Ja też miałem zenita,i zdjęcia wychodziły zawsze ostre , nie to co w tym badziewiu :cry:

Damhan

Post autor: Damhan »

voy pisze:Matryca również jest ważna, więc o niej nie zapominajcie.
Co to jest matryca?
Właściwie na aparatach się kompletnie nie znam. Od chwili kiedy mam ten aparat nigdy nie zmieniałem ustawień (oprócz jasności), więc dalej są domyślne.

BTW: ¯eby zdjęcie było dobre musi być mały czy duży ten balans bieli?

Peter

Post autor: Peter »

Sam niestety na razie nie posiadam aparatu, ale miałem już nieraz w ręku cyfrówkę Canona i wiem, że matryca to miejsce gdzie pada obraz z układu soczewek wewnątrz aparatu. Jest ona podzielona na takie malutkie kwadraciki zwane pixelami. Każdy z nich może jakby "odbierać" jednocześnie jeden kolor. Im jest ich więcej, tym uzyskujesz obraz podzielony na więcej takich kwadracików. Potem obrabiając zdjęcia np. w komputerze możesz bardziej go powiększyć im więcej w aparacie masz tych pixeli. Na tym mniej więcej polega powiększanie cyfrowe ( na dzień dzisiejszy w matrycach mieści się 3-5mln pixeli, droższe i bardziej profesjonalne aparaty mogą mieć już matryce powyżej 7-8mln pixeli ).

Są jeszcze lustrzanki, które zazwyczaj nie mają już takich dokładnych matryc, ale za to możesz bardziej oddalać i zbliżać ze sobą soczewki układu optycznego obiektywu, zmieniając ogniskową (kilkunastokrotne lub większe powiększenia optyki, przy kilkukrotnych powiększeniach optyki w aparatach cyfrowych). Na matrycę pada mniej lub bardziej powiększony obraz w o wiele większym zakresie niż w cyfrówkach, czyli uzyskanie wymaganego poziomu dokładności zdjęcia zależy przede wszystkim od układu optycznego.
Ostatnio zmieniony 2005-10-31, 18:04 przez Peter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Damhan pisze:Co to jest matryca?
Matryca czyli czujnik światłoczuły. Nawet nie jest aż ważna jej rozdzielczość gdyż do zdjęć o wym. 10x15 wystarcza spokojnie 3Mpx a do publikacji w necie jeszcze mniej (np. rozdzielczość monitora 1024x768 to zaledwie niecałe 0,8MPx) co jej wielkość fizyczna. W wielu aparatach kompaktowych jest zastosowany taki mały pic. Sprzedaje się 2 jednakowe modele z różnymi rozdzielczościami (np. 3,2 i 4MPx). Tymczasem mają one matryce o takich samych wymiarach, co powoduje, że aparat o pozornie większej rozdzielczości może mieć gorszą jakość wykonywanych zdjęć.

voy

Post autor: voy »

Damhan pisze:BTW: ¯eby zdjęcie było dobre musi być mały czy duży ten balans bieli?
Zależy od sytuacji, oświetlenia.

Kuba

Post autor: Kuba »

Ja mam Kodaka EasyShare CX7330, 3.1 pixeli, zoom optyczny x3, cyfrowy x10.

Ogolnie jestem z niego zadowolony, jest bardzo prosty w obsludze, a nawet na zoomie cyfrowym zdjecia wychodza w miare wyrazne :mruga: Jedyna duza wada jest waga i wielkosc - jest strasznie duzy i gruby no i ciezki... :]

Ale tak to jest super :rotfl:
Ostatnio zmieniony 2005-10-31, 22:38 przez Kuba, łącznie zmieniany 1 raz.

OZZY

Post autor: OZZY »

a nie czasem Kodak CX7330?? Mam Kodaka CX7330 i doskonale pasuje do tego opisu ;)

Hannibal

Post autor: Hannibal »

No dobra panownie - od dziś jestem posiadaczem Canona A520 :)
Nie miałem jeszcze okazji zrobić nim fotki , ale spokojnie - jutro coś powinno wylądować w albumie..:cool:
A co do mojej opinii na jego temat to wypowiem się oczywiście jak go dobrze poznam..
Pozdrawiam

voy

Post autor: voy »

Dobry wybór mac. Poleciłem go znajomemu, kupił go sobie i nie narzeka. Ja też pstrykałem nim fotki, oglądałem efekty i aparat robi naprawdę porządne zdjęcia. Szkoda tylko, że z ustawieniami manualnymi trzeba się męczyć.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Mac pisze:od dziś jestem posiadaczem Canona A520
Dokładnie A520 jest następcą serii A75/85/95. Ja również prawie (prawie, bo A510) go poleciłem znajomemu i sobie go chwali :)

Kuba

Post autor: Kuba »

OZZY pisze:a nie czasem Kodak CX7330?? Mam Kodaka CX7330 i doskonale pasuje do tego opisu ;)
Ups, a ja napisaem ze Canon? Mam Kodaka CX7330, zaraz poprawie :rotfl:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”