[Warszawa] Personalizacja Warszawskiej Karty Miejskiej

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

J-31 pisze:Nie mniej jednak wydaje mi się, że powtórna wymiana kart, nie jest uzasadniona, ponieważ PESEL na nowej WKM-ce się nie pojawia.
Moim zdaniem też nie.
Warte tylko poparcia co do tego artykułu jest to, czy rzeczywiście baza jest należycie zabezpieczona i tyle. Dane niech mają, ale wyłącznie do użytku własnego.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Mam nadzieję, że GIODO, a także UOKIK zrobią porządek z cudacznymi pomysłami z ZTMu.

pasażer

Spersonalizowane Karty Miejskie (Warszawa i nie tylko)

Post autor: pasażer »

SPERSONALIZOWANA KARTA MIEJSKA: "więcej korzyści" dla ZTM!!! - trochę mniej wolności?
Uważam, że sytuacja faktycznego przymusu korzystania ze spersonalizowanej karty miejskiej, jaką wprowadza projekt ZTM, rażąco łamie prawo do prywatności i ochrony danych obywateli. To brak możliwości wyboru, czy i na jakich zasadach będą udostępniać swoje dane ZTM!

Druga sprawa jaka wzbudza kontrowersję to brak alternatywy do personalizacji kart miejskich!!!

Ze względu na zdecydowanie wyższy koszt korzystania z tej samej usługi, rzeczywistą
alternatywą nie będzie wybór tzw. biletu na okaziciela (140zł) ani korzystanie
z biletów jednorazowych (wciąż dostępnych w formie kartonowej). Z uwagi na dominującą pozycję Miasta Stołecznego Warszawy na lokalnym
rynku organizowania usług przewozowych środkami gminnego transportu
zbiorowego w Warszawie (monopol ZTM) mamy tu do czynienia z sytuacją
narzucenia osobom korzystającym z usług transportu publicznego
niekorzystnych warunków umowy, w szczególności uzależnienia możliwości
zawarcia umowy od podania ZTM danych osobowych!!!

Albo podasz nr PESEL we wniosku do spersonalizowanej WKM (78zł miesięcznie) firmie, która tylko ma Cię wozić do pracy = ZTM wie więcej o Tobie, może więcej (windykacja itd), sterta ulotek w skrzynkach itd!!!
Albo nie podajesz numeru PESEL i płacisz 140 zł za miesięczny bilet na okaziciela!!! = więcej kasy dla ZTM! - a autobusy i tramwaje w stolicy co jakiś czas się palą
Taka to jest alternatywa dla ZTM!!!


Co o tym sądzicie?!
Jeśli się na to nie godzicie dołączajcie!!!
Ostatnio zmieniony 2009-09-27, 12:30 przez pasażer, łącznie zmieniany 1 raz.

JELCZU85

Post autor: JELCZU85 »

Szczerze mówiąc to jest w ogóle nie fair :o: Ja już bym wolał dać te 140 zł. niż podawać dane dzięki którym coś lub ktoś może o mnie wiedzieć i wysyłać mi różne pierdoły do mojej skrzynki pocztowej :|Jednym słowem chała :wall:

pasażer

Post autor: pasażer »

Dlatego trzeba z tym walczyć. Czekamy z grupą osób na decyzję UOKiK i kilku innych instytucji. Poza tym chcemy iść na sesję rady miasta stołecznego Warszawy przekonywac aby pozostały również obecne niespersonalizowane karty miejskie!!
Mamy kontakt z radnym, który taki projekt będzie chciał złożyć. Trzeba tylko przekonać innych radnych!
Warto walczyć o swoje i sprawiedliwość

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pasażer. Panikujesz. I na dodatek naginasz rzeczywistość do swojego pomysłu. :chytry:
pasażer pisze:Uważam, że sytuacja faktycznego przymusu korzystania ze spersonalizowanej karty miejskiej, jaką wprowadza projekt ZTM, rażąco łamie prawo do prywatności i ochrony danych obywateli.
Przymusu nie ma. Bo jak sam Napisałeś - Możesz sobie kupić bilet na okaziciela lub kupować biletu jednorazowe, dobowe lub tygodniowe (one również są papierowe) ;)
pasażer pisze:Z uwagi na dominującą pozycję Miasta Stołecznego Warszawy na lokalnym rynku organizowania usług przewozowych środkami gminnego transportu zbiorowego w Warszawie (monopol ZTM) (...)
Sorry, czy wobec tego Chciałbyś - aby "miasto" - w ogóle nie mieszało się do komunikacji miejskiej ? :chytry:

"Monopol ZTM" - czyli co - Chciałbyś, aby kilka różnych firm zajmowało się komunikacją miejską w Warszawie ? Tak pytam, bo rozumiem, że nie podoba Ci się ten monopol. ;)

Popatrz na ten "monopol" z innej strony. Dzięki ZTM-owi Masz pełną integrację taryfową - autobusy, tramwaje, metro, pociągi KM oraz podmiejskie lokalne linie w Leszonowoli. Czy wiesz ile ludzi z tego korzysta ? ;)
pasażer pisze: sterta ulotek w skrzynkach itd!!!
Bzdury. Mam spersonalizowaną WKM-kę i jakoś nikt mi nie zalewa skrzynki ulotkami :lol:
pasażer pisze:Albo podasz nr PESEL we wniosku do spersonalizowanej WKM (78zł miesięcznie) firmie, która tylko ma Cię wozić do pracy = ZTM wie więcej o Tobie, może więcej (windykacja itd), sterta ulotek w skrzynkach itd!!!
Albo nie podajesz numeru PESEL i płacisz 140 zł za miesięczny bilet na okaziciela!!! = więcej kasy dla ZTM! - a autobusy i tramwaje w stolicy co jakiś czas się palą
Co ma piernik do wiatraka. Co mają palące się autobusy do personalizacji karty miejskiej. :wall:

Grunt to być trochę mniej nawiedzonym. A zacząć trochę bardziej logicznie myśleć :cool:

Rada Miasta, Zarząd miasta, lokalny samorząd - jest gospodarzem miasta (Warszawa). A zatem ma pewne obowiązki. Do nich należy organizowanie komunikacji miejskiej. Do tego celu stworzono ZTM.

Gdyby "miasto" totalnie olało komunikację miejską - to pojawiła by się banda prywaciarzy, jeżdżących tam, gdzie chcą - i za ile chcą. I wtedy strasznie Byś nakrzyczał - tu na forum - że "miasto nic nie robi". "Dosyć tego lenistwa za nasze pieniądze". "Trzeba z tym walczyć !" :diabeł:

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Zapraszam do Poznania, tu nie ma monopolu ZTM i o ile w mieście korzysta się praktycznie tylko z usług MPK, to już każda okoliczna gmina organizuje sobie komunikację sama. Szybko za Warszawą zatęsknisz. A u nas też podaje się PESEL i adres, a jakoś nigdy nie dostałem ulotki od MPK/ZTM. Ba - od roku, czyli od momentu, gdy kupiłem sieciówkę, nie dostałem chyba żadnej adresowanej reklamy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Swoją drogą, to warszawski ZTM właśnie dobrze by zrobił - gdyby, przy każdorazowych zmianach w komunikacji miejskiej - przysyłał ludziom ulotki z informacją. Ponieważ ludzie najczęściej po zmianach są zaskoczeni - i krzyczą, że o niczym nie wiedzieli ;)

Nie oszukujmy się jednak - drukowanie ulotek, wsadzanie ich do skrzynek (ktoś to przecież musi robić, trzeba zapłacić listonoszom) - to są wszystko ogromne koszty. ZTM nie będzie się tym zajmować. ;)

Po za tym nasz nowy kolega - mam na myśli Pasażera ;) - najwyraźniej w swoim pierwszym poście strasznie podniecił się samym faktem, że ZTM (zły, niedobry monopolista) chce numer PESEL - zapominając - a może nie wiedząc - że wszystkie banki, operatorzy telefonii komórkowych, Telekomunikacja Polska SA... i wiele, wiele innych firm... codziennie gromadzi masę poufnych informacji o nas...

...A pracownicy tych firm w tajemnicy zapisują te informacje a potem je wynoszą, sprzedają komuś. Albo sami przenoszą się do konkurencyjnych firm i wykorzystują te dane przeciwko nam. Konsekwencje są tego takie, że nagle telefonuje do Ciebie jakiś goścu - ktoś, kogo nie Znasz - a on wie o Tobie wszystko. Ile rozmawiasz, dokąd telefonujesz, jakie płacisz rachunki lub jakie jest twoje konto i ile Masz na nim środków. To jest rzecz, z którą należy walczyć - a nie z ZTM, który tylko prosi o PESEL ;)

ppln

Post autor: ppln »

Tak naprawdę ZTM nie powinien prosić o PESEL, najwyżej o adres zamieszkania. Nasze łódzkie imienne (tańsze o 12 zł/miesiąc w przypadku normalnych) składają się z "wymiennego" biletu i stałej legitymacji (na którą i tak nikt nie partzy), zawierającej swój numer, imię, nazwisko, adres i zdjęcie. I wystarcza.

Lopez

Post autor: Lopez »

Niestety dopiero PESEL pozwala ze 100% pewnością zidentyfikować klienta.

ppln

Post autor: ppln »

A co to zmienia? Czy system biletowy musi być w 101% szczelny kosztem problemów z obsługą danych osobowych? Nie znajdziesz wielu osób o tym samym nazwisku i adresie i wyglądających nawet podobnie na zdjęciach. To jest taki margines, że 50 zł w te czy wewte będzie bardziej zyskiem niż stratą.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ppln pisze:Nie znajdziesz wielu osób o tym samym nazwisku i adresie i wyglądających nawet podobnie na zdjęciach
Robiąc bazę danych o klientach - to nikt na zdjęcia nie będzie patrzył. Natomiast ludzi o tym samym imieniu i nazwisku jest naprawdę mnóstwo. Dobrym przykładem mogę być ja. Kiedyś wydawało mi się, że jestem oryginałem - a okazuje się, że w skali całego kraju, ba nawet w samej Warszawie - jest naprawdę sporo ludzi, którzy mają moje imie i moje nazwisko. I to są realni ludzie. Toteż numer PESEL na pewno pomaga w identyfikacji w BD. ;)

Oczywiście warto pamiętać - numer PESEL nie pojawia się na karcie. :!:

Podejrzewam, że PESEL jest im potrzebny na zasadzie kwerendy, ale to są tylko moje domysły ;)

Swego czasu, jak mój bank, jeszcze nie wprowadził karty obsługi klienta, tylko kasjerka pytała się o nazwisko. To zawsze pytała się o adres zamieszkania. Któregoś dnia - nie świadomy niczego - zapytałem ją czemu mnie pyta o adres. Czy moje imię i nazwisko jej nie wystarczają ?

I okazało się, że nie - bo w tym banku jest 10 klientów, którzy nazywają się dokładnie tak jak ja. A teraz każdy dostał swoją kartę i jest identyfikowany po numerze karty ;)

pasażer

Post autor: pasażer »

J-31 zaczerpni może troszkę wiedzy z prawa.
Po pierwsze podawanie numeru PESEL w banku jest podparte prawem bankowym! Ty coś od banku pożyczasz i coś później musisz oddać. Bank się zabezpiecza w ten sposób przed kradzieżą itd!
Operatorzy komórkowi-popdpisujesz z nimi umowę. Czyli też jest to forma zabezpieczenia! Wszędzie gdzie jest zawarta umowa na piśmie pod rygorem nieważności takie dane jak PESEL mają prawo być uwzględnione.
Z przewoźnikiem zawiera się umowę wchodząc do pojazdu, na zasadzie oświadczenia woli!
ZTM zatem nie ma zatem co zabezpieczać? Udostępnia mi tylko pojazd, przewóz. Dlatego takie dane jak PESEL są zupełnie nie potrzebne firmie transportowej!
Po drugie to co narzuca ZTM to nic innego jak łamanie ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów:
Art. 5. 1. Za praktyki monopolistyczne uznaje się także nadużywanie pozycji dominującej na rynku, a w szczególności:
6) narzucanie uciążliwych warunków umów, przynoszących przedsiębiorcy narzucającemu te warunki nieuzasadnione korzyści;
8) stwarzanie konsumentom uciążliwych warunków dochodzenia swoich praw.

Wybór jest wtedy kiedy coś kosztuje np. tyle samo ale jedno jest zielone, drugie niebieskie. W tym wypadku wyborem byłaby aktualnie obowiązująca WKM, gdzie nie składam wniosku, nie podaję numeru PESEL a jeżdżę za taką samą kwotę jak Ci co jeżdżą już na spersonalizowanej WKM.
A i gratuluję Ci J-31, że dla Ciebie podawanie na "lewo i prawo" numeru PESEL to nie problem! To jest właśnie brak świadomości co można zrobić z takimi danymi!
Jeśli uważasz, że podawanie ZTM numeru PESEL to nic wielkiego, to proponuję byś przy kupnie np. biletu do kina podawał w okienku numer PESEL albo przy płaceniu rachunku np. w restauracji!
A za ZTM nie przepadam, bo sami to spowodowali. Tematem wcześniej pisanym o nakładaniu kar za brak wszystkich danych na WKM. Potraktowali ludzi jak złodziei! Więc wybacz dla mnie ZTM to pseudofirma!
Ten ich regulamin to jest zawsze ich projekt! Więc są winni takim postępowaniom.
Zgadzam się w jednym, że nasze dane osobowe nie są chronione w 100% przez inne instytucje i trzeba z tym walczyć. Ale to nie powód, aby ZTM też je posiadał!
Dlatego pownni pozostawić wybór, alternatywę nie krzywdzącą żadną ze stron!

Lopez

Post autor: Lopez »

pasażer pisze:krzywdzącą
No właśnie - czy podanie tych danych czyni komuś jakąś krzywdę, skoro w setkach miejsc jesteśmy zobowiązani je podawać w celu identyfikacji? Samo podanie danych jeszcze nikomu nie może zaszkodzić. Ważne jest dopiero to jak zabezpiecza te dane ZTM i co z nimi zrobi.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

pasażer pisze:A i gratuluję Ci J-31, że dla Ciebie podawanie na "lewo i prawo" numeru PESEL to nie problem! To jest właśnie brak świadomości co można zrobić z takimi danymi!
To nie jest kwestia braku mojej świadomości - bo ją mam. I doskonale wiem, że podawanie numeru PESEL nie jest pomysłem szczęśliwym, ale od rozpatrywania - czy decyzja ZTM jest zgodna z prawem, czy nie - jest zdaje się Rzecznik Praw Obywatelskich. Może lepiej, byś się z nim skontaktował. Szczególnie, że RPO już się tą sprawą zajął... i nic się nie zmieniło ;)
pasażer pisze:Zgadzam się w jednym, że nasze dane osobowe nie są chronione w 100% przez inne instytucje i trzeba z tym walczyć. Ale to nie powód, aby ZTM też je posiadał!
I jak Myślisz ? Jeśli uda Ci się - w co wątpię - wywalczyć z ZTM-em zmianę zasad ( a więc usunięcie zapisu o podawaniu nr. PESEL), to świat będzie lepszy ? Wcale nie. Bo inni dalej będą w najlepsze handlować naszymi danymi. Numerem PESEL również ;)

ppln

Post autor: ppln »

Jeśli chodzi o bazę danych to cóż, każdy rekord (osoba) ma własne ID (od 1, ilość osób w bazie danych), nie ma możliwości oczywiście pomylenia ID bo jest automatyczne. Dalej są pola na imię, nazwisko i adres. A poza tym ZTM nie jest od trzymania bazy danych o klientach tylko personalizacja jest po to żeby móc odwołać się od mandatu jeśli zapomnimy migawki i mamy to "szczęście" trafić na kanara (a u was ich jest jak mrówków i jeszcze trochę)

pasażer

Post autor: pasażer »

No właśnie - czy podanie tych danych czyni komuś jakąś krzywdę, skoro w setkach miejsc jesteśmy zobowiązani je podawać w celu identyfikacji? Samo podanie danych jeszcze nikomu nie może zaszkodzić. Ważne jest dopiero to jak zabezpiecza te dane ZTM i co z nimi zrobi.
Tak robi mi to krzywdę, gdyż nie chcę podawać takich danych! A nie jako obecna uchwała do tego w pewnym sensie zoobowiązuje. Powtarzam raz jeszcze ZTM i każdy inny przewoźnik jest od tego aby dowieźć kogoś do celu (w przypadku ZTM do pracy) a ja jestem zoobligowany do opłacenia za taką usługę (bilety itd).

J31 bez obawy są skierowane pisma do odpowiednich organów wraz z UOKiK na czele. Od tego zacząłem:) A RPO nie ma do tego nic tak samo jak nie miał nic do wystawianych mandatów przez ZTM. Jasno w odpowiedzi określił, że to sprawa UOKiK!
I jak Myślisz ? Jeśli uda Ci się - w co wątpię - wywalczyć z ZTM-em zmianę zasad ( a więc usunięcie zapisu o podawaniu nr. PESEL), to świat będzie lepszy ? Wcale nie. Bo inni dalej będą w najlepsze handlować naszymi danymi. Numerem PESEL również
Nic nie robieniem również niczego nie osiągnę. Skoro mój nacisk wraz z grupą kilkunastu osób pomogło w sprawie zmiany regulaminu co do nakładania mandatów przez ZTM to nie widzę, by i tu się nie mogło udać. Nie twierdzę tym samym, że to dzięki nam doszło do zmiany regulaminu ZTM, ale to my w kilku mediach o tym mówilismy głośno. I dzięki tej "ustawie abolicyjnej" skorzystali inni. Ale i tu temat jescze nie skończony. Bo statystyki mówią inaczej.
Poza tym jest szansa o kompromis w tej sprawie, że zamiast numeru PESEL we wniosku trzeba będzie podać numer i serię doowodu osobistego. Ale to ewentualność, jeśli ZTM będzie się zapierał nogami! A pewnie będzie.
ZTM nie jest od trzymania bazy danych o klientach tylko personalizacja jest po to żeby móc odwołać się od mandatu jeśli zapomnimy ...
Jakbym słyszał słowa rzecznika ZTM p. Krajnowa!
A czy ktoś pytał pasażerów czy chcą mieć taką możliwość poprzez spersonalizowanie karty?Ja mam w nosie akurat to. Jak zgubię kartę to wykupię nową i dla mnie sprawa się kończy.
Wy przy swoim, ja będęprzy swoim
Ja tylko żądam prawa wyboru dla pasażera na równych zasadach! A nie, że jedni zapłacą więcej, drudzy mniej za ten sam bilet!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

pasażer pisze:Tak robi mi to krzywdę, gdyż nie chcę podawać takich danych!
pasażer pisze:A czy ktoś pytał pasażerów czy chcą mieć taką możliwość poprzez spersonalizowanie karty? Ja mam w nosie akurat to.

(...)
Wy przy swoim, ja będęprzy swoim
Czy to nie jest czasami egoizm ? :chytry:

Pasażer - przy okazji zapytam. Czemu dopiero teraz Protestujesz ? Przecież akcja wymiany WKM-ek, trwa już od początku tego roku. A było o niej wiadomo od dawna. ;)

pasażer

Post autor: pasażer »

Nie to nie tak. Jako moderator zauważyłeś, że stworzyłem inny wątek - podobny do tego. Ale tamten usunęliście i przenieśliście do tego. Rozumiem Waszą decyzję, choć sięz nią nie zgadzam. Może temat był podobny do tego. Nie ważne.
Ten temat w pewnym sensie poruszany był w maju. Ale wówczas na pierwszym planie i ważniejsze była zmiana regulaminu i wprowadzenie przez radnych "ustawy abolicyjnej". Tak też się stało. Pierwszą sprawę w jakimś stopniu zrezlizowaliśmy.
Przyszły wakacje i nie było sensu tematu drążyć.
Od września temat wrócił i nastąpiły pewne przygotowania.
Jak pisałem mam kontakt z radnym, który jest za zmianami w tej kwestii. Ale trzeba przekonać innych radnych, zwłaszcza, żeby nie odebrano tego jako uchwały partyjnej!
Media w wakacje również mająograniczone ramówki. Stąd wszelkie kroki w tym kierunku kontynuuję od września br.
Czemu dopiero teraz Protestujesz ? Przecież akcja wymiany WKM-ek, trwa już od początku tego roku. A było o niej wiadomo od dawna
Ten temat jest wałkowany na innych forach - praktycznie od maja. To forum akurat znalazłem jakiś czas temu. Dlatego dopiero teraz
Podsumuwując: szukałem, szukam chętnych aby przyłączyli się - jeśli nie zgadzają się aby był przymus podawania numeru PESEL we wniosku o spersonalizowaną WKM. Im więcej ludzi, tym lepiej.
Czy to nie jest czasami egoizm ?
To nie jest egozim. Napisałem to w swoim imieniu. Ale bądź pewien, że takich osób w stolicy jak ja jest setki! Tylko widzisz. Ja mam taki charakter, że walczę z nieprawością w tym kraju. Inni uważają podobnie jak Ty, że to bicie głową w mur. Ja też to wiem. Ale ja na tyle ile mogę staram się z takimi "egoistycznymi" przepisami walczyć.
Skoro kiedyś PKP przegrał ze mną sprawę w sądzie w sprawie nałożenia na mnie kary za "rzekomo podrobioną legitymację studencką", skoro ZTM przegrał sprawę nakładania opłat dodatkowych na pasażerów za "rzekomy brak biletu" (na gruncie miejskim-upierali się do końca,że robili to zgodnie z prawem podczas głosowania na Radzie Miasta) - to dlaczego teraz ma się nie udać.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok. Zatem, życzę powodzenia. ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”