Ulepszony rozkład jazdy online MZK Koszalin

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
jeznet

Ulepszony rozkład jazdy online MZK Koszalin

Post autor: jeznet »

Witam,

Niedawno stworzyłem serwis oferujący rozkład jazdy: Ulero Koszalin - Ulepszony rozkład jazdy MZK Koszalin i chciałbym się Was zapytać jako ekspertów w dziedzinie komunikacji miejskiej, co sądzicie o takim przedsięwzięciu i jak wg Was się ten serwis sprawuje.

Poniżej podaję opis serwisu:

Od soboty (7 lipca 2010) dostępny jest online serwis Ulero, którego nazwa pochodzi od odpowiednio pierwszych trzech i dwóch liter słów ULEpszony ROzkład. Jest to nowoczesny i wygodny w obsłudze rozkład jazdy online obecnie nieoficjalnie wpierający rozkład jazdy autobusów MZK Koszalin. W przyszłości być może również inne miasta.

Obrazek

Rozkład Ulero obsługuje obecnie:
  • wydruki rozkładu (tabliczek) z wybranego przystanku (wszystkie linie na raz):
    Obrazek
  • ulubione (można dodawać przystanki i linie do ulubionych aby później szybko je znajdować; nie ma konieczności logowania się; jest to funkcja innowacyjna, nie spotykana w innych rozkładach):
    Obrazek
  • kursy (rozkład "wie", że autobusy kursują i pozwala szybko pokazać ich przebieg; można sprawdzić dzięki temu kiedy się gdzie dojedzie):
    Obrazek
  • przesiadki (wszędzie gdzie to możliwe pokazywane są możliwość przesiadki, dzięki czemu łatwiej planować podróż),
  • występowanie w maksymalnej użytecznej ilości powiązań pomiędzy informacjami, co zwiększa wygodę korzystania,
  • dynamiczne podświetlanie najbliższego odjazdu (szybciej i wygodniej znajdujemy najbliższy odjazd, gdy zależy nam na czasie; dynamiczne oznacza, że nie trzeba odświeżać strony aby podświetlenie było aktualne, więc można sobie otworzyć rozkład swojego ulubionego przystanku i mieć go pod ręką, bez konieczności przeładowywania strony i marnowania transferu (co ma znaczenie w rozwiązaniach mobilnych):
    Obrazek
Wkrótce (gdy będzie zainteresowanie) dodane zostaną:
  • obsługa map,
  • rozkłady na komórkę,
  • dalsze usprawnienia.
Poza tym cały serwis jest zoptymalizowany aby działał szybko i był w stanie obsłużyć dużą ilość użytkowników. Główne skupienie jest na wygodzie i szybkości użytkowania.
Rozkład powstał w wolnym czasie. Autor ma nadzieję, że jego "hobbistyczny" projekt (który wg tego co można znaleźć w sieci, jest bardziej profesjonalny od zdecydowanej większość rozkładów używanych przez firmy komunikacji miejskiej w Polsce) uprzyjemni korzystanie z transportu publicznego w Koszalinie. Pochwala również wszystkich, którzy korzystają z transportu zbiorowego, bo chronią środowisko (transport zbiorowy jest dużo bardziej efektywny niż indywidualny) i zmniejszają ruch na drodze.

Proszę o opinie, porady, spostrzeżenia.

Dziękuję i pozdrawiam,
Szymon

ppln

Post autor: ppln »

Kilka uwag na szybko:
-Te ulubione ni w cholerę nie chcą działać (pokazuje się komunikat o braku uprawnień, a nigdzie nie widzę opcji logowania)
-Co jeśli chcę obejrzeć i wydrukować rozkład na niedzielę, a jest wtorek (IMO kliknięcie na linię na widoku przystanku powinno rozwinąć pełen rozkład albo do niego przejść)
-Do profesjonalizmu brakuje wyszukiwarki połączeń (a skoro już są przesiadki to pewnie jest to do zrobienia, zwłaszcza że na małej sieci nie będzie problemów z szybkim wyszukaniem optymalnej trasy)
-Jakbyś wydębił od organizatora dane o brygadach, byłoby b. fajnie (chociaż to nie jest potrzebne normalnemu użytkownikowi) ;)

jeznet

Post autor: jeznet »

ppln pisze:Kilka uwag na szybko:
-Te ulubione ni w cholerę nie chcą działać (pokazuje się komunikat o braku uprawnień, a nigdzie nie widzę opcji logowania)
By używać ulubionych logować się nie trzeba. Trzeba mieć włączone ciasteczka w przeglądarce oraz obsługę JavaScript.
Jaką masz przeglądarkę? Używasz jakiegoś NoScripta? Blokujesz ciasteczka? Co dokładnie robisz aby wyświetlił ci się komunikat o braku uprawnień? Co klikasz?
ppln pisze: -Co jeśli chcę obejrzeć i wydrukować rozkład na niedzielę, a jest wtorek (IMO kliknięcie na linię na widoku przystanku powinno rozwinąć pełen rozkład albo do niego przejść)
Podczas drukowania rozkładu generowany jest rozkład na wszystkie dni tygodnia.
Aby sobie podejrzeć jak kursują dni w inny dzień tygodnia wystarczy kliknąć "Pokaż rozkład na wszystkie dni" w bocznym pasku gdzie jest informacja pod zegarem:
"Dni tygodnia
Domyśnie pokazywane są tylko odjazdy dla danego dnia (np. w we wtorek pokazywany jest rozkład dla dni powszednich).
Pokaż rozkład na wszystkie dni"
Zastanowię się nad dodaniem dodatkowej możliwości pokazania wszystkich dni (np. dodatkowy przycisk, dodatkowa informacja).
ppln pisze: -Do profesjonalizmu brakuje wyszukiwarki połączeń (a skoro już są przesiadki to pewnie jest to do zrobienia, zwłaszcza że na małej sieci nie będzie problemów z szybkim wyszukaniem optymalnej trasy)
To będzie zrobione. Na początku chciałem się skupić na na najważniejszych rzeczach.
Pierwszym założeniem było udoskonalenie tego co daje MZK Koszalin: http://mzk2.home.pl/rozklad.php
Ciekawi mnie to, że skoro uważasz, że Ulero brakuje do profesjonalizmu, to do czego brakuje oficjalnemu rozkładowi MZK Koszalin? Jak i dziesiątkom jak nie setkom tego typu rozkładów online? :)
ppln pisze: -Jakbyś wydębił od organizatora dane o brygadach, byłoby b. fajnie (chociaż to nie jest potrzebne normalnemu użytkownikowi) ;)
Tego raczej nie zrobię, bo tak jak piszesz to nic dla użytkownikowi rozkładu.

Ogólnie: Wielkie dzięki za uwagi. Przydadzą się. Jak możesz to odpisz mi proszę co się dzieje z tymi ulubionymi u Ciebie, że nie chcę działać. Jeszcze ani razu nie widziałem takiego zachowania z ulubionymi. Dziwna sprawa.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

U mnie też nie działają ulubione - Firefox 3.6, Windows XP, co zresztą widać w stopce z prawej strony.

Edit: Tak, teraz działa.
Ostatnio zmieniony 2010-08-29, 12:11 przez faja_k, łącznie zmieniany 1 raz.

jeznet

Post autor: jeznet »

jeznet pisze:
ppln pisze:Kilka uwag na szybko:
-Te ulubione ni w cholerę nie chcą działać (pokazuje się komunikat o braku uprawnień, a nigdzie nie widzę opcji logowania)
By używać ulubionych logować się nie trzeba. Trzeba mieć włączone ciasteczka w przeglądarce oraz obsługę JavaScript.
Jaką masz przeglądarkę? Używasz jakiegoś NoScripta? Blokujesz ciasteczka? Co dokładnie robisz aby wyświetlił ci się komunikat o braku uprawnień? Co klikasz?

... Jak możesz to odpisz mi proszę co się dzieje z tymi ulubionymi u Ciebie, że nie chcę działać. Jeszcze ani razu nie widziałem takiego zachowania z ulubionymi. Dziwna sprawa.
Już nie aktualne. Przejrzałem dziennik (logi) serwera aplikacji i zauważyłem w czym problem. Zduplikowałem ten błąd w przeglądarce i potem usunąłem problem. Teraz dodawanie ulubionych powinno działać.

Wielkie dzięki ppln, za zgłoszenie błędu. Z uwagi na jego specyfikę, mało prawdopodobne było by iż sam bym go znalazł. Dzięki.

ppln

Post autor: ppln »

Dobra, w porównaniu do tego oficjalnego rozkładu jest jak niebo i ziemia.
Niezłym wzorcem do naśladowania są rozkłady z Busmana (takie jak łódzki http://www.mpk.lodz.pl/rozklady/start.jsp ), które na start posiadają przesiadki, mapę i generator połączeń. Nie wygląda to tak fajnie jak ten twój, ale działa całkiem skutecznie.
Za to b. fajny pomysł z tym podświetleniem najbliższego odjazdu.

jeznet pisze:Teraz dodawanie ulubionych powinno działać.
Działa. :)

jeznet

Post autor: jeznet »

ppln pisze:Dobra, w porównaniu do tego oficjalnego rozkładu jest jak niebo i ziemia.
:D
ppln pisze: Niezłym wzorcem do naśladowania są rozkłady z Busmana (takie jak łódzki http://www.mpk.lodz.pl/rozklady/start.jsp ), które na start posiadają przesiadki, mapę i generator połączeń.
Przesiadki, mapa i wyszukiwarka akurat nie jest, z tego co widzę, od Busmana tylko od Google. Konkretnie to jest Google Transit. Też mogę zrobić eksport danych do Google transit, ale do tego to już musiałbym nawiązać oficjalną współpracę z przewoźnikiem.
ppln pisze:Nie wygląda to tak fajnie jak ten twój, ale działa całkiem skutecznie.
Sam rozkład Busmana na Łódź wygląda bardzo podstawowo, gdyby nie Google Transit. Wygląd... pozostawię bez komentarza :P
ppln pisze: Za to b. fajny pomysł z tym podświetleniem najbliższego odjazdu.
Tak, to jest bardzo przydatne.
Najbardziej innowacyjnym pomysłem wg. mnie są właśnie ulubione. Nigdzie jeszcze tego nie widziałem w rozkładzie jazdy (choć w sumie to nie działem wielu).
ppln pisze:
jeznet pisze:Teraz dodawanie ulubionych powinno działać.
Działa. :)
I to dzięki twoje pomocy :-)

ppln

Post autor: ppln »

jeznet pisze:
Przesiadki, mapa i wyszukiwarka akurat nie jest, z tego co widzę, od Busmana tylko od Google.
Z Busmana też są, oznaczone jako stara wersja i poukrywane. Ale to było tam od zawsze, na długo przed Google Transit.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”