Oznaczenia linii komunikacyjnych

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Thomas78

Post autor: Thomas78 »

u2w pisze:
Ikarus 280E pisze:linii dziennych było max 16 i taki był najwyższy numerek, mogły to byc remontowe bądz ewentualnie sezonowe, no jeszcze kiedys były linie nocne x0 gdzie x=2, 5, 8, 9
Swego czasu było sporo remontowych, więc może akurat wtedy. Oznaczenia rozpoczynały się od 3x zdaje się. Linii faktycznie było max. 16 - przez pewien okres linia 16 była nawet podwójna (16L i 16P).
No właśnie ja pamiętam linie o numerach powyżej 30. Dzięki za wyjaśnienie.

Michał

Post autor: Michał »

176 to linia kiedyś obsługiwana przez ZKM Gdańsk stąd to oznaczenie (podobnie jak 164). Była to linia jak większość prywatnych która wyjeżdżała poza granice Gdańska. Ta akurat do Straszyna. Podobno linie 164 i 176 miały zmienić oznaczenie na 864 i 876. :) Wszystkie linie prywatne na południe Gdańska mają pętle na Dworcu PKP.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A propo. A jakie autobusy jeżdżą po trasie linii 176. Czy są one również czerwone jak autobusy ZKM-u ?

Michał

Post autor: Michał »

J-31 pisze:A propo. A jakie autobusy jeżdżą po trasie linii 176. Czy są one również czerwone jak autobusy ZKM-u ?
<b>napewno</b> nie. Są to autobusy prywatnego przewoźnika ale jakie i jak nazywa się przewoźnik to nie wiem. Może koledzy z Pomorza więcej wiedzą :retard:

Ikarus 280E

Post autor: Ikarus 280E »

Michal pisze:
J-31 pisze:A propo. A jakie autobusy jeżdżą po trasie linii 176. Czy są one również czerwone jak autobusy ZKM-u ?
<b>napewno</b> nie. Są to autobusy prywatnego przewoźnika ale jakie i jak nazywa się przewoźnik to nie wiem. Może koledzy z Pomorza więcej wiedzą :retard:
a różne różniaste :) to linia Salewskiego z Rusocina, jeździ tam Neoplan N416 albo Pegaso 6424 czasami bywała tez H9 lae teraz już nie, a 164 to jak najbardziej linia miejska, istnieje także 864 prywatna na bardzo podobnej trasie tyle że nie przez Ujeścisko (Roki Trans Kolbudy)

Nie jest prawdą że wszystkie linie prywatne mają pętlę przy Dworcu Głównym, niektóre mają ją przy dworcu Gdańsk Wrzeszcz (828- chwilowo zawieszona, 864)

a tak w ogóle z Gdańsku powstała nowa linia 213 zwana przyspieszoną! oni chyba sami nie wiedzą jak nazwać linie 2xx

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ikarus 280E pisze:A różne różniaste :) to linia Salewskiego z Rusocina, jeździ tam Neoplan N416 albo Pegaso 6424 czasami bywała tez H9 lae teraz już nie (...)
Wielkie dzięki.
Czy to oznaczenie nie jest mylące dla przyjezdnych. Przecież ja jako zwykły turysta mogę wejść do takiego autobusu z biletem ZKM i co wtedy ? Kierowca mnie wyrzuci, albo każe kupić bilet... :cry:
Ikarus 280E pisze: (...) a tak w ogóle z Gdańsku powstała nowa linia 213 zwana przyspieszoną! oni chyba sami nie wiedzą jak nazwać linie 2xx
A więc jednak ... :mruga:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Ikarus 280E pisze:a tak w ogóle z Gdańsku powstała nowa linia 213 zwana przyspieszoną! oni chyba sami nie wiedzą jak nazwać linie 2xx
Po prostu czytają nasze Forum :D

Ikarus 280E

Post autor: Ikarus 280E »

J-31 pisze:Czy to oznaczenie nie jest mylące dla przyjezdnych. Przecież ja jako zwykły turysta mogę wejść do takiego autobusu z biletem ZKM i co wtedy ? Kierowca mnie wyrzuci, albo każe kupić bilet... :cry:
jest mylące nie tylko dla turystów, jednakże autobusy te dośc różnią się od sieciowych ZKM a w środku działa bardzo miła Pani konduktor a i bilety są tańsze :)

właśnie znalazłem plan Gdańska gdzie linia ta oznaczona jest jako 876

wocash

Post autor: wocash »

W Szczecinie oznakowanie linii przedstawia się następująco:
+linie autobusowe zwykłe - liczby od 51 np. 57
+linie autobusowe pospieszne - litery w kolorze czerwonym np. G
+linie autobusowe nocne - liczby od 521 w kolorze biały na czarnym tle
+linie autobusowe darmowe - liczby od 701
+linie tramwajowe - liczby od 1
+linie sezonowe - dot. linii turyst. działających w okresie wakacyjnym: 0(T) 50(A),100(A)
Ostatnio zmieniony 2005-05-20, 16:24 przez wocash, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wiecie co mi się podoba najbardziej, że darmowe linie mają również swoje oznaczenia. Tak jest nie tylko w Szczecinie, ale też w Trójmieście...

A przy okazji. Kto nadaje numer darmowej linii ? Organizator KM (czyli np. ZKM w Gdyni), czy firma, która tworzy daną linię ? Jak to u Was jest ? :)

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

W Gdyni chyba ZKM ustala numer lini darmowje. Ponieważ na początku numeru w sieci w/w ZKMu m usi być cyfra 0. Np. 01, 011, 06

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki. To wydaje się być logiczne. W przeciwnym wypadku, każda firma wprowadzałaby swoje oznaczenie i byłby bałagan... ;)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

rupak pisze:W Gdyni chyba ZKM ustala numer lini darmowje. Ponieważ na początku numeru w sieci w/w ZKMu m usi być cyfra 0. Np. 01, 011, 06
Nie chyba a na pewno. W Gdyni nie ma prywaciarzy (nie mylić z prywatnymi przewoźnikami) a tym samym bałaganu. Jedynym organem zarządzającym jest właśnie ZKM i on nadaje m.in. numery poszczególnym liniom.

Robson

Post autor: Robson »

U nas dawniej jak był Hipermarket HIT to linie miały oznaczenia H-1 do H-3(niby było jeszcze H-4 i H-5 do miast oddalonych o 15km od Gorzowa i tylko op 2 kursy dziennie). Obecnie to oznaczenia są takie: pierwsza litera to T jak TESCO myslnik i pierwsza litera krańcówki np. T-A (TESCO-Arsenał) wyjątkiem jest linia TGP gdyż symbol T-P ma linia TESCO Słowiańska-Paski a TGP ma TESCO Górczyńska-Piaski (G wyznacznikiem nazwy ulicy gdzie znajduje sie hipermarket)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Robson pisze:(...) Obecnie to oznaczenia są takie: pierwsza litera to T jak TESCO myslnik i pierwsza litera krańcówki np. T-A (TESCO-Arsenał) wyjątkiem jest linia TGP gdyż symbol T-P ma linia TESCO Słowiańska-Paski a TGP ma TESCO Górczyńska-Piaski (G wyznacznikiem nazwy ulicy gdzie znajduje sie hipermarket)
Pomysł na takie oznaczenie linii też nie jest zły. Mam jednak nadzieję, że oprócz tych oznaczeń, są jeszcze tablice informujące o trasie... ;)

wocash

Post autor: wocash »

W Szczecinie numer linii nadaja dany przewoźnik ale dostosowuje sie do pozostałych i nie ma bałaganu. Oprócz tego w każdym pojeździe są tablice.

Robson

Post autor: Robson »

J-31 pisze:Pomysł na takie oznaczenie linii też nie jest zły. Mam jednak nadzieję, że oprócz tych oznaczeń, są jeszcze tablice informujące o trasie... ;)
No oczywiscie ze sa tablice bo na filmie nie ma krancówek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

To w sumie dobrze świadczy o przewoźnikach w Gorzowie i Szczecinie. Są tablice - a więc pełna informacja - i jest jednocześnie pewien porządek w oznaczeniu linii...

W Warszawie "darmobusy" nie mają oznaczeń, wyjątkiem są linie do Geant Ursynów. Była jedna linia, od grudnia są dwie. Przewoźnik, a raczej organizator komunikacji ze strony supermarketu (to oni zamawiają kursy i organizują komunikację), wprowadził oznaczenie linia "1" i "2". Jest to pierwszy taki przypadek... ;)

voy

Post autor: voy »

J-31 w Warszawie pojawił się jakiś Express Piaseczno, wożą się jakimiś starymi Renault. Przejedź się i zdaj relację.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

voy pisze:J-31 w Warszawie pojawił się jakiś Express Piaseczno, wożą się jakimiś starymi Renault. Przejedź się i zdaj relację.
Też mi rewelacja. Zdjęcia tego Renault może już zobaczyć w albumie - te pojazdy, które tam się pojawiają to białe Renault S 53R... ;)

http://www.km-forum.pnth.net/album_cat.php?cat_id=19

PS. W przyszłym tygodniu zamierzam rzeczywiście wybrać się na wycieczkę do Piaseczna i oczywiście napiszę o tym... :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”