Bilety u kierowcy czy z automatu?

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

plocmaster pisze:Nie trzeba.
To Ci się coś lekko pomieszało, bo lotnisko nie jest "w Gdańsku" tylko poza Gdańskiem. I tam nie można kupić biletów. Czego dowodem jest moja przygoda na lotnisku .... a zatem "trzeba" :mruga:

Lopez

Post autor: Lopez »

J-31 pisze:Może powinienem się bliżej przyjrzeć tej maszynie, ale co nieco ją oglądałem (przeglądałem menu) i... się nie zgubiłem. A przecież pierwszy raz w życiu widziałem krakowski biletomat
Nie mówię, że to jest nie do przebrnięcia. Zawsze udaje mi się kupić bilet. Nie mniej wymaga to chwili zastanowienia. A przecież dałoby się zorganizować menu prościej. No i patrząc z perspektywy starszej osoby z pewnością nie jest to takie proste.
Zdałem sobie sprawę ostatnio z jeszcze jednej "przewagi" sprzedaży biletów przez kierowcę w stosunku do automatu. Otóż jest to z reguły szybsze, a znając praktykę kontrolerów biletów w wielu miastach, sporo ludzi obawia się w ogóle wsiadać do autobusu bez zaopatrzenia w bilet i jeśli w ogóle wtedy wsiadają do pojazdu do pędzą ku kierowcy bez chwili zwłoki.

filimer

Post autor: filimer »

Pozostaje więc życzyć Ci Lopezie miłych i długich postojów autobusu na przystankach spowodowanych kupującymi bilety :diabeł: Ja tylko dbam o to, żeby mieć ze sobą drobniaki - jeżeli mam ich wystarczająco dużo, to kupuję sobie od razu zestaw biletów (jednoprzejazdowych i godzinnych) na zapas nie tracąc czasu stojąc w kolejce do kiosku.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

To Ci się coś lekko pomieszało, bo lotnisko nie jest "w Gdańsku" tylko poza Gdańskiem. I tam nie można kupić biletów. Czego dowodem jest moja przygoda na lotnisku .... a zatem "trzeba"
Nie trzeba słać petycji, kupisz se w autobusie.
Lopez pisze:Zdałem sobie sprawę ostatnio z jeszcze jednej "przewagi" sprzedaży biletów przez kierowcę w stosunku do automatu. Otóż jest to z reguły szybsze
Dla pasażera może tak, ale dla kierowcy na pewno nie, a to komfort kierowcy i minimalizowanie opóźnień mają być priorytetem. Kontrolerom trzeba powiedzieć, żeby nie zaczynali kontroli zbyt wcześnie i traktowali ulgowo tych kupujących jeszcze bilet. A jak ktoś się boi kontrolerów, to niech siedzi w domu.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Muszę przyznać, że ile razy jestem świadkiem, w Warszawie, że pasażer dobija sie głośno do kabiny kierowcy i żąda od niego sprzedaży biletów - w czasie jazdy, pomiędzy przystankami - to jakość brakuje mi automatów. :]

Aczkolwiek jak znam analfabetyzm warszawiaków, to nawet, gdyby były biletomaty w pojazdach, to i tak dobijaliby się do kabiny kierowcy. :wall:

Lopez

Post autor: Lopez »

"Przewaga" jest oczywiście wyłącznie z punktu widzenia pasażera. Oczywiście najlepiej, żeby wszyscy się zaopatrywali w automatach, ale tego ideału pewnie nigdy nie uda się osiągnąć.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Warszawa wzorem Krakowa inwestuje w biletomaty :!:

Powodem są wciąż aktualne problemy z zakupem biletów kartonikowych ZTM. 2 czerwca, ZTM wprowadził nową taryfę oraz zmniejszył marżę dla kioskarzy. W konsekwencji ci ostatni odmawiają sprzedaży biletów.

Jednocześnie zwiększyła się sprzedaż biletów u prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej.

Po za tym ZTM nie zdążył na czas wyprodukować nowych biletów. Te wszystkie błędy spowodowały, że kupno biletu komunikacji miejskiej może być poważnym problemem.

Zatem wczoraj dyrektor ZTM-u, p. Ruta, obiecał inwestycje w biletomaty. Pierwsze takie urządzenia mają się pojawić w najnowszych Solarisach (150 nowych autobusów, które mają pojawić się prawdopodobnie koło sierpnia br.).

Prócz tego biletomaty pojawią się w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej. ZTM również zachęca Tramwaje Warszawskie do montażu automatów (kosztem zmniejszenia miejsc siedzących).

Na dodatek ZTM chce zakupić kilkaset biletomatów, które postawi na przystankach komunikacji miejskiej.

Reasumując. Warszawski ZTM chce się uniezależnić od kioskarzy. :P

Lopez

Post autor: Lopez »

to będzie teraz pewnością wyraźny trend, a wraz ze wzrostem sprzedaży automatów ich ceny spadną, co znów zachęci kolejne miasta do ich wprowadzenia.
J-31 pisze:Zatem wczoraj dyrektor ZTM-u, p. Ruta, obiecał inwestycje w biletomaty. Pierwsze takie urządzenia mają się pojawić w najnowszych Solarisach (150 nowych autobusów, które mają pojawić się prawdopodobnie koło sierpnia br.).
W specyfikacji była mowa o automatach, czy ZTM robi osobny przetarg na automaty które MZA zamontuje w tych nowych solarisach na własną rękę?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Lopez pisze:W specyfikacji była mowa o automatach, czy ZTM robi osobny przetarg na automaty które MZA zamontuje w tych nowych solarisach na własną rękę?
No właśnie zaczynam się teraz nad tym zastanawiać. ZTM powinien był albo już coś określić, albo zorganizować przetarg.

A póki co, nic nie wiem o osobnym przetargu na biletomaty :roll:

Lopez

Post autor: Lopez »

ZTCW terminy dostawy automató biletowych po złożeniu zamówienia są dość odległe - to po prostu nie jest towar, który robi się "na półkę". Tak więc jakieś działania powinny zostać już podjęte.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ZTCW terminy dostawy automató biletowych po złożeniu zamówienia są dość odległe - to po prostu nie jest towar, który robi się "na półkę". Tak więc jakieś działania powinny zostać już podjęte.
A czy Pamiętasz jak było z biletomatami w Solarisach (SU18 III) lub Jelczy M181MB MPK Kraków ?

Czy MPK zamawiało biletomaty osobno, czy były one elementem specyfikacji ? ;)

ppln

Post autor: ppln »

Ktoś powinien zaoferować tanie uniwersalne automaty biletowe kosztujące do 2 tys/szt

Lopez

Post autor: Lopez »

J-31 pisze:Czy MPK zamawiało biletomaty osobno, czy były one elementem specyfikacji ?
Na pewno była mowa o możliwości montażu automatu, ale jeśli chodzi o ich dostarczenie to musialbym sprawdzić. Ostatnio był spory przetarg na automaty stacjonarne i przewoźne więc nie wykluczone, że z tej puli trafiają do pojazdów.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

ppln pisze:Ktoś powinien zaoferować tanie uniwersalne automaty biletowe kosztujące do 2 tys/szt
Zaoferuj, trochę przerobiony, tani komputer, drukarka do paragonów jak w kasie fiskalnej, odpowiednie oprogramowanie (właściwie dałoby się wykorzystać jakiś istniejący OS), homologacja etc. i gotowe ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”