Porty lotnicze w Polsce - problemy, perspektywy rozwoju itp.

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
Peter

Post autor: Peter »

Wilchelm pisze:Zreszta Warszawskie lotnisko juz nie dlugo straci swoja pozycje dla lotnisku typu Krakow,Katowice czy Wroclaw bo takie sa realia.
Co pod tym pojęciem rozumiesz ? Bo chyba nie liczbę przewożonych pasażerów rocznie czy ilość przewozów cargo ? :mruga:
Tutaj jeszcze przewaga Warszawy utrzyma się minimum kilka, czy nawet kilkanaście lat moim zdaniem. ;)

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Oczywiscie, ze pod wzgledem przewozonej ilosci pasazerow. Juz za kilka lat Krakow, Katowice i Wroclaw beda odprawiac wiecej niz Okecie. A czemu? Powodow jest kilka. Przede wszystkim regionalne porty lotnicze sa duzo tansze dla przewoznikowpod wzgledem wszelkich oplat, paliwa. Jeszcze kilka lat temu nie bylo tani lini lotniczych, a one sa srednio zainteresowane Warszawa bo omen, omen jest to malo ciekawe miasto dla nich. Kilka lat temu jak gdzie kolwiek sie chcialo poleciec to na 90% musiales jechac do Warszawy. Teraz po drodze znajda sie 2-3 inne lotniska o podobnym kierunku cie interesujacym. Poza tym zagranicznych turystow przyciaga to co nie ogolnie znane tylko nowe. O to kilka powodow, z ktorych Okecie w przeciagu kilku lat straci swoja pozycje lidera w liczbie odprawianych pasazerow.
Ostatnio zmieniony 2006-07-24, 12:51 przez Wilchelm, łącznie zmieniany 1 raz.

Peter

Post autor: Peter »

Muszę przyznać, że jesteś optymistą (może to i dobrze). Jeżeli zsumować Wrocław, Kraków i Katowice to jeszcze mógłbym się zgodzić. :)
Pisał zresztą jakiś dziennikarz, że przykładowo Balice i Pyrzowice prześcigną Okęcie, tylko że to jest prognoza przy założeniu wzrostu liczby pasażerów o ok. 80-100% na każdy następny rok. Już w tym roku wiadomo że jest to nierealne. :mruga:

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Polacy staja sie mobilni i korzystaja coraz chetniej z samolotow. Polska po Chinach jest najprezniej rozwijajacym sie rynkiem lotnictwa pasazerskiego. Ja bym bardziej zaufal zdaniu specjalistow, ktorzy twierdza, ze w przeciagu 10lat Okecie straci od 30 do 40 % swoich udzialow w rynku. Jako 3 glowne osrodki, ktore beda dominowac wskazan wlasnie Krakow, Katowice, Wroclaw i Gdansk.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Wiem, ze to trochę moze nie na temat, ale czy w związku z modernizacją i rozwojem lotniska w Strachowicach planuje się uruchomienie dodatkowych linii autobusowych? bowiem wkrótce może przybyć nowych połączeń i nie wiem, czy 406, tudzież linia lotniskowa podołają temu zadaniu ;).

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Ciezko mi odpowiedziec na to pytanie poniewaz sam skorzystalem z uslug portu lotniczego na Strachowicach i jeszcze nie wrocilem z powrotem, a moi informatorzy nic o tym nie wspominali. Chyba poki co ciezko mowic o dodatkowych liniach jak rozbudowa lotniska ma sie dopiero zaczac. W sumie najwiekszym problemem linii 406 nie sa pasazerowie portu lotniczego bo sami oni by sie spokojnie pomiescili, a w godz szczytowych poworty z pracy osob pracujacych w koszarach wojskowych. Np. gdy przylatuje sam z Nottingham i pasazerowie jada 406 to za 2 przystanki wsiada cala masa pracownikow wczesniej wspomnianych koszar i robi sie scisk. Ale to wszystko zalezy od ZDiK-u czy zechce uruchomic takie linie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wilchelm pisze:Oczywiscie, ze pod wzgledem przewozonej ilosci pasazerow. Juz za kilka lat Krakow, Katowice i Wroclaw beda odprawiac wiecej niz Okecie
I ja myślę, że jest na to szansa. Możesz mieć rację. Chociażby już sam LOT, który przez wiele lat wysyłał swoje największe samoloty do USA wyłącznie z Warszawy, od Pewnego czasu stworzył nowe połączenia z również z Krakowa do USA. Dlaczegoż by LOT nie miałby stworzyć analogicznych połączeń międzykontynentalnych z innych lotnisk - np. z Wrocławia. ;)

Po za tym Okęcia nie da się w nieskończoność rozbudowywać, a jednocześnie lotniska w Krakowie, Katowicach, czy Wrocławiu mają szansę na dalszą rozbudowę. ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”