[Ogólnie] KZK GOP

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Marcin_558 »

Jak tam przetargi na linie KZK GOP? Wiadomo jakie nowe autobusy wyjadą?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Przetarg dla przewoźników to inna bajka, ale teraz jak Byś chciał kupić sobie bilet KZK GOP... to najpierw Musisz zapłacić 20 zł na kartę ŚKUP. Bo-ponieważ KZK GOP wycofuje się całkowicie z biletów papierowych ;)

I np. aby kupić sobie bilet dobowy KZK GOP, czyli za 18 zł (Normal), Musisz wydać 20 zł za ... wydanie karty niespersonalizowanej.

Oczywiście, jeżeli Jesteś mieszkańcem którejś z gmin Górnego Śląska i na codzień Korzystasz z usług KZK GOP, to Możesz nabyć kartę spersonalizowaną, ale jeśli Złożysz wniosek w Biurze Obsługi Klienta... Otrzymasz ją za friko. Natomiast jeżeli wniosek Złożysz drogą elektroniczną - system poprosi o 20 zł. KZK GOP obiecuje, że nie przepije tych dudków ino będą na Ciebie leżały i czekały w Twojej "portmonetce" (czyli na koncie karty), do wykorzystania ;)

Opłata za kartę niespersonalizowaną jest kaucją... zwrotną, którą KZK GOP przyrzeka i obiecuje Ci zwrócić po ty jak Ty Zwrócisz... warunek. Jak Chcesz zwracać, to koniecznie Zwracaj w BOK KZK GOP ;)

Kartę ŚKUP Możesz nabyć automatach. Nawet w Tychach, np. na Dworcu PKP i nie tylko, bo w Tychach stoi trochę tych automatów na mieście, między innymi na Skałce... aż normalnie mnie kusiło by wydać te 20 zeta :mruga:

Mając w ręku śliczny bilecik MZK Tychy, stałem i opierałem się o tenże biletomat i diabli mnie kusili ... już, tuż, tuż chciałem wyciągać kasę, a już gąska była w ogródku... i w ten czas, moje sumienie się odezwało, gromkim głosem mnie powstrzymując. No i karty ni ma... ale mam za to zdjęcia automatu :D
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 329925415/

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Szkoda, że to ja - warszawiak - muszę o tym napisać, a nie któryś z kolegów z GOP-u. A przecież temat jest ciekawy ;)

KZK GOP, MZK Tychy i Koleje Śląskie wstępnie się porozumiały co do integracji taryfowej. Od listopada wejdzie wspólny bilet. Na razie dobowy - EKO Bilet.

Wszystko było by super, gdyby nie cena - 38 zł. Wydaje mi się, że o ile pomysł jest świetny, to ze względu na wysoką cenę nie spotka się on z dużym zainteresowaniem mieszkańców Śląska. KZK GOP obiecuje że w przyszłości rozszerzy ofertę i będzie więcej rodzajów biletów - prawdopodobnie mają na myśli bilety miesięczne i kwartalne.

Tutaj szczegóły. Link do artykułu
:strzałka: http://slask.eska.pl/komunikacja/wspoln ... ich/295235

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - otóż, informacja jest bardzo ważna, a jednocześnie KZK GOP i MZK Tychy nic nie wspomniają o tym bilecie na swoich stronach - szukałem, nie udało mi się znaleźć. Informują o tym jedynie lokalne media i ... Koleje Śląskie ;)

:strzałka: http://kolejeslaskie.com/eko-bilet-jede ... -wszystko/

I druga ważna informacja - KZK GOP informuje, że 1-go listopada przejazd autobusami i tramwajami będzie bezpłatny - oczywiście w obrębie funkcjonowania KZK GOP ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Auper »

Ja się nie przyznaje, wstyd bo drogo jak pieron...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Cena biletu przyznam szczerze, że i mnie zaskoczyła. Nie wiem czemu tak to sobie policzono. Powinni zjechać z ceną trochę, wtedy byliby chętni, a przy obecnej cenie obawiam się, że nikt się tym nie zainteresuje ;)

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: KZK GOP

Post autor: 9507 »

Dopłacasz 10 zł i masz miesięczny ulgowy we Wrocławiu na wszystko (albo normalny na 2 linie za 20 zł więcej).

A patrząc inaczej - ekobilet ulgowy kosztuje zapewne 18 zł DOBOWY! We Wrocławiu 15 zł płacimy za TYGODNIOWY ulgowy ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Przemek »

Nie ma ekobiletu ulgowego. I nie rozumiem co do tematu ma wątek wrocławski (zakres terytorialny obowiązywania wrocławskiego 24h biletu jest o wiele mniejszy niż Ekobiletu P/T/A i za wyjątkiem linii miejskich i podmiejskich, nie obowiązuje poza granicami miasta) i bilety miesięczne, skoro chodzi tu o bilet dobowy.

38zł to wcale nie jest wygórowana cena za możliwość nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu doby pociągami KŚ, oraz środkami komunikacji miejskiej MZK Tychy i KZK GOP.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Mieszkańcy Tych mają jeszcze obecnie do dyspozycji tzw. "bilet pomarańczowy" obejmuje on komunikację miejską Tychów (MZK) i Koleje Śląskie. Mieszkańcy pozostałych śląskich gmin oraz Zagłębia, a więc korzystający z komunikacji miejskiej organizowanej przez KZK GOP - mają do dyspozycji "Bilet Śląski" - on również umożliwia korzystanie z autobusów i tramwajów KZK GOP + Kolei Śląskich... mam przedziwne wrażenie, że te dwa bilety zostaną usunięte a w ich miejsce wejdzie "Eko-Bilet" ;)

I jeszcze jedno - bo już pojawiła się informacja na stronie MZK Tychy - wychodzi na to, że Eko-Bilet jest emitowany przez Koleje Śląskie - natomiast zarówno KZK GOP jak i MZK Tychy go honorują ;)

I wszystko wskazuje na to, że Koleje Śląskie przystąpią do ... ŚKUP (KZK GOP), ale będzie to wymagać czasu by wprowadzić terminale (prawdopodobnie do pociągów). KŚ zostawiają sobie rezerwę czasową i niczego nie obiecują ;)

:strzałka: http://www.kzkgop.com.pl/informacje/p-1 ... -skup.html

Co by nie godoć, na Górnym Śląsku zaczynają się dziać rzeczy ciekawe. Może na razie nie jest super, ale od czegoś trzeba zacząć. Nie od razu Kraków zbudowano, więc widzę tutaj całkiem świetlaną przyszłość. Ważne, że organizatorzy komunikacji MZK i KZK postrzegają kolej jako ważny środek lokomocji zintegrowany taryfowo :)

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: KZK GOP

Post autor: 9507 »

Kędzior pisze:Nie ma ekobiletu ulgowego. I nie rozumiem co do tematu ma wątek wrocławski (zakres terytorialny obowiązywania wrocławskiego 24h biletu jest o wiele mniejszy niż Ekobiletu P/T/A i za wyjątkiem linii miejskich i podmiejskich, nie obowiązuje poza granicami miasta) i bilety miesięczne, skoro chodzi tu o bilet dobowy.

38zł to wcale nie jest wygórowana cena za możliwość nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu doby pociągami KŚ, oraz środkami komunikacji miejskiej MZK Tychy i KZK GOP.
Wyobraź sobie, że Wrocław ciągnie się od Oławy po Oleśnicę. Ile razy w jego obrębie będziesz poruszał się komunikacją miejską? Tyle, że te 38 zł to cena uczciwa? Raczej nie.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Auper »

9507 pisze:...Wyobraź sobie, że Wrocław ciągnie się od Oławy po Oleśnicę...
...czyli patrząc po mapie jego zakres jest porównywalny do samego MZK Tychy, a tutaj dochodzi jeszcze KZK GOP i największe KŚ.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Przemek »

9507 pisze:...Wyobraź sobie, że Wrocław ciągnie się od Oławy po Oleśnicę...
A Wrocław jest stolicą Śląska... I znowu o tym wrocławiu.. Logika jak w komentarzach na rynsztoku kolejowym, choć mowa o innym rejonie kraju.

To jest uczciwa cena, gdyż jadąc z odległej stacji pociągiem KŚ do np. Katowic a dalej tramwajem i autobusami z przesiadkami gdzieś dalej np. do Łazisk Górnych i wracając tą samą drogą, wydałbyś więcej płacąc za każdy jednorazowy bilet.

To jest bilet kolejowy i należy go NA RAZIE traktować jako ofertę dla okazjonalnego podróżnego, który musi dojechać pociągiem ze swojej wioski do miasta a dalej jeszcze dojechać z przesiadkami, w celu załatwienia ważnej sprawy i musi jeszcze potem wrócić do domu. Z tego powodu nie opłaca mu się kupować osobnych biletów jednorazowych i czasowych, ani miesięcznych. Kupuje raz i ma problem z głowy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Prawda jest taka.

1. Taki turysta z Warszawy - jak np. ja, częsty gość Górnego Śląska - korzystający cały dzień z komunikacji miejskiej, ze względu na duże odległości musi wybierać, albo Tychy, albo Zagłębie, albo reszta Śląska... bo na całość nie starczy Ci czasu. To jest po prostu nie realne, za duże odległości ;)

Toteż jadąc na Górny Śląsk Musisz wybierać, albo kupujesz pod zastaw kartę ŚKUP za 20 zł i Ładujesz sobie za kolejne 17 zeta dobowy KZK GOP... albo Jedziesz do Tychów i kupujesz bilet dobowy MZK - za 12 zł ;)

Oczywiście, obie sieci wzajemnie się przenikają - i tu jest niebezpieczeństwo dla osoby, która nie zna śląskich realiów - zarówno w Katowicach, w Gliwicach (E2 - ale na tą linię jest osobna taryfa) jak również w Mysłowicach (536) Możesz się załapać na autobusy PKM Tychy - a więc tym samym z taryfą MZK Tychy

Jak również w Tychach Spotkasz autobusy prywaciarzy w których obowiązuje wyłącznie taryfa KZK GOP - ale to styknie kupić sobie bilety jednorazowe + dobowy drugiego organizatora. Ja tak zrobiłem jak byłem w Tychach. Kupiłem sobie dobowy MZK (12 zł) i jednorazowy KZK GOP na jedną strefę (3,20) i dzięki temu przejechałem się przez Tychy "Transgórowskim" MAZ-em. No, ale tak chciałem i miałem to w planach, więc byłem przygotowany na tą okoliczność. ;)

To ostatnie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż kupno biletu dobowego za 38 zł - mnie to w sumie kosztowało 15,20 zł ;)

2. Mieszkaniec przykładowych Katowic - do Tychów w sumie nie ma po co jechać, chyba, że do babci na obiadek... ale to byłby drogi obiadek. ;)

Prędzej mieszkańcy wsi i małych gmin ościennych mogą jeździć do pracy do fabryk w Tychach, ale podejrzewam, że oni korzystają głównie z własnych samochodów by dojechać do roboty. Jak się dogadają, to po trzech, czterech do samochodu - taniej im wyjdzie niż Eko-Bilet. Po za tym oferta przewozowa zarówno MZK jak i KZK GOP jest drętwa - szybciej samochodem ;)

Natomiast mieszkańcy Tychów na co dzień masowo jeżdżą do Katowic, bo tam jest praca i ... "Silesia" - ale jeśli ktoś mieszka w Tychach to na pewno posiada bilet miesięczny (lub kwartalny) MZK Tychy.

Jeśli założymy, że statystyczny mieszkaniec Tychów posiada nawet bilet miesięczny MZK, a chciałby pojechać na zakupy w "Silesii" w Katowicach (nie mylić z "Silesią" w Sosnowcu, ale tam się nie robi zakupów ;) ) to i tak nie opłaca mu się kupować Eko biletu za 38 zł

Bilet miesięczny imienny MZK Tychy na 2 gminy i więcej to koszt 120 zł (normalny, ulgowy 60 zł) + bilet jednorazowy na tramwaj z al. Korfantego to koszt 3.20 zł... to po co mu EKo-Bilet do szczęścia. ;)

Niestatystyczny mieszkaniec Tychów - jeżeli nie posiada biletu długookresowego i sporadycznie chce wyjechać z Tychów, to kupi sobie bilet jednorazowy chociażby na 90 minut (4,40 zł) a takowy nie ma podziału na strefy ;)

No i jeszcze jedno w Tychach aż roi się od autobusów zakładowych. W pewnych godzinach zaczynają się pojawiać niemal masowo - to są autobusy, które zabierają mieszkańców Tychów i jadą do kopalni rozmieszczonych na Górnym Śląsku... to jest transport za free ;)

Wydaje mi sie, że EKO-Bilet jest bardzo na rękę władzom Katowic. Katowice duszą się od nadmiernej ilości samochód - ludzie z gmin ościennych przyjeżdżają do Katowic właśnie głównie samochodami. Natomiast EKO-Bilet za rozsądną cenę będzie miał większy sens jeśli będzie np. miesięczny ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Auper »

Ok, ale patrzycie w bardzo wąskim zakresie GOP, ale zerkając na to całkowitą skalą, to: bilet z Częstochowy do Katowic na KŚ to 19 pln, x2 to już 36, więc chyba lepiej kupić Eko i dodatkowo mieć do dyspozycji absolutnie wszystkie możliwości komunikacji po Katowicach i okolicach, czyż nie...?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Trochę mnie tą Częstochową Zaskoczyłeś - ale w sumie Masz rację - bo rzeczywiście sporo ludzi jedzie pociągami KŚ do Częstochowy i miejscowości po drodze ;)

Tyle tylko, że Eko-bilet w obecnej formie jest dobry, dla kogoś kto wyskakuje na Śląsk z przykładowej Częstochowy - okazjonalnie albo np. na zakupy albo coś załawić w urzędzie. Natomiast ci, którzy jeżdżą z Częstochowy codziennie (do pracy lub na uczelnie) zapewne i tak mają bilety miesięczne. To byłaby jeszcze większa szansa, gdyby Eko-Bilet któregoś dnia stał się również miesięcznym. I to mógłby być "strzał w dziesiątkę" ;)

Tak naprawdę Koleje Śląskie mają w swojej ofercie sporo dalekich połączeń regionalnych, nie tylko do Częstochowy. ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Auper »

Ja w tym bilecie jak pisałem widzę ofertę dla "zakupowiczów", kupuje taka mamusia z córcią mieszkające dajmy na to w Pszczynie, Częstochowie czy kajś w Orzeszu takie 2 ekobileciki, pędzą do Katowic, obskakują wszystkie sklepy i wracają do domu... Problem w tym, że jakby doliczyć pieniądze wydane przy kasach to już w ogóle się nie opłaci...;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Przemek »

I tak najwięcej będą z niego korzystać zaliczaki różnych sieci. Ale nie ci, którzy się uczą, bo cebula im z butów wystaje i "należą się przywileje i ulgi, bo zawsze tak było" i dla nich nawet 11zł za taki bilet to drogo.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

Mnie już ulgi nie obowiązują i w moim przypadku cena jest porównywalna. Bo gdybym chciał kupić bilet dobowy - a z niego standardowo korzystam praktycznie zawsze - musiałbym zapłacić 16 zł (bez limitu przejazdów) + karta ŚKUP kolejne 20 zł. Z tymże ta opłata jest mi potem zwracana pod warunkiem, że oddam kartę do BOK-u, ale generalnie musiałbym na dzień dobry wybulić 36 zł i mam bilet KZK GOP... bez kolei, ale z dowolnością przejazdów autobusami & tramwajami ;)

... lub dobowy za 13 zł (+ŚKUP), ale z limitem do 5 przejazdów, ale to ograniczenie mnie nie interesi ;)

W przypadku Eko-Biletu 38 zł zdaje się, że istnieje możliwość zakodowania go na karcie ŚKUP... ale wtedy trzeba wywalić kolejne 20 zł - oczywiście zwrotne ;)

Ja osobiście olewam pociągi i od razu kupuję bilet KZK GOP - bo mnie interesuje bardziej komunikacja miejska niż pociąg. A zatem preferuję bilet dobowy organizatora komunikacji miejskiej ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: Auper »

Oj gdyby głos miały tutaj zabierać tylko osoby korzystające z danej usługi, to powinienem już pewien czas temu zniknąć z forum, bo z komunikacji publicznej nie korzystam już ładnych parę lat...;) No ale nie o tym temat więc nie ma się co rozchodzić z tematem

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: kubex »

Wieść gminna niesie że KZK GOP zakaże od 1 stycznia wysyłania na linię wysokiej podłogi - znikają Jelcze i Ikarusy. Jakim cudem nikt tu o tym jeszcze nie wspomniał?!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP

Post autor: J-31 »

To chyba nieuchronne, bo przewoźnicy zarówno na Śląsku jak i w Zagłębiu (PKM Sosnowiec) kupują już wyłącznie autobusy niskopodłogowe ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”