Ekstremalne zjawiska pogodowe

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
MrStronek
Posty: 303
Rejestracja: 2009-11-21, 20:02
Lokalizacja: Pabianice

Re: Zima 2013/14

Post autor: MrStronek »

Wczoraj u mnie to aż 5 razy zabłysło i ostro zabrzmiało. Wiatr wiał aż do 73 km/h. Ale bardzo ciekawe chmury były i było co fotografować :D
Obrazek

Post przeniesiony z tematu Zima 2013/2014. //Kędzior

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Przemek »

Tymczasem we Francji zeszła mała trąba powietrzna, choć to już druga na przełomie lutego i marca: http://obserwatorzy.org/slaba-traba-pow ... e-francji/

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Kolejorz »

Woo co za chmura. :shocked: Takiej jeszcze nie widziałem. Jak by nie z tego świata a z innego wymiaru. :D Nie chciałbym takiej widzieć na własne oczy.

ironscull
Posty: 78
Rejestracja: 2020-10-20, 20:13

Re: Zima 2013/14

Post autor: ironscull »

MrStronek pisze:Wczoraj u mnie to aż 5 razy zabłysło i ostro zabrzmiało. Wiatr wiał aż do 73 km/h. Ale bardzo ciekawe chmury były i było co fotografować :D
Hmm. Na pewno nie majstrowałeś przy tej fotce? Wygląda mi to na zabawę w HDR. Poza tym jakieś duże rozmycie tworzy się na chmurze. Sama struktura wygląda mi na chmurę stropową, a raczej jej czoło.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Przemek »

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,t,sg.html
Burza i grad we Wrocławiu. Połamane drzewa i interwencje strażaków. To nie koniec (FILMY, ZDJĘCIA)

W niedzielę już od godz. 15 do godz. 3 w nocy w poniedziałek nad Wrocławiem i Dolnym Śląskiem możemy się spodziewać burz - tak prognozowali około południa synoptycy. Okazało się, że we Wrocławiu grad spadł nawet wcześniej, bo już przed godziną 14. Od razu pełne ręce roboty mieli wrocławscy strażacy. W samym Wrocławiu i okolicach wyjeżdżali około 30 razy do połamanych drzew i zalanych piwnic. Synoptycy przewidują, że lokalnie opadów gradu wciąż możemy się spodziewać w całym regionie. Wiatr będzie wiał w porywach do 70 km/h. Możliwe są też przekroczenia stanów alarmowych na rzekach.


Łącznie wrocławscy strażacy interweniowali w niedzielę przy około 30 zdarzeniach, głównie przy powalonych drzewach i konarach, które burza z nich pourywała. Drzewa zerwały przewody elektryczne m.in. przy ul. Jana Klaczki na Karłowicach, Kościuszki w Mirkowie, Kamieńskiego 205 we Wrocławiu.

Po godz. 16 drzewo spadło na samochód na parkingu szpitala przy ul. Koszarowej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

FILMY NASZEJ CZYTELNICZKI ANNY KUMPIN Z PLACU GRUNWALDZKIEGO - ZOBACZCIE
http://www.youtube.com/watch?v=iQUtbxbuPCY
http://www.youtube.com/watch?v=LJWkaWavzo0

W kilkunastu miejscach, głównie na terenie Wrocławia, strażacy pompowali wodę z piwnic. Ostatnio interweniowali przy ul. Wyszyńskiego, Bajana, Szpitalnej.

Na ulicy Osobowickiej drzewo spadło na trakcję tramwajową. Od godziny 14 tramwaje nie dojeżdżały na Osobowice, uruchomiono zastępczą komunikację autobusową. Utrudnienia zakończyły się około godz. 16.

Dziś na Dolnym Śląsku spadnie lokalnie do około 50 mm deszczu. Od godz. 15 można się spodziewać burz z gradem. Możliwe są lokalne zalania, uszkodzenia urządzeń elektrycznych i pożary. Uwaga na drogach - nagły deszcz spowoduje utrudnienia komunikacyjne. Samochód zostawmy lepiej w garażu, nie parkujmy go pod drzewem.

BURZA NA PSIM POLU w POBLIŻU BLASZAKA - 3.08.2014 - FILM NASZEGO CZYTELNIKA
http://www.youtube.com/watch?v=8V51N_RfPi0

Na mniejszych dolnośląskich rzekach, szczególnie w rejonach górskich i podgórskich w zlewniach Nysy Łużyckiej, Bobru oraz Nysy Kłodzkiej stany wody mogą osiągnąć strefę stanów około i powyżej alarmowych.

W niedzielę po południu nawałnica przeszła także nad Głogowem. Ulewa i wiatr połamały drzewa. Zalanych jest wiele dróg oraz piwnic. W całym mieście trwa usuwanie szkód. Przy ul. Armii Krajowej drzewo przygniotło kilka samochodów. Strażacy mają pełne ręce roboty.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: J-31 »

To się może teraz zdarzyć wszędzie. Burze zapowiadane są przez cały tydzień praktycznie w całym kraju. Jest gorąco, upalnie, parno i duszno. Wszędzie może przejść silna nawałnica ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Przemek »

Inna sprawa, że we Wrocławiu dawno nie było tak gwałtownej wichury z opadem gradu, który spadł także na mej dzielni ok. 14:10.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: 9507 »

No nie, a to co było pod koniec maja, kiedy pływało całe miasto, to nie było gwałtowne? Niedzielna burza w porównaniu do tej majowej, to było nic. Przede wszystkim - chmury burzowe i grzmoty było widać i słychać już na kilkadziesiąt minut przed akcją, a i ona sama trwała kilka razy krócej. W maju chmury wisiały nad miastem dłuższy czas i nagle postanowiły, że przerodzą się w nawałnicę trwającą ponad godzinę. A i grady było mniej i był mniejszy. Przynajmniej na południu miasta, może tym razem komórki burzowe spotkały się nad północną częścią Wrocławia?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Przemek »

Ja o wichurze z gradem, ty o nawałnicy. Nie ilość wyładowań ani ilość opadów deszczu świadczy o tym, czy dana burza była gwałtowna. Teraz w poniedziałek mieliśmy dużą zmianę ciśnienia i (a dzięki temu, że mam w pokoju stację meteorologiczną z czujnikiem temperatury na zewnątrz) zanotowałem, że w trakcie tej burzy temperatura w krótkim czasie spadła aż o 10 stopni Celcjusza a w chwili opadu gradu było tych stopni 16 (przed burzą 27). Przed nadejściem burzy nadciągnął bardzo silny wiatr łamiący gałęzie wierzby rosnącej naprzeciw mego balkonu.

Z kolei ESTOFEX na tamten dzień wydał ostrzeżenie dla naszego rejonu przed wystąpieniem gwałtownych zjawisk pogodowych:
Obrazek

Proszę bardzo - mamy ostrzeżenie przed silnym wiatrem, opadami gradu, dogodnymi warunkami do zejścia trąby powietrznej. Jeśli to, 9507, nie jest wg ciebie groźne zjawisko pogodowe, to ja jestem królowa Elżbieta II.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: J-31 »

Może aż tak źle nie będzie. Ochłodziło się, to może nie będzie kolejnej nawałnicy ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Przemek »

Sezon gradów i gwałtownych zjawisk pogodowych uznaję za rozpoczęty.
Pierwszy w tym roku grad we Wrocławiu.
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: J-31 »

Dosyć duży grad był już u mnie na Ursynowie - wczoraj. Natomiast pierwszą wiosenną burzę słyszałem osobiście tydzień temu... na warszawskim Wawrze. Zagrzmiało ze dwa razy :P

Piotr

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Piotr »

U mnie grad średnicy do 1,5 cm. Jednak boli oberwać z takiego :P

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Przemek »

No i mieliśmy już prawdopodobnie pierwszą w tym roku trąbę powietrzną.
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 9,1,0.html
Trąba powietrzna nad Wielkopolską
08:48
STRAŻACY INTERWENIOWALI PONAD 200 RAZY
Obrazek

Wielkopolska szczególnie odczuła niszczycielską siłę wiatru. Strażacy interweniowali ponad 200 razy. Szkody poczyniła m.in. trąba powietrzna.
We wtorek po godzinie 16 strażacy ze Środy Wielkopolskiej zaczęli otrzymywać zgłoszenia o skutkach silnego podmuchu wiatru. Najwięcej zniszczeń, w postaci pozrywanych dachów, odnotowano w dwóch miejscowościach - Olszewo i Henrykowo w okolicach Środy Wielkopolskiej.
Jak informowali mieszkańcy regionu i straż pożarna, na tym terenie pojawiła się trąba powietrzna. Film, który otrzymaliśmy od Krzysztofa, to potwierdza.
Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek po obejrzeniu nagrania powiedziała, że była to słaba trąba powietrzna, podczas której wiatr wiał z prędkością od 64 km/h do 116 km/h.

Filmy, które wcześniej otrzymaliśmy od Reportera 24 Pablo, nie rozstrzygały tego.
- Na filmach nie mogę dopatrzyć się ani trąby, leju od podstawy chmury do ziemi, ani nawet tuby (małego leja pod chmurą) czyli zaczątku trąby. Widać natomiast wyraźnie chmurę burzową z opadami deszczu ze środka (rdzenia) chmury, widać również kołnierz chmury burzowej (słabo wykształcona chmurę szelfową). Trąba mogła wystąpić przed opadami i wyładowaniami z chmury - informowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - W rejonie tych miejscowości w Wielkopolsce mogła powstać na krótko trąba powietrzna, formująca się zwykle w silnie rozwijającej się chmurze burzowej, w świeżym chłodnym powietrzu. Jeśli pas zniszczeń (połamane drzewa, zniszczone budynki, konstrukcje) układa się w regularny pas na kilkaset metrów, możemy po zniszczeniach stwierdzić, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z trąbą. W innym wypadku wystąpiły silne porywy wiatru na czole chmury burzowej i w czasie burzy - wyjaśniała synoptyk.

Zniszczone budynki
Od godziny 8 rano we wtorek do godziny 6.30 w środę wielkopolska straż pożarna odnotowała 220 zdarzeń związanych z silnymi podmuchami wiatru. Interwencje dotyczyły głównie uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Uszkodzonych zostało 40 budynków - 20 budynków gospodarczych i 20 budynków mieszkalnych.
W Wielkopolsce najwięcej zniszczeń odnotowano w Henrykowie (dwa dachy w pustostanach, jeden w budynku mieszkalnym i dwa w budynkach gospodarczych) i Olszewie (dwa dachy w budynkach mieszkalnych i sześć w gospodarczych). Służby interweniowały również m.in. w Środzie Wielkopolskiej (dach budynku mieszkalnego), w Słupcy (dwa dachy na stodołach), w Wąsowie (dach na stodole i garażu), w Michorzewie (dach na stodole), w Pyzdrach (jeden dach na budynku mieszkalnym), w miejscowości Glinianki (dwa uszkodzone budynki mieszkalne) oraz w Łukomiu i Bukowym (po jednym budynku gospodarczym). Miejsca zniszczeń zabezpieczały służby, a akcję koordynowały powiatowe centra zarządzania kryzysowego.
W wyniku wichury mogą występować zakłócenia w dostawach prądu. W środę o godzinie 6:00 bez prądu pozostawało ponad 14 tys. odbiorców w Wielkopolsce. Cały czas trwa usuwanie awarii energetycznych. W związku z zanikiem napięcia z powodu zerwanych trakcji elektrycznych i przewróconych na drzewa torów odnotowano też 40 utrudnień w ruchu kolejowym. Nie odnotowano utrudnień w ruchu lotniczym.

Piotr

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: Piotr »

Niby tylko parę kilometrów dalej mieszkam ale u nas aż tak źle nie ma.

milon87

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: milon87 »

U mnie pada grat wielkości 0,5mm. Święta będą cudowne.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: J-31 »

Lany poniedziałek będzie murowany ;)

kubono

Re: Rozmówki o burzach i groźniejszych zjawiskach pogodowych

Post autor: kubono »

Raczej śniegowy poniedziałek, przynajmniej u mnie dziś taki był :P Polecam wszystkim :D

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Ekstremalne zjawiska pogodowe

Post autor: Przemek »

ESTOFEX prognozuje najwyższy trzeci stopień zagrożenia zejściem trąby powietrznej w północno-wschodniej Polsce.
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ekstremalne zjawiska pogodowe

Post autor: J-31 »

Z ciekawości przed chwilą do nich zajrzałem i rzeczywiście - aktualnie najwięcej burz jest na Mazowszu. Burze powoli przesuwają się na Wschód ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”