Technika fotografowania i obróbki zdjęć

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Nikki napisała:A takie zmniejszane z 2048x1536? I więcej?
Przy pomocy Photoshopa obrabia się dużo większe formaty. Natomiast to, co pokazałaś to wygląda na zbyt dużą kompresję przy zapisie. Poprzyglądaj się ustawieniom w okienku "save as for web", może czegoś nie dopatrzyłaś. Aczkolwiek ja nie widzę tu jakiegoś większego dramatu. Piksele nie wyłażą tak, jak myślałem po przeczytaniu twojego pierwszego posta.

plocman

Post autor: plocman »

Nie znalazłam lepszego tematu, więc piszę w tym. Mam taki problem: jak zmieniam w Photoshopie rozdzielczośc zdjęć na 800x600 to bardzo często robi mi się pixeloza wokół numerów taborowych i ogólnie na przodach pojazdów. (np. wokół świateł) Czy nie idzie czegoś z tym zrobić? Albo czy jest jakiś inny program, który takiej pixelozy nie zrobi? A czy może to zależeć od formatu w jakim się dane zdjęcie zapisze?
miałem ten sam problem z moim wcześniejszym aparatem fuji S5600. Rada jest prosta - rób zdjęcia na jakim największym rozmiarze i potem je jak coś zmniejszaj. Ja do tego używam XnView - przeglądarka z funkcją edycji zdjęć.

A tak w ogóle to jeśli chcę dodać zdjęcie autobusu to:
1. jeśli jest dużo zdjęć, to wrzucam je do XnView, ustawiam wyostrzanie, rozmiar 800x600, jak 2-3 to od razu robię wszystko w photofiltre
2. Potem takie zdjęcia otwieram w PhotoFiltre i jak coś rozjaśniam, ustawiam kontrast itp no i dodaję podpis. Niestety tekstu z cieniem, takim jak w mojej sygnaturce nie mogę dodać maszynowo, ale i tak wolę się pomęczyć i mieć w miarę przyzwoity podpis niż jakieś "nieiadomo-co" :retard: Wiem, ze chyba funkcja dodawania tekstu z cieniem jest w Photoshopie, ale jego obsługiwać nie umiem :cry:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Nikki, z Twoimi zdjęciami jest tak, jak napisał TLG. To ewidentnie za duża kompresja. Widać to również po wadze pliku - ok. 100kB - zdecydowanie za mały. Przyzwoity wygląd zdjęcia dla 800x600px to min. 150-200 kB - zależnie od programu.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Ja używam Photoshopa, i on tam ma opcje jakości przy zapisie jako JPG. Zawsze daję na jakość maksymalną ale potem redukuję to jeszcze poprzez zapis w Paincie, bo tak to foto zajmowałoby za dużo... Ale nigdy nie zauważyłam żeby ta pixeloza robiła się po Paintcie... Czyli w jakim formacie mam to zapisywać?
plocman pisze:miałem ten sam problem z moim wcześniejszym aparatem fuji S5600
Ale to nie jest problem aparatu tylko obróbki zdjęć... <b>pozatym</b> to wszystkie wskazane fotki są robione starym Panasonicem LZ5...

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Nikki pisze:a używam Photoshopa, i on tam ma opcje jakości przy zapisie jako JPG. Zawsze daję na jakość maksymalną ale potem redukuję to jeszcze poprzez zapis w Paincie, bo tak to foto zajmowałoby za dużo...
Nie nie, masz w menu FILE opcję SAVE AS FOR WEB i tym się baw! Otworzy Ci się okienko, które zaproponuje Ci kilka opcji kompresji w JPG. Dla formatu 800x600 wychodzi średnio 150-200kb dla stosunkowo dobrej jakości zdjęcia. Niestety, trzeba się tym trochę odważniej pobawić, by nabywać wiedzę. Jeżeli korzystasz z opcji SAVE to nie dziwota, że wychodzi Ci duże i musisz robić jakieś dziwne rzeczy. Ponawiam propozycję: jeżeli potrzebujesz pomocy - służę uprzejmie

ppln

Post autor: ppln »

Jakby coś to możesz spróbować GIMP-a, który oferuje opcję wyboru stopnia kompresji (i kilku innych duperelek) przy zapisie, pokazując przy okazji podgląd po kompresji i wielkość pliku wynikowego. Do 85% można zejść spokojnie.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

TLG pisze:Nie nie, masz w menu FILE opcję SAVE AS FOR WEB i tym się baw! Otworzy Ci się okienko, które zaproponuje Ci kilka opcji kompresji w JPG. Dla formatu 800x600 wychodzi średnio 150-200kb dla stosunkowo dobrej jakości zdjęcia.
Aha... Dobra, serdeczne dzięki. :) Nie wiedziałam, że tak się to robi... A Photoshopa mam po polsku :P

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Technika fotografowania i obróbki zdjęć

Post autor: Przemek »

Przydatne linki dla fotografów komunikacji miejskiej:

http://transportnews.eu/publicystyka/ar ... obki-zdjec - przykładowe użycie programu Adobe Photoshop do obróbki zdjęć

https://fototramwaj.wordpress.com - dużo porad przy fotografowaniu, technik obróbki zdjęć i przykładów ciekawych kadrów

http://suncalc.net - przydatny program za pomocą którego możemy określić w danym miejscu, kiedy słońce będzie po tej stronie, po której chcemy ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Technika fotografowania i obróbki zdjęć

Post autor: Przemek »

Zachęcam do publikacji też własnych porad i artykułów odnośnie technik wykonywania zdjęć komunikacyjnych i ich obróbki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”