Technika fotografowania i obróbki zdjęć

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Tak jak się mówi zdjęcia robione aparatem z telefonu służą tylko do przesyłania ich miedzy telefonami niczego więcej.
Ostatnio zmieniony 2006-05-10, 16:02 przez Wilchelm, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Inspektor pisze:I poza tym, komórka (telefon) jak sama nazwa wskazuje ma służyć do dzwonienia. A aparat to tylko taki mały dodatek, który nigdy nie będzie się równał z prawdziwą cyfrówką.
Kiedyś w pewnej reklamie padło prawdziwe :retard: twierdzenie: Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego :mruga:

Robson

Post autor: Robson »

Ale naprawdę jak na telefon z aparatem robi znośne zdjęcia, nie wiem nie widziałem ich na kompie więc to takie moje zdanie tak na pierwszy rzut oka :)

voy

Post autor: voy »

Na kompie wychodzi cała prawda, na wyświetlaczu telefonu wszystko wygląda pięknie i wspaniale, ale do czasu przesłania na kompa.

Robson

Post autor: Robson »

voy pisze:Mi się mój cacy złom ostatnio popsuł. Muszę go w końcu zanieść do serwisu. Ciekawe ile zapłacę za reanimacje tego bubla :/
A ostatnio będąc na zajezdni (skąd mam fotki MANików) chciałem zrobić fotkę autobusowi patrzę a tu zdjęcie w paski :( Podejrzewam że matryca poszła się 'kochać' :(
ObrazekObrazek

ppln

Post autor: ppln »

A to tylko przy tych zdjęciach czy przy następnych też?

Podi

Post autor: Podi »

Robson pisze:A ostatnio będąc na zajezdni (skąd mam fotki MANików) chciałem zrobić fotkę autobusowi patrzę a tu zdjęcie w paski :( Podejrzewam że matryca poszła się 'kochać' :(
Mi się takie czasem drukują,ale żeby w aparacie takie coś :shocked:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Skoro już mówimy o jakości zdjęć to:galeria/details.php?image_id=1742 galeria/details.php?image_id=1774. Moim zdaniem na tyhc zdjęciach autobus za bardzo rozsadza kadr.Zdaję sobie sprawę,iż portret jest zrobić łatwiej,niż jakieś ciekawsze zdjecie w terenie,ale prośba do autora w/w zdjęć,by popróbował zrobić trochę zdjęć w plenerze,a moga z tego wyjść nawet całkiem niezłe efekty.Poza tym ppln,skoro tak lubisz deski rozdzielcze wozów MPK Łódź,to czy mógłbys kiedyś sfotografowac deskę rozdzielczą łodzkiego M11 albo Ikarusa-automata? w zasadzie niczym się nie różni od innych Ikarusów/Jelczy,ale jednak mnie interesują zwłaszcza,iż M11 i Ikarusów moze niedługo zabraknąć w Łodzi.

ppln

Post autor: ppln »

A może miałem pojechać tym autobusem z zajezdni do Łagiewnik, wzbudzając sensację i tam zrobić zdjęcie? Zresztą na zajezdni przed szczytem łatwo można upolować autobus, a w terenie nieco trudniej ;)

[ Dodano: 2006-06-04, 21:56 ]
Zresztą w tym zdjęciu tyłu jest motyw - hale zajezdniowe i drzewko ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adrian_ pisze:A co do Twojego zdjęcia J-31 to strasznie słabe technicznie+barierka zasłania MAN-a.Jakim sprzętem wykonałeś to zdjęcie?
Ono tak źle wygląda ponieważ zrobiłe je z cyfrowym zoomem, a do tego z ręki. Stąd obraz jest tak rozmazany. Gdybym nie użył przybliżenia autobus zniknął by gdzieś daleko na moście. :P

A omawiane zdjęcie przedstawia płockiego MAN-a na starym moście ;)

lejos

Post autor: lejos »

Jak wam się podoba ta fota
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ceb ... 7e62f.html
Kierowca czekł 4 godziny na przyjazd wozu technicznego.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Widzę, ze ten cały fotosik obfituje raczej w zdjęcia nie-autobusowe ;). Jesli zas chodzi o to zdjęcie to:
1) wiata zasłania autobus (co jest raczej karygodne i niemile widziane, gdyz obiektu na zdjęciu nie może nic zasłaniać)
2) zdjęcie jest rozmazane i chyba było robione o wczesnej porze
Co można by było zrobić, by na przyszłość nie mieć takiej jakości zdjęć?
1) starać sie robic zdjecia pojazdów tak, by nic ich nie zasłaniało
2) wyostrzac zdjęcia programami do obróbki zdjeć

lejos

Post autor: lejos »

Foty pykam od niedawna!
Adrian_ pisze:1) wiata zasłania autobus (co jest raczej karygodne i niemile widziane, gdyz obiektu na zdjęciu nie może nic zasłaniać)
Nie umiem jeszcze przesuwac wiat. Inaczej nie dało rady.
Adrian_ pisze:2) zdjęcie jest rozmazane i chyba było robione o wczesnej porze
Późnej. O program włśnie się staram

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Zdjęć nie musisz umieć pstrykać, wystarczy nauczyć się je obrabiać. Poza tmy nie chodziło mi o przesuwanie wiaty, tylko mogłem podejsć bliżej i ustrzelić pogota od przodu, albo z lewego boku i wtedy też byłoby widać obydwa Ikariony i nic nie zasłaniałoby obiektu głównego.

[ Dodano: 2006-06-17, 22:49 ]
Oczywiście chodziło mi o to, ze :mogłeś podejsć blizej", a niechący napisałem z błedem słowo "mogłeś".

Wiesz do czego służy opcja "Edytuj"? U2w już tyle razy zwracał Ci uwagę- mo. Damhan
Ostatnio zmieniony 2006-06-18, 12:35 przez Adrian_, łącznie zmieniany 1 raz.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Adrian_ pisze:Zdjęć nie musisz umieć pstrykać,
:rotfl:
Pewnie, należy focić dużo ziemi, obcinać pojazdy czy też robić zdjęcia "pod słonce".
Adrian_ pisze:wystarczy nauczyć się je obrabiać.
Co z tego, że je obrobisz skoro np dana fota jest wykonana aparatem marnej jakości i jak się łatwo domyślić obróbka na niewiele się zda ?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Zdjeć można nie umieć pstrykać, ale można też nauczyć sie je robić. Poza tym najmarniejsze zdjęcie wychodża robione aparatem wbudowanym w komórkę (tutaj podejrzewam, że taki został użyty). Jesli zaś chodzi o aparaty robiące zdjecia marnej jakosci to w takim razie wymień chociaz jeden model, który takowe robi (nie wliczając mojej cyfówki, bo o tym, ze robi marne zdjęcia wiem od dawna xD).

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Adrian_ pisze:Zdjeć można nie umieć pstrykać, ale można też nauczyć sie je robić.
Tekst roku. :devil: :rotfl: xD
Adrian_ pisze:Jesli zaś chodzi o aparaty robiące zdjecia marnej jakosci to w takim razie wymień chociaz jeden model, który takowe robi
Trust, Pentagram, itp itd.
Co ci będę wymieniał -> ogólnie mówiąc to co jest bardzo tanie to jest kiepskie.
Dla przykładu: Jeśli miałbym sobie kupić aparat za np 400zł to dla mnie logiczne jest, że czegoś wielkiego po tym nie można się spodziewać. Dlatego wolałbym dołożyć kilka złotych i faktycznie mieć coś dobrego, coś z czego będę zadowolony.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

No nie wiem. Ja używałem Olympusa za 399zł i robił nawet w miarę dobrej jakości zdjęcia. Jesli zaś chodzi o ceny aparatów to moze nie każdego stać, by sypnąć z 600-700zł na aparat? te co lepsze aparaty to jednak duży wydatek i nie każdy moze sobie na taki wydatek pozwolić. Poza tym ciągle na km-forum słyszę, że pod względem zdjęć nie upodabniacie się do TWB. Moze i tak, jednakże km-forum przejęło z TWB nawyki w stylu "zdjecie musi być dobrze obrobione i dobrej jakości". Ok, z dobrą jakością się zgodzę, jednakże moze lepiej dac szanse początkującym, by zamieścili np. 1 szajskie zdjęcie z pytaniem "co jest nie tak w tym zdjęciu" .Wtedy ktoś mógły wytłumaczyć początkującemu co jest źle, by w przyszłości nie popełniał błędów. Poza tym powinno się początkującym w dziedzinie fotografii tłumaczyć, jakie błedy popełniają i starać sie im pomagać w tym, by polepszali swój warsztat zdjeciowy, a nie jak na TWB ochrzanić za złą jakość i już.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:Zdjeć można nie umieć pstrykać, ale można też nauczyć sie je robić.
A jaka jest różnica między 1 a 2? :rotfl:
Hannibal pisze:Jeśli miałbym sobie kupić aparat za np 400zł to dla mnie logiczne jest, że czegoś wielkiego po tym nie można się spodziewać.
Eee, to raczej jeszcze długo nie będę miał cyfrówki ;-)
Adrian_ pisze:No nie wiem. Ja używałem Olympusa za 399zł i robił nawet w miarę dobrej jakości zdjęcia.
Oczywiście kupionego na jakimś bazarze tak daleko, że nie mogłeś się domyślić jego legalności? To on nawet tani nie był :]

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Adrian_ pisze:Moze i tak, jednakże km-forum przejęło z TWB nawyki w stylu "zdjecie musi być dobrze obrobione i dobrej jakości".
Nie mamy zamiaru stanowić śmietnika TWB (czyli "nie udało się na TWB, wrzucę na KMF") - pewien poziom trzeba trzymać. Oznacza to, że nie ma w galerii miejsca na foty obciętych przegubowców, rozmytych Solarisów czy beczkowatych Scanii. Z drugiej strony jednak poziom tolerancji na pewno jest szerszy niż na TWB z prostej przyczyny. To nie jest galeria zawodowych fotografików.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”