Systemy Informacji Miejskiej/ Miejskie Systemy Informacji

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
Damhan

Systemy Informacji Miejskiej/ Miejskie Systemy Informacji

Post autor: Damhan »

Witam chciałbym się dowiedzieć jak w waszych miastach wygląda SIM/ MSI. Chodzi o tabliczki z ulicami, numerami domów, drogowskazami do ważniejszych budowli itp. W Gdańsku na razie są zwykłe tabliczki z czerwonymi lub czarnymi literami, ale wkrótce ma się to zmienić bowiem wchodzi SIM, czyli System Informacji Miejskiej. Oto ten projekt: http://www.gdansk.pl/gdansk/article_new ... 5&history=. Pierwsza tablica z nazwą pojawiła się już na Placu ks. Bronisława Komorowskiego we Wrzeszczu. Do 2009 roku wszystkie tablice mają być zmienione. A jak to wygląda lub będzie wyglądać w waszych miastach. Fotografie mile widziane. Zapraszam do dyskusji. :)

PS. Ciekawie jest też w Warszawie, a tak jak w Warszawie ma być również w Łodzi i we Wrocławiu.

Podi

Post autor: Podi »

U nas też maja byc specjalne tabliczki,które będą grały rolę drogowskazów itp.
Mają miec kolor szary i zsotana wprowadzone w najblizszym czasie.

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Te projektowane dla Gdańska są o niebo ładniejsze niż warszawskie. Jednak w artykule na stronie UM Gdańsk jest pewna nieścisłość. Otóż drugim miastem w Polsce, które wprowadza SIM jest Łódź, gdzie stanęły już pierwsze nowe tabliczki. Umieszczone są one na stylizowanym słupku (żeby pasowało do zabytkowej zabudowy Łodzi), mają kolor brązowy, białe litery oraz na dole czerwony pasek z nazwą obszaru. Łódź została podzielona na 52 obszary MSI (chociaż trawają jeszcze szczegółowe ustalenia). Nazwy obszarów były wybierane przez historyków i znawców Łodzi. Chociaż łódzki SIM jest wzorowany na warszawskim, to jednak łódzkie słupki, na których zamontowano tabliczki w strefie zabytkowej są stylizowane, a w Warszawie - nie (tu duży plus dla Łodzi :) ).
Pilotażowe tabliczki stanęły na pl. Katedralnym, następne mają się pojawić na rondzie "Solidarności". Po wakacjach będzie już dopracowany wspomniany wyżej podział na obszary.

Damhan

Post autor: Damhan »

Thomas78 pisze:ednak w artykule na stronie UM Gdańsk jest pewna nieścisłość. Otóż drugim miastem w Polsce, które wprowadza SIM jest Łódź, gdzie stanęły już pierwsze nowe tabliczki. Umieszczone są one na stylizowanym słupku (żeby pasowało do zabytkowej zabudowy Łodzi),
Spójrz na datę artykułu :) . Wtedy chyba w Łodzi nie było jeszcze tabliczek. Słyszałem że pomysł i wykonani tabliczek Łódż kupiła od Warszawy, Wrocław rozważa taką propozycje.
PS. Jakie wcześniej były tablice w Łodzi?
Thomas78 pisze:Łódź została podzielona na 52 obszary MSI (chociaż trawają jeszcze szczegółowe ustalenia).
52 okręgi? Muszą być chygba bardzo małe. No chyba że zalicza się też Zgierz, Pabianice, Rzgów, Aleksandrów itp., cz tylko same miasto Łódź
Thomas78 pisze:mają kolor brązowy, białe litery oraz na dole czerwony pasek z nazwą obszaru... to jednak łódzkie słupki, na których zamontowano tabliczki w strefie zabytkowej są stylizowane, a w Warszawie - nie (tu duży plus dla Łodzi :smile: ).
Pilotażowe tabliczki stanęły na pl. Katedralnym, następne mają się pojawić na rondzie "Solidarności". Po wakacjach będzie już dopracowany wspomniany wyżej podział na obszary.
Masz może jakieś zdjęcia, czy rysunki? A każda dzielnica ma swój kolor?

Czy w Łodzi stawiane będą też takie tablice inormacyjne citylighty.

Oto zdjęcie pierwszej gdańskiej tablicy SIM:

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

janzel pisze:
Thomas78 pisze:ednak w artykule na stronie UM Gdańsk jest pewna nieścisłość. Otóż drugim miastem w Polsce, które wprowadza SIM jest Łódź, gdzie stanęły już pierwsze nowe tabliczki. Umieszczone są one na stylizowanym słupku (żeby pasowało do zabytkowej zabudowy Łodzi),
Spójrz na datę artykułu :) . Wtedy chyba w Łodzi nie było jeszcze tabliczek. Słyszałem że pomysł i wykonani tabliczek Łódż kupiła od Warszawy, Wrocław rozważa taką propozycje.
PS. Jakie wcześniej były tablice w Łodzi?
Łódź dostała pierwowzór za darmo. Następnie ruszyły prace nad adaptacją systemu w łódzkich realiach.

Jeśli chodzi o wcześniejsze tabliczki to: historycznie najstarsze są kremowe z ciemno-brązową czcionką, informujące również o tym, kim był patron ulicy, np.
ULICA
Ks.bp. WINCENTEGO TYMIENIECKIEGO
1871-1934 PIERWSZY BISKUP DIECEZJI ŁÓDZKIEJ

Potem wprowadzono tabliczki amarantowe z białymi napisami (niestety słabo czytelne)
janzel pisze:
Thomas78 pisze:Łódź została podzielona na 52 obszary MSI (chociaż trawają jeszcze szczegółowe ustalenia).
52 okręgi? Muszą być chygba bardzo małe. No chyba że zalicza się też Zgierz, Pabianice, Rzgów, Aleksandrów itp., cz tylko same miasto Łódź
System obejmuje oczywiście obszar miasta Łodzi, który podzielono na 52 obszary, których nazwy pochodzą od historycznego nazewnictwa poszczególnych rejonów miasta. Np. dzielnicę Bałuty podzielono na m.in. Łagiewniki (obszar obejmuje północną część dzielnicy, w tym najwiękzy las miejski w Polsce), Helenówek, Radogoszcz, ¯abieniec, Julianów, Doły, Stare Bałuty...

Analogicznie na tego typu obszary podzielone są dzielnice Warszawy.
janzel pisze:
Thomas78 pisze:mają kolor brązowy, białe litery oraz na dole czerwony pasek z nazwą obszaru... to jednak łódzkie słupki, na których zamontowano tabliczki w strefie zabytkowej są stylizowane, a w Warszawie - nie (tu duży plus dla Łodzi :smile: ).
Pilotażowe tabliczki stanęły na pl. Katedralnym, następne mają się pojawić na rondzie "Solidarności". Po wakacjach będzie już dopracowany wspomniany wyżej podział na obszary.
Masz może jakieś zdjęcia, czy rysunki? A każda dzielnica ma swój kolor?
Zdjęcia były kiedyś na stronach internetowych łódzkiej prasy, niestety własnego nie posiadam.
Jeśli chodzi o kolory - Trakt Piotrkowski (obejmujący ulicę Piotrkowską i okolice oraz Księży Młyn) - tabliczki brązowe, białe litery, czerowny pasek z nazwą obszaru np. "Centrum", "Nowe Miasto". Tabliczki umiejscowione na stylizowanych słupkach i ścianach budynków.
Pozostałe rejony miasta - tabliczki niebieskie, białe litery, pasek z nazwą obszaru czerwony, słupek prosty (a nie stylizowany, tak jak w strefie zabytkowej).
janzel pisze: Czy w Łodzi stawiane będą też takie tablice inormacyjne citylighty.
Podświetlane tablice z mapkami najbliższej okolicy mają się pojawić w II etapie wprowadzania systemu.

56247

Post autor: 56247 »

Abstrachując-nasz warszawski MSI nie jest taki najbrzydszy i najgorszy....

Podi

Post autor: Podi »

Ale chyba był pierwszy?

56247

Post autor: 56247 »

Tak,nasz MSI,był pierwszym tego typu systemem w Polsce.I nie jest najgorszy.

MW

Post autor: MW »

z resztą z tym "amarantowym" w pewnym okresie w Łodzi był problem, bo urzędnicy uznali, że to jest różowy :)
Mi się warszawskie MSI podoba - jest bardzo czytelne, nowoczesne, przyjęły się. Bardziej mi się podoba od projektu gdańskiego.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nie tylko się przyjął, jest rozszerzany o nowe dzielnice. Ciekawostką chyba tego systemu jest to, że tablice... nie zostały jeszcze zdewastowane. A przynajmniej ja takich nie widziałem.... :smile2:

Damhan

Post autor: Damhan »

MW pisze:z resztą z tym "amarantowym" w pewnym okresie w Łodzi był problem, bo urzędnicy uznali, że to jest różowy :smile:
Mi się warszawskie MSI podoba - jest bardzo czytelne, nowoczesne, przyjęły się. Bardziej mi się podoba od projektu gdańskiego.
Według mnie jest właśnie odwrotnie. Kolory u dołu tablicy gdańskiej pozwalają bardziej zorientować się w terenie. A warszawskie kolory: niebieski i brązowy są po prostu brzydkie, ale o gusach się nie dyskutuje, więc ja mam zdanie takie. Na pewno warszawski sytem też jest dobry, ale mam pytanie: czemu nie można było użyć innych kolorów.
PS. Jak widziałem taką tablicę (brązową) na Krakowskim Przedmieściu to myślałem .zejest zardzewiała. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

janzel pisze:Według mnie jest właśnie odwrotnie. Kolory u dołu tablicy gdańskiej pozwalają bardziej zorientować się w terenie. A warszawskie kolory: niebieski i brązowy są po prostu brzydkie, ale o gusach się nie dyskutuje, więc ja mam zdanie takie. Na pewno warszawski sytem też jest dobry, ale mam pytanie: czemu nie można było użyć innych kolorów.
PS. Jak widziałem taką tablicę (brązową) na Krakowskim Przedmieściu to myślałem .zejest zardzewiała. ;)
Tablice mają dwa rodzaje kolorów. Te "brązowe", stoją tylko w części Krakowskiego Przedmieścia i chyba Nowego Światu, natomiast wszystkie pozostałe mają kolor niebieski (niebieski nazwa ulicy, czerwony nazwa osiedla, rejonu lub dzielnicy). Te "niebieskie" są dużo ładniejsze... ;)

Damhan

Post autor: Damhan »

J-31 pisze:Te "niebieskie" są dużo ładniejsze... :wink:
Racja, ale taki jaskrawy kolor na zabytkach... W tym wypadku dużo lepszy jest brązowy.

[ Dodano: 2005-07-29, 17:30 ]
Zauważyłem także że warszawskie tablice są wygięte. :) :cool:

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

J-31 pisze:Nie tylko się przyjął, jest rozszerzany o nowe dzielnice. Ciekawostką chyba tego systemu jest to, że tablice... nie zostały jeszcze zdewastowane. A przynajmniej ja takich nie widziałem.... :smile2:
A ja widziałem nie raz pomazaną lub z pozrywanymi foliami np. na warszawskiej Saskiej Kępie (ulica Zwycięzców i jej przecznice).

Damhan

Post autor: Damhan »

Thomas78 pisze:A ja widziałem nie raz pomazaną lub z pozrywanymi foliami np. na warszawskiej Saskiej Kępie (ulica Zwycięzców i jej przecznice).
A to jeszcze folie na nich są.

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

janzel pisze:
Thomas78 pisze:A ja widziałem nie raz pomazaną lub z pozrywanymi foliami np. na warszawskiej Saskiej Kępie (ulica Zwycięzców i jej przecznice).
A to jeszcze folie na nich są.
Nie, nie są ofoliowane :) . One składają się z samoprzylepnych odblaskowych folii, naklejonych na nośnik (chyba z jakiegoś metalu).

Damhan

Post autor: Damhan »

Thomas78 pisze:Nie, nie są ofoliowane :smile: . One składają się z samoprzylepnych odblaskowych folii, naklejonych na nośnik (chyba z jakiegoś metalu).
Już rozumiem. Ale te metale są chyba wygięte. A te tablice świecą w nocy odblaskowo?

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

janzel pisze:
Thomas78 pisze:Nie, nie są ofoliowane :smile: . One składają się z samoprzylepnych odblaskowych folii, naklejonych na nośnik (chyba z jakiegoś metalu).
Już rozumiem. Ale te metale są chyba wygięte. A te tablice świecą w nocy odblaskowo?
Tak są lekko wygięte. Niby są odblaskowe, ale widać je dobrze tylko wtedy, gdy strumień światła wpada dokładnie na wprost tablicy.

MW

Post autor: MW »

janzel pisze:
J-31 pisze:Te "niebieskie" są dużo ładniejsze... :wink:
Racja, ale taki jaskrawy kolor na zabytkach... W tym wypadku dużo lepszy jest brązowy.

[ Dodano: 2005-07-29, 17:30 ]
Zauważyłem także że warszawskie tablice są wygięte. :) :cool:
tak, ale one są specjalnie wygięte w łuk.
Thomas pisze:Niby są odblaskowe, ale widać je dobrze tylko wtedy, gdy strumień światła wpada dokładnie na wprost tablicy.
a czego się spodziewałeś? Drogowe znaki odblaskowe niby jak działają?

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

MW pisze:
Thomas pisze:Niby są odblaskowe, ale widać je dobrze tylko wtedy, gdy strumień światła wpada dokładnie na wprost tablicy.
a czego się spodziewałeś? Drogowe znaki odblaskowe niby jak działają?
No tak, ale chodziło mi o to, że np. pieszemu to niewiele daje. Przecież nie będzie oświetlał tabliczki w nocy/ wieczorem latarką, żeby zobaczyć nazwę. W przypadku jazdy samochodem odblaskowość tabliczek adresowych też nic nie daje, bo światła w aucie masz na wprost a budynki stoją wzdłuż ulicy.

P.S. Dla zainteresowanych:
Dołączam zdjęcie łódzkiej tabliczki według starego wzoru, a poniżej nowy typ tabliczek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”