Ekstremalne zjawiska pogodowe

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Post autor: Przemek »

Mamy sezon letni, a więc zwiększoną aktywność między niskim, a wysokim ciśnieniem. Poniżej wrzucam mapki, które z pewnością przydadzą się tym, którzy "polują" na błyskawice. Dwie pierwsze z nich są aktualizowane na bieżąco.
  • 1. mapka ze strony: http://blitzortung.tmt.de
    Aktualizowana co ok. 1 minutę - kolorami zaznaczono ostatnie wyładowania w danym regionie w ciągu ostatnich 20-120 minut, co określane jest odpowiednim kolorem przedstawionym w legendzie
    http://blitzortung.tmt.de/Images/image_b_pl.png
  • 2. mapka ze strony: http://www.blids.de/
    Mniej dokładna, jak powyższa, ale również przedstawia kierunek przesuwania się chmur burzowych:
    Obrazek
  • 3. mapka na stronie: http://grzmot.wordpress.com/
    Podobna mapka jak powyżej, z dodatkowymi objaśnieniami zjawisk i kierunku w którym chmura się może przenieść w ciągu następnej godziny. Mapka NIE JEST podmieniana - zalecam przeglądanie jej przez stronę internetową.
    Obrazek
    Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ciekawe te mapy. Tymczasem wietrznie się zrobiło w Warszawie, na razie nie słyszałem grzmotów, ale wyraźnie zrobiło się chłodniej - koniec upałów ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

My tu gadu gadu, a tymczasem: http://www.tvnmeteo.pl/informacje/polsk ... 0,1,0.html

Oczywiście prezenterka TVN Meteo musiała palnąć, że nie jest możliwe żeby przewidzieć powstawanie takich zjawisk. Tymczasem na zagranicznych serwisach i na stronach Łowców burz w Polsce, taka informacja pojawiła się dużo wcześniej. Na pewnej stronie zagranicznej od ok. 4:00 widniało ostrzeżenie o możliwych tornadach na styku województw kujawskopomorskiego i mazowieckiego.

Natomiast stacje ogólnopolskie podały komunikat o "łagodnych i umiarkowanych zjawiskach pogodowych".

Awatar użytkownika
Biały
Posty: 276
Rejestracja: 2011-10-26, 01:22
Lokalizacja: Piła

Post autor: Biały »

Moje miasto, a właściwie część miasta padło ofiarą tych zjawisk pogodowych. Powyrywane drzewa z korzeniami, pozrywane dachy, uszkodzone samochody, padł nawet ceglany komin. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że dowiedziałem się o tym z tv, bo kiedy w centrum i na innych osiedlach latały drzewa u mnie na osiedlu tylko mocniej padało, prawie zero wiatru :o:

Awatar użytkownika
Jacbull
Posty: 127
Rejestracja: 2006-11-19, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jacbull »

W Mirosławcu się mówiło "W Pile jak w Chile". Zależy o którym osiedlu mówisz. Centrum miasta nie jest duże, w przeciwieństwie do niektórych osiedli. A jak tam lotnisko w Pile? Trzyma się?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Obrazek

Znalazłem obrazek z ostrzeżeniem na wczoraj. I będą tu pogodynki p..przyć że nie dało się przewidzieć.

Tymczasem ta sama strona wydała na dzisiaj ostrzeżenie o 3 stopniu zagrożenia na Ukrainie. Może być jeszcze groźniej jak u nas.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Ja jedynie z Bydgoszczy widziałem ciemne chmury jak bokiem omijały Bydgoszcz. Dopiero dziś sie dowiedziałem że trąby powietrzne szły bokiem.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Obejrzałem sobie jeden z tych materiałów TVN24 i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem, by nie powiedzieć w szoku - ale w sumie co jakiś czas takie zjawiska pogodowe (w sensie trąby powietrzne) zdarzają się u nas. Tam zdaje się przewróciło altankę ogrodową, tak, że jedna osoba zginęła. Trochę mnie dreszczyk przeszedł, bo ja mam na działce też taką altankę ogrodową. Ona stoi, ale nie jest niczym przytwierdzona do cokołu ;)

ironscull
Posty: 78
Rejestracja: 2020-10-20, 20:13

Post autor: ironscull »

Kędzior pisze:Znalazłem obrazek z ostrzeżeniem na wczoraj. I będą tu pogodynki p..przyć że nie dało się przewidzieć.
To jest śmieszne jak IMGW stara się usilnie przekonać ludzi, że te zjawiska są nie do przewidzenia. Gdyby ludzie tam siedzący zajmowali się swoją pracą dokładniej, można by uniknąć rannych i tej jednej ofiary. Tak jak wspomniałeś łowcy przewidzieli te trąby dużo wcześniej, zdaje się, że ostrzeżenia pojawiły się nawet na 8 godzin przed.

Tymczasem po kilku dniach ciepła przyszło ochłodzenie. Mam nadzieję, że na krótko bo jednak wolałem jak było cieplej. Aktualnie 15.4 *C i deszcz. Ciśnienie 1015hPa.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ironscull pisze:To jest śmieszne jak IMGW stara się usilnie przekonać ludzi, że te zjawiska są nie do przewidzenia. Gdyby ludzie tam siedzący zajmowali się swoją pracą dokładniej, można by uniknąć rannych i tej jednej ofiary. Tak jak wspomniałeś łowcy przewidzieli te trąby dużo wcześniej, zdaje się, że ostrzeżenia pojawiły się nawet na 8 godzin przed.
To rzeczywiście jest śmieszne, bo ja jeszcze dzisiaj słyszałem w RMF-FM, jakiegoś "śpecjalistę" od pogody - że tego typu zjawisk absolutnie nie da się przewidzieć... tylko ciekawy jestem skąd były te ostrzeżenia, skoro nie da się przewidzieć. Po prostu się nie chce, a IMiGW ma problemy z trafnością swoich prognoz ostatnio ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

IMiGW ma wszystko opóźnione. Radary burzowe potrafią być 3 godziny do tyłu. To ja dziękuje za taki system ostrzegania, wole patrzeć na radary czeskie lub niemieckie.

"Polscy Łowcy Burz" wydali w piątek wieczorem wydali ostrzeżenie 2 stopnia w 3 stopniowej skali przed burzami z możliwymi tornadami na terenie całego Pomorza.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

No i wróciłem na forum, miałem teraz takie urwanie głowy, sprawy urzędowe, do tego wyjazd nad morze, nareszcie mam czas tylko dla siebie ;) U nas dość pochmurnie i ciągle ostrzegają o trąbach powietrznych.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

I co ciekawe nagle media zauważyły - coś czego wcześniej nie zauważały - że trąby powietrzne jednak da się przewidzieć wcześniej i ostrzec ludzi ;)

Pod Warszawą pogoda słoneczna. Ciepło i przyjemnie ;)

Awatar użytkownika
Biały
Posty: 276
Rejestracja: 2011-10-26, 01:22
Lokalizacja: Piła

Post autor: Biały »

i ciągle ostrzegają o trąbach powietrznych.
Zauważyłem, że od ostatniej imprezy jaką zrobiła nam matka natura to prawie codziennie meteorolodzy ostrzegają o "tornadach". I tu nasuwa się pytanie. Czy
że trąby powietrzne jednak da się przewidzieć wcześniej i ostrzec ludzi
Czy gadają o tych zjawiskach "w razie czego"??

sphinx

Post autor: sphinx »

W razie czego. Gadają jak wzrośnie prawdopodobieństwo, ale tego czy wystąpią, a tym bardziej gdzie, przewidzieć się nie da.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

I co ciekawe nagle media zauważyły - coś czego wcześniej nie zauważały - że trąby powietrzne jednak da się przewidzieć wcześniej i ostrzec ludzi
To tylko te niedouczone pogodynki tak pierniczyły farmazony, że w ogóle nic nie można zrobić. Tu prym wiodła zwłaszcza pewna prezenterka TVN Meteto.

Wracając do poprzednich dwóch postów poprzedników - tornada są zjawiskami nieprzewidywalnymi i nie da się określić w którym miejscu dokładnie i o której godzinie z dokładnością co do minuty, sekundy, bądź fermy sąsiada, się pojawią. To nie USA, gdzie spora ilość pieniędzy jest wydawana na system ostrzegania przed burzami i tornadami.

ALE! Można za to określić w którym miejscu mogą się pojawić sprzyjające warunki do powstawania tornad - i takich informacji można się dowiedzieć ze strony ESTOFEXu, bądź strony Łowców Burz. I na tej podstawie określane są ostrzeżenia z wyprzedzeniem dla danego rejonu kraju.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Biały pisze:Czy gadają o tych zjawiskach "w razie czego"??
Z tymi zjawiskami meteorologicznymi to jest podobnie jak z silnymi opadami deszczu. Najpierw się je bagatelizuje, a gdy nastąpią, to nagle wszyscy o tym gadają. ;)

Teraz byle chmurka na niebie się pojawi i już wszyscy są w strachu ;)

Póki co robi się pogoda wakacyjna i jeśli nic się nie zmieni, to wrócą do nas upały ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Postanowiłem wydzielić wątek o groźniejszych zjawiskach w Polsce.

Ktoś postanowił zadziałać trochę w kwestii ostrzeżeń burzowo-tornadowych i uruchomił system powiadamiania SMS o możliwości powstania takich zjawisk: http://grzmot.wordpress.com/oslona-sms/

Działa on w następujący sposób:
Obrazek

Niestety wadą tego rozwiązania jest to, żeby mieć taką informację "cały czas", to trzeba wysłać sms, niestety niedarmowy - za ok. 5zł (Wada rozwiązania dotpay). Nie wiem, jak on się w tej chwili sprawdza (szkoda mi było tych 5zł wysyłać ;)), ale i tak dobrze, że ktoś pomyślał, żeby taki system chociaż spróbować zbudować.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wiesz co - a ten cały system ostrzegawczy, to i tak jest o kant pupy potłóc. Jakbyś mieszkał blisko mnie, to bym Cię za friko ostrzegał - mailem, SMS-em lub telefonicznie. Dlaczego ? ;)

Bo ja mam to wrodzone zboczenie zawodowe i zawsze co jakiś czas patrzę sobie na niebo. Ot takie dziwactwo, ale dzięki temu, wiem minimum 1h wcześniej, że będzie burza, gdzie będzie i dokąd zmierza. :cool:

Wystarczy jeśli każdy sobie popatrzy w niebo. To nie jest nic skomplikowanego. Trudno nie zauważyć ciemnej chmury. A jeśli ta chmura szybko się rozbudowuje i robi się bardzo ciemna wręcz "granatowa" i zaczyna grzmieć, to chyba trzeba być wyjątkowo ciemnym, by nie domyślić się co będzie dalej. Toteż warto, póki jeszcze czas, zabezpieczyć siebie i sprzęt - bo będzie nawałnica i może być niebezpieczne... szczególnie na słupie energetycznym bądź telefonicznym :mruga:

Przynajmniej te 5 zł będę zachowam sobie na bro... lekarstwa po ukońszeniach nisko latających owadów :D

ironscull
Posty: 78
Rejestracja: 2020-10-20, 20:13

Post autor: ironscull »

Tymczasem IMGW przestraszone chyba wielką nagonką na nich udostępniła na stronie pogodynka.pl dane radarowe z systemu POLRAD. To wielki krok naprzód ze strony IMGW bo takie dane są bardzo cenne i dzięki nim można łatwiej prognozować te ekstremalne zjawiska oraz śledzić ich ruch. Dane aktualizowane co 10 minut.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”