Sprzęt - aparat cyfrowy.

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

O530 pisze:A nic Ci się w nim nie zacina ?
Nie. Nie miałem problemów z zacinaniem się. Wszystko działa prawidłowo. ;)
O530 pisze:Jak szybko aparat robi zdjęcia od momentu kiedy naciskam przycisk za to odpowiedzialny
Jeśli dobrze policzyłem to po około 5 sekundach aparat jest gotowy do następnego zdjęcia - ale to też zależy od warunków i funkcji ;)
O530 pisze:Ile mniej więcej trzymają baterie ?
To zależy od funkcji i temperatury. Filmowanie szybko wykańcza baterie. Natomiast wykonując tylko zdjęcia, możesz spokojnie przetrwać kilka godzin ;)

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

J-31 pisze:To zależy od funkcji i temperatury. Filmowanie szybko wykańcza baterie. Natomiast wykonując tylko zdjęcia, możesz spokojnie przetrwać kilka godzin
A jeszcze takie pytanko, jakie masz akumulatorki, tzn. jakiej firmy ?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Kupiłem sobie akumulatorki GP-2700 i one szybko zdychają. Toteż pod ręką zawsze trzymam zwykłe baterie ;)

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

No właśnie. Ja na internecie wyczytałem, że najlepiej kupić sobie akumulatorki Sanyo Enelop 2000 mAh podobno na jednym komplecie można zrobić, aż ok. 400 - 420 zdjęć.

A tak w ogóle to ile tam wchodzi "paluszków", 2 ?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

O530 pisze:A tak w ogóle to ile tam wchodzi "paluszków", 2 ?
Tak. Sztuk 2. Szybko się nagrzewają, przy dłuższym robieniu zdjęć ;)
O530 pisze:No właśnie. Ja na internecie wyczytałem, że najlepiej kupić sobie akumulatorki Sanyo Enelop 2000 mAh podobno na jednym komplecie można zrobić, aż ok. 400 - 420 zdjęć.
Dzięki. Z ciekawością muszę to sprawdzić, bo mogą okazać się ciekawsze, od tego co mam teraz ;)

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

J-31 pisze:Dzięki.
Ja również dziękuję za pomoc, bo baaaardzo przybliżyłeś mi ten aparat i teraz jestem na 100 % zdecydowany, że go kupię. Mam nadzieję, że tego nie pożałuję... ;)

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

J-31 pisze:Kupiłem sobie akumulatorki GP-2700 i one szybko zdychają.
Mam takie same. I trzymają mi dość długo (nawet kilka dni przy średnim natężeniu fotografowania [np. na dłuższej wycieczce, albo coś w tym stylu]). Czasami robię zdjęcia nocne, z dłużej włączonym aparatem i naświetlaniem i nie mam większego problemu. Problemy zaczynają się, gdy akumulatory są już stare... wtedy faktycznie zaczynają szybko zdychać. Powiedziałabym że po około 1,5-2 latach. Miałam też akumulatorki Sony i szybko padł mi jeden (dosłownie zdechł i jest nie do użycia, sprzęt po włożeniu go, w ogóle się nie włącza) i ogólnie mnie wkurzały, bo np. aparat nie wyświetlał mi stanu baterii i nigdy nie wiedziałam kiedy są na wykończeniu...

Co do aparatów to stanowczo nie polecam tych najmniejszych, najtańszych kompaktów. Dostałam jakiś czas temu Fuji Z35 i nie da się tym zdjęć robić :lol: A przynajmniej nie pojazdom w ruchu... Taki to sobie można na imprezę wziąć albo coś, ale i tak jest cienki...

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: oolek15 »

Nikki pisze:aparat nie wyświetlał mi stanu baterii i nigdy nie wiedziałam kiedy są na wykończeniu
Dokładnie, ja na swoich Energizerach mam to samo - bateria "mruga" a ja jeszcze ze 20 zdjęć zrobię ;) I nie wiesz czy zostało ci 1 zdjęcie czy te 20.
Nikki pisze:]Co do aparatów to stanowczo nie polecam tych najmniejszych, najtańszych kompaktów. Dostałam jakiś czas temu Fuji Z35 i nie da się tym zdjęć robić
Ja też mam najtańszego kompakta - i to kupionego w 2009 roku, więc szału nie ma, ale jako tako zdjęcia da się robić :P Chociaż na pewno - jakoś szału ni ma :P

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Do aparatów trzeba brać akumulatorki przynajmniej 2700 mAh, lub więcej. Radzę jednak obejrzeć dokładnie ich opakowanie, bo wiele jest sprzedawanych jako 2700/2800, tymczasem ich właściwa pojemność to 2500mAh. Swoją drogą - po tej powodzi w Tajlandii cena dysków twardych i akumulatorków ładnie w górę skoczyła ;)
Natomiast co do jego problemów ze zdjęciami przy małej ilości światła. Jest taka wbudowana opcja, gdzie łatwo przestawić aparat. I wtedy mała ilość światła dla SX130IS nie stanowi problemu
Tylko że wtedy wyłazi całkiem spora ilość szumu i to miałem na myśli pisząc, że matryca w tym aparacie pozostawia wiele do życzenia.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Kędzior pisze:Tylko że wtedy wyłazi całkiem spora ilość szumu i to miałem na myśli pisząc, że matryca w tym aparacie pozostawia wiele do życzenia.
Tak, to prawda, ale ja akurat korzystam z programu, który potem niweluje szumy z aparatu. ;)

Butelka

Post autor: Butelka »

Tak, to prawda, ale ja akurat korzystam z programu, który potem niweluje szumy z aparatu.
Niwelowanie szumów to nic innego jak rozmycie. Wiele tym nie zdziałasz, szczególnie jeśli chodzi o zdjęcia nocne. Ja swoim SP-600UZ zrobiłem tysiące zdjęć i wiem, że z żadnego zaszumionego nie wyciągnę pięknej fotki. Przynajmniej dopóki...

Właśnie, tu pojawia się moje pytanie - czy do aparatów powstają takie zabawki jak nieoficjalne oprogramowanie? Bo mojemu przydałby się soft do bardziej manualnego fotografowania, czyt. z ręczną regulacją przysłony i czasu naświetlania.

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

Olympusy to chłam... w większości. Kumpel ma takiego jak ty, SP-600UZ. Rozleciał się szybciej, niż mój Nikon L10 (który wytrzymał 1,5 roku).

ZTCW to nie ma takiego czegoś jak nieoficjalne oprogramowanie.

Butelka

Post autor: Butelka »

mrozard pisze:Olympusy to chłam... w większości. Kumpel ma takiego jak ty, SP-600UZ. Rozleciał się szybciej, niż mój Nikon L10 (który wytrzymał 1,5 roku).
Tej opinii zdecydowanie nie podzielę. Sprzęt się trzyma i jakie foty robił od początku, takie robi do dziś i jako z nieco zaawansowanego kompakta można być z niego zadowolonym. Natomiast nie porównujmy SP-600UZ do lustrzanek bo to nie ten przedział.

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: oolek15 »

Canony się na pewno trzymają - mój ma 2,5 roku i gdyby nie usterki spowodowane moją głupotą nic by się nie działo.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Butelka pisze:Właśnie, tu pojawia się moje pytanie - czy do aparatów powstają takie zabawki jak nieoficjalne oprogramowanie?
Powstają i to różne dziwne funkcje czasem dodają te firmware'y. Osobiście się w to nie bawiłem, bo wydawało mi się to nazbyt skomplikowane. No i szkoda mi było gwarancji ;) Ale z niektórymi nieco starszymi modelami z dobrymi matrycami można spróbować.

Butelka

Post autor: Butelka »

Kędzior pisze:Powstają i to różne dziwne funkcje czasem dodają te firmware'y. ... Ale z niektórymi nieco starszymi modelami z dobrymi matrycami można spróbować.
A znasz jakąś stronkę/forum z takimi firmware'ami?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Butelka pisze:A znasz jakąś stronkę/forum z takimi firmware'ami?
Do Canonów: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Artykuł o tej modyfikacji był opisany na łamach magazynu Komputer Świat Expert. Poniżej skany nie mojego autorstwa:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do innych aparatów chyba też są, ale chyba jest tego mniej, niż do Canonów. Ale może źle szukałem ;)

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

Zdecydowałem się na zakup aparatu, wybór padł na Canona PowerShot SX130IS tak jak mówiłem. Dopiero się nim zaczynam bawić, ale póki co to mogę powiedzieć, że aparat jest strasznie ciężki :D

Awatar użytkownika
shakkie
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-03-21, 21:32
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: shakkie »

O530 pisze:aparat jest strasznie ciężki :D
Bez przesady, w moim odczuciu Lumix FZ8 - ważący tyle samo co ten Canon - był bardzo lekki. Szybko się przyzwyczaisz.

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

J-31@: Mam pytanko, jak włączyć efekt rybiego oka w tym sprzęcie ? Bo na internecie wyczytałem, że coś takiego jest w nim, więc dlatego pytam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”