Busiarze - ogólna dyskusja.

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
siekierowy

Post autor: siekierowy »

Bo wysyłają na lokalne trasy 20 miejscowy pojazd, a nie jak większość PKSów H9, które po prostu nie zarobią na siebie przy takiej frekwencji.
Oj żeby tylko takie banalne powody były. Niestety najczęściej zarobek polega na oszukiwaniu kasy fiskalnej (jazda bez wydawanie biletu), oszukiwaniu na tacho (ściemniacz), podbieraniu pasażerów innym przewoźnikom, zabieraniu i wysadzaniu pasażerów byle gdzie, inwestowaniu w jak najtańszy tabor czyli przerobieniu w garażu dostawczaka na autobus który nie spełnia żadnych wymagań.

Kamil

Post autor: Kamil »

Jakby ktoś miał jakieś wątpliwości do tego co napisał siekierowy to tak się robi w Wałbrzychu...

Lopez

Post autor: Lopez »

Biznes iz biznes. Póki znajdują się ofiary... tzn. przepraszam: klienci, to i busy w tym standardzie będą jeździć.

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

Zrobię mały odkop, w Wałbrzychu prywatni przewoźnicy zaczęli protestować, nie podobają im się kontrole policji i ITD. Zaczęli się bać, że nowy prezydent od 1 stycznia zabierze im koncesje, po tym jak zlikwidowane zostanie MPK i powołany nowy przewoźnik/przewoźnicy.

http://walbrzych24.com/wiadomosci/35/5862-prywatni

http://www.walbrzyszek.com/news,single, ... icle,11893

siekierowy

Post autor: siekierowy »

I bardzo dobrze. ITD i Policja powinny ich ciągle nękać.

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

Jakby mieli wszystko w porządku to by nikt protestować nie musiał. W Nowym Sączu jak wpada ITD to zostaje trzech przewoźników - MPK, PKS i Szwagropol a reszta (około 20-30 busiarzy) ma zbiorową awarię.

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

A ja zapytam o Wasze rekordy związane z podróżami w busach? Największa ilość osób jednocześnie w busie, najwyższa zanotowana prędkość, najgorzej utrzymany bus, najlepsza busiarska firma?

U mnie niestety to wygląda tak:
-najwięcej osób w busie: firma CB Dobiesławice, pojazd MB Vario 815D 22 miejscowy na trasie Gawłówek -> Kraków Czyżyny. W Czyżynach wysiadło 35 osób, na wcześniejszych przystankach w Nowej Hucie drugie tyle. Po przejęciu pojazdów i tras przez PKS Małopolanin (a nie PKS Małopolska jak ktoś wpisał na TWB) teraz na tym kursie ląduje Scania CLL lub CLB, ale też często nie da się wsiąść.
-najwyższa prędkość: firma Marcel, trasa Mielec -> Rzeszów, VW LT46 wyciągnął około 130km/h.
-najgorzej utrzymany bus: w takie coś nie wsiadam, PKS Małopolanin posiada parę dostawczaków z fotelami. Co do stanu busów to nie mam większych zastrzeżeń oprócz miejsca na nogi, ale tu w wielu pojazdach mam problem z powodu wzrostu.
-najlepsza firma: co do kierowców, stanu pojazdów i przestrzegania przepisów to D-Bus z Bochni albo Jka z Olkusza wygrywa.

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

Wojtek-MKM pisze:Największa ilość osób jednocześnie w busie
MB Sprinter - 18 miejsc - 35 osób - miejska linia A - Wałbrzych Zima 2010.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Najtańszy przejazd: jadąc z Płocka do Warszawy zapłaciłem 15 zł za 2 osoby, z czego jedna z ulgą, ale busiarz zorientował się, że wydał 20 zł za dużo

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

Wojtek-MKM pisze:[...]najgorzej utrzymany bus[...]
Każdy jeden firmy Ronin z Koszalina. Muły straszne, trzymają się tylko na lakierze, w jednym, mając nieprzyjemność nim jechać, licznik wskazywał stale 120 km/h. Ogólnie Sodoma i Gomorra.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

W kwestii najbardziej zapchanej marszruty konkurs wygrywa busiarz zza wschodniej granicy:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 7zoTta-8tg

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ooops. Boguś to najwyraźniej ma spore możliwości, jeszcze chyba nie dokońca odkryte w Polsce, przez naszych busiarzy :diabeł:

Pirix

Post autor: Pirix »

Amalio pisze:W kwestii najbardziej zapchanej marszruty konkurs wygrywa busiarz zza wschodniej granicy:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 7zoTta-8tg
To dopiero jest "autobus" niskopodłogowy :D

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

W Płocku pojawiło się ostatnio coś niespotykanego: prywatna linia miejska, choć w sumie busiarz to nie jest, bo obsługiwana Mercedesem O405N2. Tutaj można o niej więcej przeczytać.
Osobiście jestem nastawiony dość sceptycznie — niby trasa nawet dobra jak na prywaciarza, ale kursy co półtorej godziny ograniczą grono potencjalnych klientów do tych, którzy akurat są na przystanku, nie mają okresowego no i przede wszystkim wiedzą o co chodzi, a nie „czekam na trójkę” (mimo że pasuje im jeszcze 9 innych linii, ale to całkiem inna sprawa), krótko mówiąc — mogą mieć ciężko z zapełnieniem tego Merca. Może lepiej wyszliby na obsłudze tego busem, ale wtedy ludzie myśleliby, że to do Warszawy albo coś

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Przyznam się szczerze, że choć z jednej strony idea dosyć ciekawa, to jednak dziwi mnie, że ten prywaciarz chce dublować autobusy KM Płock - ciekawy jestem, czy znajdzie chętnych ? ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

pmaster pisze:W Płocku pojawiło się ostatnio coś niespotykanego: prywatna linia miejska, choć w sumie busiarz to nie jest, bo obsługiwana Mercedesem O405N2.
Busiarz to nie tabor tylko stan umysłu/sposób prowadzenia firmy.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze:ciekawy jestem, czy znajdzie chętnych
Zobaczymy
Amalio pisze: Busiarz to nie tabor tylko stan umysłu/sposób prowadzenia firmy.
Krótko mówiąc zależy

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: oolek15 »

pmaster pisze:choć w sumie busiarz to nie jest, bo obsługiwana Mercedesem O405N2
Co miałem napisać to Amalio napisał. Ale przykład z mojego regionu: Drabas z ¯or/Katowic. Na początku jeździł chyba busami, później Jelczami L090M, "u szczytu" miał nawet trzyosiową Setrę. Pamiętam że bilety kosztowały 6zł. Dobił w międzyczasie PKS Rybnik na trasie Jastrzębie-Katowice. Kiedy stał się monopolistą, doszedł do 9,70zł i Sprinterów/Ver/L090M (przy takich samych potokach, więc "hodował sardynki"). Niedawno na trasie Jastrzębie-Katowice wszedł inny busiarz - BusBrothers (7zł). I co zrobił Drabas? zniżył cenę o 2,70 (do 7 zł). Busiarz najpierw wybije konkurencję, później staje się monopolistą a kiedy przyjdzie kolejna konkurencja powalczy o klientów. Narażając ich wygodę (dostosowanie taboru do potrzeb) a przede wszystkim bezpieczeństwo (przewożąc więcej osób niż powinien, przekraczając prędkość).

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

pmaster pisze:Krótko mówiąc zależy
Zależy :?: A moim zdaniem nie zależy, bo busiarstwo to wtrynianie się na popularne i dochodowe połączenia(często kosztem rozpieprzenia większej sieci komunikacyjnej), busiarstwo to podjeżdżanie na przystanek dwie minuty przez PKS/MPK, busiarstwo to układanie rozkładów pod 120km/h, busiarstwo to zatrzymywanie się tylko na najbardziej dochodowych przystankach(na mniej istotne nie zjeżdżają z trasy bo po co), wysadzanie ludzi gdzie popadnie i podbieranie pasażerów z przystanków na które zezwolenia nie mają. To jest busiarstwo, a nie Mercedes Sprinter.

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Często jeszcze omijanie kasy fiskalnej, oszustwa w dowodach rejestracyjnych, uciekanie przed kontrolami policji i ITD, można by długo wymieniać, ale przynajmniej panowie urzędnicy maja spokój, bo przecież prywaciarz nie potrzebuje dopłat i niczym się nie trzeba martwić.
A i pod stołem można wziąźć kopertę od niego na starcie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”