Technika fotografowania i obróbki zdjęć

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
lejos

Post autor: lejos »

Jak wam się podoba ta fota
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ceb ... 7e62f.html
Kierowca czekł 4 godziny na przyjazd wozu technicznego.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Widzę, ze ten cały fotosik obfituje raczej w zdjęcia nie-autobusowe ;). Jesli zas chodzi o to zdjęcie to:
1) wiata zasłania autobus (co jest raczej karygodne i niemile widziane, gdyz obiektu na zdjęciu nie może nic zasłaniać)
2) zdjęcie jest rozmazane i chyba było robione o wczesnej porze
Co można by było zrobić, by na przyszłość nie mieć takiej jakości zdjęć?
1) starać sie robic zdjecia pojazdów tak, by nic ich nie zasłaniało
2) wyostrzac zdjęcia programami do obróbki zdjeć

lejos

Post autor: lejos »

Foty pykam od niedawna!
Adrian_ pisze:1) wiata zasłania autobus (co jest raczej karygodne i niemile widziane, gdyz obiektu na zdjęciu nie może nic zasłaniać)
Nie umiem jeszcze przesuwac wiat. Inaczej nie dało rady.
Adrian_ pisze:2) zdjęcie jest rozmazane i chyba było robione o wczesnej porze
Późnej. O program włśnie się staram

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Zdjęć nie musisz umieć pstrykać, wystarczy nauczyć się je obrabiać. Poza tmy nie chodziło mi o przesuwanie wiaty, tylko mogłem podejsć bliżej i ustrzelić pogota od przodu, albo z lewego boku i wtedy też byłoby widać obydwa Ikariony i nic nie zasłaniałoby obiektu głównego.

[ Dodano: 2006-06-17, 22:49 ]
Oczywiście chodziło mi o to, ze :mogłeś podejsć blizej", a niechący napisałem z błedem słowo "mogłeś".

Wiesz do czego służy opcja "Edytuj"? U2w już tyle razy zwracał Ci uwagę- mo. Damhan
Ostatnio zmieniony 2006-06-18, 12:35 przez Adrian_, łącznie zmieniany 1 raz.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Adrian_ pisze:Zdjęć nie musisz umieć pstrykać,
:rotfl:
Pewnie, należy focić dużo ziemi, obcinać pojazdy czy też robić zdjęcia "pod słonce".
Adrian_ pisze:wystarczy nauczyć się je obrabiać.
Co z tego, że je obrobisz skoro np dana fota jest wykonana aparatem marnej jakości i jak się łatwo domyślić obróbka na niewiele się zda ?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Zdjeć można nie umieć pstrykać, ale można też nauczyć sie je robić. Poza tym najmarniejsze zdjęcie wychodża robione aparatem wbudowanym w komórkę (tutaj podejrzewam, że taki został użyty). Jesli zaś chodzi o aparaty robiące zdjecia marnej jakosci to w takim razie wymień chociaz jeden model, który takowe robi (nie wliczając mojej cyfówki, bo o tym, ze robi marne zdjęcia wiem od dawna xD).

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Adrian_ pisze:Zdjeć można nie umieć pstrykać, ale można też nauczyć sie je robić.
Tekst roku. :devil: :rotfl: xD
Adrian_ pisze:Jesli zaś chodzi o aparaty robiące zdjecia marnej jakosci to w takim razie wymień chociaz jeden model, który takowe robi
Trust, Pentagram, itp itd.
Co ci będę wymieniał -> ogólnie mówiąc to co jest bardzo tanie to jest kiepskie.
Dla przykładu: Jeśli miałbym sobie kupić aparat za np 400zł to dla mnie logiczne jest, że czegoś wielkiego po tym nie można się spodziewać. Dlatego wolałbym dołożyć kilka złotych i faktycznie mieć coś dobrego, coś z czego będę zadowolony.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

No nie wiem. Ja używałem Olympusa za 399zł i robił nawet w miarę dobrej jakości zdjęcia. Jesli zaś chodzi o ceny aparatów to moze nie każdego stać, by sypnąć z 600-700zł na aparat? te co lepsze aparaty to jednak duży wydatek i nie każdy moze sobie na taki wydatek pozwolić. Poza tym ciągle na km-forum słyszę, że pod względem zdjęć nie upodabniacie się do TWB. Moze i tak, jednakże km-forum przejęło z TWB nawyki w stylu "zdjecie musi być dobrze obrobione i dobrej jakości". Ok, z dobrą jakością się zgodzę, jednakże moze lepiej dac szanse początkującym, by zamieścili np. 1 szajskie zdjęcie z pytaniem "co jest nie tak w tym zdjęciu" .Wtedy ktoś mógły wytłumaczyć początkującemu co jest źle, by w przyszłości nie popełniał błędów. Poza tym powinno się początkującym w dziedzinie fotografii tłumaczyć, jakie błedy popełniają i starać sie im pomagać w tym, by polepszali swój warsztat zdjeciowy, a nie jak na TWB ochrzanić za złą jakość i już.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:Zdjeć można nie umieć pstrykać, ale można też nauczyć sie je robić.
A jaka jest różnica między 1 a 2? :rotfl:
Hannibal pisze:Jeśli miałbym sobie kupić aparat za np 400zł to dla mnie logiczne jest, że czegoś wielkiego po tym nie można się spodziewać.
Eee, to raczej jeszcze długo nie będę miał cyfrówki ;-)
Adrian_ pisze:No nie wiem. Ja używałem Olympusa za 399zł i robił nawet w miarę dobrej jakości zdjęcia.
Oczywiście kupionego na jakimś bazarze tak daleko, że nie mogłeś się domyślić jego legalności? To on nawet tani nie był :]

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Adrian_ pisze:Moze i tak, jednakże km-forum przejęło z TWB nawyki w stylu "zdjecie musi być dobrze obrobione i dobrej jakości".
Nie mamy zamiaru stanowić śmietnika TWB (czyli "nie udało się na TWB, wrzucę na KMF") - pewien poziom trzeba trzymać. Oznacza to, że nie ma w galerii miejsca na foty obciętych przegubowców, rozmytych Solarisów czy beczkowatych Scanii. Z drugiej strony jednak poziom tolerancji na pewno jest szerszy niż na TWB z prostej przyczyny. To nie jest galeria zawodowych fotografików.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

I znów zaczyna się dyskusja, która de facto odbyła się jakiś czas temu i to niejednokrotnie :/ .
Adrian_ pisze:
Zdjęć nie musisz umieć pstrykać, wystarczy nauczyć się je obrabiać.
Dość powszechne przekonanie. Nie musisz umiec pisać, Word zrobi wszystko za Ciebie.
Nie każdy ma talent, by zrobić dobre zdjęcie i nie trzeba by było robić w nim poprawek. Dlatego tez przydaje się PS i Corel, albo Infran View, bo to powinno być (oprócz aparatu) podstawowy przedmiot działalności fotografa.
To prawda
W każdym bądź razie programy do obróbki zdjęć są bardzo ważne, gdyz niekiedy moga poprawić jakość nawet najbardziej beznadziejnego zdjęcia.
A to już niekoniecznie prawda.
Ja używałem Olympusa za 399zł i robił nawet w miarę dobrej jakości zdjęcia. Jesli zaś chodzi o ceny aparatów to moze nie każdego stać, by sypnąć z 600-700zł na aparat?
Olympus to nie Trust czy inny MediaTech. Jednak w tej cenie to można dostać raczej full-automat często bez zoomu optycznego, więc to taka idiot-camera dla turystów. A że kogoś nie stać.. trudno. Lepiej nie mieć wcale czy mieć tandetę :?:
...km-forum przejęło z TWB nawyki w stylu "zdjecie musi być dobrze obrobione i dobrej jakości"... moze lepiej dac szanse początkującym, by zamieścili np. 1 szajskie zdjęcie z pytaniem "co jest nie tak w tym zdjęciu"
¯adnych nawyków nie przejęliśmy - zasady zostały ustalone przy uruchamianiu Galerii a nawet wcześniej, gdy istniał Album - wystarczy zajrzeć do odpowiedniego wątku. Co do drugiej części cytatu - może to i dobry pomysł ale czy nie będzie znów zarzutów typu: "wzorujecie się na TWB" - tam jest taki temat "Jak nie robić zdjęć".
Ogólnie rzecz biorąc, żeby zrobić dobre (w miarę) zdjęcie potrzeba trzech rzeczy: wyobraźni, pewnej ręki (lub statywu) i sprzętu, który chocbyś nie wiem jak się starał - nie zchrzani Twojej pracy.
plocmaster pisze:Oczywiście kupionego na jakimś bazarze tak daleko, że nie mogłeś się domyślić jego legalności?
Dość :!:

lejos

Post autor: lejos »

Adrian_ pisze:albo z lewego boku i wtedy też byłoby widać obydwa Ikariony i nic nie zasłaniałoby obiektu głównego
To jest krajowa 2! Jak bym wyszedł to bym nie powrócił, poza tym spieszyłem się bo juz odjeżdżały autobusy.

Czy to jest darmowa szkółka fotograficzna? :retard:

[ Dodano: 2006-06-18, 13:46 ]
Ja wam się podoba to http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4af ... e29d8.html

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

W kwestii EOT-u, jakim jest legalność mojego poprzedniego aparatu, czyli Olympusa poprę u2w'a. Dodam tylko, ze nabyłem go legalnie w sklepie fotograficznym i koniec tematu. Jeśli zaś chodzi o to zdjęcie to tutaj z kolei autobus za bardzo rozsadza kadr.Gdyby nie milimetry to pewnie byś gfo uciął. Nie przyjmuj moich uwag jako opieprzanie cię za błędy, jakie popełniasz, ale staram cię się w ten sposób pomóc lejos, więc się nie wkurzaj o to. Zresztą nie tylko ja się o to staram. A co do tego, jak bardzo pomocna jest obróbka zdjęć to posłużę sie przykładem. Oto zdjęcie, które po obróbce ze strony pr110 wygląda tak:
galeria/details.php?image_id=1487
Zaś przed obróbką zdjecie to było ciemniejsze i trochę gorszej jakości, od powyższego.

Moim zdaniem jednak najlepsze zdjęcia lejosa to stodwójka nr. 71 na pętli Wilczak oraz skład stopiątek na tle jakiegoś kościoła. Przynajmniej na tych zdjęciach pojazdy są dobrze wyeksponowane i nic ich nie zasłania, poza tym w 2 w/w zdjęciach trudno raczej szukać jakichś uchybień.
Ostatnio zmieniony 2006-06-18, 16:03 przez Adrian_, łącznie zmieniany 1 raz.

Podi

Post autor: Podi »

Adrian_ pisze:Moim zdaniem jednak najlepsze zdjęcia lejosa to stodwójka nr. 71 na pętli Wilczak oraz skład stopiątek na tle jakiegoś kościoła. Przynajmniej na tych zdjęciach pojazdy są dobrze wyeksponowane i nic ich nie zasłania, poza tym w 2 w/w zdjęciach trudno raczej szukać jakichś uchybień.
No <b>niewiem</b>, czy tamte tapety są autorstwa lejosa.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Hmm, były na stronie lejosa w portalu, którego link był w powyższych postach, wiec uznałem, iż to jego "twórczość". Jeśli nie, to najwyżej sie pomyliłem. Myślę jednak, iż dajmy lejosowi trochę czasu, a na pewno sie chłopak wyrobi z robieniem dobrych zdjęć.

lejos

Post autor: lejos »

Te tapetki tylo poprzerabialem. One są z pestki.
Ostatnio zmieniony 2006-06-20, 14:28 przez lejos, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Szkoda, bo myslałem, że to Twoja twórczość. Chociaż z drugiej strony dziwiło mnie trochę, skąd taka dobra jakość tamtych zdjęć i jakoś dziwnie wyczułem, że tamte zdjecia były za dobre, jak na ciebie.
Ostatnio zmieniony 2006-06-20, 14:42 przez Adrian_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

plocmaster pisze:
Adrian_ pisze:I mam też nadzieję, że Płock obfituje w tyle różnych, klimatycznych miejsc, ze nie ograniczysz sie tylko do Podolszyc ;) .
Obfituje, ale musiałbym tam pojechać :D . Ale spox, jak się uda gdzieś na mieście to na pewno wrzucę…
Pewnie, że obfituje... Ech Plocmaster. Coś mi się dziwnie wydaje, że szybciej ja dojadę do Płocka niż Ty zrobisz fotkę na Podolszycach :retard:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Tak tylko, że zanim te ładne zdjecia znajdą sie w albumie km-forum to trzeba będzie poczekać do połowy lipca <b>conajmniej</b>. @Peter wydaje mi się to wyczynem niemożliwym, ale dla chcącego nic trudnego ;). Ja z kolei mam problem z tym zdjeciem: http://img75.imageshack.us/img75/9412/im0001596wk.jpg
Próbowałem wyciąć z niego ten samochód, który sie wciął i nawet udało mi sie go wyciąć, ale wycinałem go w Corelu i po tej całej operacji zamiast samochodu miałem dużą białą plamę i slady po przeróbce. Czy nie wiecie, jak na tym zdjęciu najkorzystniej byłoby usunąć ten pojazd?

Peter

Post autor: Peter »

Trzeba zrobić np. "kopiuj" po zaznaczeniu fragmentu do odcięcia a potem "wklej jako nowy dokument" (dać mu inną nazwę). :mruga:
Powiedzmy, że jest to na temat. :chytry:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”