Zwiedzanie kraju pod kątem KM

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Ignacy
Posty: 15
Rejestracja: 2010-01-14, 02:22
Lokalizacja: Bydgoszcz

Zwiedzanie kraju pod kątem KM

Post autor: Ignacy »

Dyskusja wydzielona z tematu Ranking zakładów KM wg naszych userów.../Auper

Dla mnie wiadomo, że wygrywa MZK Bydgoszcz :P

Ale tak po za tym, to zastanawia mnie jedna rzecz, bo tak szukam i przeglądam, ale złożyć to wszystko do kupy to ciężko. Mianowicie chodzi mi oto, ile miast ma własną komunikację miejską. Na razie naszukałem 99 miast, ale czy jest jakiś "spis ogólny"? A może by zrobić jak nie ma? Ogólnie plan jest taki by odwiedzić każde z miast, przejechać się tamtejszymi rarytasami i zwiększyć kolekcję biletów.
Bełchatów
Biała Podlaska
Białystok
Bielsk Podlaski
Bielsko-Biała
Bolesławiec
Brodnica
Brzeg
Brzesko
Bydgoszcz
Bytom
Chełm
Chodzież
Chojnice
Cieszyn
Czarnków
Czechowice-Dziedzice
Częstochowa
Dopiewo
Dzierżoniów
Elbląg
Ełk
Gdańsk
Gdynia
Gniezno
Gliwice
Głogów
Głowno
Gorlice
Gorzów Wlkp.
Gostynin
Grudziądz
Iława
Inowrocław
Jarosław
Jastrzębie-Zdrój
Jaworzno
Jelenia Góra
Kalisz
Katowice
Kędzierzyn-Koźle
Kęty
Kielce
Kleszczewo
Koło
Kołobrzeg
Konin
Koszalin
Koźmin Wielkopolski
Kórnik
Kraków
Kraśnik
Krotoszyn
Kutno
Legnica
Leszno
Lubin
Lublin
Łask
Łomża
Łowicz
Łódź
Maków Podhalański
Malbork
Mosina
Murowana Goślina
Nowa Sól
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Oborniki
Olsztyn
Opoczno
Opole
Ostrołęka
Ostrowiec Świętokrzyski
Ostrów Wlkp.
Oświęcim
Pabianice
Piła
Piotrków Trybunalski
Płock
Polkowice
Poznań
Przemyśl
Puławy
Puszczykowo
Radom
Radomsko
Rawicz
Rybnik
Ryczywół
Rzeszów
Siedlce
Sieradz
Skarżysko-Kamienna
Skierniewice
Słupsk
Sosnowiec
Stalowa Wola
Starachowice
Stargard Szczeciński
Starogard Gdański
Stryków
Swarzędz
Szamotuły
Szczecin
Środa Wielkopolska
Śrem
Świdnica
Świerklaniec
Tarnowo Podgórne
Tarnów
Tczew
Tomaszów Maz.
Toruń
Turek
Tychy
Wałbrzych
Warszawa
Wejherowo
Wieluń
Włocławek
Wrocław
Wronki
Zamość
Zbąszyń
Zduńska Wola
Zgierz
Zielona Góra
Żagań
Żychlin
Żyrardów
Żywiec
EDIT: Dopisałem kolegów i zrobiło się ich 134.
Ostatnio zmieniony 2015-11-15, 21:37 przez Ignacy, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: J-31 »

Ignacy pisze:Ogólnie plan jest taki by odwiedzić każde z miast, przejechać się tamtejszymi rarytasami i zwiększyć kolekcję biletów.
Wydaje się to być mało realne - choć nie niemożliwe. Ja jestem na etapie podróżowania po innych miastach - od kilku lat. Eksploruję polskie miasta pod względem komunikacyjnym. I nabrałem już pewnego doświadczenia w szczegółowym planowaniu podróży i ustalaniu celów

Czemu taki objazd po wszystkich miastach jest mało realny ?
- ze względu na rozkład jazdy - możesz na pół dnia utkwić gdzieś, gdzie jedynym ratunkiem może być potem taksówka, albo jakaś życzliwa dusza, która Cię podwiezie dalej lub z powrotem
- ze względy na możliwość dotarcia do danego miasta - różnie bywa z transportem, dodatkowo remonty, inwestycje mogą czasami przekreślić cały plan.
- dostępność czasu - każdy z nas ma różne swoje obowiązki, niektórzy się uczą inni pracują - nie zawsze można pojechać

- KOSZTY !!! - może błędnie podałem na końcu. No, ale wg. mnie jest to najważniejszy czynnik, który przekreśla możliwość dotarcia do każdego z tych 99 miast ;)

Ja w swoim podróżowaniu stawiam na kolej. Docieram tam, gdzie mogę dojechać pociągiem. Nie koniecznie musi być tanio, ale musi być szybko. Nie zamierzam tracić w pociągu więcej niż 4h. Wpadam na kilka godzin, obieram kurs. Nie interesuje mnie nocleg ;)

I np. w tym roku miałem wielką ochotę na Wrocław - jednakże odstąpiłem, bo okazało się, że mogłem tam dotrzeć rano InterCity Premium... ale z powrotem czekałoby mnie 6h jazdy jakimś pociągiem. Mało mi się to uśmiechało, więc na razie odstąpiłem, czekam na zmianę w rozkładach

W tym roku zacząłem przyglądać się uważnie temu co dzieje się w Częstochowie - to jest kolejne miasto, które chciałem odwiedzić z kilku powodów - Twisty (chcę zrobić o nich film), Solbusy hybrydowo-gazowe, obfocić trochę ezt-ów na Dworcu Głównym, a szczególnie jednostek Województwa Świętokrzyskiego.

Łatwo i szybko mogę tam dotrzeć InterCity Premium, no ale nie zdecydowałem się na razie na to, bo
- po pierwsze czekam na dostawę Solbusów do Częstochowy
- po drugie poważnie zastanawiam się czy w ogóle jest sens tam jechać - miasto jest małe, ma małą sieć i poważnie zacząłem się zastanawiać czy nie zmarnuję tam czasu.. tą kwestię będę jeszcze rozpatrywał w przyszłym roku. Szczególnie, że kuszą mnie Twisty. Śląskiego Twist-Stepa już znam, teraz warto by było go porównać z częstochowskimi, a w dalszej kolejności z wrocławskimi wagonami. Kusząca perspektywa ;)

A co wstępnie planuję w przyszłym roku ?
- na wiosnę znów Górny Śląsk, ale tym razem zastanawiam się czy nie trafić do Tych, mam jednak dylemat, bo chcę upolować Moderusa Betę TŚ... a tej przecież nie znajdę w Tychach. Natomiast w Tychach bardzo interesują mnie trolejbusy + gazowce + rzucić okiem na tyskie "busy" PKM-u, koledzy dużo o nich piszą, może warto by było im się przyjrzeć z bliska. Może uda mi się to jakoś połączyć, wszystko zależy od rozkładów i czasów przejazdu

- Łódź - po kilku latach nieobecności chcę koniecznie wrócić do Łodzi, warto zobaczyć na żywo co tam się działo przez ostatnie kilka lat ;)

- Trójmiasto, tym razem jednak z naciskiem na PKM - nie zachęca jednak taryfa na PKM-ce nie obowiązuje bilet metropolitarny. Może do przyszłego roku coś zmieni w tej kwestii (chociaż wątpię)

- Wrocław nadal jest w odległych planach, podobnie jak Kraków, do którego chciałem wrócić... chyba znów poczekają

==========================

PS. Pamiętam, że dawno, dawno temu, gdy tutaj na forum pisało znacznie więcej osób niż obecnie, wielu naszych kolegów chwaliło komunikację miejską w Gdyni (ZKM) jako najlepszą w kraju. Kilka lat temu ktoś mnie skusił do wizyty w Gdyni. Miałem tam sporo planów, ale rozkłady sprawdzałem pobieżnie i to był mój błąd. Trafiłem tam w pewną letnią sobotę i pierwsza część dnia poszła gładko
- mój samolot wylądował w Gdańsku-Rębiechowie punktualnie (wybrałem samolot, bo był najszybszy, zależało mi na czasie)
- punktualnie miałem autobus ZKM Gdańsk do stacji SKM Gdańsk Wrzeszcz (110)
- w miarę punktualnie - a więc zgodnie ze swoimi planami dotarłem SKM-ką do Sopotu. Przejście na molo, porobienie paru zdjęć... a dalej planowałem już podróż wyłącznie trolejbusami...

... no i zaczęły się schody. Remonty, autobusy zamiast trolejbusów i do tego rozkład niedzielny. Częstotliwość zachęcająca do pójścia pieszo z Sopotu do Gdyni.

Pół dnia w miarę sprawnie podróżowałem, a drugie pół dnia nastałem się na przystankach. Nie zrealizowałem praktycznie żadnych gdyńskich planów, z wyjątkiem Cisowej, do której cudem udało mi się dotrzeć Solarisem Trollino. ;)

Pamiętam, że ZKM Gdynia - uważany na forum za najlepsze - przeklinałem jeszcze przez miesiąc. A w tym roku byłem tam ponownie. Pamiętając o tamtej porażce wszystko dokładnie sprawdziłem, przeanalizowałem czasy przejazdu, sprawdziłem i przeanalizowałem na StreetView miejsca do focenia... i jestem szczęśliwy. Wszystko się udało... i nawet zacząłem chwalić ZKM Gdynię, z cichą nadzieją, że znów tam trafię :)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Auper »

Z Tychów na Katowice jedzie coś co chwilę, a z Katowic do moderusów już blisko...;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: pmaster »

Bielsk Podlaski, Gostynin, Oborniki, Płock, Skarżysko Kamienne, Stalowa Wola, Żychlin. Chyba wielu miast na tej liście brakuje.
Pojechać do każdego dałoby się, tylko że raczej nie w jeden rok. Ale czy jest sens jeździć do miast gdzie nie ma kompletnie nic ciekawego? Zmarnujesz tylko czas i pieniądz na jeżdżenie do miejsc gdzie nie ma absolutnie nic ciekawego, zwłaszcza w wypadku miejscowości typu Gostynin, gdzie komunikacja miejska to 2 linie i kilka VDLi. Uważam, że lepiej byłoby zrobić listę miast, gdzie jest coś ciekawego i je zaliczać.
Poza kujpomem to byłoby:
- Szczecin (SST)
- Berlin (bo blisko Szczecina, to czemu by nie)
- Gorzów Wlkp. (tramwaje)
- Poznań (całokształt)
- Oborniki (nie jestem pewien, ale chyba mają unikalny małomiasteczkowy zbiorkom)
- Kalisz/Ostrów Wlkp. (dwumiasto)
- Wrocław (całokształt)
- Wałbrzych (j/w)
- LGOM (coś ciekawego pewnie będzie)
- Częstochowa (Ikarusy nawet w niedziele, nowa trasa tramwajowa)
- GOP (dużo)
- Kraków (całokształt, KST)
- Tarnów (Otokary)
- Kielce (unikalna siatka połączeń)
- Skarżysko Kamienne (tabor jak sprzed 15 lat)
- Lublin (bo fajnie tam jest)
- Elbląg (tabor, tramwaje)
- Olsztyn (tramwaj)
- Żychlin (unikalna małomiasteczkowa KM z ciekawym taborem)
- Kutno (bo blisko Żychlina i CitySmile)
- Uć (całokształt, tramwaje)
- Bratysława (podmiejskie do 2. obszaru płatniczego)
- Warszawa (całokształt)
Da się to oblecieć w jakieś 3-4 tygodnie, jak się ma studenckie zniżki i poszuka tanich ofert (PolskiBus, Lux Express, długie przejazdy Regio z taryfą Razem) to się nie zbankrutuje po drodze.
Ostatnio zmieniony 2015-11-13, 03:02 przez pmaster, łącznie zmieniany 1 raz.

Ignacy
Posty: 15
Rejestracja: 2010-01-14, 02:22
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Ignacy »

J-31 pisze: - ze względu na rozkład jazdy - możesz na pół dnia utkwić gdzieś, gdzie jedynym ratunkiem może być potem taksówka, albo jakaś życzliwa dusza, która Cię podwiezie dalej lub z powrotem
W ciemno nigdzie nie pojadę, wszystko musi być zaplanowane co do minuty z rezerwami czasowymi.
J-31 pisze: - ze względy na możliwość dotarcia do danego miasta - różnie bywa z transportem, dodatkowo remonty, inwestycje mogą czasami przekreślić cały plan.
Jak wyżej, wszystko zaplanuje się tak, żeby się dało.
J-31 pisze: - dostępność czasu - każdy z nas ma różne swoje obowiązki, niektórzy się uczą inni pracują - nie zawsze można pojechać
Weekendy, ferie, wakacje, itp.
J-31 pisze: - KOSZTY !!! - może błędnie podałem na końcu. No, ale wg. mnie jest to najważniejszy czynnik, który przekreśla możliwość dotarcia do każdego z tych 99 miast ;)
Przez weekend przy dobrym planie z 10 odwiedzę, a bilet weekendowy kosztuje 45zł na Regio+Arriva+KW+KŚ+KD+KMŁ+ŁKA i/lub 79zł na 2kl. IC i TLK. Ja mam takie możliwości, więc czemu by nie korzystać.
J-31 pisze: Ja w swoim podróżowaniu stawiam na kolej. Docieram tam, gdzie mogę dojechać pociągiem. Nie koniecznie musi być tanio, ale musi być szybko. Nie zamierzam tracić w pociągu więcej niż 4h. Wpadam na kilka godzin, obieram kurs. Nie interesuje mnie nocleg ;)
Ja też gdzie to możliwe stawiam na kolej, ze względu na bilet weekendowy. Noclegi mnie również nie interesują ;)


Dzięki pmaster, jakby co to proszę dopisać i jak ktoś jeszcze coś wie, to także czekam :)
Jeśli nie ma nic ciekawego to nie pojadę, zależy co dla kogo jest ciekawe ;) W rok może się nie uda, chociaż kto wie :)

BB1993
Posty: 59
Rejestracja: 2009-07-11, 20:13
Lokalizacja: Zgierz

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: BB1993 »

To ja mam pytanie techninczno-poznawcze do pmastera :D Co to za komunikacja miejska w Gostyninie jest? Myślałem, że tam ino PKS istnieje. Z łódzkiego brakuje jeszcze Łasku, Wielunia, Zgierza (tego to nie wybaczę!) i Strykowa (oni mają taką miejsko-gminną darmową komunikację).

A co do Twojego planu, Ignacy. Napiszę Ci w sumie to, co J-31 :D Przejechać się autobusem/tramwajem/trolejbusem udało mi się prawie zawsze w miastach, w których spędziłem minimum 5-6 godzin. Na przykład w Brodnicy, aby zdobyć bilety musiałem iść na zajezdnię, bo w niedziele kursowała wówczas tylko jedna linia do godziny 13 :D A co do rarytasów, czyli pewnie Migów i Autosanów to zazwyczaj obecnie już są w żelaznej rezerwie, więc najprędzej złapiesz je w godzinach szczytu w dni nauki szkolnej, co może być ciężkie do realizacji no chyba, że jesteś emerytem np. :D

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: pmaster »

To ja ci dziękuję za ten bilet weekendowy, czegoś takiego właśnie szukałem :) Ale 10 miast nie uda się raczej zwiedzić w weekend, najwyżej ze 4.
Pytanie do mnie - http://www.pksgostynin.pl/rozkladkm.html I latają na tym te VDLe małe. A migi trafić łatwo - wystarczy pojechać do Żychlina albo Sochaczewa

Ignacy
Posty: 15
Rejestracja: 2010-01-14, 02:22
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Ignacy »

BB1993: Takich sytuacji nie przewiduję, muszę wiedzieć co i jak, żeby nie marnować czasu, który jest na wagę złota. Myślałem o ok. 2-3h na miasto, zależy jakie, jaka komunikacja, i jakie połączenia PKP, bo jeśli wyjdzie, że mam 2 do pociągu, a potem 8, no to sorry, trzeba się sprężać :D Tak w ogóle to sprawdzę sobie jak wygląda komunikacja w każdym z tych miast, a potem dopiero będę planował pociągi ;)

Piotr

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Piotr »

Ignacy pisze:
J-31 pisze: - dostępność czasu - każdy z nas ma różne swoje obowiązki, niektórzy się uczą inni pracują - nie zawsze można pojechać
Weekendy, ferie, wakacje, itp.)
Czas gdy większość linii nie kursuje.

Sam zamysł jest dobry i od paru lat wprowadzam podobny plan zwiedzenia wszystkich komunikacji, ale tylko z terenu wielkopolski i jest tego bardzo dużo.

Co do twojego spisu to dopisz:
- Oborniki
- Środa Wielkopolska
- Koźmin Wielkopolski
- Turek
- Koło
- Rawicz
- Śrem
- Szamotuły
- Wronki
- Zbąszyń

Nie zapomnij o komunikacjach miejsko-gminnych nie zależnych od ZTMów itd.:
- Murowana Goślina
- Swarzędz
- Kleszczewo
- Kórnik
- Puszczykowo
- Mosina
- Tarnowo Podgórne
- Ryczywół
- Dopiewo

Systemów komunikacyjnych w moim województwie jest bardzo dużo i ciężko je zwiedzić w chociażby dwa lata (ja od 2013 zwiedzam).

Ignacy
Posty: 15
Rejestracja: 2010-01-14, 02:22
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Ignacy »

Czas gdy większość linii nie kursuje.
Nie powiedziałem, że chcę w każdym mieście każdą linią, jakie będą w danym dniu o danej porze kursować takimi pojadę, albo nawet tylko jedną - najbardziej klimatyczną :D

Na razie dzięki Wam dowiaduję się gdzie jest komunikacja, a potem sobie te miasta posprawdzam przy planowaniu podróży i będę je dzielił na te gdzie muszę pojechać, mogę pojechać i nie chcę pojechać xD
Ryczywół
Tu chcę pojechać :D

BB1993
Posty: 59
Rejestracja: 2009-07-11, 20:13
Lokalizacja: Zgierz

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: BB1993 »

Ale są też miasta takie jak Głowno, czy Czarnków, gdzie autobusy kursują wyłącznie w dni robocze (w tym drugim tylko szkolne). Chociaż np. między Żarami i Żaganiem, czy Łaskiem a Pabianicami również jeżdżą autobusy KM, więc możesz połączyć przejażdżkę ze zdobywaniem kolejnego miasta.

BTW, polecam Ci coś co sam kiedyś zrobiłem ale już nie da się do końca tego zrealizować. Wyjeżdżasz z Łodzi tramwajem 41, potem w Pabianicach w autobus D do Łasku, później PKS-em (niestety ZKM Łask skrócił wszystkie kursy linii B) do Zd. Woli, i linią Z bądź E do Sieradza :) Można również w drugą stronę.

Piotr

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Piotr »

Ryczywół ma tylko dwa dni w tygodniu ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: pmaster »

Szamotuły mają swoją KM czy używają obornickiej? A co do listy od Mugowanej Rośliny do Dopiewa to są zwykłe podmiejskie tylko że obsługiwane przez innych przewoźników, czyli kompletnie nic ciekawego. To samo może być np. z Głownem — niby prawdziwa KM, ale tak naprawdę to Mercedes O100 albo coś w tym stylu wożący ludzi z pociągu do centrum i z powrotem. A podróż po Trójmieście grozi poważnymi zaburzeniami nastroju, łodzianie jeżdżą do Sieradza jak chcą się zdołować w jakimś nieprzyjemnym miejscu.

Ignacy
Posty: 15
Rejestracja: 2010-01-14, 02:22
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Ignacy »

BB1993: Dzięki, pomysł bardzo dobry :)

Lubel: No trudno, pominiemy to miasto :D

pmaster: Mercedes O100 to bardzo ciekawy pojazd, podoba mi się :P

Piotr

Re: Ranking zakładów KM wg naszych userów

Post autor: Piotr »

pmaster pisze:Szamotuły mają swoją KM czy używają obornickiej?
Własną, ale oprócz tego są PKSy, linia 26 [KM Oborniki] oraz Matmich-Bus.
pmaster pisze:A co do listy od Mugowanej Rośliny do Dopiewa to są zwykłe podmiejskie tylko że obsługiwane przez innych przewoźników, czyli kompletnie nic ciekawego.
Murowanej Gośliny jak już to po pierwsze ;) I nie chodzi mi o komunikację podmiejską tych dwóch miast bo to obsługuje BisTrans. Ale Murowana i Dopiewo posiada własna wewnątrz gminną komunikację gminno-miejską obsługiwaną w Dopiewie przez BisTrans, i w Murowanie przez TELE-BUS i "Za Ośrodkiem".
Ignacy pisze:Lubel: No trudno, pominiemy to miasto :D
Niestety wiele jest takich miast gdzie komunikacja jest w dni robocze a w weekendy pustka całkowita.
Jak już chcesz coś z wielkopolski zwiedzać polecam zajrzyć do Czarnkowa, gdzie z roku na rok komunikacja jest wycofywana i obecnie jest tylko dla młodzieży szkolnej.
10:15 Bydgoszcz D.A. - 11:52 Piła PKS Bydgoszcz
13:00 Piła - 13:45 Czarnków Badura

15:15 Czarnków - 15:54 Chodzież PKS Wałcz
16:10 Chodzież - 17:00 Wągrowiec PKS Piła
17:30 Wągrowiec - 19:05 Bydgoszcz PKS Grudziądz
Dzięki takiej podróży zwiedzisz wiele miast (Piła, Czarnków i trochę Chodzież i Wągrowiec) poznasz ciekawy tabor m.in. PKS Piła, PKS Wałcz czy Badury ale jest jeden problem wybrać się tam trzeba w dzień nauki szkolnej bo inaczej nie dasz rady dojechać, a nawet jak do Czarnkowa dotrzesz to komunikacji miejskiej nie spotkasz. Kolejnym czynnikiem jest cena, za taką 9-10 godzinną podróż trzeba zapłacić słono, 80 zł.

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Zwiedzanie kraju pod kątem KM

Post autor: oolek15 »

Co do listy z pierwszego posta: jest jeszcze Wodzisław Śląski z wujkiem Kłosokiem i rybnicki ZTZ. No i jeżeli wpisujemy wszystkich członków związku w KZK to w jastrzębskim MZK też.

Ignacy
Posty: 15
Rejestracja: 2010-01-14, 02:22
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zwiedzanie kraju pod kątem KM

Post autor: Ignacy »

A jacy to członkowie? :D

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Zwiedzanie kraju pod kątem KM

Post autor: oolek15 »

Dobra, nie ma wszystkich członków KZK, ale są Katowice i Sosnowiec. Rozumiem, że żeby pojechać z Sosnowca do Katowic trzeba mieć wizę, ale albo wymieniamy wszystkich członków albo tylko siedzibę. Poza tym są bardzo małe miejscowości, a ponad stutysiecznego Rybnika nie ma.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Zwiedzanie kraju pod kątem KM

Post autor: pmaster »

Wizę dostać łatwo, wystarczy zdać egzamin z języka niemieckiego, jedzenia krupnioków na czas i słuchania ślunskich szlagierów przez 20 minut.
Całą ślunską aglomerację potraktowałbym jak całość i zwiedzał co się da tak długo, jak się da

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zwiedzanie kraju pod kątem KM

Post autor: J-31 »

Ja jestem akurat na etapie szperania po sieci KZK GOP, jeżdżę tam co roku... pomimo tego, że paszportu ni mom. Po niemiecku nie gadam, po ślunsku tyż nie godom - a chciałbym. Krupniok - chętnie bym zjadł, ale - albo badziuch, albo zwiedzanie aglomeracji. ;)

Nie mniej jednak polecam tam wyjazd, jest rzeczywiście ciekawie - ale z racji wielkości na coś trzeba się zdecydować zanim się pojedzie - czyli obrać cel ;)

Najfajniej podróżuje się tam tramwajami, można w miarę szybko, często kursują. Gorzej z autobusami, których jest mnóstwo, ale praktycznie w całej sieci górnośląskiej kursują rzadko. Jednakże są miejsca tzw. "węzłowe" i wtedy można szybko jakiś autobus załapać.

Najciekawsza jest jednak sieć tramwajowa, pod względem infrastruktury. Nie dość, że największa w kraju, to jest tak zróżnicowana, że aż szkoda jej nie zobaczyć na żywca. Warto mieć jednak oczy dookoła głowy, bo tam wszystko jest ciekawe ;)

To co mnie jednak teraz coraz bardziej kusi, to pewne zaszelkowane miasto w sieci górnośląskiej, czyli Tychy i ich TLT - koniecznie chciałbym tam być. Aż ciekawy jestem, czy uda mi się ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”