Wiaty przystankowe typu "Ł" (Łazienkowska, Warszaw

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Michal_Mielec

Wiaty przystankowe typu "Ł" (Łazienkowska, Warszaw

Post autor: Michal_Mielec »

Witam. Poszukuję informacji na temat aluminiowych wiat przystankowych typu "Ł" zwanych także Warszawskimi lub Łazienkowskimi, produkowanymi w Warszawie od 1974 roku. Były one i są nada bardzo popularne w stolicy a także np. w Radomiu. Prawdopodobnie jednak (i to własnie chcę ustalić) w skali całego kraju tego typu wiaty były rzadkością zwłaszcza w małych miastach. A jednak w moim rodzinnym Mielcu w latach 80 zamontowano mnóstwo tych warszawskich zadaszeń co w zasadzie jest dla mnie nie do końca zrozumiałe, zważywszy, że w okolicznych miastach przeważały w tym okresie głównie wiaty-samoróbki. W związku z tym chciałby ustalić jak popularne były w Polsce "eŁki". Proszę o wpisywanie miast i miasteczek w których takie wiaty są/były na 100% a w których nie. Z góry dzięki :)

[/img]

[ Dodano: 2012-01-08, 11:46 ]
I jeszcze zdjęcie takiej wiaty, gdyby ktoś nie wiedział o jaką chodzi. Oryginalnie była w kolorze aluminium.

Obrazek

Awatar użytkownika
K4016td
Posty: 461
Rejestracja: 2011-06-01, 18:33
Lokalizacja: Kierownik Zamieszania
Kontakt:

Post autor: K4016td »

Radom w dość wielu miejscach ma wiaty typu Ł (bądź MZK Warszawa, jak kto woli)

N.p. Obrazek

Są one wypierane przez różne wiaty Budotechniki* a jest ich dość dużo na peryferiach

* http://mzdik.radom.pl/index.php?id=125

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

We Wrocławiu tego typu wiaty znajdują się m.in. na przystanku "Śrubowa", czy "Dolnośląska Szkoła Wyższa". Jedną sztukę spotkamy również na pętli "Świniary".

Obrazek

Przed przebudową ulicy Strzegomskiej zadaszenie przystanku typu "Ł" znajdowało się również na przystanku Nowy Dwór (dawna "Krzyżówka"). I tu ciekawostka - były to dwie wiaty złączone w jedną.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Aż specjalnie postanowiłem wyskoczyć na mój przystanek, by zrobić Ci parę zdjęć. Ponieważ od już wielu lat ZTM przenosi te stare wiaty na obrzeża Warszawy i wiele z nich wciąż stoi u mnie na Ursynowie. A przynajmniej tam gdzie się zachowały. I na mojej ulicy wciąż stoją takie oryginalne wiaty.

:strzałka: http://img443.imageshack.us/img443/4260/wiata100.jpg

Natomiast jeszcze w latach 90-tych i na przełomie XXI wieku - prócz zakupu wiat nowego typu - ZTM zakupił jeszcze kilkaset wiat aluminowych.

To jest właśnie jedna z takich wiat przystankowych. Została ona kupiona gdzieś na przełomie lat 90-tych i 2000. Oryginalnie były one czerwone i wciąż takie są... pomijając rdzę ;)
:strzałka: http://img233.imageshack.us/img233/4073/wiata101.jpg
:strzałka: http://img163.imageshack.us/img163/9449/wiata102.jpg

Generalnie te wiaty to straszny złom i rozpadają się same - nie potrzeba huliganów - co zresztą widać na załączonych zdjęciach.

One różnią się długością. Nieco dalej na Rosoła znajdziemy podobną wiatę przystankową, ale nieco krótszą.

Warszawski ZTM już od wielu lat nie kupuje tych wiat. Teraz stawia się inne, o wiele bardziej nowoczesne

:strzałka: http://img337.imageshack.us/img337/1954/wiata120.jpg

Michal_Mielec

Post autor: Michal_Mielec »

Dziękuję koledzy za pierwsze odpowiedzi :) Te Warszawskie zakupione na przełomie 99/2000 to chyba jakaś nowsza wersja, bo przyznam, że wyglądają troszkę inaczej. Nie sądziłem wręcz, że w ty okresie produkowane były jeszcze aluminiowe zadaszenia bazujące na konstrukcji z lat 70, ale wiekie dzięki za info, na pewno mi się przyda :) U nas w Mielcu w miarę kupowania nowoczesnych wiat, te aluminowe typu "Ł" także przenoszono na obrzeża. Wiele z nich zachowało się jeszcze do 2010 roku, kiedy to podpisano umowy z Budotechniką na duże dostawy nowoczesnych wiat a wszystkie stare jakie stały na terenie miasta, czy miały być zastąpione nowymi czy też nie, usunięto w ramach jednego przetargu. Oczywiście w ostatnich latach większość z nich była już pozbawiona szyb, pomalowana byle jak na czerwono-żółto i pozbawiona nieodzownego dodatku jakim był wcześniej podświetlany prostokątny słupek z rozkładem jazdy, wyposażony w wielkie również podświetlane "A" na górze :)

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Na moim osiedlu stoi kilka rodzajów wiat. I muszę powiedzieć, ze te eŁki są chyba najlepsze - duże i jest gdzie usiąść (jest jeszcze jedna stara jak świat, dużo standardowych wrocławskich i te nowe z Budotechniki, moim zdaniem brzydkie i najgorsze ze wszystkich). Jednak co stare, to dobre ;) .

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

W Nowym Sączu są jeszcze 2 takie wiaty. W tamtym roku skasowano 3. Były dość popularne no ale czas zrobił swoje. Popularnie u nas zwane były "warszawskimi". Konstrukcja jest drewniana, powleczona aluminium. Oryginalnie były w nich zwykłe szyby lecz ja pamiętam je jak już wsadzane miały szyby zbrojone. Obecnie żadna nie ma oszklenia.

Drugi popularny typ to tzw. "poznańskie" - dwie nogi, ławka pomiędzy nimi i dach. Ich jest jeszcze coś koło 43 sztuk w Nowym Sączu jeśli mnie pamieć nie myli. Te o tyle nie były tak powszechnie wymieniane, że można było je ustawić w gorszych miejscach bo nie mają ani szyb ani elementów łatwych w dewastacji.

Jeszcze jedna wiata typu Ł jaką pamiętam jest w Jaśle na wlocie od Gorlic. Ale to jedyna jaką kojarzę w tamtym mieście.

Michal_Mielec

Post autor: Michal_Mielec »

zanzar pisze:Konstrukcja jest drewniana, powleczona aluminium.
To chyba jednak nie było standardowe rozwiązanie, bo przyznam, że widziałem wiele z tych wiat rozebranych na tzw. czynniki pierwsze ale jedynym drewnianym elementem, były listewki maskujące łączania kawałków blachy przy "suficie" :) A no i oczywiście ławka i oparcie :D Szkielet natomiast był pospawany ze zwykłych profili stalowych zamkniętych - takich z jakich spawane są szkielety autobusów :-P i pokryty aluminiową blachą.

Wiaty te były podatne na wandalizm aż do bólu ale z drugiej strony miały ogromną powierzchnię, mieściło się pod nimi mnóstwo ludzi i w przeciwieństwie do tych dzisiejszych - dawały również schronienie przed słońcem w upalne lato :D Dla mnie te wiaty to jakiś taki symbol komunikacji miejskiej plus stojący obok kremowo-czerwony berliet i czerwona litera "A" w kółku na żółtym tle :lol:

Dzięki za kolejne informacje. A może znacie dobrze jakieś miasta/miasteczka w których na 100% nigdy nie było wiat typu "Ł" ?

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

W Krynicy jeszcze do czerwca zeszłego roku była jedna taka wiata. Bez szyb oczywiście :P

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Ja nie wiem czy nie widziałem takiej wiaty w Augustowie.

Jak dla mnie to jeden z najlepszych stosowanych typów wiat - szeroki dach umieszczony nie za wysoko co zapobiega zacinaniu opadów - czy producenci nowych wiat nie mogą na to wpaść? :/

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

To u mnie na osiedlu taka wiata była jedzcze do niedawna na pętli. Jednak jakiś rok temu przeprowadzono wymianę budynku kasowego i wiat, w związku z czym tamte już zniknęły. ;)

http://www.bukowe.info/images/stories/R ... petla2.jpg

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Zdziwiło mnie to, że wygląda na to, że takie wiaty były/są w połowie kraju, myślałem, że tylko w Warszawie. Taka wiata w kolorze srebrnym i z ZTMowskimi oznaczeniami silnie kojarzy mi się ze stołecznym miastem

Michal_Mielec

Post autor: Michal_Mielec »

pmaster pisze:Zdziwiło mnie to, że wygląda na to, że takie wiaty były/są w połowie kraju, myślałem, że tylko w Warszawie.
Rozumiem zatem, że Płock mogę spokojnie uznać za miejsce gdzie takich wiat nie było? :)

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

U nas nigdy takich nie było, ZTCW. Za to były i są takie w dużych ilościach: http://www.phototrans.eu/14,113542,0,Ne ... _1154.html

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Michal_Mielec pisze: Rozumiem zatem, że Płock mogę spokojnie uznać za miejsce gdzie takich wiat nie było?
Tak, nigdzie nie widziałem takiej wiaty z małymi okienkami. Ale za to mamy trochę fajniejszych ;)
Obrazek
I to w niejednym miejscu, ale nowa władza wzięła się za KM i zapowiadają m. in. wymianę wiat

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Takie wiaty jak ta wyżej są nawet w kilku miejscach w Poznaniu. Co do tytułowej to coś mi się kojarzy, że też ją gdzieś widziałem, ale nie potrafię umiejscowić ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

pmaster pisze:. Ale za to mamy trochę fajniejszych ;)
Obrazek
A jak te wiaty się nazywają :?: Może to wstyd się przyznać, ale nie wiem.
W Jastrzębiu już ani jednej nie ma. Jeszcze jakiś czas temu była na Pszczyńskiej ale przy okazji remontu została zastąpiona nową.

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: oolek15 »

W Jastrzębiu już ani jednej nie ma. Jeszcze jakiś czas temu była na Pszczyńskiej ale przy okazji remontu została zastąpiona nową.
A na Kusocińskiego nie tak dawno była. Tam też już ni ma?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Na Kusocińskiego :?: Taka :?: W ogóle sobie nie przypominam.

Michal_Mielec

Post autor: Michal_Mielec »

Amalio pisze:
pmaster pisze:. Ale za to mamy trochę fajniejszych ;)
Obrazek
A jak te wiaty się nazywają :?: Może to wstyd się przyznać, ale nie wiem.
W Jastrzębiu już ani jednej nie ma. Jeszcze jakiś czas temu była na Pszczyńskiej ale przy okazji remontu została zastąpiona nową.
Amalio jesteś jak widzę z Gliwic, jesteś w stanie potwierdzić, że u Was nie było wiat "Ł" ? Może orientujesz się również w kwestii innych miast w Twojej okolicy? :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”