Ekstremalne zjawiska pogodowe

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

My tu gadu gadu, a na południu Europy schodzą trąby powietrzne i wodne ;)
Już piąty dzień z rzędu schodzą tornada w Europie południowej. Wczoraj wystąpiły dwie trąby wodne przy Włoszech, jedna przy Hiszpanii i (prawdopodobnie - jeszcze nie jest potwierdzone) w jedna niemezocykloniczna lądowa w Grecji. Prócz greckiej, pozostałe nie wyrządziły żadnych szkód. Trzeba przyznać, że urzekają urodą:

Obrazek
(Włochy, Moneglia)

Obrazek
(Włochy, Flumicino)

Obrazek
(Baleary, Port de Soller)
Informacja i zdjęcia za: http://grzmot.wordpress.com/

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Trzeba przyznać, że szczególnie to pierwsze zdjęcie wodnej trąby powietrznej wygląda bardzo efektownie, ale nie chciałbym stanąć na jej drodze :cool:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Taki filmik z wczoraj: http://www.youtube.com/watch?v=WJcdNHg23iI
i trąba wodna w Portugalii:
Obrazek
Dochodzą do nas informacje o trąbie wodnej, która u wybrzeży Portugalii zeszła na ląd i przetoczyła się przez Carvoeiro, Lagoa i Silves (mapa) około godziny 15 polskiego czasu. Jest to bardzo szczególny przypadek, ponieważ trąby wodne nie tylko zazwyczaj zanikają w kontakcie z lądem, ale też nigdy nie zostało zarejestrowane żadne szerokie tornado wodne (tzw. wedge - średnica sięgająca nawet 500m). Z pewnością będziemy dokładnie analizować ten przypadek.
i cytat z forum: http://www.meteopt.com/forum/eventos-me ... 807-4.html odnośnie tychże zjawisk:
"i pomyślcie nie raz, nie dwa, ale 500 razy, zanim znowu będziecie narzekać że burza przeszła obok i nic się nie działo w twoim mieście" (dedykujemy go wszystkim "fanom burz", którzy traktują je jak dyskotekę/zabawę)
¬ródło zdjęć i informacje z http://grzmot.wordpress.com/

ironscull
Posty: 78
Rejestracja: 2020-10-20, 20:13

Post autor: ironscull »

Kędzior pisze:My tu gadu gadu, a na południu Europy schodzą trąby powietrzne i wodne
Sporo ich mieli w tak krótkim czasie. :o: Sam kiedyś byłem świadkiem takiej trąby wodnej. Było to około 2002 może 2003 roku w Jastrzębiej Górze. Taki mały lej przechodził jakieś 200 metrów od plaży po czym się rozleciał.

Co do tych trąb to ich siła nie przekroczyła F1, jednak trochę szkód narobiły i podobno są ranni.
Z map z tego dnia wynika, że warunki do tworzenia się takich zjawisk były niemal idealne. Silny wiatr w troposferze oraz dość niskie ciśnienie w tym obszarze dały taki efekt jak widzieliśmy.
Sympatycy zacierają ręce,a ludzie liczą straty.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

http://obserwatorzy.org/traby-we-wloszech/ - trochę cieplej i proszę ;)
Obrazek
Obrazek
Trąby powietrzne w piątkowe popołudnie we Włoszech.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nieźle, aż trzy naraz. Swoją drogą to zjawisko wygląda świetne, ale nie chciałbym tego oglądać na żywo ;)

agawa

Post autor: agawa »

No na zdjęciu sprawiają fajne wrażenie. Na żywo pewnie już trochę "mniej" fajne...

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Post autor: Kolejorz »

Myślę, że już można uznać, że "sezon burz i innych groźnych zjawisk pogodowych 2013" rozpoczęty. Oto film znaleziony w sieci. Czytaj opis. :chytry:
http://www.youtube.com/watch?v=Ild3zP8cuQE

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »


Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

WOW. Fotografia jest tak stara, że to tornado zapewne z wrażenia, aż się skrętło i wygło :diabeł:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

http://obserwatorzy.org/ewzmtb/
No i mamy pierwsze wyliczenia.
na 27 maja 2013, godziny 14:00 – 20:00
Obrazek
(północno-wschodnia Polska)


Pierwszy dzień w tym roku, w którym wystąpi możliwość zejścia trąby powietrznej. Spodziewamy się dogodnych warunków do rozwoju burz superkomórkowych w tym obszarze, co pokryje się ze wskaźnikami umożliwiającymi zejście trąby powietrznej (przede wszystkim – odpowiednia pozycja prądu strumieniowego oraz uskoki w dolnym kilometrze atmosfery). Wątpliwości budzi odpowiedni poziom kondensacji (może być za wysoki), stąd ryzyko na poziomie 35%.

O czym warto pamiętać:
- wskaźnik jest eksperymentalny (‚Eksperymentalny Wskaźnik Zagrożenia Mezocykloniczną Trąbą Powietrzną’)
- procentowa prognoza to prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia; jeśli wynosi np. 33% to wystąpi ono tylko w jednej z trzech podobnych prognoz
i ostrzeżenie na stronie ESTOFEX:
Obrazek

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Obecna pogoda jest groźna dla mojego samopoczucia.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Coś mi się wydaje, że na razie nic z tego nie wyjdzie i raczej na razie tych trąb nie będzie, za niski procent prawdopodobieństwa. Natomiast słyszałem, że w ciągu najbliższych dni - przynajmniej na Mazowszu - będzie nonstop padać deszcz. Już wydano ostrzeżenie hydrologiczne dla Mazowsza. ;)

Reasumując. Jak nie kijem to pałą. Albo nas zaleje, albo wywieje :retard:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Co prawda w tych wyliczeniach strony obserwatorzy.org trąba powietrzna w Polsce nie zeszła, ale... już kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Białorusią już tak.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/foto/wasze-fot ... 552.html#1

ironscull
Posty: 78
Rejestracja: 2020-10-20, 20:13

Post autor: ironscull »

Podobno trąba pojawiła się w okolicach Łodzi 3 czerwca.
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 5CN-L_O2KY
Ja od 1 do 5 byłem na krótkim urlopie w domu a Pasłęku. Miałem nadzieje na burze, ale tylko 1 czerwca udało mi się uchwycić kilka wyładowań. Niestety to tylko klatki wyciągnięte z filmu, bo jak na złość padły mi baterie w aparacie.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Niezłe ujęcia. Osobiście lubię oglądać burzę po zmroku. Wtedy widoki są najlepsze ;)

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Post autor: Kolejorz »

Łee ja tam nie lubie nocnych burz. Zamiast spać to musze czówać aby piorun gdzieś w pobliżu mnie nie trzasnął. Jak byłem mały to piorun był tak intensywny i potężny i uderzył w mój rodzinny dom ale ocalał od pożaru jakimś cudem. Uderzył w tym samym czasie u sąsiada w komin i kolejnemu sąsiadowi w antenę, że aż antenę odrzuciło i tv spaliło się. U mnie spalił się jedynie tv i stacjonarny telefon a na poddaszu od sufitu odpadły kawały tynku a piorun zatrzymał się do miejsca nad lampą. Burza była wtedy niebezpieczna bo z dwuch stron na przeciw siebie szły dwie burze b. naładowanymi komurkami burzowymi. Po pewnym momencie zrobiło się tak ciemno jak w nocy a wtedy było to lato koło godz. 18-19. Co ja wtedy przeżyłem.
Ostatnio zmieniony 2013-06-07, 17:34 przez Kolejorz, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

A nie lepiej było zainwestować w instalację odgromową?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Burze bywają rzeczywiście niebezpieczne. Ja będąc na działce zawsze wychodzę przed domek - mam taki daszek pod który przynajmniej nie pada na mnie deszcz. Może to głupie, ale zawsze przed burzą czuję swoistą adrenalinę. Nie wiem co się wydarzy, ale potem oswajam się z sytuacją ;)

Z tych wielu lat moich osobistych spotkań z burzami, tylko jedna utkwiła mi w pamięci - a było to w sierpniu parę lat temu - dokładnie wtedy gdy później na Mazurach "biały szkwał" spowodował śmierć kilku osób. Tak potężnej burzy jaką wtedy nie przypominam sobie. Sporo wyładowań, obfity deszcz, a dodatkowo wiał bardzo silny niemalże huraganowy wiatr. Stare owocowe drzewa po prostu kładły mi się na ziemie. To było coś nieprawdopodobnego. Po prostu piekło na ziemi

Reszta burz to w zasadzie normalka. Warto w czasie burz odłączać od sieci modemy, aparaty telefoniczne, a od kabla antenowego telewizory lub dekodery - bo straty finansowe po uderzeniu pioruna mogą być ogromne. Wiem coś na ten temat, bo działam w pewnej firmie telekomunikacyjnej. I naprawdę po burzach zawsze mamy sporo więcej zleceń - popalone instalacje i urządzenia telekomunikacyjne ;)

ironscull
Posty: 78
Rejestracja: 2020-10-20, 20:13

Post autor: ironscull »

Kolejorz91 pisze:Łee ja tam nie lubie nocnych burz. Zamiast spać to musze czówać aby piorun gdzieś w pobliżu mnie nie trzasnął.
Ja zazwyczaj nie spię, ale z innego powodu. Zwyczajnie siedzę wtedy w oknie i filmuję, lub robię zdjęcia. często siedziałem o 3 rano w oknie kiedy o 5 musiałem wstać do pracy. No cóż takie lekkie zboczenie :D

@Kolejorz91 Nie wiem co Ci da czuwanie i pilnowanie, bo piorun jeżeli ma Was trafić to i tak trafi. ¯adne groźby i ustawianie świec w oknach nie pomoże. Jedyne wyjście to, jak wspomniał Kędzior, poprawnie wykonana instalacja odgromowa. Dodatkowo polecam ubezpieczyć dom na takie wypadki.

[ Dodano: 2013-08-10, 20:35 ]
Witam. Dawno już nie było porządnej burzy. Aż wreszcie w nocy z 9 na 10 sierpnia pogoda nadrobiła braki. Wszystko zaczęło się około 21. Z południowego zachodu nadeszła chmura burzowa, przynosząc obfity opad deszczu i gradu. Kolejne komórki burzowe nadchodziły z tego samego kierunku. Łącznie burz składowych było 4. Cały pokaz zakończył się przed 4 nad ranem. Oczywiście byłem na posterunku. W aparacie jak zwykle baterie szybko wysiadły. Natomiast kamerą uchwyciłem kilka wyładowań.
Obrazek

Obrazek


Obrazek

W pewnym momencie jednak burza postanowiła mnie nastraszyć. Piorun uderzył około 15 metrów ode mnie w słup średniego napięcia. Mówiąc delikatnie, ciśnienie mi skoczyło i to bardzo. Sam moment uderzenia widziałem, jednak kamera nie objęła miejsca uderzenia, ale sam moment mam.

http://www.youtube.com/watch?v=rKhdE48B ... e=youtu.be

A to wycinek kadru na którym widać piorun oraz iskry od uderzenia.

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”