Informacja przystankowa

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Damhan

Informacja przystankowa

Post autor: Damhan »

Tak jak w temacie: jak w Waszych miastach wygląda takowa informacja. Stawiam tu podstawowe pytania:

:strzałka: Jak w Waszych miastach wyglądają tabliczki rozkładowe? (Zdjęcia mile widziane. Nie dyskutujemy tu także o samym układaniu rozkładów, bo to osobny temat).
:strzałka: Jak w Waszych miastach wyeksponowane są nazwy przystanków, numery linii przejeżdżających przez przystanek itp.?
:strzałka: Czy na przystankach znajdują się informacje dotyczące optymalnych przesiadek, kierunków jazdy i tym podobnych udogodnień dla pasażerów.

Zapraszam do dyskusji! :)

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

W Wałbrzychu rozkłady są w większości pozrywane, niegdyś były też tabliczki z numerami linii które sie zatrzymują na danym przystanku ale dziś można je zobaczyć na przystankach, które są zdala od wandali, ogólnie totalna kicha, a informacji o przesiadkach nigdy nie było.

Monter

Post autor: Monter »

Wkleić ci zdjęcia z Gdańska? :P

Ale wracając do tematu... no może tylko częściowo.

WSZYSTKIE rozkłady tramwajów w Gdańsku obecnie są "na żółto", czyli tymczasowe.
O ile są to zmiany z krótkimi remontami, to nie mam nic na przeciwko. Ale czy dwuletnią zmianę trasy w związku z remontem Błędnika można nazwać tymczasową?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

:strzałka: Tabliczki ważniejszych linii tak, mniej ważnych (przede wszystkim podmiejskich) — tak.
:strzałka: Słupek przystankowy wygląda tak: na samej górze niewielka tabliczka z nazwą przystanku (na mniej ważnych przystankach, głównie na liniach podmiejskich, jej nie ma), pod nią tablica z znakiem drogowym oznaczający przystanek autobusowy i symbolem A (ostatnio zmienił się jej wzór, jest na niej teraz logo KM), pod nią zaś mniejsza tablica z napisem „Informacje KM-Płock”, na której czasem jest pomniejszony schemat sieci, albo kartki z okresowymi zmianami kursowania np. z okazji Wszystkich Świętych, zamiast której wiszą czasem rozkłady, jeśli nie ma ich zawieszonych w wiacie przystankowej. Po obu stronach słupka przykręcone są kwadratowe kawałki blachy z numerami linii. Kiedyś postaram się sfotografować taki słupek przystankowy.
:strzałka: Raczej nie — żadnej przystankowej informacji pasażerskiej poza tym, co już opisałem.

plati

Post autor: plati »

Jeżeli chodzi o Radom:
Rozkłady jazdy :strzałka: układane są za pomoca programu Busman, co daje efekt ciegiełkowy (inentyczny jak w Gdyni na przykład, lub w Płocku na liniach podmiejskich)
Przystanki :strzałka: słupkowe w mieście są już w większości "warszawskie" ale tego starszego typu - czyli czerwone, z prostokątną tabliczką z nazwą przystanku na górze i kwadratowymi tabliczkami na numery linii po lewej stronie slupka. Po prawej jest oczywiście tarcza z autobusem. Na przedmieściach miasta zostały jeszcze stare rurowe słupki malowane w kremowo-czerwone pasy :). Wiaty poza centrum są typu "warszawskiego", czyli aluminiowe z szybami po bokach i z tyłu. Teraz czesto jest tak że szyby zostają zamieniane na blachę trapezową, a obicie z aluminium na blachę. Na dachu po obu bokach naklejane są numery linii przystających na danym przystanku, a także jego nazwa. Z przodu jest naklejana tylko nazwa. W Centrum wiaty są przeważnie typu "włoskiego" czyli robione z tworzywa i mające zaokrąglony dach. Przy Dworcu PKP i kilku ulicach są jeszcze wiaty podobne do włoskich, ale wykonane z elementów metalowych. Przy wiatach typu "włoskiego" i innch "zaokrąglonych" z racji braku miejsca na nalepki i tarczę autobusu, stoją czerwone słupki "warszawskie" .
Informacja pasażerska :strzałka: prócz dobrego oznakowania przystanków (na 4+ :P ), w Radomiu to pojęcie nie istnieje (chyba że chodzi o zmiany tras to info jest porządne, wystarczy je tylko czytać, czego niektóre mohery i inni pasażerowie nie potrafią :D :roll: )

Damhan

Post autor: Damhan »

Monter pisze:Wkleić ci zdjęcia z Gdańska? :P
Ja uważam wygląd tych tabliczek za bardzo estetyczny, ale teraz wchodzi nowy wzór- propozycja ZTM dot. rozkładów( na razie obowiązuje tylko na zatramwajach). W sumie jest ona dość podobna, ale kilkoma szczegółami się różni.
Monter pisze:O ile są to zmiany z krótkimi remontami, to nie mam nic na przeciwko. Ale czy dwuletnią zmianę trasy w związku z remontem Błędnika można nazwać tymczasową?
Tu liczy się jakiekolwiek zmiany rozkładów (nie trasy) na liniach ZKM. Do normalnej, białej postaci rozkłady jak i zresztą tablice boczne wrócą dopiero w 2008r. Pozostaje nam cierpliwe poczekać. Co do rozkładów to np. na trasie linii 8, która jak wiesz już od 11 lat jeździ po niezmienionej trasie również obowiązują żółte rozkłady, a jest to związane z zupełnie zmienionymi godzinami odjazdów spowodowanymi przez nieskoordynowanie pod Dworcem PKP z linią 12. To tak trochę OT by wyjaśnić sytuację.

A poniżej prezentuję wzór ZKM:
ObrazekObrazek
I wzór ZTM:
Obrazek
Oraz typową tablicę przystankową:
Obrazek

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Co to za zdjęcie, 2 od dołu? Masz coś takiego w pokoju? :shocked: Poza tym, jest fajny motyw na 1 zdjęciu :mruga:
No — widać, że informacja przystankowa w Gdańsku stoi na bardzo wysokim poziomie… ;-)

Michał

Post autor: Michał »

Widzę, że w Gdańsku nic sie nie zmieniło przez kilka lat i nadal są na blaszki naklejane papiery z rozkładem :/ Jeśli chodzi o Sieradz to są to nieduże rozkłady prostokątne ułożone poziomo i na nich dość przejrzyste rozkłady. Na większości wiat jest schemat MPK Sieradz. W przypadku zmian, np. często w Sieradzu mamy tak, że jeśli Czwartek jest świętem to w Piątek autobusy jeżdżą jak w Soboty, to na każdym przystanku jest karteczka przyklejona z informacją. W Zduńskiej Woli jest podobnie tylko tam rozkłady robi im rozkład xp7
( http://www.rozklad.com )

Damhan

Post autor: Damhan »

plocmaster pisze:Co to za zdjęcie, 2 od dołu? Masz coś takiego w pokoju? :shocked:
Nie to tablica informacyjna ZTMu w Urzędzie Miasta :P Ważniejsze instytucje miejskie mają takie tablice pokazywane okazyjnie na korytarzach Urzędu.
Michał pisze:Widzę, że w Gdańsku nic sie nie zmieniło przez kilka lat i nadal są na blaszki naklejane papiery z rozkładem :/
To chyba nie jest nic strasznego. Rozkłady akurat są bardzo czytelne.

Monter

Post autor: Monter »

Znowu coś chcą zmienić na gorsze? Pierwszy raz widze rozkład ZTM (bo na razie zatramwajami jeździć nie muszę) i już mi się nie podobają. Starszy wygląd spisu przystanków był ładniejszy.

(A i tak twierdze że najładniejsze rozkłady były "za komuny". Ma ktoś gdzieś zdjęcie tego?)

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

W Gdyni na przystankach są często umieszcznoe opłaty za różne taryfy i opłaty, oznaczenia liń, a z tyłu jest umieszczona mapa sieci ZKM (nie dotyczy przystanków z tabliczami :)).
Rozkłady są bardzo czytelne. Po lewej stronie jest czas przejazdu, z nazwami przystanków i ulica na jakich się znajdują.

No i na górze tabliczy jest umieszczona nazwa przystanku na żółtym tle.
Ostatnio zmieniony 2006-06-21, 15:58 przez rupak9, łącznie zmieniany 2 razy.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

W Sanoku w tym temacie panuje kompletna nieznajomość czegoś takiego, jak oznaczenia numerów linii na przystankach itd. Owszem, są przystanki (większośc to zadaszone wiaty, ale zdarzają sie tez i słupki przystankowe) na których nie ma nawet rozkładów jazdy :!: (ale to dotyczy nielicznych miejsc w Sanoku, najczęściej takich, gdzie jest tylko 1 kurs danej linii w ciągu dnia, albo jakiś niezamieszkałych odludzi).W centrum, jak i na obrzeżach miasta znajdują się rozkłady, ale ostatnio kierownik MKS-u wpadł na pomysł klejenia rozkładów taśmą klejącą, co sprawia, iż łatwo taki rozkład zerwać. Ogólnie rzecz biorąc w Sanoku na rozkładzie przystankowym widnieje nr. linii, jego trasa i godziny odjazdu. Jednakże u nas niektóre linie mają po kilka wariantów i jeśli ktoś nie zna Sanoka (a z km-forum to 99,9% użytkowników) może nieraz zostać wywieziony nie tam, gdzie powinien. Chociaz bywają też miejsca w centrum miasta, gdzie na niektórych przystankach rozkłady sa poobdzierane lub też zniszczone (najczęściej jest to wynik zabaw kibolarni oraz innej maści huliganów). A zdjęciami z przystanków MKS Sanok Was niestety nie zaszczycę, gdyż takowych nie robię.

Robson

Post autor: Robson »

Adrian_ pisze:A zdjęciami z przystanków MKS Sanok Was niestety nie zaszczycę, gdyż takowych nie robię.
A nie możesz chociaż raz zrobić wyjątku i zrobić fotki??

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Ok, pomyślę o tym. W kazdym bądź razie tabliczki z rozkładami jazdy w Sanoku są niestety coraz bardziej niszczone tak samo, jak przystanki :(. Moim zdaniem jest to głupi pomysł z przyklejaniem rozkładów na taśmie klejącej, gdyż mogą dosyć łatwo stać się łupem złodziejów (chyba, ze kierownik MKS-u szuka w ten sposób oszczędności). Ale moim zdaniem lepiej jest montowac rozkład na stalowych nitach przytwierdzonych do przystanku, aniżeli tanią samoróbkę z użyciem taśmy klejącej, która w kiosku kosztuje ok. 1zł.

james206

Post autor: james206 »

MZK Tychy
:strzałka: Na każdym przystanku tablica przytwierdzona do wiaty(ew. poza Tychami blaszka do słupu KZK GOP) :mruga: Gdzieniegdzie podświetlane.Następnie ułożone w kolejności rosnącej linie trolejbusowe (A-E),mikrobusowe(G-W;niecały zakres liter) i autobusowe. Każda linia to osobna nalepka na której wyszczególnione jest oznaczenie linii,przystanki pośrednie oraz końcowy,a także odległości czasowe w przejeździe pomiędzy nimi.
:strzałka: Dot. tylko Tych:na górze wiaty wyraźne żółte litery na niebieskiej tablicy(patrz jedynie nazwa przystanku).
:strzałka: Jedynie info o planowanych zmianach tras i rozkładów.
:!: Czas trwania wymiany uszkodzonego rozkładu:do 2 tygodni;po interwencji pasażera:do 48h.

KZK GOP
:strzałka: Tablica jedno- lub dwustronna,zazwyczaj na niebieskich słupkach.U góry autobusik (tramwaj)z logo organizatora(choć ostatnio bez).
Linie na tle białym:autobusowe(mikrobusowe);
na tle żółtym:tramwajowe;
na tle zielonym:jeśli na linii obowiązuje zmiana trasy(i tak nie zawsze);
Rozkład zawiera wykaz najważniejszych przystanków napisanych czcionką podobną do Times New Roman.
www.kzkgop.com.pl Na górze po środku małe zdjątko słupa.
:strzałka: Na niektórych przystankach nad 'autobuskiem' na białej planszy niebieskimi literami nazwa przystanku,a także obok wykaz linii obsługujących przystanek(często nieaktualny).
:strzałka: Innych informacji zero,często nawet można znaleźć już nieważne godziny i trasy przejazdów.
:!: Czas trwania wymiany uszkodzonego rozkładu:o ile dotyczy>>może być pół,a nawet rok;po interwencji pasażera:1-2 tygodni. :cool:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

No nie powiem, ciekawe rozwiązania z tymi słupami występują w GOP-ie. We Wrocławiu występują podobne przystanki, jak te na stronie KZK. Swoją drogą widzę, że macie w GOP-ie konkretny system oznaczeń numerów linii na przystankach. Czy na dworcach autobusowych w GOP-ie istnieją może elektroniczne tablice, które informują, gdzie dana linia jedzie i o jakiej godzinie? bo wiem, że takie rozwiazanie stosuje się w Bydgoszczy.

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

- http://img140.imageshack.us/img140/6726 ... 0022yd.jpg oto tabliczka rozkadu ZTM Warszawa. jak widać jest na niej numer linii, typ linii, nazwa przystanku, godziny odjazdów, trasa oraz kiedy nie kursuje. Jesli godzina odjazdu jest w kwadraciku (tu akurat takiej nie ma) oznacza że kurs jest nieskopodłogowy. Kiedyś tabliczki były żółte, teraz są białe, a żółte są to rozkłady tymczasowe.
- Na kazdym przystanku jest nalepiona nazwa przystanku oraz numery linii zatrzymujących sie tu. (o ile nie są zerwane...) Na słupkach nazwa jest nad znakiem autobusu a linie po bokach, na wiatach numery linii są przyklejone pod nazwą przystanku
- Informacji o przesiadkach raczej nie ma, tylko w metrze są nalepione numery linii przejeżdżających przy wyjściach, ale one czasem nie są aktualne. Jedynie na przystankach tramwajowych na słupkach jest podane w którym kierunku na najbliższym skrzyżowaniu skręca tramwaj.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Bardzo ciekawie wyglądają te rozkłady w Warszawie. Chociaz w porównaniu do rozkładów na stronie ZTM-u brakuje jeszcze czasu przejazdu. Z kolei Robson pytał się, jak wyglądają rozkłady MKS Sanok. Na stronie www.spgk.com.pl w dziale Zarzady,a nastepnmie w dziale komunikacja miejska jest odniśnik "Rozkład Jazdy", ale jest tam tylko schemat linii autobusowych MKS Sanok, a ich rozkład dostępny jest po kliknięciu na schemacie w przystanek oznaczony kropką.

james206

Post autor: james206 »

Adrian,zmartwię Cię.W całym GOPie nie ma ani jednej takiej tablicy :/

aleksej

Post autor: aleksej »

Łódź

Tutaj widac jak wyglada rozklad jazdy na przystanku. Sa czytelne i estetyczne. Na nowych wiatach rozklady jazdy sa 2x wieksze od normalnych, dzieki temu sa bardzo czytelne.

Tutaj widac nowa wiate przystankowa. Na wszystkich przystankach jest tablica ze znakiem tramwaju badz autobusu, nad nim jest nazwa przystanku, a po prawej stronie numery linii zatrzymujacych sie na przystanku. Na wiatach oprocz rozkladow jazdy sa rowniez regulaminy, info o taryfie, a na nowych schemat sieci tramwajowej.

Dodatkowo wewnatrz tramwajow sa schematy sieci tramwajowej i obecnie sa montowane nowe tablice boczne, ze schematem trasy (sa juz na kilku liniach, do konca listopada beda we wszystkich tramwajach). Wyglada to tak: kliknij

Ogolnie nie jest zle, ale widze troszke pola do zmian, na poczatek kolo numerow linii na tablicach przystankowych mozna dac strzalki jesli jakas linia skreca. Po drugie niedlugo pojawia sie elektroniczne tablice w centrum miasta informujace dynamicznie o nadjezdzajacych tramwajach badz o awariach. Jednak mimo wszystko najgorzej wyglada sytuacja z wyswietlaczami i gadaczkami w nowych autobusach i tramwajach, niestety sa czesto zle zaprogramowane i pokazuja nazwy skrotami (np. przystanek Mick-Piotr, zamiast Mickiewicza-Piotrkowska) badz pokazuja tylko trase.

Aleksej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”