[Ogólnie] KZK GOP

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Amalio »

2,40 za przejazd nie więcej niż kilometra. Ich chyba Bóg opuścił.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Odgrzeję sobie trochę tego kotleta. Bowiem, zainteresowała mnie ta dyskusja, która była prowadzona na forum Gazety.pl - Katowice, pod artykułem, którego link zapodał powyżej Wojtek 1611.

Na chwilę zamknąłem oczy, jeszcze raz przeczytałem - kurcze, toć normalnie jak w Stołecznej. Te same teksty

Jednakże wśród tamtejszych postów, jeden zainteresował mnie szczególnie :mruga:

... Takiego zarzutu się nie spodziewałem (uwaga treść oryginalna) ;)
Klaudia Wieczorek na forum Gazety.pl pisze:jak to my muszymy placic wiecy za to ze bany niy jezdza tak jak na rozkladzie abo za to ze momy stare banki i poogladejcie sie wiela emerytow jest motorniczymi do smierci niych nom koza robiic to lepi jak karawany na szyny wciepna
I jeszcze odpowiedź innego usera
jockerkjs również na forum Gazety.pl pisze:A kaj żeś dziołcho ostatnio emeryta widziała ? Z tego co jo widza, to same frelki prowadzą te bany.
Ja też nie widziałem emerytów. Na tyle co ja podróżowałem banami, to widziałem raczej frelki niż emerytów. Choć, może tylko takie miałem szczęście ;)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: KZK GOP

Post autor: wojtek1611 »

Powtórka z rozrywki w wykonaniu jednego z prywaciarzy. Dokładnie to samo było w chwili przejęcia 154. Po naciskach ze strony KZK GOP zastąpiono wówczas stare mercedesy MAZami, Irisbusami i w końcu Solarisami. Niestety minęło trochę czasu i efekty widać w linku.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Marcin_558 »

KZK GOP szuka operatorów linii w cieniu kontroli NIK

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego ogłosił w środę przetarg na obsługę dwóch kolejnych linii autobusowych. Od listopada w pojedynczych przetargach związek szukał już operatorów dla blisko 20 linii, ale w ostatnich dniach większym problemem był dla niego druzgocący raport NIK, zarzucający m.in. ustawianie przetargów.

Przetarg dotyczy linii 80 łączącej Plac Piastów w Gliwicach i dworzec w Tarnowskich Górach, oraz linii 288, która z Placu Piastów prowadzi do Zbrosławic. Zamówienie ma obowiązywać dwa lata i obejmuje w sumie 831 tys. wzkm. Oferty można składać do 20 marca. W 95% o ocenie oferty decyduje cena, a w pozostałym zakresie warunki płatności.

To już kolejny taki przetarg w KZK GOP. Od listopada związek ogłosił przetargi na obsługę 19 linii, zwykle dotyczyły pojedynczych tras. Na razie rozstrzygnięto jedną – ośmioletnią obsługę linii 901 wokół Będzina, zrealizuje ją konsorcjum firm Usługi Transportowe Krzysztof Pawelec, INTRANS oraz Usługi Transportowe Lucjan Brożek. Zarobi na tym ponad 2 mln 637 tys. zł.

KZK GOP to w polskich warunkach transportowy gigant, z którym może się równać co najwyżej warszawski ZTM. Górnośląski związek skupia w sobie 28 gmin i zapewnia publiczny transport na obszarze zamieszkałym przez ponad 2 mln osób. Codziennie z autobusów i tramwajów KZK GOP korzysta milion pasażerów. Choć nie wszystkie miasta województwa śląskiego należą do związku, to dzięki jego pojazdom można dostać się też do miejsc leżących formalnie poza jego granicami, np. do Tychów, a w MZK Tarnowskie Góry uznawane są bilety wydawane przez KZK GOP.

NIK krytykuje KZK

Pod koniec stycznia związek musiał jednak zmierzyć się z bardzo niekorzystnymi wynikami kontroli, jaką przeprowadziła w nim Najwyższa Izba Kontroli. Urząd wytknął szereg nieprawidłowości związanych z wydatkowaniem w KZK pieniędzy w latach 2010-14 i określił efekt kontroli jako jednoznacznie negatywny. Jak się wydaje, najpoważniejszy z zarzutów dotyczy czterech przetargów, w tym jednego bardzo dużego. W 2013 r. KZK GOP zorganizowała przetarg na obsługę aż 181 linii, co wymagało od oferentów dysponowania ponad 600 pojazdami. Według NIK-u ten i trzy inne przetargi zostały zorganizowane tak, by wszystkie wymagania były w stanie spełnić wyłącznie konsorcja firm należących do gmin-członków KZK.

Związek broni się, że korzysta z usług aż 35 różnych przewoźników, zapytania we wspomnianych przetargach kierowały również firmy, które do tej pory nie działały na Górnym Śląsku, a warunki przetargów dopuszczały podwykonawstwo. W dodatku KIO nie dopatrzyła się w nich nieprawidłowości. Ale NIK wskazał, że wspomniane zamówienia nie dopuszczały składania ofert wariantowych lub częściowych. Tak więc większość usług realizowanych na Górnym Śląsku musiała trafić do konsorcjum PKM Gliwice, PKM Katowice i PKM Sosnowiec. Według Izby narusza to zasady konkurencji a w efekcie prowadzi to do zawyżonych cen po jakich KZK GOP nabyło usługi przewozowe. We wniosku wprost wskazano, że takie postępowanie miało na celu „promowanie podmiotów komunalnych dla ochrony miejsc pracy”.

Co ciekawe, inny górnośląski związek komunalny – MZK Jastrzębie-Zdrój – zmaga się właśnie z zupełnie przeciwnymi kłopotami. Tam przetarg na obsługę większości linii wygrał warszawski Warbus, przewoźnik, który do tej pory nie był tam obecny, a pokonał w nim miejską spółkę PKM Jastrzębie. Dla tej ostatniej oznacza to de facto bankructwo, a radni z Jastrzębia, by bronić PKM zdecydowali właśnie o wystąpieniu z MZK, co stawia pod znakiem zapytania jego istnienie.

Bez sprawozdań, bez podatku

Wśród pozostałych zarzutów wobec KZK GOP NIK wymienia m.in. brak sprawozdań finansowych z 32 miesięcy, nieprawidłowości w opłatach podatku dochodowego od przychodów pracowników związku na sumę ponad 1,35 mln zł, czy zamówienie usług prawniczych za 764 tys. zł w trybie z wolnej ręki, który w tym wypadku nie miał zastosowania. Zastrzeżenia wzbudziło też postępowanie wobec pasażerów KZK GOP. Co trzecia skarga z ich strony nie była rozpatrywana w terminie.

NIK w związku z raportem zawiadomił o nieprawidłowościach rzecznika dyscypliny finansów publicznych, urząd skarbowy i izbę skarbową.

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 47703.html

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Pytanie do kolegów ze Śląska - rozumiem, że w przypadku linii autobusowych 9xx wykazywanych na stronie KZK GOP - również obowiązuje normalna taryfa biletowa KZK ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: KZK GOP

Post autor: Marcin N »

Jasne, nie ma żadnych wyjątków, na 8XX tak samo. Generalnie wszystkie linie sieci KZK GOP mają taką samą taryfę biletową czy to zatramwaje, czy pośpieszne, czy mikrobusy czy zwykłe linie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Oki. Dzięki wielkie :)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: KZK GOP

Post autor: wojtek1611 »

Wystąpienie pokontrolne NIKu w KZK GOP. Nie czytałem wszystkiego, ale nie dostrzegam tam żadnych pozytywów ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

18 maja, będzie sporo zmian w GOP-ie w komunikacji tramwajowej

1. Tramwajowa 15-stka wraca do Katowic, konkretnie na pl. Wolności, oczywiście z Sosnowca, z pętli Zagórze

2. Likwidacji ulega linia autobusowa zastępcza T15 oraz tramwajowa 45

3. Jednakże KZK uruchamia w Zagłębiu lokalną linią tramwajową - 31 w relacji Będzin Osiedle Zamkowe Pętla – Sosnowiec Milowice Pętla

Natomiast od soboty (16 maja) linia tramwajowa nr. 26 ulegnie skróceniu i jej tramwaje będą kursować w relacji Sosnowiec Ostrogórska – Dańdówka Skrzyżowanie... a więc co dojedzie do Mysłowic ? Zastępcza linia autobusowa T26 - Mysłowice Dworzec PKP – Dańdówka Skrzyżowanie ;)

A propo. Dobrze wiedzieć, że 14-stka już normalnie dojeżdża normalnie do Mysłowic (Dworzec PKP) ;)

PS. Czy któryś ze śląskich lub zagłębiowskich kolegów mógłby mnie oświecięć - a propo powyższych zmian i skrócenia linii tramwajowej 26 do jej przyszłego przystanku końcowego "Dańdówka Skrzyżowanie" - tam nie ma pętli. Są normalnie rozjazdy... czyli rozumiem, że Konstale 105Na będą tam trójkątować ? Czy dobrze rozumuję ? ;)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: KZK GOP

Post autor: wojtek1611 »

Już kilkukrotnie z powodu prac T26 kursował na skróconej trasie. Wtedy rozwiązali to posyłając dwukierunkowe Duewagi. Warto przypomnieć że w związku z remontem ul. Małachowskiego, tramwaj 26 (podobnie jak 24) kończy trasę na przystanku Sosnowiec Ostrogórska. Może to tłumaczyć uruchomienie dodatkowej linii do Milowic (która przez większość trasy będzie zapewne dublować T21)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Dzięki wielkie za info. Ciekawy jestem, czy i tym razem "Helmuty" pojawią się na skróconej linii 26.Natomiast linia 31, owszem, będzie dublować 21 z Milowic, aż do Będzina Rondo, ale tramwaje 21-ki kursują na tyle rzadko, że wydaje mi się, że to będzie dosyć dobry pomysł by wspomóc 21 ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Wojtek, minęło od soboty parę dni. Czy Orientujesz co teraz obsługuje skróconą linię T26 do Dańdówki ? Czy są to dalej Konstale, czy jednak Duewagi PT ? ;)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: KZK GOP

Post autor: wojtek1611 »

Jeszcze nie zwróciłem uwagi, ale w okolicy kursowania T26 bywam niemalże codziennie, więc po południu powinienem dać znać ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Oki, spoko poczekam :)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: KZK GOP

Post autor: wojtek1611 »

Wybacz za zwłokę. Nie wiem czy w 100%, ale na linii wciąż kursują E1 ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Jeśli wciąż na tej linii kursują będzińskie E1, to raczej na pewno nie ściągnęli "helmutów". No chyba, że coś się później zmieni, ale nie sądzę. W każdym razie wielkie dzięki za info :)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: KZK GOP

Post autor: wojtek1611 »

W Katowicach zwrotnice nie działają z powodu... czyszczenia ulic. - LINK

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Ciekawy jestem co na to producent zwrotnic. Tramwaje Śląskie mają poważny problem ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Marcin_558 »

Przetargi KZK GOP:
JacekSo:
- 52, 700: Lazar Zendek + PKS Południe Świerklaniec + Nowak Transport Świerklaniec 4xBn 2015
- 148, 185: Pawelec Biechów + Trestka Wojkowice 2xBN 2015 klima, 2xBN 2006
- 164/264: Lazar Zendek + PKS Południe Świerklaniec + Nowak Transport Świerklaniec 3xBN 2015 klima
- 608, 708: PKM Świerklaniec 3xBN 2011
- 982: Traf-Line Pszczyna 3xBN 2014

z forum: http://forum.wpk.katowice.pl/viewtopic. ... start=5340
Czyżby kolejny napływ SORów na Śląsk?

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: KZK GOP

Post autor: Marcin N »

Tak, kilka białych BN12 już przyjechało do GOP.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”