[Jędrzejów] Komunikacja miejska

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
BarteG
Posty: 82
Rejestracja: 2010-08-12, 21:29
Lokalizacja: Kielce

[Jędrzejów] Komunikacja miejska

Post autor: BarteG »

Jakoś do tej pory nikt nie utworzył tematu o Jędrzejowie, więc zanim przejdę do rzeczy przybliżę Wam historię KM w tej zapyziałej pipidówie.
Dawno, dawno temu było sobie MPK Jędrzejów. U swego schyłku posiadało ono kilkadziesiąt psiukaczy i jakiś jeden większy sprzęt, O ile dobrze pamiętam heweliusza. Realizowało przewozy na liniach miejskich oraz podmiejskich o idiotycznych trasach które nie przynosiły zbytniego dochodu. Firma ta (jakimś cudem) "dożyła" do 1999r. po czym została zlikwidowana. Obsługę KM w tej "metropolii" podzielono na 2 przewoźników- PKS J-ów oraz nowo powstały KRAL (założony przez byłych kierowców MPK- we flocie posiadał psiukacze po MPK). KRAL zajął się obsługą linii wyjeżdżających poza granice miasta, natomiast PKS- liniami stricte miejskimi. Z początku PKS obsługiwał te linie żółtymi psiukaczami oraz Jelczami L11 jednak wkrótce zakupił 2 Autosany A1010M oraz 2 Kapeny które zastąpiły L11stki. Tym sposobem żółte H9-35, A1010M i Kapeny panowały w tej mieścinie przez wiele lat. Parę lat temu dokupili tylko 1 używanego Jelcza L081MB ex MPK Kielce. Jednak około rok temu jakiś wybitny wódz pozbył się piukaczy i najmłodszej Kapeny... nie kupując niczego w zamian :nuts: . Tym sposobem PKS często zaczął fundować pasażerom atrakcję w postaci klamek i melonów na liniach miejskich. Jak wiadomo w czerwcu br Jędrzejowski PKS przestał funkcjonować. Przetarg na obsługę linii miejskich wygrał PKS Radomsko. Podczas mojej lipcowej wizyty w Jędrzejowie KM obsługiwały wozy wypożyczone od zdechłego PKSu J-ów, mianowicie 2x A1010M, 1x Kapena, 1x Tramp oraz jakaś Kapena zwleczona z Radomska. Podczas mojej dzisiejszej krótkiej wizyty w Jędrzejowie przeżyłem szok- syndyk zabrał wozy PKSu J-ów tym samym zmuszając PKS Radomsko do znalezienia nowych pojazdów. Obecnie Jędrzejowska komunikacja miejska obsługiwana jest Autosanami Mediumami z PKSu Bielsko Biała, jakimś zielonym dziwadłem przypominającym Jelcza Vero, Kapeną PKSu Radomsko oraz... Jelczem L11 ex PKS Końskie :o: . Zdjęć na razie nie będzie bo nie mam ich jak zgrać z aparatu, ale jak w końcu je zgram to powrzucam na TWB i dam znać.

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

Hmmm na początku to było inaczej (cytat ze strony MPK Kielce):
1.01.1975 r. - utworzono Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, składające się z 5 oddziałów tj. Kielc, Radomia, Ostrowca Św., Skarżyska Kamiennej, Starachowic oraz dwóch Zakładów - Jędrzejowa i Sandomierza. [...]

1.01.1981 r. - likwidacja WPKM i powstanie samodzielnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, któremu podporządkowano Zakład Komunikacji Miejskiej w Jędrzejowie.

1.01.1990 r. - ze struktury MPK w Kielcach wyłączono Zakład Komunikacji Miejskiej w Jędrzejowie.
Tak więc dopiero w 1990 powstało MPK Jędrzejów.

Ja pamiętam Komunikację Miejską w Jędrzejowie tak około 2003r. i linie PKS jakoś przędły a KRAL raczej nie rokował nadziei (przynajmniej pod względem taborowym). Sam PKS Jędrzejów też trzymał się jako tako. No ale niestety gdy pojawiają się busy a nie ma pomysłu i wsparcia samorządu to niestety tak się to wszystko kończy.

Awatar użytkownika
BarteG
Posty: 82
Rejestracja: 2010-08-12, 21:29
Lokalizacja: Kielce

Post autor: BarteG »

No właśnie napisałem ogólnikowo bo sam nie pamiętałem jak to tam dawniej wyglądało. Co do Krala- trzyma się dobrze, teraz dominują u niego Renaulty FR1.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”