Pamiątki, kasowniki itp.

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
romek

Pamiątki, kasowniki itp.

Post autor: romek »

Zapewne wielu z was posiada w sowich zbiorach jakieś ciekawe pamiątki związane z komunikacją, takie jak stare kasowniki, czapki służbowe, emblematy, tabliczki itp ;) Ja sam to kolekcjonuję od niedawna, ale już trochę uzbierałem:

1. Dość nietypowy kasownik-dziurkacz - przewaznie się spotykało takie ale bardziej ,,kwadratowe'' z wajchą bez gałki lub ,,Kraki'' - nie wiem kto jest producentem tego. Jako ciekawostka to że gdy go otworzyłem to ze środka wysypało się pełno papierowych krążkow ze skasowanych 30 lat temu biletów :) Rzecz pozyskana z magazynu ¯OE.

Obrazek

2. Kasownik ,,Gawronek'', również nie wiem kto jest producentem jednak ten model jest bardziej popularny (wszak do 2010 we wrocławskich tramwajach stosowano ten model). W nim z kolei znalazłem cały bilet z lat 80. Również z magazynu ¯OE.

Obrazek

3. Kasownik SRW MIELEC. Mały, poręczny,nabija małe dziurki. Chyba najlepszy ze wszystkich dziurkaczy. Także z ¯OE.

Obrazek

4. Numerek służbowy kierowcy WPKM Olsztyn/ZKM Ostróda. Wydany w 1978 mojemu wujkowi. Do początku lat 90. każdy kierowca miał obowiązek wieszać go w wyznaczonym miejscu w środku autobusu, z przodu pod sufitem. Tutaj http://www.phototrans.pl/14,386046,0,Je ... M_689.html widać nawet miejsce na ten numerek. Ciekawostką jest że w MPK Olsztyn jest to stosowane do dziś, W ZUPEŁNIE NIEZMIENIONYM KROJU. Rzecz dostałem od wujka.

Obrazek

5. Lampka N¯ z Jelcza PR110. Widnieje na niej rok produkcji 1983 a wykręcałem ją z Jelcza PR110M z 1988 po NG w fabryce w 1995 co sugeruje że została dołożona z magazynu przy NG (inne PRki po remoncie też takie mają). Rzecz pozyskana ze złomowanego przez ¯OE wozu.

Obrazek

6. Kasety boczna i tylna z PR110. Fajna rzecz, lubię się tym bawić. Niestety, nie mam do nich oryginalnej korbki tylko dociętą śrubę i obracam je kluczem 14mm. Wyniesiono z magazynu ¯OE.

Obrazek

7. Ozdoba kolekcji czyli kasownik z 1993 roku produkcji KZŁ Bydgoszcz. Ciężki i archaiczny. I jego też dostałem w ¯OE.

Obrazek

A tak on wygląda wewnątrz:

Obrazek

Widzimy przede wszystkim bęben z cyframi. Na wprost widać aktualnie ustawiony kod (039122622, czyli Jelcz PR110M #39, ostatni wyjazd 26.12.2008, ostatni kurs numer 22). Cyferki obracamy przesuwając dźwigienkę na ośce pod odpowiedni wichajster i ją wciskając. Pokrętłem po prawej cofamy numer kursu. Pod spodem na blasze miejsce na kartidż z taśmą (podobną jak w maszynie do pisania) którą trzeba przewlec nad bębenkiem i następnie co jakiś czas obracać aby nasycić tuszem. Za bębenkiem (tutaj niewidoczna) fotokomórka która w momencie wsunięcia biletu przekazuje sygnał do silniczka który powoduje ruch młoteczka który dobija bilet do bębna. Fajna rzecz.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Szczena opada, jak ja Ci zazdroszczę takich sprzętów!

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Od takiego kasownika z wajchą wywodzą się te naklejki oznaczające kasowniki... Tylko szkoda że dalej je stosują, bo teraz to ludzie w sumie nie widzą co znaczy ten obrazek...

Kasownik dziurkacz (ten wrocławski) też mam, tylko że czerwony (swoją drogą to można było jeszcze niedawno kupić taki na allegro), kasownik Mielca też mam, a ten ostatni który pokazałeś to widziałam na żywo tylko raz, bodajże w M11 w Świnoujściu ;)

Poza tym to raczej nie mam się czym chwalić jeśli chodzi o podobne pamiątki. Jedyne co posiadam oprócz wymienionych wyżej dwóch kasowników, to śmietniczka (znaleziona na brzegu rzeki) :lol:

Awatar użytkownika
BarteG
Posty: 82
Rejestracja: 2010-08-12, 21:29
Lokalizacja: Kielce

Post autor: BarteG »

Zazdroszczę Ci Kolego tych filmów (kaset kierunkowych) :) . Jeżeli chodzi o mnie to posiadam:
-dwie kierownice od peerek,
-lusterko okrągłe (również z peerki),
-emblemat J E L C Z z przodu peerki,
-emblemat pr110 z boku peerki,
-dwa klaksoniki z kierownic Zemunów (z logo producenta),
-emblemat Ikarus z przodu lewarka,
-tabliczki "UWAGA! OTWIERAJ¡ SIę DO ŚRODKA!" oraz " URZ¡DZENIE ALARMOWE. PRZYCISN¡ć W PRZYPADKU NIEBEZPIECZEńSTWA" z Ikarusa,
-PRLowskie przypinki PKS, Orbis, Juwentur i Wzorowy kierowca,
-kasownik czerwony Mielec KRG-3M (ten taki o groźnym spojrzeniu :retard: )
-sterownik kasowników R&G Mielec SRG-1,
-dechy kierunkowe malowane od szablonu Kielce-Hucisko i Kielce-Psary.
Oj, nazbierało się tego kiedyś ;) .

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Nie wiem, skąd wy bierzecie te gadżety, obrabiacie zajezdnię, czy jak? ;) Ja jedyne "gadżety" - o ile można to tak nazwać, to mam:
ze 3 ręczniki PKS w paru kolorach, połamany na wielkość A4, fragment dechy linii 141/142, tramwajową plakietkę z numerem brygady 10 znalezioną gdzieś w krzakach

Awatar użytkownika
BarteG
Posty: 82
Rejestracja: 2010-08-12, 21:29
Lokalizacja: Kielce

Post autor: BarteG »

Kędzior pisze:Nie wiem, skąd wy bierzecie te gadżety, obrabiacie zajezdnię, czy jak? ;) Ja jedyne "gadżety" - o ile można to tak nazwać, to mam:
ze 3 ręczniki PKS w paru kolorach, połamany na wielkość A4, fragment dechy linii 141/142, tramwajową plakietkę z numerem brygady 10 znalezioną gdzieś w krzakach
Część odkupiona ze złomowisk, zaś pozostałe po znajomości :mruga: .

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

Ja mam tylko jedną pamiątkę komunikacyjną - kolega mi załatwił tablicę z trasą linii M z Warszawy. :P

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

romek pisze:2. Kasownik ,,Gawronek'', również nie wiem kto jest producentem jednak ten model jest bardziej popularny (wszak do 2010 we wrocławskich tramwajach stosowano ten model). W nim z kolei znalazłem cały bilet z lat 80. Również z magazynu ¯OE.
Podobno ten kasownik wymyślił kiedyś ktoz naszego MPK - może i nawet jakiś pan Gawronek. Ile w tym prawdy nie wiem, ale tak twierdzi mój dziadek, który w dawniejszych czasach pracował w MPK.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

romek pisze:5. Lampka N¯ z Jelcza PR110. Widnieje na niej rok produkcji 1983 a wykręcałem ją z Jelcza PR110M z 1988 po NG w fabryce w 1995 co sugeruje że została dołożona z magazynu przy NG (inne PRki po remoncie też takie mają). Rzecz pozyskana ze złomowanego przez ¯OE wozu.
Pierwszy raz takie coś widzę, ba nawet nie widziałem że takie coś w Peerach montowali.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Chyba w bardzo starych albo peerki traciły to przy remontach, ale montowali. Pamiętam takie :D

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

Ja tego w ogóle nie kojarze, w piwnicy mam kasetę z filmem z Jelcza M11 z liniami PKM Sosnowiec.

Awatar użytkownika
BarteG
Posty: 82
Rejestracja: 2010-08-12, 21:29
Lokalizacja: Kielce

Post autor: BarteG »

Krakowski DD441 (odkurzacz) ma takie lampki n/ż :D . Sam wczoraj widziałem. Nie wiem skąd się tam wzięły.

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

Krakowskie stare Jelcze mają prawie wszystkie takie coś.

romek

Post autor: romek »

A ja zapomniałem o swoich papierowych rzeczach :)

-Kilka rozkładów jazdy z Warszawy - dostałem od jakiegoś gościa na 9 leciu TWB ;)
-Katalog narzędzi specjalnych. Zawieszenie przednie, tylny most - rok 1978. Dostałem od kolegi a on to dostał z PKS Olsztyn.
-Instrukcja obsługi silników SW680 - rok 1985. Tak jak wyżej.
-Instrukcja obsługi autobusu Jelcz-Berliet PR110U - rok 1979. Kupiłem kiedyś w internecie.

Obrazek

A wczoraj do mojej kolekcji napłynęło kilka nowych rzeczy.. ;)

-Film mały z liniami MPK Olsztyn, nowy, nieużywany - od kolegi który dostał to z MPK Olsztyn.
-Korbka do filmu z Jelcza - również.
-naklejka z logo PKS - też od kolegi, dostał to w PKS Suwałki.
-Tablica linii 25 z MPK Olsztyn (25 DWORZEC / 25 WITOSA). Dostałem to w MPK Olsztyn :)

Obrazek

kafar
Posty: 8
Rejestracja: 2013-02-05, 17:23
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: kafar »

Witajcie! :) To mój pierwszy post i nie chcę się w nim zanadto chwalić tym co posiadam, a trochę tego jest :-P Mam jednak prośbę - potrzebujemy do jednego łódzkiego wagonu czterech kasowników KRG-3 - czy jest może ktoś w ich posiadaniu (lub wie jakie przedsiębiorstwo prowadzi taką sprzedaż)? Mogę wymienić się na inny typ (3M, 4) lub inną pamiątkę komunikacyjna. :)
Jeśli administracja uzna że to jednak zły temat to z góry przepraszam :-P

mirek.regiel

Post autor: mirek.regiel »

Panowie niesamowite zbiory, czy ktoś w domu podłączał elektryczne kasowniki ? Świetny zbiorek :)

_________________
psycholog i pomoc więcej na priv

kafar
Posty: 8
Rejestracja: 2013-02-05, 17:23
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: kafar »

Ja uruchomiłem R&G i KZŁ. Bardzo fajnie jest mieć taką pamiątkę i do tego działającą :)

romek

Post autor: romek »

Obrazek Nowe eksponaty :D Od kolegi, kolega to pozyskał z MPK Olsztyn:

-Katalog części zamiennych silnika SWT11/300/1, wytwórnia silników PZL Mielec sp. z.o.o., 1999 r.
-Instrukcja obsługi sterownika kasowników R&G, na odwrocie zasady ustawiania kodu kasownika
-Teczka z autobusu PR110M #746, wycofanego w 1997 - w środku jeszcze naklejka z zasadami kodowania daty w kasowniku z października 1997
-Tabliczki z ostatniego olsztyńskiego Ikarusa - 280.70E #1028

Awatar użytkownika
Rudy
Posty: 384
Rejestracja: 2009-12-06, 20:31
Lokalizacja: Wrocław/Slough UK

Post autor: Rudy »

Tablica kierunkowa, zakupiona dzisiaj. Z papieru ale nie taki łatwy do zgięcia
Obrazek

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Zastanawiam się, dlaczego ZTM Warszawa nie sprzedaje gdzieś swoich wycofanych tablic SIP.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”