Technika fotografowania i obróbki zdjęć

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Adrian_

Post autor: Adrian_ »

W takim razie, czy do tego celu potrzeba ponownie używać Corela/Photoshopa, czy wystarczy zwykły Paint? bowiem, gdy używam Corela do wycinania tego typu rzeczy zostaje mi po tym obiekcie na zdjęciu biała plama z zaznaczonymi miejscami, gdzie coś było wycinane. Próbowałem ten problem jakoś zniwelować, ale tak wychodzi mi na każdym zdjęciu po poprawkach.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Osobiście dałbym sobie spokój z tego typu poprawianiem na siłę zdjęcia, które i tak jest kiepskie. Poza tym nie słyszałem o takowej, magicznej technice wycinania samochodów ze zdjęć i wstawienie za ową materię "pustki". Kadrowanie - owszem, ale jak widać w owym przypadku nie wiele pomoże.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

W zasadzie można by też wyciąć samochód i dorysować wyciętą część jezdni lub autobusu, ale byłoby to raczej trudne technicznie do przywrócenia. Co do zdjecia to jest ono ciemnie i nawet rozjaśnienie go niewiele by dało, gdyż przód tego autobusu i tak rozjechał sie w wyniku szybkości, ale tutaj zwyciężyło zaskoczenie, gdyż autobus w ostatniej sekundzie zmienił pas ruchu, co spowodowało taki efekt. A czekać na jego następny kurs za bardzo nie mogłem, gdyż się spieszyłem, a poza tym nie wiedziałem, czy jeszcze sie pojawi na mieście, gdyż obsługiwał nietypową dla siebie linię. Ale postaram sie go jeszcze w te wakacje dorwać i zrobic mu lepsze zdjęcie.

Peter

Post autor: Peter »

Próbowałem coś z tym zdjęciem zrobić, nawet dodając odręcznie pixele i zalecam jednak zrobić powtórkę zdjęcia. :mruga:

Robson

Post autor: Robson »

Ja proponuje wkleić zamiast samochodu drzewko i będzie tzw. "motyw" ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Ok, postaram się dorwac ten wóz, zwłaszcza, że nie mam daleko do Krosna. Co do drzewka to drzewko na środku jezdni wyglądało by dosyć dziwnie, wszak na tym zdjęciu autobus znajduje się na środkowym pasie ruchu. Już lepiej wkleić tutaj jakąś niewiastę, ale to tez by dziwnie wygladało ;).

OZZY

Post autor: OZZY »

Z tym zdjęciem naprawdę dużo się nie zrobi, a wygląda to średnio. Pewnych rzeczy nie wyciągnie się na siłę ze zdjęcia. Nie można przecież w nieskończoność wyostrzać, rozjaśniać i kadrować. Nie wiem czemu ale powstał mit mówiący że photoshop może wszystko. Owszem może ale może on wszystko z niezłym zdjęciem.Miałem podobny problem jak kol.Adrian_ podczas wykonywania zdjęcia łódzkiego rodzynka . Różnica polegała na tym że ja wykonałem serię którą następnie skleiłem w jedno zdjęcie a u Adriana_ nie ma skąd wziąść tyłu autobusu.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Myślę, ze jest tak, jak mówisz. Ja zrobiłem tylko jedno zdjęcie tego wozu, gdyż zaskoczył mnie i nie miałem zbytnio czasu zwracać uwagę na tego typu błąd. Dopiero przy przerzucaniu zdjęć z aparatu na płytę zauważyłem, że ten samochód wciął mi się obok autobusu. W sumie to zdjęcie jest i tak kiepskie, jednakże widywałem już zdjęcia na innych portalach, gdzie popełniano podobne błędy. Zresztą z dobraniem tyłu też byłby problem, gdyż ten wóz w praktyce ma tył od nowszej wersji H10-11, więc do tyłu trzeba było by dorobić jeszcze tył jakiejś nowszej wersji H10-11 w żółtym malowaniu, co jest prawie niewykonalne.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Nie znalazłam lepszego tematu, więc piszę w tym. Mam taki problem: jak zmieniam w Photoshopie rozdzielczośc zdjęć na 800x600 to bardzo często robi mi się pixeloza wokół numerów taborowych i ogólnie na przodach pojazdów. (np. wokół świateł) Czy nie idzie czegoś z tym zrobić? Albo czy jest jakiś inny program, który takiej pixelozy nie zrobi? A czy może to zależeć od formatu w jakim się dane zdjęcie zapisze?

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Szczerze? Już od kilku focistów słyszałem, że najlepiej zmniejsza się zdjęcie... darmową przeglądarką IrfanView. Ja tam robiłem tak od zawsze, ale skoro ludzie zajmujący się fotografią też tak robią, to znaczy, że to rzeczywiście jest metoda :P

ppln

Post autor: ppln »

Metodę może po prostu zmień (PS nie mam, ale w GIMPie jest do wyboru z 5 metod skalowania obrazów)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Ja najpierw sprawdzam, czy zdjęcie nie "leci" w lewo czy prawo.

- Jeśli zdjęcie leci w prawo lub w lewo, to obracam go w przeciwną stronę, następnie kopiuję wielkość orginalną zdjęcia, tworząc nowy, pusty obrazek.

Następnie kopiuję wysokość kadrowanej części obrazka, ustawiam ją do utworzonego białego obrazka i przeciągam zaznaczenie na całe zdjęcie i wybieram to.

- Jeśli zaś jest proste - nie obracam go.

A na koniec ustawiam kontrast, kolory, wyostrzam zdjęcie, zmniejszam go do wielkości ok. 800x600 (nie zawsze wychodzi tyle samo) i zapisuję razem z sygnaturką :D


Przykład:
zdjęcie przed obróbką:
Obrazek

i po obróbce:
Obrazek

Foto robione było z podjazdu na wiadukt, zatem nie udało mi się zniwelować tutaj przechylenia Mana.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

[fquote="Nikki"]bardzo często robi mi się pixeloza wokół numerów taborowych[/fquote]Tzn? Chodzi o "plątaninę" pikseli wokół szczegółów czy o np. zniekształcenia kształtu? Jeśli to pierwsze, to najprawdopodobniej za duża kompresja (spróbuj czy to samo będzie się działo np. zapisując jako BMP). W drugim przypadku winę ponosi sam program (algorytmy przy zmianie rozmiaru).

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

KKS pisze:Już od kilku focistów słyszałem, że najlepiej zmniejsza się zdjęcie... darmową przeglądarką IrfanView.
Bzdura. Świadczy to jedynie o tym, że nie potrafią używać Photoshopa.
[fquote="Nikki"]Mam taki problem: jak zmieniam w Photoshopie rozdzielczośc zdjęć na 800x600 to bardzo często robi mi się pixeloza wokół numerów taborowych i ogólnie na przodach pojazdów. (np. wokół świateł) Czy nie idzie czegoś z tym zrobić?[/fquote]
Właściwie nie powinno czegoś takiego być. Musisz gdzieś popełniać jakiś błąd np. przy zapisie zdjęć. Zdjęcie zmniejszone powiedzmy z 1600x1200 do 800x600 nie ma prawa robić takich numerów. Zazwyczaj po zmniejszeniu robi się wręcz przeciwnie - nieco rozmyte i nieostre. Zgłoś się na priv, to spróbujemy dojść przyczyny tego.
Kędzior pisze:i po obróbce:
Jak na mój gust mogłeś poprawić tu nasycenie (saturation), zmniejszyć ilość niebieskiego i dodać kontrastu.
u2w pisze:Jeśli to pierwsze, to najprawdopodobniej za duża kompresja
Też tak sądzę. Ale może Nikki sprecyzuje lub pokaże na przykładzie.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

u2w pisze:Tzn? Chodzi o "plątaninę" pikseli wokół szczegółów czy o np. zniekształcenia kształtu? Jeśli to pierwsze, to najprawdopodobniej za duża kompresja (spróbuj czy to samo będzie się działo np. zapisując jako BMP).
Chodzi o to pierwsze. Być może to właśnie wina kompresji... Nie wiem...
TLG pisze:Zdjęcie zmniejszone powiedzmy z 1600x1200 do 800x600 nie ma prawa robić takich numerów.
A takie zmniejszane z 2048x1536? I więcej?

Np. na tych zdjęciach: Jak sie dobrze przyjrzycie to jest "pixeloza" wokół numerów tab.
galeria/details.php?image_id=11253
galeria/details.php?image_id=10494
galeria/details.php?image_id=11051
galeria/details.php?image_id=9949

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Nikki napisała:A takie zmniejszane z 2048x1536? I więcej?
Przy pomocy Photoshopa obrabia się dużo większe formaty. Natomiast to, co pokazałaś to wygląda na zbyt dużą kompresję przy zapisie. Poprzyglądaj się ustawieniom w okienku "save as for web", może czegoś nie dopatrzyłaś. Aczkolwiek ja nie widzę tu jakiegoś większego dramatu. Piksele nie wyłażą tak, jak myślałem po przeczytaniu twojego pierwszego posta.

plocman

Post autor: plocman »

Nie znalazłam lepszego tematu, więc piszę w tym. Mam taki problem: jak zmieniam w Photoshopie rozdzielczośc zdjęć na 800x600 to bardzo często robi mi się pixeloza wokół numerów taborowych i ogólnie na przodach pojazdów. (np. wokół świateł) Czy nie idzie czegoś z tym zrobić? Albo czy jest jakiś inny program, który takiej pixelozy nie zrobi? A czy może to zależeć od formatu w jakim się dane zdjęcie zapisze?
miałem ten sam problem z moim wcześniejszym aparatem fuji S5600. Rada jest prosta - rób zdjęcia na jakim największym rozmiarze i potem je jak coś zmniejszaj. Ja do tego używam XnView - przeglądarka z funkcją edycji zdjęć.

A tak w ogóle to jeśli chcę dodać zdjęcie autobusu to:
1. jeśli jest dużo zdjęć, to wrzucam je do XnView, ustawiam wyostrzanie, rozmiar 800x600, jak 2-3 to od razu robię wszystko w photofiltre
2. Potem takie zdjęcia otwieram w PhotoFiltre i jak coś rozjaśniam, ustawiam kontrast itp no i dodaję podpis. Niestety tekstu z cieniem, takim jak w mojej sygnaturce nie mogę dodać maszynowo, ale i tak wolę się pomęczyć i mieć w miarę przyzwoity podpis niż jakieś "nieiadomo-co" :retard: Wiem, ze chyba funkcja dodawania tekstu z cieniem jest w Photoshopie, ale jego obsługiwać nie umiem :cry:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Nikki, z Twoimi zdjęciami jest tak, jak napisał TLG. To ewidentnie za duża kompresja. Widać to również po wadze pliku - ok. 100kB - zdecydowanie za mały. Przyzwoity wygląd zdjęcia dla 800x600px to min. 150-200 kB - zależnie od programu.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Ja używam Photoshopa, i on tam ma opcje jakości przy zapisie jako JPG. Zawsze daję na jakość maksymalną ale potem redukuję to jeszcze poprzez zapis w Paincie, bo tak to foto zajmowałoby za dużo... Ale nigdy nie zauważyłam żeby ta pixeloza robiła się po Paintcie... Czyli w jakim formacie mam to zapisywać?
plocman pisze:miałem ten sam problem z moim wcześniejszym aparatem fuji S5600
Ale to nie jest problem aparatu tylko obróbki zdjęć... <b>pozatym</b> to wszystkie wskazane fotki są robione starym Panasonicem LZ5...

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Nikki pisze:a używam Photoshopa, i on tam ma opcje jakości przy zapisie jako JPG. Zawsze daję na jakość maksymalną ale potem redukuję to jeszcze poprzez zapis w Paincie, bo tak to foto zajmowałoby za dużo...
Nie nie, masz w menu FILE opcję SAVE AS FOR WEB i tym się baw! Otworzy Ci się okienko, które zaproponuje Ci kilka opcji kompresji w JPG. Dla formatu 800x600 wychodzi średnio 150-200kb dla stosunkowo dobrej jakości zdjęcia. Niestety, trzeba się tym trochę odważniej pobawić, by nabywać wiedzę. Jeżeli korzystasz z opcji SAVE to nie dziwota, że wychodzi Ci duże i musisz robić jakieś dziwne rzeczy. Ponawiam propozycję: jeżeli potrzebujesz pomocy - służę uprzejmie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”